ДИКСИ БОТАНИКАЛСКИ ПРЕГЛЕД 2022 година

ДИКСИ БОТАНИКАЛСКИ ПРЕГЛЕД 2022 година

Dixie Botanicals се декларира како водечки во бизнисот со CBD бидејќи има историја што датира од 2009 година. Всушност, дури и пред да започнат движењата на Farm Bill во 2014 година и да му требаат уште четири години за да се легализира, овој бренд веќе беше на сликата. Како таква, таа е препознаена, поврзана и дадена заслуга за многу позитивни работи во арената CBD. Нашиот преглед на брендот беше фер бидејќи идентификувавме неколку избори, но не без сериозни превиткувања кои заслужуваат итно пеглање. Некои од многуте работи што ни се допаѓаат кај брендот ја вклучуваат неговата тројна филозофија за тестирање од трета страна, 30-дневна гаранција за враќање на парите, неколку попусти и поврзаност со компанија со јавно тргување, Medical Marijuana, како нејзина матична компанија. Сепак, бевме разочарани што резултатите од лабораториските тестови од трета страна беа недостапни на интернет, а QR-кодовите не работеа. Освен тоа, одделот за грижа за корисници се појави активен, но се разочаравме кога дознавме дека ќе ни требаат до три недели за да ги добиеме бараните лабораториски извештаи. Сепак, просечната цена на гумите, 0.20 долари за мг CBD, беше малку повисока од другите брендови. Еве го целосниот преглед за Dixie Botanicals, 2022 година.

За компанијата

Dixie Botanicals е познат бренд CBD кој се наоѓа на врвот на другите CBD компании во САД. Има историја што датира од 2009 година, пред се затоа што е поврзана со јавно тргуваната Medical Marijuana Inc. како нејзина матична компанија. И покрај тоа што движењата кон усвојување на Фарма Бил се појавија дури од 2014 година, Dixie Botanicals веќе постоеше и ние симнуваме капа за тоа. За разлика од повеќето брендови CBD со седиште во САД кои го набавуваат својот коноп во САД, Dixie Botanicals користи коноп со седиште во Холандија. Процесите на размножување, одгледување и производство не се сертифицирани со cGMP или USDA, но објектите ги почитуваат високите безбедносни стандарди, особено затоа што добија сертификација од Програмата за сертификација на коноп во САД, агенциска сертификација која гарантира дека одгледувачите на коноп и производителите на CBD ги следат строгите безбедносни практики .

Dixie Botanicals се гордее со спроведување на тестови од трети страни, вклучително и кога CBD се екстрахира од коноп, кога маслото ќе стигне до американскиот обичај од Холандија и по формулацијата со есенцијални масла. Сепак, не можевме да го докажеме ова бидејќи лабораториските извештаи беа недостапни на интернет, а QR-кодовите беа оневозможени. Сепак, ние ја признаваме нејзината прилично обемна линија на производи која вклучува тинктури, масла од вап, гуми за џвакање, капсули и топични производи. Покрај тоа, тие ги содржат трите главни формулации, вклучувајќи изолати, CBD со целосен и широк спектар.  

Спецификации

Следниве карактеристики ја дефинираат Dixie Botanicals;

 • Тројна филозофија за тестирање од трета страна
 • Фармите и производствените капацитети не се сертифицирани од USDA
 • Производствени капацитети кои не се сертифицирани со cGMP
 • Формулациите за екстракт вклучуваат изолат, формулации со целосен и широк спектар
 • Методите на потрошувачка на екстракт вклучуваат изолати, тинктури, гуми за џвакање, топични производи и капсули
 • Сертифициран од американската програма за сертификација на органот за коноп
 • QR-кодови што не се скенираат на етикетите на производите
 • Активно биро за грижа за клиентите
 • CO2 методот на екстракција го отстранува CBD од влакната од коноп
 • Коноп со потекло од Холандија
 • Резултатите од лабораторијата не се достапни на интернет

Процесот на производство

Од прв поглед, човек би се мачел да лоцира информации за производниот процес. Сепак, со малку трпение и продолжување на навигација, слетавме на информациите. За разлика од повеќето компании со седиште во САД кои користат коноп од САД од Колорадо, Кентаки и други фарми, Dixie Botanicals го набавува својот коноп од семејни фарми лоцирани во Холандија. Фармите не се сертифицирани од cGMP и USDA, но тие практикуваат безбедни, органски техники на земјоделство чија историја датира со векови и не вклучува пестициди, ѓубрива и хербициди. Како таков, конопот е безбеден, заработувајќи ја довербата на потрошувачите, и бидејќи се богати со CBD и со ниска содржина на THC, тие ги олеснуваат индустриските процеси на концентрирање на CBD и прилагодување на CBD на помалку од 0.3%, како што се бара со федералните закони.

