Дикси ботанички преглед

Дикси ботанички преглед

Исто како и другите CBD компании, CBD Dixie Botanicals исто така нуди низа производи на своите потрошувачи. Производите варираат од тинктури, капсули, јадења, вклучително и гуми за џвакање, локални масла до изолати. Сепак, онлајн платформата за медицинска марихуана, која игра поопширен чадор Dixie Botanicals, исто така ги продава сите производи споменати погоре, освен нивната официјална веб-страница (https://cbd.co/dixie-botanicals/). Според оваа анализа, CBD Dixie Botanicals работи прилично на конкурентниот пазар на CBD. Со оглед на другите производи на CBD на пазарот, Dixie Botanicals ги цени нивните производи малку високи, одејќи за 20 долари за десет гуми за џвакање (0.20 по CBD/mL). Следствено, според следењата што ги направивме, Dixie Botanicals е компанија поддржана од Медицинска Марихуана Компанија која делува како нејзина мајка и со која се тргува јавно. На наше изненадување, очекувавме QR-кодовите да работат, но тие не го сторија тоа. Имавме цел да ги добиеме соодветните тестови на нивната веб-страница, но тие ги оневозможија QR-кодовите, па не можевме да ги добиеме лабораториските извештаи за компанијата. Компанијата прикажува добра слика со прикажување одлични информации за нивното работење на нивната веб-страница, но недостатокот на лабораториски извештаи остави многу прашања во задниот дел на нашите умови. Сепак, наидовме на директно, експлицитно искуство кога станува збор за купување и испорака на нивните производи.

За компанијата

Dixie Botanicals постои од 2012 година. Нивното масло од коноп е во тренд како резултат на стручно одгледување и научен метод на екстракција. Според нивната веб-страница, одличен тим од научници и експерти кои присуствуваат на нивната компанија им овозможил да ги произведуваат најдобрите производи на пазарот. Следствено, компанијата тврди дека нејзините производи со CBD, како што се масла, капсули, тинктури, мелеми, па дури и креми за сончање немаат мерливи количини на THC.

Dixie Botanicals се гордее со користењето на стевиа за засладување на нејзините различни гуми и тинктури како природен елемент. Фокусот на компанијата е да обезбеди CBD за спортисти и луѓе кои се занимаваат со физички активности. Компанијата дополнително го поддржа својот главен фокус тврдејќи дека CBD ги подобрува достигнувањата во перформансите и обновувањето на мускулите за спортистите. Според нашето истражување, компанијата на крајот губи значителен број клиенти поради само угостителство за патрони со физичка активност.

Medical Marijuana, Inc., првата јавно тргувана американска компанија во 2009 година, делува како родител на Dixie Botanicals. Медицинската марихуана се гордее со следново;

  • Првата компанија што понуди субвенционирани производи од канабис на својата влада
  • Пациентите кои страдаат од болести како епилепсија, Алцхајмерова болест, Паркинсонова и хронична болка го добија својот прв рецепт за CBD.
  • Првата компанија што ја претстави идејата за CBD на Обединетите нации и Светската здравствена организација.
  • Како резултат на нивните напори да им дадат насоки на здравствените работници за да им препорачаат производи на CBD на своите пациенти, таа беше првата компанија што ги наведе производите на CBD во Референцата за бирото на лекари во САД.
  • Првата компанија што создаде мејнстрим природен бренд CBD
  • Првата, CBD Company која воведе и канабиноидни додатоци на мејнстрим пазарот и го збогати со текови на храна.
  • Првата компанија која продава достапни производи CBD на гасоводот на работниот пазар.
  • Првата компанија со лиценца за комерцијализирање на Националниот институт за здравје на САД (NIH)

Сигурно, со матична компанија со таква репутација, Dixie Botanical е етаблиран бренд со многу причини да го избереме. Компанијата е широко почитувана во однос на развојот и го има најреномираниот бренд на пазарот на CBD денес. Освен тоа, Dixie Botanicals има развиено веб-локација која е лесна за разбирање и лесна за употреба во секое време, овозможувајќи им на клиентите лесно да најдат информации или производи. Разликуваше масло, изолати, вап меѓу различни производи користејќи го Водичот за ресурси CBD. Исто така, смисли уникатен начин на продажба на своите производи на пазарот со едноставно добивање позитивни критики за своите производи и нивно објавување.

