РЕЦЕПТ ЗА ПАНА КОТА (СО ЦБД)
Десерт од панакота од мандарина на маса

РЕЦЕПТ ЗА ПАНА КОТА (СО ЦБД)

Панакота е десерт со италијанско потекло, а многу луѓе ширум светот го прифатија. Кремастиот десерт е прилично утешен, а додавањето на CBD во неговиот рецепт може да ги додаде неговите придобивки; студиите го сметаат за терапевтски. Оваа статија им помага на потрошувачите да ја разберат CBD, неговата вредност за рецептот за панакота и како да го подготват десертот, вградувајќи го CBD во него.

Панакота е еден од најудобните десерти што потрошувачите треба да ги пробаат. Тоа значи „варен зашеќерен крем“ и има многу начини да бидете креативни со него и да го произведете она што го сакате. Можете да го послужите со овошје, како јагоди, и да го зголемите вкупниот број на антиоксиданти. CBD се здоби со популарност со текот на времето, а индустриите полека покажуваат благодарност за овој канабиноид. Дали знаевте дека можете да го прилагодите вашиот рецепт за панакота и да додадете CBD? Оваа статија споделува идеи за тоа како да го направите тоа. Прво треба да го разберете CBD.

Основите на CBD

Според Бауер и сор. (2020) И Маси и сор. (2006), CBD е непсихоактивен канабиноид во коноп и многу други растенија канабис. Канабиноидите се колективно име за многуте соединенија во растенијата канабис, а CBD е само едно од нив. Од 140 или повеќе канабиноиди, CBD е од голем интерес меѓу научниците. Нејзината побарувачка е зголемена и откриени се многу методи за испорачување. Според Ват и Карл (2017), CBD е терапевтски и многумина сакаат да ја искористат неговата терапија, објаснувајќи го огромниот интерес.

Методи за испорака на CBD

Вреди да се напомене дека CBD не се раствора во телото како соединение. Клетките не го апсорбираат како соединение, па оттука и потребата да се инкорпорира во други производи кои телото може директно да ги внесе. Постојат многу начини да уживате во CBD, вклучувајќи;

 • Сублингвална администрација; можете да земате CBD масла и тинктури орално, како сирупи, иако можете да ги давате и сублингвално. Второто изгледа поодржливо, обезбедувајќи побрзо доставување на канабиноидот до телото и побрзи резултати.
 • Голтање; можете да внесувате јадења со CBD со јадење гуми за џвакање, десерти и солени јадења со CBD. Освен тоа, можете и да голтате CBD капсули, и двата методи гарантираат дека не го чувствувате горчливиот и земјен вкус на канабиноидот.
 • Локална и трансдермална администрација; ако не сакате CBD да комуницира со вашиот крвоток, но сепак сакате придобивки од CBD, можете да нанесете креми и лосиони CBD локално на погодените области. Студиите се во тек за да се утврди дали локалната или трансдермалната апликација на CBD е ефикасна.

Вид на CBD што треба да се вклучи во рецептот за Панакота

Можете да истражите три типа на CBD, во зависност од вашата претпочитана формулација. Можете да одите за;

 1. CBD со целосен спектар; содржи CBD со цела палета на канабиноиди во конопот. ВанДолах и сор. (2019) покажа дека има и терпени и флавоноиди, кои придонесуваат за целосниот ефект на придружба.
 2. CBD базирана на изолација; нема друго соединение освен CBD; без терпени, без флавоноиди, без дополнителни канабиноиди.
 3. CBD со широк спектар; е повеќе како CBD со целосен спектар во составот, само што нема THC. Сепак, има терпени и флавоноиди, и можете да го вклучите во рецептот за панакота за да имате корист од овие дополнителни соединенија.

Дали CBD ќе го промени вкусот на Пана Кота?