По бербата, Dixie Botanicals користи високо специјализиран, чист и безбеден процес на екстракција, т.е. CO2 екстракција, да се концентрира CBD и да се исчисти преостанатиот THC. Добиениот екстракт не е опоен (отстранет THC), но е богат со витамини, здрави киселини, масти и терпени. Покрај тоа, има и други канабиноиди, вклучително и CBC, CBG и CBN, од кои сите придонесуваат за ефектот на опкружувањето на формулациите со целосен спектар. Во моментов, CO2 екстракцијата се смета за најбезбеден и најчист метод за екстракција на CBD од коноп бидејќи нејзиниот низок термодинамички праг им овозможува на повеќето загадувачи да се наталожат и да се отстранат, обезбедувајќи им на потрошувачите поголема безбедност на она што влегува во нивниот систем. Изолираниот дел од екстрактот се користи за правење на јадења и бришења, додека на КБР нафта базата станува корисна за производство на мелеми, јадења, масла, тинктури и течности.

По екстракцијата, брендот користи формулации со користење на есенцијални масла, како што е маслото MCT, за да ја зголеми биорасположивоста на CBD штом некој ќе го конзумира екстрактот. Производите потоа се пакуваат и транспортираат во ProVerde Laboratories, една од високо реномирани лабораториски капацитети во САД, за тестирање од трета страна. Тестовите ги испитуваат екстрактите за вистинска содржина на CBD и THC според она што е наведено на етикетите на производите. Како и другите реномирани CBD брендови, Dixie Botanicals го олеснува тестирањето на екстрактите за стандардни загадувачи, како што се тешки метали, растворувачи, микроби, растителни и животински остатоци и пестициди на ова ниво.

Според официјалната веб-страница на компанијата, резултатите од трети страни постојано се ажурираат онлајн. Сепак, според нашите сознанија, немаше лабораториски извештаи на интернет, и кога стигнавме до пултот за услуги на клиентите, претставникот вети дека тие ќе бидат испратени за три недели. Сепак, не ги добивме во текот на целиот период на преглед. Веб-страницата, исто така, наведува дека може да се скенираат QR-кодовите на производите за да се проценат лабораториските извештаи, но тие исто така беа оневозможени од другата страна, што го оневозможува прегледувањето на резултатите и споредувањето.

Искуства со клиенти и купување

Ни се допадна нашето искуство со купување и испорака со Dixie Botanicals. Нарачувањето производ е директен процес на нивно избирање и додавање во количката, а нарачките се обработуваат истиот ден или ден потоа. Потоа, испораката преку ноќ или UPS трае 7-10 дена, а вашите нарачки ќе бидат испорачани. Ако сакате да разберете како функционираат нивните политики за испорака и враќање, деталите се на дното на официјалната веб-страница. Иако прифаќајте ги повеќето користени и отворени производи и нудат целосна рефундација кога барањата се поднесени во рок од 30 дена, испарувачите не се прифаќаат од очигледна причина - хигиена.

Опсег на производи

Dixie Botanicals може да се пофали со повеќе од една деценија и нуди прилично елаборирана линија на производи со;

i.Dixie Botanicals CBD тинктури

Dixie Botanicals нуди изолирани CBD тинктури чија моќност е 8.33 mg/ml. Тие доаѓаат во шишиња од 1 мл со до 60 порции. Вкупниот CBD во тинктурите е 250 mg или 500 mg, додека цените се движат од 20.99 до 59.99 долари, што открива просечна цена од 0.08 до 0.12 долари за мг CBD.

ii.Dixie Botanicals Topicals

Сега можете да имате корист од локални производи на Dixie Botanicals, вклучително и кремот со CBD од 4 oz со 100 mg CBD во тубата или 50 mg спасувачкиот мелем, формулиран CBD крем. Мелемот е без парабен и содржи масла од пчелин восок, камфор, лаванда, MCT и кедрово дрво. Сите тие се водоотпорни до 80 минути и имаат просечна цена од 0.22 долари по mg CBD.

iii.Dixie Botanicals Isolate Products

Овие се 99% CBD изолати и доаѓаат во пакувања од 1000 mg. Тие се декарбоксилирани, што значи дека лесно се мешаат во храна, течности и пијалоци без да бараат дополнително загревање. Тие исто така може да се извалкаат и чинат 50 долари.

iv. Dixie Botanicals CBD капсули

Dixie Caps (PRNewsfoto/Medical Marijuana, Inc.)

Пакетот од 750 mg содржи 30 капсули, од кои секоја има 25 mg CBD и може да се зема орално со вода. Тие имаат MCT кокосово масло како основа за да ги направат побиодостапни и имаат просечна цена од 0.11 УСД по mg CBD (тие чинат 76 долари).

v.Dixie Botanicals CBD Gummies

Dixie Botanicals CBD Gummies

Изолатот ЦБД гуми доаѓаат во нови вкусови на манго или лубеница и секој има 10 mg CBD. Пакетот од 10 чини 20 долари, додека пакувањето со 30 чини 44.99 долари, што открива цена од 0.20 долари за мг CBD. Брендот нуди и производи за џвакање наречени кикс, кои имаат по 5 mg CBD секој и доаѓаат во вкус на кисело јаболко, манго или лубеница.

