Copperpro - работилница за производство на бакарни дестилатори за екстракција на етерични масла и хидросоли - Јуриј Жуков

Copperpro – работилница за производство на бакарни дестилатори за екстракција на етерични масла и хидросоли - Јуриј Жуков

Поздрав, јас сум Јуриј Жуков од Украина. 2017 година основавме јас и технички тим од многу ентузијастички луѓе Работилница Copperpro. Оттогаш произведуваме бакарни дестилатори за екстракција на есенцијални масла и хидросоли дома.

Нашиот главен производ што го произведувавме тогаш беше всушност бакарни кадрици за месечината, кои ги продававме најмногу на украинскиот пазар. Но, од економскиот пад во нашата земја, баравме забрзување на нашата продажна географија на американскиот и европскиот пазар.

На некој начин тоа беше чувството на пазарот што нè натера да се префрлиме од камери на месечината дестилатори или екстракција на ЕО. Ми се допадна оваа промена како основач, бидејќи оваа област на ЕО ми е многу поблиска до срцето отколку да работам со дестилатори на алкохол.

Од 2019 година работиме главно со извозен пазар и ги доставуваме нашите бакарни дестилатори во повеќе од 60 земји во светот. Нашите најголеми пазари се САД, Канада, Германија, Австралија, Велика Британија.

Дали е навистина можно да се вади есенцијално масло дома?

Проблемот со ЕО е што содржината на масла во суровината како лаванда, жалфија, рузмарин и други е релативно мала што е околу 1%. Некои цвеќиња како ливчиња од роза, а многу други имаат многу помала содржина, како да се добие 1 ml роза ЕО, треба да се дестилираат 5 кг ливчиња од роза, што е многу!

Некој може да помисли дека екстракцијата на есенцијални масла дома звучи речиси како бајка. Но, со сетови за екстракција Copperpro, луѓето ширум светот сметаат дека тоа е многу можно. Покрај тоа, просечната содржина на ЕО во специфичен принос на суровина зависи многу од квалитетот на билката или цвеќето што треба да се дестилира. Во исто време, ние работиме цело време за да ги направиме нашите сетови за дестилација што е можно повеќе практични и лесни за инсталирање. Тоа го потврдуваат и нашите клиенти.

Моја сопствена приказна што те мотивираше да започнеш бизнис

Во 2009 година го започнав мојот бизнис со продажба на португалски дестилатори наречени alembic. Во тоа време работев со украински клиенти кои главно беа заинтересирани за фотографии од месечината. Откако стигнав до одредена продажна точка, добив сон да започнам со производство на нашиот локален производ со цел да ја поддржиме нашата сопствена економија и да создадеме работни места за нашите луѓе.

Сонот спиеше сè додека еден ден не видов во некоја продавница за подароци сувенири од типот на месечината, сè уште направена од некој украински занаетчија. Го најдов тоа парче убаво направено и добро изработено. Така што тоа беше шанса и не можев да го пропуштам. Го наоѓам тој човек кој ги произведуваше овие сувенири и му понуди соработка.

Финансиската состојба и на таа личност и на неговиот бизнис беше многу лоша, така што мојата намера беше да му помогнам и на него, кого го сметам за надарена личност, но не е способна да развива бизнис врз основа на неговите вештини и знаења.

Производството не е исто што и препродавањето

Сметам дека изработката на сопствен производ е многу поблагородна од продажбата на нешто создадено од други луѓе. Кога некој развива свој производ, тој му ја нуди на светот својата услуга на неговото создавање, правејќи нешто уникатно и корисно за луѓето околу себе. Од друга страна, потребни се многу повеќе вештини, знаење, финансии за да започнете сопствена работилница во споредба со бизнисот со препродавачи. Но, дефинитивно вреди.

Предизвикот со тој партнер што го најдов во 2014 година беше што не можеше да размислува на работилница ниту со 5-6 вработени. Кога го запознав, тој работеше со 2 лица максимум и за развој на нов производ му требаа околу 6-9 месеци, бидејќи едноставно немаше време за тоа и дополнителни трошоци, иако јас инвестирам во купување на некои машини за него. Чекор по чекор разновидноста на производите расте, но многу бавно. Тоа време беа само бакарни додатоци за португалските дестилатори.

2015 година му понудив на мојот партнер да направи заедничка компанија за да го зголеми бизнисот. Јас бев одговорен за финансирање на работилницата и за продажба, тој се залагаше за производство и нејзиниот развој.

Имаше многу јасна порака дека производите што ги произведуваме се мои и партнерот не смее да ги продава на трети лица.

По некое време, сфатив дека тој всушност ги продава на трети лица и откако го покажа доказот за тоа на мојот партнер, прекинавме да работиме заедно. Во периодот на нашата соработка, бројот на вработени во работилницата порасна од 2 лица на 14, а откако се разделивме повторно се намали на 2 лица. 

