https://shopgiejo.com/lindsey-boullt-artistic-entrepreneur-interview/

Линдзи Булт | Уметнички претприемач |Интервју

Линдзи Булт (www.lindseyboullt.com) ја помина целата своја кариера градејќи совршеност и заедница во музичкиот свет. Како гитарист, креатор и инструктор, Линдзи доби меѓународно признание со издавањето на во 2007 г. составот, неодамна му го донесе рангирањето на Note.com/Japan/EverydayFusion/2020 на #29 „најдобри фужн гитаристи во светот“. Поранешен инструктор на Институтот за музичари во Лос Анџелес, значајните креации на Линдзи го вклучуваат и тоа ChaoticArtCircus, авангардна серија театарски перформанси и на Изложба на музичар која траеше од 1994-2019 година. Линдзи е а Гибсон брендови уметник и беше писател-придонес за Списание за гитаристи. Познатиот инструктор по гитара, учениците на Линдзи се примени во големите музички училишта, вклучувајќи ги Беркли колеџот за музика/Бостон, Универзитетот во Северен Тексас, Институтот за музичари/Лос Анџелес и Институтот Клајв Дејвис на Њујорк. 

На 21-годишна возраст, почнав да свирам гитара по тоа што беше исклучително турбулентно и нефункционално постоење. Дарот на недостаток може да претставува интересен предизвик: ако сите патеки напред изгледаат несовладливи, тогаш сите патишта изгледаат исти. Имав избор во насока на мојот животен правец и кој верував дека сум. Дури и наспроти сомнежите. Дали бев доволно подготвен и смел да сонувам големи? Дали недостатокот на „ресурси“ и тешкотиите во мојот живот се изговор да се оставам себеси „надвор од јадица“? Дали го имав она што е потребно? 

Инстинктивно, знаев дека сум музички, но претходните околности не дозволуваа каква било уметничка дисциплина, па се наведнав на мојата решеност да замислам што е можно и почнав да ги мапирам чекорите за да успеам. Мојата способност да издржам стрес (обликувана од тоа тешко воспитување) заедно со мојата способност да бидам крајно дисциплинирана, беа факторите на успех што ми овозможија одржлива и успешна кариера како уметник и претприемач. 

Откако ја купив мојата прва акустична гитара на мојата 21 годинаst роденден и веднаш запишувајќи се на помлад колеџ, за една година напредував да работам професионално како гитарист. До третата година работев професионално во две локални театарски продукции во траење од 3 недели, две реклами од колеџот во заедницата во Далас, концерти на уметнички фестивали на Deep Ellum, 

Натпревар за кантри бенд, државна турнеја на џез оркестар и снимен албум и работен џез-фјужн бенд кој свири Brecker Bros, Weather Report и Steps Ahead на местата во областа. Добивањето стипендија за управување со музика и театар на Универзитетот во Тексас-Арлингтон и дипломирањето со почести на Институтот за музичари/Лос Анџелес ја зацврсти мојата решеност да напредувам. Преминувањето на земјата со сопругата и синот, живеењето во Лос Анџелес, ДФВ, Њу Џерси, Њујорк, Бруклин и Хјустон обезбеди уште понепроценливо искуство пред на крајот да слетам во Сан Франциско во 1998 година, каде што целосно ја сфатив мојата непоколеблива посветеност да напредувам само како музичар. 

Но, ова патување не беше без постојани тешкотии и трошоци. До 2000 година јас и жена ми се разделивме. Бев во град каде што познавав многу малку луѓе и со сметки (вклучувајќи ги и трошоците за факултет на син ми), зголемени долгови, без заштеда и екстремно висока кирија среде бумот на „dot-com“. Мојот прв месец, се сеќавам, имав две недели да направам кирија и имав само половина од парите. Избезумено, направив кирија и сметки тој месец создавајќи EP на уметници, и никогаш не погледнав назад. Денот на ден беше стресен и постојано застрашувачки. На мене беше се да создавам нешто уметничко секој ден, секој месец за да преживеам. Многу пати на работ, но ниту еднаш не пропуштив ниту една исплата или рок. Успехот набрзо се усложни. Беше возбудливо, соработував со неверојатни луѓе. 

Суровата реалност на музичкиот бизнис е дека само неколку играчи ќе заработат одржлив живот. Огромното мнозинство музичари треба да воспостават повеќе начини за заработка заедно со усовршување на нивната уметност и занает. Човек брзо дознава дека готовинскиот тек (или недостатокот од него) станува движечка сила за тоа дали ќе успеете или не во овој бизнис. 

Откако го разбрав ова, го прифатив предизвикот, разгранувајќи се во повеќе уметнички насоки, воспоставувајќи мрежи на партнери кои ја споделија мојата визија и ми помогнаа да изградам серија од играчи, уметници, студенти, бизниси, спонзори и клиенти низ заедниците во кои јас живеел и играл. 

Без значителна мрежа на почетокот, го разгледав градот со флаери во секое кафуле, аголна продавница и бизнис што можев и најбрзо што можев. Часови по гитара, Ќе патува беше мојот назив. Поради моето претходно искуство со постановка, 

изведување, производство и вмрежување, работите се движеа брзо. Во моите први месеци, првиот Музичарите го изложија СФ беше резервиран. Набргу потоа, една уметничка куќа ме контактираше за да го продуцираме првиот настан со мултиуметнички перформанси. Овие настани произведоа поголем приход и мрежа која постојано се проширува. Ги извршував повеќето администраторски должности на секое шоу за да ги намалам трошоците. Озлогласеноста на овие први неколку настани доби пристап до музичари од висок профил. Ова високо ниво музицирање е она што би било потребно за да се изведе високотехничкиот материјал на мојот иден албум. Во комбинација, уметничката сцена создаде бројни групи и деловни контакти за да ја овековечат целината на животниот стил. Требаше да ги максимизирам моите парични приходи и моето уметничко влијание, и да не дозволам овие различни „групи“ да се намалат. Затоа ги комбинирав групите. Спојувањето на театарската изведба на уметноста со музичките изведби со голема моќ се појави и стана камен-темелник на мојот бренд. Дополнително, вечното „морфирање“ на музичарството на високо ниво, уметничките перформанси, технологијата, музичкото учење и вклученоста на заедницата станаа повеќестрана уметничка форма која го одржува животот. Секоја дисциплина создаде постојана енергија и готовински тек за другите дисциплини. 