Најимпресивниот дел од нивната веб-страница е како тие го опишале растението коноп. Компанијата задоволително ги разликува растението коноп и марихуаната, иако сите тие припаѓаат на Канабис сатива Л фамилија на растенија. Веб-страницата дополнително објаснува дека растенијата од коноп за нивниот производ природно содржат помалку од 0.3% THC. Дополнително на тоа, CBD извлечена од растението коноп, исто така, е јасно наведено, вклучувајќи го и тоа како е значајно за целиот производствен процес. Таквите информации се искористени во нивна корист бидејќи другите конкуренти не се во можност да ги обезбедат.

Процесот на производство

Како што се обидовме да ги разгледаме подлабоко деталите на компанијата, особено информациите за тоа како се произведува производот, не испадна лесна задача. Сепак, не се обесхрабривме; продолживме да бараме додека не сфативме дека производите на Dixie Botanicals CBD се направени од не-ГМО коноп, одгледуван во Холандија. Добрата работа во компанијата е како тие опишуваат сè; всушност, би рекле дека е возбудливо и задоволително. Целото одгледување е изнесено несомнено. Според информациите што ги добивме, фармерите одгледуваат коноп без пестициди, хербициди или хемиски ѓубрива, но невообичаени земјоделски методи само за да дојдат до поприродна суровина. Навистина не е само возбудливо, туку и пријатно, ова ја овозможува линијата со целосен спектар, која содржи и други придобивки како што се фитоканабиноиди, канабигерол (CBG), канабихромен (CBC) и канабинол (CBN), меѓу другото.

Компанијата доаѓа со производи како што се масла, тинктури, робови и течности кои се соединети со база КБР нафта. Исто така, изолатите на компаниите дополнително се рафинирани до ниво на чистота од 99% CBD изолат, производ во прав што се користи во јастиви и бришења.

Иако лабораториските тестови не работеа кога се обидовме да ги скенираме QR-кодовите, компанијата се гордее со својата филозофија за тројно лабораториско тестирање за да се осигура дека е постигната чистота. Компанијата спроведува три тестови како што следува; кога маслото се вади од растението коноп, кога маслото пристигнува од Холандија во САД (оцаринети од царината), и на крајот по формулацијата на производот. Компанијата исто така врши различни тестови како што се растворувачи, тешки метали или штетни загадувачи за да се осигура дека производот е погоден за потрошувачка. Според нашето истражување, Dixie Botanicals ги врши своите тестови од трета страна е многу реномирана, од ProVerde.

Иако компанијата тврди дека има неколку тестови од веродостојна лабораторија, сепак тие не можат да откријат доказ за нивните резултати. Решивме да извршиме тестови со скенирање на QR со помош на апликациите на нашите телефони, но не можевме да добиеме резултати. Отидовме напред и започнавме разговор преку Интернет, но не беше жив, па мислевме дека телефонскиот повик ќе биде полесно. Сепак, нивниот одговор на нашиот телефонски повик беше значително брз, но со големи разочарувања. Секогаш кога баравме проверка на тестови од трета страна на производот што го нарачавме, службеникот за грижа за клиенти ни велеше дека може да поминат до три или повеќе недели за да ни ги испратат резултатите, што за нас беше доста разочарувачки.

Опсег на производи

Dixie Botanicals има широк асортиман на производи; тие вклучуваат изолати, CBD тинктури, јадења, капсули и јадења како што се гуми за џвакање.

Капсули

Dixie Caps (PRNewsfoto/Medical Marijuana, Inc.)

Капсулите чинат 76 долари и се достапни во шишиња од 30 капсули со 25 mg CBD секоја. Сепак, капсулите содржат CBD со целосен спектар што содржи 25 mg CBD со кокосово масло со среден ланец на триглицериди (MCT) што се користи како масло за носење за зголемување на апсорпцијата. Капсулите се администрираат орално со вода.