Што ни се допаѓа за компанијата

Нашиот преглед за Dixie Botanicals не беше целосно негативен. Ни се допаднаа неколку аспекти на брендот, вклучувајќи;

 • Филозофијата за тројна лабораторија за тестирање од трета страна, вклучително и кога маслото од CBD се отстрануваат од влакната од коноп кога ќе пристигне на царината во САД од холандски извори, а по формулацијата, гарантира квалитет, врвни производи
 • Лабораториските тестови од трета страна вклучуваат стандардни загадувачи, вклучувајќи тешки метали, растворувачи и пестициди
 • Чистиот и безбеден CO2 методот на екстракција што се користи за отстранување на CBD од коноп ги задржува терпените, здравите киселини, мастите и витамините непроменети
 • Производните линии на брендот нудат релативно широк асортиман на производи, вклучувајќи изолати, тинктури, гуми за џвакање, топични производи и капсули
 • Dixie Botanicals ги следи ISO упатствата, иако сертификацијата од ова тело сè уште се чека
 • Формулациите со целосен спектар им помагаат на ентузијастите кои копнеат по чувство на целосен ефект на опкружувањето.
 • Брендот е сертифициран од американската програма за сертификација на органот за коноп, агенциска сертификација која гарантира дека фармите и производствените капацитети ги следат безбедните стандарди и се саморегулираат
 • Земјоделските практики се органски и одржливи и не вклучуваат пестициди, ѓубрива и хербициди, обезбедувајќи безбедност на потрошувачите
 • Има аранжман за бесплатна испорака за нарачки во вредност од 100 долари и повеќе
 • Официјалната веб-страница е сеопфатна, само што нема детали за лабораториските извештаи
 • Тестовите од трета страна на Dixie Botanicals се водат од ProVerde Labs, високо реномирана лабораторија во САД

Што не ни се допаѓа кај компанијата

И покрај нашите главни избори за Dixie Botanicals, идентификувавме неколку неправилности што треба да се испеглаат за компанијата да освои уште поголема лојална база за услуги на клиентите и да се претстави подобро во арената CBD. Таквите аспекти вклучуваат;

 • QR-кодовите на етикетите на производите не се скенираат, што покажува дека функцијата е оневозможена на другиот крај
 • Веб-страницата имаше информативна празнина бидејќи ги остави нашите лабораториски извештаи
 • Објектите не се сертифицирани со cGMP; оттука потрошувачите можеби не се сигурни во безбедноста на производите
 • Фармите и производствените капацитети не се сертифицирани од USDA, ниту пак работат во рамките на упатствата на телото
 • Доцнење во добивањето резултати од тестот од трета страна, првенствено затоа што пултот за услуги на клиенти вети дека ќе бидат потребни до 3 недели за да се добијат бараните резултати од ла за нарачаните производи
 • Бидејќи QR-кодовите се оневозможени, можеби нема да може да се видат резултатите од тестот од трета страна

Нашата севкупна пресуда

Ни се допадна Dixie Botanicals затоа што има повеќе од една деценија стара историја во CBD арената, се занимава со проактивни активности, нуди бесплатна испорака за нарачки вредни 100 долари и повеќе низ САД, спроведува лабораториски тестови од трета страна во три чекори и има активно биро за грижа за корисници. Сепак, бевме разочарани кога не можевме да најдеме лабораториски извештаи на интернет и кога сфативме дека QR-кодовите не може да се скенираат. Дури и откако вети дека ќе ги испорача лабораториските резултати по 3 недели, бирото за грижа за клиенти не го исполни својот збор. Затоа, ако Dixie Botanicals сака да ја задржи својата репутација во доменот на CBD и да реализира нови деловни височини, мора да внимава на областите на загриженост. Во спротивно, сепак би го препорачале брендот како еден од најдобрите во 2022 година.

Ксенија Собчак, БА (Hons) Модна комуникација: модно новинарство, Централ Сент Мартинс

Ксенија Собчак ужива во блогирањето на областите на модата, стилот, начинот на живот, љубовта и CBD. Пред да стане блогерка, Ксенија работеше за познат моден бренд. Ксенија е автор кој придонесува во водечките списанија и блогови за мода, начин на живот и CBD. Може да се судрите со Ксенија во нејзиното омилено кафуле во Јужен Кенсингтон, каде што напишала најмногу блогови. Ксенија е цврст застапник на CBD и неговите придобивки за луѓето. Ксенија е исто така на панелот на рецензенти на CBD во CBD Life Mag и Chill Hempire. Нејзината омилена форма на CBD се CBD гуми за џвакање и CBD тинктури. Ксенија е редовен соработник во водечките модни, животни стилови, како и CBD списанија и блогови.

Најново од CBD