Уште повеќе, со инвестирање во заедниците на мултидисциплинирани уметници, изведувачи, работни бендови, училишта, индивидуални студенти (сите нивоа), го изградив мојот бренд и водев со овој пристап ориентиран кон заедницата преку емисиите и настаните во заедницата што ги водев и медиумите. можности кои сè повеќе ми поминуваа на патот. Стана многу јасно: ако 

им помагате на другите луѓе да станат успешни, станувате многу поуспешни отколку што можете да замислите. 

4

Стекнувањето признание и зголемувањето на статусот како работен музичар и изведувач, исто така, значеше да се остане во тек со промените во индустријата, сите значајни со оглед на, на пример, појавата на платформи за стриминг на музика кои според дизајнот не ги компензираат музичарите и композиторите доволно за да издржат живот. Затворените места, исцрпеноста, големата миграција, еднодимензионалните виртуелни врски и презаситеноста на содржината на главните апликации (TikTok) создаваат нови пречки за навигацијата на изведувачот. 

Брзо научив дека моќта не е само во тоа колку добро играв, компонирав или давав инструкции, туку и мојот интегритет, карактер и посветеност да инвестирам во мојата заедница и да им дадам можности на следната генерација играчи, уметници и студенти да ги постигнат своите цели. 

Кога реалноста на пандемијата воведе нови сложености и предизвици, моќта на мрежите и заедниците на кои работев напорно за да ги изградам гарантираше дека ќе продолжам да работам, да предавам и да инвестирам во разновидна способност да продолжам да имам влијание како уметник и претприемач. 

И покрај сложеноста на денешното ново нормално, денешните онлајн можности за виртуелна соработка, заедно со експанзивните бази на податоци на знаење, техника, алатки 

а идеите се огромни. Прашањето е хаос: со торнадото од информации што се вртат наоколу во нашата индустрија, предизвикот е како поединечен уметник се разликува. Историски гледано, уметниците отсекогаш имале тешко време да најдат места, домување, простории за проби, пошироко прифаќање, истомисленици соработници, публика и пари. И покрај нашите сегашни невидени времиња, 2022 година не ми изгледа ништо поразлична, таа е само почудна. Но, мојот совет останува ист: потопете се, преместете се доколку е потребно, побарајте и опкружете се со заедница на истомисленици. 

Усовршете го вашиот занает | Ако сте инструменталист, фокусирајте се на усовршување на владеењето на вашиот инструмент. Заглавете ја секоја шанса, вежбајте повеќе отколку што мислите дека треба. Има една изрека во нашата индустрија: мора да играте со најдобрите за да станете најдобри. Мора да се нурнете во вистинска изведба со вистински музичари за да станете најдобриот уметник што можете да станете. Ако треба, преместете се во голем уметнички центар за да го направите тоа. Секогаш вклучувајте се каде што можете и напредувајте оттаму. 

Воспоставете го вашиот производ | На што ви служи уметноста? Изведба во живо, креатор на содржина, снимање и продукција, образование, креатор на бит? Можностите да ги примените вашите таленти, музички или други, се многубројни. Ако компонирате, направете каталог на вашата работа. Продолжете да пишувате. Продолжете да уредувате. 

Останете на врвот на вашата онлајн стратегија. Најдете агенции за лиценцирање, мрежи за соработка, локално радио, уметнички куќи. Ако трае подолго, потребно е подолго. 

Создадете план | Направете го кохезивен и прилагодлив и останете дисциплинирани. Разговарајте со секој бизнис во вашиот град – лично и онлајн – кој е поврзан со вашата цел. Ќе ги најдете тие можности, тие ќе ве најдат вас. Бидете љубопитни и со почит. 

Одржливост | Стекни искуство, знаење, заслуги, сертификати, награди, почести, дипломи. Секогаш тренирате. Студија. Рафинирај. Напредок. Колку „повисоко“ одите, толку повеќе ќе ви требаат вештини, експертиза и интегритет. 

Неуспех, загуба, неуспех | Зацврстете се пред неуспехот. Ќе имате неуспеси, загуби и поразителни порази. Станува. Оди пак. Ќе има повеќе предизвици напред. 

Останете возбудени. И бидете трпеливи. Играјте ја долгата игра и бидете немилосрдни во потрагата по вашата визија. Никогаш не знаете од каде ќе дојдат ударите на среќата - поврзете ги вашите уникатни точки и никогаш не ги потценувајте можностите во овој хаос. 

Анастасија Филипенко е психолог за здравје и здравје, дерматолог и слободен писател. Таа често ги покрива убавината и негата на кожата, трендовите во храната и исхраната, здравјето и фитнесот и врските. Кога не пробува нови производи за нега на кожата, ќе ја најдете како оди на часови по велосипед, се занимава со јога, чита во парк или пробува нов рецепт.

Најново од Business News

Voices of Travel Business

Voices of Travel е патување и јазичен бизнис/блог кој ги охрабрува луѓето да патуваат и да го истражуваат