РЕЦЕПТ ЗА РАКИЈА (СО ЦБД)

РЕЦЕПТ ЗА РАКИЈА (СО ЦБД)

Снепчињата за ракија се вкусни суптилни бисквити со вкус на зачин од ѓумбир и друга шлаг. Нивниот рецепт е едноставен бидејќи користат пристапни состојки процедурално измешани за да го направат саканиот производ. Додавањето канабидиол (CBD), канабиноидно соединение богато со хранливи материи доаѓа со дополнителни здравствени придобивки. Лизгајте овде за да го разберете рецептот за лепење ракија со CBD.

Снепчињата за ракија биле направени во древен јоркширски рецепт. Тие се суптилни бисквити со слатка крцкање и вкус на зачин од ѓумбир. Некои се полни со вкусен шлаг. Точниот тајминг спречува претерување или недоволно варење на овие производи. Крцкавиот, путер и сладок вкус на ѓумбир за загревање го прави рецептот за лепење ракија убав за обид и пријатен. Сепак, додавањето на витални состојки го подобрува квалитетот на производот и хранливото искуство. На пример, канабидиолот (CBD), канабиноидното соединение богато со хранливи материи, носи многу здравствени предности. Дополнително, супстанцијата е разноврсна и е вклучена во неколку рецепти. Готвењето со канабидиол е неверојатно бидејќи потрошувачите добиваат максимални придобивки од CBD. Лизгајте овде за да го разберете рецептот за лепење ракија со CBD.

Традиционален британски бисквит

Спенс и сор. (2019) изјавиле дека потекнуваат од Јоркшир и се традиционално британски рецепт. Несоодветното знаење за овие чипкасти и деликатни колачиња спречи некои луѓе да ги практикуваат традиционалните јоркширски рецепти. Продажбата на слатки месо е вообичаена појава преку ракија snaps се специфично поврзани со Hull. Овој град (Хал) првично бил развиен за продажба на странска стока, говеда и коњи. Подоцна, забавната одредба беше вклучена во прилепувањата и собирањето ракија како главен префериран деликатес. Затоа, ракијата и традиционалните слатки се на пазарот многу години. По ова, поединци значајно време подготвија неколку рецепти за лепење ракија. Prodi & Out (2011) утврди дека некои поврзани рецепти се приспособени од книгата Јоркшир WI менувајќи ги количините од кралски во метрички. За споредба, рецептот за ракија користи повеќе фин ѓумбир и канабидиол од повеќето. На некои потрошувачи им се допаѓаат, но намалете го ѓумбирот за една четвртина или половина лажичка ако сакате малку ѓумбир. Сепак, одредени рецепти содржат ракија додека други ја елиминирале. Во овој поглед, ракијата веројатно се поврзува со изгорени (брендирани). Човек може или да го задржи или елиминира во зависност од нивните преференции, се заменува со една кафена лажичка сок од лимон.

Состојки

 • Педесет грама путер
 • Педесет грама кафеав шеќер
 • Педесет грама златен сируп
 • Педесет грама просеано обично брашно
 • Една четвртина лажичка мелен ѓумбир
 • Половина кора, лимон и една кафена лажичка сок
 • Една кафена лажичка ракија
 • Растително или сончогледово масло за подмачкување
 • Едно стапче путер
 • Пола меласа
 • Една лажица ракија
 • Масло од канабидиол
 • Една-осум лажички сол
 • Тешка крема

постапка

Загрејте ја рерната на околу 325 степени целзиусови. Поставете го листот за колачиња користејќи хартија за печење или подлога за печење. За да ги подготвите колачињата или лушпите, одмрзнете го путерот од канабидиол во тава користејќи кафеав шеќер, шеќер и меласа на умерен оган, постојано мешајќи со помош на дрвената лажица. Оставете го да се зготви или да испушти меур 60 секунди, а потоа отстранете го од оган. Истурете сол, ѓумбир или брашно, а потоа побрзо измешајте додека не се соединат и додадете ракија. Користете ја лажицата за да ја намачкате смесата на листовите за колачиња. Во овој поглед, внесете само 8 колачиња во еден лист бидејќи тие ќе се распределат низ рерната. Гответе околу десет минути или додека не се појави клокотот во вашата рерна. Оставете ги колачињата да се изладат додека се на тенџере две или три минути со отстранување на листот за колачиња од рерна. Повлечете кругови истовремено и завиткајте ги на калапот за каноли (или на огромна машина за пасирање компири или метална рачка за матење). На крајот, колачињата се лепат на калапот каде што треба да го притиснете белегот. Лизгајте ги колачињата од калап и ставете ги на ладни чинии. Повторете користејќи ги дополнителните колачиња, но бидете подготвени да ги преобликувате овие колачиња кога делумно се ладат. Наполнете со фил со крем канабидиол откако целосно ќе се изладат. За филот измешајте ракија, шеќер и крем канабидиол (овој крем треба да биде исклучително ладен). Се става во ладен миксер и се меша на високо додека не стане тврд. Префрлете го кремот од канабидиол во вашата кеса за пита фиксирана со огромен врв. Внимателно наполнете ги овие изладени клешти за ракија, а потоа послужете ги во рок од неколку часа.

