РЕЦЕПТ ЗА МИЛИОНЕРСКИ ЛЕБ (СО ЦБД)

РЕЦЕПТ ЗА МИЛИОНЕРСКИ ЛЕБ (СО ЦБД)

Класици, карамела и чоколадо се неверојатни комбинации кои го сочинуваат рецептот за печиво на Милионер. Поединците користат полувкусна чоколада за делумно побогат и горчлив вкус со вградување на чипс од морска сол, зголемувајќи го слаткиот вкус на производот. Сепак, додавањето канабиноидно соединение на канабидиол (CBD) е одлично и гарантира подобри производи. Еве го рецептот за слатки колачи на Милионер со употреба на канабидиол.

Класици, карамела и чоколада формираат неверојатна комбинација од рецептот за печиво на милионер. Следејќи ја неговата хранлива вредност и леснотијата за правење, повеќето луѓе сакаат таква мешавина. Некои користат полувкусна чоколада за делумно побогат и горчлив вкус. Подоцна, потрошувачите додаваат чипс од морска сол, зголемувајќи го вкусот на производот. Дополнително, не се користат скапи состојки, така што тие се исклучително лесни за подготовка и имаат подолг рок на траење. Сепак, овие производи може да се чуваат во замрзнувачи, што ги прави совршен деликатес за подготовка. Венцел (2021) забележа дека канабидиолот (CBD), хемиски канабиноид со густа исхрана, извор на коноп, е одличен додаток на рецептите. На пример, готвењето на милионерскиот рецепт за кратко печиво со CBD го подобрува квалитетот на производот. Еве го рецептот.

Суштински насоки за правење рецепт за милионерски колачи

 • Уверете се дека садот за печење е обложен и оставен настрешницата за лесно отстранување
 • Задолжително користете путер со нормална температура бидејќи тој претставува витален услов за подготовка на печиво.
 • Шеќерниот термометар е неопходен за подготовка на карамела, иако е опционален.
 • Кога подготвувате карамела, постојано мешајте ја смесата за да не изгори на дното.
 • Луѓето кои претпочитаат потенки слоеви можат да користат помалку чоколадо на површината на производот
 • Замрзнете го слојот од карамела пред да ставите чоколадо. Алтернативно, тие можат да комбинираат и елиминираат дури и слоеви, под услов да имаат шанса.
 • Морската сол и маслото од канабидиол го зајакнуваат мирисот на чоколадата во сладките на Millionaire, па затоа треба да се следи методично.
 • Некои готвачи претпочитаат шипки за сечење кога се ладат заради неговата погодност.

Рецепт за слатки колачи за милионер Канабидиол

Според Менли (2001), Милионерскиот рецепт за кратко печиво има неколку верзии кои се скапи и тешко се подготвуваат. Овој рецепт обезбедува кремаст, мазен и мек производ кој се топи во устата. Содржи голема доза на канапутер што го ескалира целокупното искуство. Главно, времето за подготовка е околу 45 минути, времето за готвење е 30 минути, 257 калории и 25 порции.

Основни состојки

 • Една жолчка од јајце
 • На шолја повеќенаменско брашно
 • Половина шолја канапутер
 • Една четвртина златно-кафеав шеќер
 • Една лажица ледено ладна вода
 • Две лажички пченкарен скроб
 • Една четвртина лажичка морска сол
 • CBD изолат масло

Состојки од карамел слој

 • Четиринаесет унци захаросано кондензирано млеко
 • Половина чаша златно кафеав шеќер
 • Шест лажици јаворов сируп
 • Две лажици ванила
 • Прстофат сол

Состојки од чоколаден слој

 • Шест унци полувкусни чоколадни чипови
 • Три лажици дебела павлака
 • алатки
 • Квадратна тава за печење од девет инчи
 • Алуминиумска фолија
 • Спреј за готвење
 • Процесор за храна
 • Голем тенџере
 • Размахване
 • Термометар за бонбони
 • Сад за микробранова печка
 • Силиконски шпатула

