ONYX Radiance - Науката зад благосостојбата

ONYX Radiance - Науката зад благосостојбата

Дали би поверувале некому кога би ви кажале дека навлаката за перница може да се грижи за вашата благосостојба? Самата идеја звучи премногу чудно за да биде вистинита. Но, ONYX Radiance, единствена компанија, е позната по тоа што ја користи науката за да развие таква технологија.  

Во ова издание на списанието Giejo се појавува ONYX Radiance, компанија која користи наука за да ја подобри благосостојбата на луѓето. Можете да го најдете Onyx Radiance на нивната почетна страница на https://onyxradiance.com/

Друштвото

Откако компанијата ONYX Radiance беше основана во Израел во 2015 година, нејзиното патување до успехот не беше секогаш рамномерно, а нејзината приказна може да се раскаже во смисла на илјада мали успеси наместо огромни, широко објавени пресвртници и достигнувања. За време на почетната фаза, едноставно да се натера експерт за убавина да ја разгледа работата, или специјалист за здравствена заштита да проба производ, беше огромно достигнување. Овој постепен процес на едукација на потенцијалните клиенти за паметни антибактериски текстили и воспоставување на грасрут врски со лидерите на мислењето беше бавен, но на крајот и овозможи на компанијата да изгради цврсти темели.  

Како резултат на тоа, ONYX можеше да има корист од постојаниот момент кој прерасна од локалниот збор на уста до препораките за главните меѓународни платформи, вниманието на медиумите и зголемениот интерес за понудата на компанијата.  

Често се очекува дека најнезаборавните моменти на една компанија ќе бидат сведоци на „раѓањето“ на вашиот производ – држење на вистински и опиплив предмет во ваши раце и потоа успешно продавање на клиентите ширум светот. Сепак, за тимот на ONYX Radiance, најневеројатните пресвртници дојдоа од клиентите и нивните длабоки одговори. Слушањето и гледањето приказни од реалниот живот од вистински луѓе чии животи имаат корист од производите на ONYX беше многу трогателно, бидејќи тие ги објаснија начините на кои производот ONYX Radiance драматично ја подобрил нивната благосостојба. Одеднаш, некој што страдал од бескрајни иритации на кожата доживеа целосно олеснување и видливо намалување на флеките, без потреба од употреба на интензивни лекови или креми.  

Покрај тоа, клиентите кои ги купиле производите само за нивните придобивки за кожата почнаа да пријавуваат други подобрувања поврзани со здравјето, кои се движат од подобар квалитет на сон, преку намалени алергии, мигрена и метеж, до помало опаѓање на косата!  

„ONYX Radiance започна со студии кои имаат за цел да ја истражат науката зад овие потенцијални дополнителни придобивки, вклучително и клиничко испитување во светски познатата болница во Тел Авив што ги испитува ефектите за лекување акни на навлаката за перница со цинк ONYX Radiance“. 

Производите и услугите 

ONYX Radiance е пионер во употребата на паметни текстили од следната генерација надополнети со минерали кои се познати по нивните прочистувачки антибактериски својства. Текстилите сами по себе не се ништо ново – сите ние носиме и користиме ткаенини деноноќно, вклучувајќи облека и постелнина – но паметните текстили ONYX Radiance директно даваат природни терапевтски придобивки на кожата.  

Нема потреба да нанесувате креми или да носите дополнителни слоеви. Производите на ONYX Radiance им овозможуваат на луѓето да го подобрат здравјето на нивната кожа и општата благосостојба преку предмети што веќе ги користат, како навлаки за перници, кошули, шамии, хиџаби и напредни антивирусни маски за лице.

Разликата лежи во уникатните комплекси кои содржат „природни антибиотици“ како јони на цинк и сребро, кои природно ги елиминираат штетните микроорганизми, вклучувајќи бактерии, габи и вируси. Со неутрализирање на овие штетни агенси, текстилот ONYX Radiance помага во ублажување на многу вообичаени кожни заболувања (акни, дерматитис/егзема, псоријаза, себореја итн.), а исто така промовира почиста, посвежа кожа.  

Се разбира, текстилот ONYX Radiance нуди и врвен квалитет за оптимална удобност. Врз основа на 100% елитен памук (број на 500 нишки), сите производи се сертифицирани според OEKO-TEX® Standard 100 како и ISO стандардите за производство. 

Визијата и мисијата на ONYX Radiance се да донесе паметен текстил во домаќинствата ширум светот, истовремено помагајќи да се спречат и намалат штетните ефекти на микроорганизмите и да се подобри квалитетот на животот низ целиот свет преку користење на неговите уникатни и иновативни производи.  

„Се надеваме дека ќе продолжиме да ги едуцираме луѓето ширум светот, подигајќи ја свеста за паметните антибактериски ткаенини, така што секој насекаде ќе го разбере огромното влијание што природните и терапевтските минерали го имаат врз подобрувањето на нашата кожа, коса и целокупното здравје и благосостојба“. 

На крајот на краиштата, текстилот е нешто што го користат сите луѓе, а паметниот текстил може да даде свет на бенефиции додека луѓето се занимаваат со секојдневниот живот, па дури и додека спијат. Дополнително, првичното очекување од производите на ONYX беше првенствено дека тие ќе бидат корисни за проблеми со кожата, бидејќи нивните придобивки за целокупното здравје и благосостојба не беа широко проучени.  

Сепак, компанијата почна да добива повратни информации од клиентите кои ги купиле своите навлаки за перници со едноставна надеж дека ќе добијат почиста кожа, велејќи дека се соочуваат со намалени алергии, мигрена, подобрено дишење, подобар сон, помалку опаѓање на косата итн. 

Како резултат на тоа, тековната мисија на ONYX е да ги истражи овие други потенцијални придобивки и се надеваме дека ќе ги пренесе на други преку учество во клинички испитувања. 

Галија Хирш – Водејќи го патот 

Галија Хиршер е Извршен директор и основач на ONYX Radiance. Галија отсекогаш имала посебен интерес за областите поврзани со здравјето и благосостојбата. Иако сега има извонредна компанија која се врти околу убавината, здравјето и благосостојбата, првичниот интерес на Галија беше посветен на Специјалното образование, во кое таа има диплома, а студирала и психологија и советување парови.  

Откако Галија ги роди своите деца, нејзината главна одговорност се префрли на тоа да биде мајка, што беше од огромно значење за неа во тој момент од нејзиниот живот. Кога нејзините деца излегоа од дома и самите влегоа во светот на бизнисот, таа си дозволи да почне да размислува за сопствените деловни амбиции во областа на здравјето и благосостојбата, водејќи ја до извонредниот производ што сега го создаде, ONYX Radiance. Благодарение на силната работна етика и истрајноста на Galia, ONYX Radiance е местото каде што стои денес како водечки претставник во индустријата за убавина и паметна текстилна индустрија.  

Како што вели Галија, „Истрајноста е најважниот атрибут што еден бизнис лидер може да го поседува, според мене. Дури и ако го имате најневеројатниот производ или услуга на светот, нема да биде важно ако не ја искористите секоја минута максимално и не се посветите целосно на вашата цел“.

Анастасија Филипенко е психолог за здравје и здравје, дерматолог и слободен писател. Таа често ги покрива убавината и негата на кожата, трендовите во храната и исхраната, здравјето и фитнесот и врските. Кога не пробува нови производи за нега на кожата, ќе ја најдете како оди на часови по велосипед, се занимава со јога, чита во парк или пробува нов рецепт.

Најново од Business News