И покрај ова негативно искуство, ова искуство го сметам за многу корисно за мене, научив многу за производство на сопствен производ и самиот факт дека имам сопствено производство веќе не ми беше толку страшно.

Што е следно?

2017 година запознав поранешен колега на тој нефер партнер. Ендрју се согласи да собере луѓе и да отвори моја работна продавница за производство на бакарни дестилатори за наша потреба. Дотогаш престанавме да продаваме португалски алембици и целосно се префрливме на нашиот домашен производ. Тоа беше предизвик за Ендрју и тимот бидејќи започнувањето на нов производствен погон беше многу нова и тешка задача за нив бидејќи претходно немаше такво искуство. За 6-7 месеци по реновирање, монтажа и подготовка на работите ги добивме нашите први производи изработени од тимот на Copperpro.

Имањето односи засновани на взаемна доверба е голема сила на нашата компанија. Момците беа многу ентузијасти од самиот почеток и подготвени да работат со просечна плата во градот, па дури и малку пониска. Од друга страна, тие ја добија мојата целосна поддршка за имплементирање на сопствените идеи за производство кои сè уште многу ги ценат.

Културата на нашата компанија е многу поинаква во споредба со она што беше порано, работиме многу на правење подобар производ со помалку трошоци за да ја одржиме цената колку што можеме повеќе прифатлива. Во исто време, платата на колегите во работилницата расте и е многу повисока од просекот во градот.

За 6 години од нашата активност, драматично го променивме нашиот главен производ и развивме целосен опсег на дестилатори за екстракција на есенцијални масла од 0,5 lbs. се поставува на 7 фунти. комплети во бакар и многу поголеми за комерцијална примена.

Нашата компаниска култура нуди подобра комуникација во тимот, нуди повеќе можности за растење во рамките на компанијата во професионална и финансиска смисла, ова ни овозможува да направиме подобар производ за нашите клиенти и да добиеме позитивни повратни информации за производот на двата начини: приходи и убави зборови за самиот производ.

Што е следно? Во моментов развиваме нови производи во областа на декорацијата на домот, како што се бакарни лустери и коцки, исто така започнавме минатата година од 2022 година да ги произведуваме нашите бакарни тави и ќе работиме повеќе од бакарни садови. Значи, постојат огромни можности да растеме за да станеме поодржливи во нашата нејасна иднина. Со развивање на нови производи, можеме да ги имаме нашите јајца во различни корпи!

Што би споделиле со другите деловни луѓе? Тоа се моите вредности, како му пристапувам на животот и на бизнисот како дел од него.

Како прво, јас сум многу отворен за она што ми го нуди животот како можност. Можност да им помогнете на другите да ги затворат своите болки. За ова треба одреден степен на интерес за светот околу, што пак бара некои лични ресурси и да престанам барем на кратко да размислувам за сопствената корист и интерес. Но, на самиот крај ќе донесе многу добри и сочни плодови на вашата работа.

Постојаниот интерес за задоволството на клиентите од користењето на нашите производи не натера да размислиме како да го развиеме соодветно. Се трудам да се грижам и за сите мои колеги за да им понудам повеќе од редовна работа каде што добиваат пари.

https://copper-pro.com/

Животот во денешно време е многу неизвесен. Пред 2014 година, луѓето во Украина уживаа среќен и мирен живот развивајќи ја нашата област. Но, лудиот сосед наречен Русија ја нападна нашата земја и го натера целиот свет да мисли дека таму е граѓанска војна, што не е точно. Она со што се соочивме во февруари 2022 година беше инвазијата од многу различни размери. Русите уште еднаш прават геноцид врз Украинците. Ова е голема болка и предизвик за сите Украинци, но ние сме силни и ќе ги победиме терористите кои ни го уништуваат животот. Ќе ја обновиме нашата земја и ќе ја изградиме многу посилна. Зошто го споделувам ова е да кажам дека животот може да се промени за миг и подобро е да не се врзуваме за многу она во што уживаме сега, деновиве. Се трудам максимално да бидам благодарен за се што имам сега и да видиме што ќе донесе утрешниот ден. Грижата за другите ќе даде поголема поддршка во иднина за да се одржат сите нејзини предизвици. Ајде да уживаме во овој момент!

Моника Васерман е докторка и хонорарна писателка со седиште во ОК, која живее со нејзината мачка Бади. Таа пишува низ неколку вертикали, вклучувајќи живот, здравје, секс и љубов, врски и фитнес. Нејзините три големи љубови се викторијанските романи, либанската кујна и винтиџ пазарите. Кога не пишува, можете да ја најдете како се обидува повеќе да медитира, крева тегови или талка низ градот.

Најново од Business News

Еланти маслиново масло - специјализирано за увоз и дистрибуција на висококвалитетно грчко екстра девствено маслиново масло на пазарот во ОК

Име на бизнисот и што прави https://www.elanthy.com/“специјализирана за увоз и дистрибуција на висококвалитетни грчки екстра девствени маслинки