постапка

Загрејте ја рерната на околу 350 степени целзиусови, а потоа поврзете ја алуминиумската фолија со тавата за печење и рамномерно притиснете ги нејзините страни. Премачкајте ја вашата алуминиумска фолија со спреј за готвење. Користете го процесорот за храна за да го измешате пченкарниот скроб, маслото од CBD изолатите, шеќерот, солта и брашното за основен слој. Нанесете голема брзина за да се осигурате дека смесата се распаѓа на мали парчиња. Сега, вклучете вода и јајце пред да им обезбедите неколку минути за комбинирање во вашиот процесор за храна. Намачкајте го лебот во тенџерето за готвење и потоа притиснете со прстите за да подготвите привлечно мазен и униформа слој. Направете неколку дупки во лебот со помош на вилушка, а потоа печете околу 20 минути во рерна. Оставете го горниот слој да се излади уште дваесет минути пред да продолжите на следниот чекор. Измешајте го кондензираниот јаворов сируп, ванилата, солта, кафеавиот шеќер, путерот, изолирајте го маслото од канабидиол и млекото на умерен оган во тавата за готвење. Потоа, користете жица за матење додека кристалите не се растворат додека смесата не стане мазна и без грутки. Ставете термометар за тофи во тава за печење и изматете ја смесата додека не достигне 225 степени целзиусови, во опсег од пет до шест минути. Водената карамела префрлете ја на основната кора и чувајте ја во фрижидер да отстои околу петнаесет минути. Кога работите со чоколадниот слој, ставете ги и чоколадниот крем и чипсот во садот што е безбеден за микробранова печка. Потоа, загрејте ги со голема моќност со триесет и секунди чекори додека не се стопат. Промешајте сè соодветно со силиконска шпатула за да спречите горење и продолжете додека смесата не стане течна. Одозгора префрлете го најзацврстениот слој од карамела и рамномерно распоредете го со силиконска шпатула. Потоа вратете го во фрижидер да се излади приближно 60 минути. По еден час на ниска температура, слатката печива милионер од канабидиол се подготвува за послужување, сечење и уживање.

Складирање

Состојката на карамела во рецептот за печиво со канабидиол милионер е исклучително мека на нормални температури. Сепак, може да стане тешко кога се чува долго време во вашиот фрижидер. Поради оваа причина, чувајте ги во сад со плута на нормални температури, да претпоставиме дека имате намера да ги чувате подготвени за потрошувачка. Тие можат да останат максимално една недела без да се грижите за кршењето на забите. Според Повеќе (2004), замрзнувачот е совршен за чување на овие печива во подолг период, но треба соодветно да ги стопите пред да ги послужите.

Идеи за сервирање за кусиот колач на милионер со CBD

Според Квок и сор. (2020), прилагодувањето на вашата порција може значително да го подобри овој пудинг од канабис. Размислете за украсување на колачот на милионер збогатен со CBD со помош на чоколаден прелив. Исто така, ова јадење од канабис може да се сервира со сладолед од канабис за да се зголеми искуството. Овој рецепт станува вкусен кога користите свежо овошје. Во чинијата додадете малку малини за да ја зголемите бојата. Понатаму, испржете банани изолирајте масло од канабидиол за извонредна пржена банана од канабидиол.

Заклучок

Рецептот за слатки колачи на милионери вклучува неверојатни комбинации на печиво, карамела и чоколада. Интересно е тоа што не се користат скапи состојки, така што десертите се исклучително лесни за подготовка и остануваат подолго. Вградувањето на чистото масло од канабидиол е од суштинско значење за готвачите кои имаат намера да ја диверзифицираат и да ја зголемат хранливата вредност. На пример, сладката од канабис може да се сервира со сладолед од канабис за да се зголеми искуството. Исто така, се додаваат малини за да се подобри бојата на десертот. Сепак, основните состојки треба да се користат процедурално за да се направи планираниот милионерски рецепт за печиво. Научете го соодветниот метод за складирање на овие јадења за да го максимизирате искуството. На пример, чувајте ги во плутани садови на нормални температури доколку ги консумирате секојдневно.

Референци

Квок, Танг и Ју (2020). Маркетинг микс од 7 Ps на услуги за споделување дома: онлајн прегледи на патници од рударството на Airbnb. Меѓународен весник за управување со угостителство, 90, 102616.

Manley, D. (2001). Рецепти за бисквити, крекери и колачиња за прехранбената индустрија. Елзевиер.

Повеќе, DMWLI (2004). Во ЗНАЕТЕ!!!.

Венцел, М. (2021). Користење на социјалната когнитивна теорија за објаснување на употребата на канабидиол за генерализирано анксиозно растројство (докторска дисертација, Универзитетот Волден).

MS, Универзитетот Дурам
GP

Работата на матичен лекар вклучува широк опсег на клиничка разновидност, што бара големо знаење и ерудиција од специјалист. Сепак, сметам дека најважно за семејниот лекар е да биде човек затоа што соработката и разбирањето помеѓу лекарот и пациентот се клучни во обезбедувањето успешна здравствена заштита. Во моите слободни денови, сакам да бидам во природа. Уште од детството, јас сум страствен за играње шах и тенис. Секогаш кога имам слободно време, уживам да патувам низ светот.

Најново од CBD