Луѓето имаат различни пупки за вкус, што го отежнува да се каже каков е вкусот на CBD. Многу корисници тврдат дека има земјен, орев или тревнат вкус, што значително се менува во зависност од брендот и основната течност. Повеќето CBD масла и тинктури базирани на алкохол се горчливи, додека верзиите на база на масло се похранливи или поземјени, во зависност од маслото за носење. Сепак, овој вкус не го менува вкусот на панакота. Ако ништо друго, додадете само неколку капки од канабиноидот во десертот, што не очекувате значително да го промени вкусот на панакота. Сепак, ставањето премногу CBD на панакота може да го промени вкусот. Чувајте ја дозата ниска, особено кога започнувате со канабиноидот и сè уште не сте сигурни како телото ќе реагира на него. Како што продолжувате да го вклучувате CBD во рецептите, може постепено да ја зголемувате дозата и концентрацијата.

Рецепт за пана кота со CBD: состојки

Постојат многу начини да се подготви панакота со CBD, но една работа се издвојува, готвењето на кремот и шеќерот. Еве кои состојки ви се потребни за едноставна панакота со која КБР нафта;

 • 1 плик желатин
 • 1 чаша крем
 • 1 лажичка CBD масло, по можност со целосен спектар CBD формулирано масло или тинктура од бренд од интерес
 • 2 лажици ладна вода
 • 1 зрно ванила, поделено на две
 • 1/3 чаша шеќер
 • Спрејови за готвење, како PAM или која било опција по ваш избор

Постапка/ Инструкции

Следете ги чекорите подолу за да подготвите панакота со CBD;

 • Двете лажици ладна вода ставете ги во помал сад, измешајте ја со пакетчето желатин над течноста и оставете ја смесата да одмори 5 минути.
 • Во тенџере ставете павлака, масло од CBD, шеќер и ванила и изматете ги додека ги зовривате. Ставете го желатинот и мешајте додека тие целосно не се соединат.
 • Смесата за панакота е подготвена; процедете го низ цедалката за да добиете мазен, кремаст десерт.
 • Попрскајте ги калапите со PAM, маслиново масло или спреј по ваш интерес.
 •  Поделете ја вашата течност на четири, ставајќи ги во различни садови.
 • Покријте ги контејнерите и ставете ги во фрижидер 3-4 часа, или преку ноќ, ако е можно.
 • Потопете го изладениот сад од фрижидерот во топла вода додека поминете со нож околу работ неколку секунди.
 • Одозгора ставете чинија и превртете ја панакотата. Послужете го со овошје, кажете јагоди.

Заклучок

Панакота е италијански десерт кој се подготвува со готвење зашеќерен крем. Кремаст е, особено со големи количини млеко и често се служи со овошје. Раните истражувања гледаат потенцијал во CBD, при што некои студии тврдат дека е терапевтски. Следствено, многу рецепти сега го содржат, а овој блог ви помага да знаете како да го вклучите во вашата панакота. Освен тоа, статијата ви помага да ја разберете CBD и зошто можеби ќе сакате да ја додадете во вашите рецепти.

Референци

Бауер, БА (2020). Кои се придобивките од CBD – и дали е безбедно да се користи?. Во клиниката Мајо.

Massi, P., Vaccani, A., Bianchessi, S., Costa, B., Macchi, P., & Parolaro, D. (2006). Непсихоактивниот канабидиол предизвикува активирање на каспазата и оксидативен стрес во клетките на човечкиот глиом. Cellular and Molecular Life Sciences CMLS, 63 (17), 2057-2066.

VanDolah, HJ, Bauer, BA, & Mauck, KF (2019, септември). Водич на лекари за масла од канабидиол и коноп. In Mayo Clinic Proceedings (том 94, бр. 9, стр. 1840-1851). Елсевиер.

Ват, Г., и Карл, Т. (2017). Ин виво докази за терапевтски својства на канабидиол (CBD) за Алцхајмерова болест. Граници во фармакологијата, 8, 20. 

Нутриционист, Универзитетот Корнел, MS

Верувам дека науката за исхрана е прекрасен помошник и за превентивно подобрување на здравјето и за дополнителна терапија во лекувањето. Мојата цел е да им помогнам на луѓето да го подобрат своето здравје и благосостојба без да се измачуваат себеси со непотребни ограничувања во исхраната. Јас сум поддржувач на здрав начин на живот – спортувам, возам велосипед и пливам во езерото цела година. Со мојата работа, бев прикажан во Vice, Country Living, Harrods магазинот, Daily Telegraph, Grazia, Women's Health и други медиуми.

Најново од CBD