Изолирајте

Компанијата Dixie Botanicals произведува еден од најдобрите Isolate прав, кој е 99% чист. Производот е цврст во тегла од 1g (1000mg) со цена од 50 долари. Производот се меша во храна и пијалоци или течности во вап без дополнително загревање или, со други зборови, декарбоксилиран.

прехранбени

Dixie Botanicals CBD Gummies

Јадење се достапни во различни кеси; торба со десет брои е 20 долари, а торба со 30 брои 44.99 долари. Компанијата нуди гуми за џвакање во 10mg/јачина на гума за џвакање. Производите се или со вкус на манго r лубеница и направени од целосно природен CBD изолат добиен од коноп. Компанијата нуди и производи за јадење наречени Kicks, внесени со CBD изолат, витамин Б, кофеин од 100 mg и 60 mcg D3.

Тематски

Тематите се од два производи; првиот е наречен Salvation Balm и содржи 50mg CBD локален крем, а вториот е крем за сончање со SPF50 со CBD. Мелемот за спас е измешан со CBD масло, масло од кедрово дрво, масло од лаванда и пчелин восок. Сите тие се бесплатни со текстура на какао путер. Од друга страна, кремот за сончање има заштита од SPF50 и други здрави хранливи материи на нашата кожа. Тие чинат 21.99 долари.

Тематски

Dixie Botanicals нуди CBD изолатна тинктура со 200mg CBD на 1 шише кое содржи 60 порции по шише со капка. За побрза апсорпција, се користи кокосово масло MCT (триглицериди со среден ланец). Дополнително, производот е заситен со природен вкус на портокал.

Зошто ни се допаѓа компанијата.

Највозбудливото нешто за компанијата е како тие одлучија да го брендираат својот производ и да го пласираат на пазарот. Тие имаат ексклузивен начин на опис на производот за да се осигураат дека нивните клиенти се целосно задоволни со нивниот производ. Друг возбудлив фактор е како тие можат да го природата на нивното растение коноп. Тоа е јасен показател за нивната желба да развијат поприродно решение за светот.

Зошто не ни се допаѓа компанијата.

Постојат две причини зошто не ни се допаѓа компанијата и доколку не се почитуваат овие причини, репутацијата на компанијата ќе се намалува од ден на ден - нивната способност да не ги потврдуваат и информираат своите клиенти за резултатите од тестот од трета страна. Не го негираме фактот дека е вклучено нивно одвреме-навреме тестирање и вклучување на реномирана компанија; сè уште имаме сомнежи во задниот дел на нашиот ум зошто тие не ги откриваат овие информации.

Друга клучна опција е нивниот фокус на спортистите и нема други заинтересирани страни. Компанијата би можела да понуди широк опсег на услуги на значителен број корисници на CBD, земајќи го предвид нивниот фокус да дојдат до поприроден производ на пазарот. Бидејќи пазарот е многу реномиран и широко познат, мислиме дека тие треба да го преиспитаат својот пазарен опсег.

Заклучок

Ние не би обесхрабриле никого да го користи производот бидејќи компанијата има добро искуство по нивната решеност да развие поприродно решение. Но, компанијата мора јасно да открие како тие го спроведуваат нивното зацврстување до тестовите од трета страна во кои се ангажираат за да се осигураат дека даваат квалитет на нивните потрошувачи. Сепак, ќе бараме компанијата да работи на нивните QR тестови за да го исчисти воздухот и сомнежите во врска со кој било од нивните производи. Со тоа ќе добијат поголема доверба.

MS, Универзитетот Дурам
GP

Работата на матичен лекар вклучува широк опсег на клиничка разновидност, што бара големо знаење и ерудиција од специјалист. Сепак, сметам дека најважно за семејниот лекар е да биде човек затоа што соработката и разбирањето помеѓу лекарот и пациентот се клучни во обезбедувањето успешна здравствена заштита. Во моите слободни денови, сакам да бидам во природа. Уште од детството, јас сум страствен за играње шах и тенис. Секогаш кога имам слободно време, уживам да патувам низ светот.

Најново од CBD