Како да се сервира

Според Рабер et al. (2017), Снепчињата за ракија се консумираат исклучиво или пакувани со ароматизиран или обичен крем. Тие прават неверојатни бисквити за да ги споделат со кремасти пудинзи како мус или посети. Дополнително, во древната форма на крцкање со ракија, поединците можат да ги обложат на грб за мафини или портокал за да ги трансформираат во корпа за да создадат привлечен сад за десерти. Алтернативно, завиткајте ги на сукало за да дизајнирате рамен или заоблен бисквит, да претпоставиме дека обликувањето е тешко.

Колку долго стојат овие десерти?

Според Чејс (2008), лепењето на ракијата останува една недела ако се чува во сад со плута на суво и ладно место. Затоа, придржувајте се кон ова пред да послужите, бидејќи вашата рачка од ракија почнува да омекнува по приближно еден час полнење со крем. Запомнете дека прилепувањата за ракија се несоодветни за замрзнување.

Упатства на Кук

 • Залепите за ракија треба да се обликуваат пред стврднување и ладење, што се случува по некое време, па затоа мора брзо да делува.
 • Печете мали количини по даден интервал. Почетниците можат да започнат со четири, додека експертите околу шест. Во случај да си дозволите 2 листови за печење, некои можеби се обликуваат додека други готват за да ви заштедат време.
 • Смесата значително се размачкува, така што соодветно распоредете ги на плехот за печење.
 • Користете го соодветниот дел од маслото од канабидиол во вашата постапка за да уживате во максималните придобивки од CBD. Исто така, го подобрува физичкиот изглед и хранливата вредност на вашите бисквити.

Заклучок

Вообичаено, лепчињата за ракија се цилиндрични колачиња во форма на каноли, исполнети со матена павлака или крем со путер. Овие колачиња имаат ракија и затоа се вкусни со едноставна процедура за правење. Крцкавиот, путер и сладок вкус на ѓумбир за загревање го прави рецептот за лепење ракија убав за обид и пријатен. Овој традиционален британски рецепт потекнува од Јоркшир, каде што се конзумирале лепчиња од ракија како главен деликатес. По ова, поединци подготвија неколку рецепти за лепење ракија за значително време користејќи различни состојки. Во моментов, готвењето со канабидиол стана вообичаено каде што потрошувачите уживаат во искуството и придобивките од CBD. Сепак, користете ги соодветните состојки и процедури за да ги произведете најдобрите лепчиња за ракија.

Референци

Чејс (2008). Рецептите на д-р Чејс. Еплвуд книги.

Проди и надвор (2011). Пилих бахаса: индонезиски англиски. Етнички групи, 3, 85-5.

Рабер, Крафорд и Чандра (2017). Часови за здраво готвење во детска болница за рак и летни кампови за пациенти/преживеани: првични реакции и изводливост. Јавно здравствена исхрана, 20 (9), 1650-1656.

Spence, C., Sanchez, CC, & Youssef, J. (2019). Забава за ракија: оживување на историската храна на саемот. Petit Propos Culinaires, 115.

Најнови објави на Ieva Kubiliute (Види се)

Иева Кубилјуте е психолог и советник за секс и врски и хонорарен писател. Таа е и консултант на неколку брендови за здравје и здравје. Додека Иева е специјализирана за покривање на теми за велнес, кои се движат од фитнес и исхрана, до ментална благосостојба, секс и врски и здравствени состојби, таа пишуваше за разновидни теми за животниот стил, вклучувајќи убавина и патување. Најдобрите моменти во кариерата вклучуваат: луксузен спа-прескокнување во Шпанија и приклучување кон теретана во Лондон од 18 илјади фунти годишно. Некој мора да го направи тоа! Кога не пишува на своето биро - или интервјуира експерти и студии на случај, Иева завршува со јога, добар филм и одлична нега на кожата (се разбира, малку е што таа не знае за буџетската убавина). Работи кои ѝ носат бескрајна радост: дигитални детоксикации, лате од овесно млеко и долги прошетки (а понекогаш и џогирање).

Најново од CBD