Учете во центарот на бизнисот со OjO

Бизнис центарот на вниманието: Учете со OjO

Око дизајнира, произведува и продава загатки и игри за деца на возраст од 3 до 10 години од раните години STEAM (наука, технологија, инженерство, уметност и математика). Правиме игри и играчки за решавање проблеми врз основа на теми од реалниот свет STEM кои ја поттикнуваат љубопитноста, креативноста и вештините за критичко размислување кај децата. Нашите играчки за логика, наука и технологија се дизајнирани и произведени во седиштето на OjO. Горди сме на нашата палета на детски едукативни играчки и игри, кои родителите ги сакаат и се совршени за домашно школување.

Мотивацијата

Убедувањето на Маха Каваја го основа OjO како родител за да го максимизира идниот потенцијал на моето дете рано, врз основа на докажани методи за учење СТЕМ преку игра, кои ја зголемуваат самодовербата, имагинацијата и критичкото размислување. Маха длабоко ги цени сите достапни истражувања за детската психологија и раниот развој на мозокот. како мајка која работи со полно работно време, таа често сметаше дека нејзините најдобри намери не успеваат. Беше тешко да се најде време да се направи истражување и да се дојде до забавни и стимулирачки STEM активности, а камоли да се соберат сите материјали.

Ојо се заснова на нејзината амбиција да им обезбеди на децата витални идни вештини преку стимулирање на нивните природни способности, инспирирајќи ја љубовта кон учењето STEM и обезбедувајќи им на родителите алатки и поддршка за всадување вредности кај нивните деца. Сакаме да биде забавно, лесно и природно за семејствата да поминуваат време заедно за учење. Тимот на OjO е страстен куп! Ние сме тим предводен од жени.

Нашите образовни експерти развиваат паметни и предизвикувачки концепти, нашите дизајнери прават да изгледа прекрасно и лесно за играње, а нашата неверојатна заедница на деца-тестери не држи на нашите прсти и гарантира дека сè што создаваме е забавно и привлечно.

Возбудени сме поради оваа можност да им помогнеме на вашите деца и семејства да го остварат својот потенцијал и да станат СТЕМ херои на иднината. Еве за следната генерација на научници, инженери, креатори и иноватори.

За игрите 

Маха, мајка на 2 момчиња, има пристап до учење за растење на компанијата откако ја основаше во 2017 година.

Дебитирајќи ги концептите на производи на платформата за групно финансирање Kickstarter и согледувајќи што функционира, OjO лансираше производи како Работилница за роботи, во која децата дизајнираат една од 144-те можни комбинации на роботи за вселенска мисија, инспирирана од деловите на Mars Curiosity Rover и Атомска сила, собира протони, неутрони и електрони за да ги реши хемиските предизвици врз основа на периодниот систем.

OjO соработува со ОН за да ги поддржи нивните цели за одржлив развој на Обединетите нации за 2030 година додека ги интегрираме нивните цели во нашите производи. Одборот за подводни мисии на OjO и загатката подводни истражувачи ја поддржуваат целта „Живот под вода“ со тоа што ги учи децата за чудата на океанот уште од мали нозе. Оваа цел е фокусирана на зачувување и одржливо користење на океаните, морињата и морските ресурси за одржлив развој. Нашите океани се загрозени од прекумерен риболов, пластика и загадување; ни требаат страсни идни иноватори да инвестираат во системи и решенија за да ги спасат нашите мориња. Децата не само што ќе научат неверојатни факти за многу различни морски суштества преку игрите и играчките за морска биологија на OjO, туку ќе бидат фасцинирани и инспирирани да ги заштитат океаните. Ја охрабруваме „родовата еднаквост“ во нашите производи и ги носиме девојките во науката. „Сакаме да ги урнеме типичните стереотипи кои се развиваат од мали нозе околу одредени теми или полови. Сакаме децата да се преселат од место каде што „Јас сум лош во математика“ или „не можам да цртам“ во место на љубопитност и издржливост за да се справат со секој предизвик за учење што ќе им се најде на патот“. Вели Маха. „Сакаме да ги инспирираме девојчињата да се вклучат во STEM предмети уште од мали нозе за да ги стекнат потребните вештини за нивните идни кариери. нашето пакување е родово неутрално, исто толку привлечно за девојчињата и момчињата.

Горди сме што нашите производи придонесуваат за „Квалитетно образование“ бидејќи се достапни за различни заедници преку нашата прифатлива цена. Сметаме дека образованието треба да биде достапно за секого. Затоа нашите игри и играчки земаат незгодни теми и ги прават достапни и забавни со возбудливи, привлечни, шарени игри одобрени од деца. Се гордееме и со фактот дека 90% од нашите производи се направени од картон и се рециклираат. Нашите производи се природно еколошки и вклучуваат помалку од 5% пластика, што е дел од ветувањето на OjO за поддршка на моделите на одржливо производство.

„Сè уште сме во почетна фаза, а тоа значи тестирање и експериментирање со стратегијата, а ако еден пристап не функционира, да научиме да го менуваме бизнис моделот и да пробаме друг“, вели Маха. „Но, мисијата на OjO е да разбие застрашувачки, сложени теми и да ги направи пристапни и забавни за учење за децата од која било способност и пол“.

Приказна на основачот

Приказната за играчките на Маха дојде по две различни кариери во големиот бизнис. Своите пост-средни студии ги завршила на Лондонската школа за економија и политички науки, дипломирала во 2003 година, а потоа работела во инвестициската банка ХСБЦ, вклучувајќи ги нејзините канцеларии во Хонг Конг, Шангај, Женева и Лондон. „Отсекогаш имав подготвено размислување за тоа како ќе оди мојата кариера“, вели таа, „но сфатив дека по четири и пол години во финансиите не беше страст“. Враќајќи се на училиште, добивајќи ја својата МБА во 2009 година од Лондонската бизнис школа, таа се префрли на кариера во маркетинг на производи за широка потрошувачка, со улоги во Нестле во Дубаи (на Нескафе, за пазарот во Пакистан и Авганистан), а потоа, враќајќи се во Лондон, на Џонсон и Џонсон, на својата линија за нега на кожа Neutrogena.

Неколку години по раѓањето на нејзиниот син Саарим, кој сега има 9 години, направи трет пивот. „Барав СТЕМ играчки за да го овозможам учењето на моето првороденче“, вели Маха, „и открив дека тие се главно ѓубре - светкави, бучни играчки на батерии кои тврдеа дека се СТЕМ, но не бараат критичко размислување“.

Користејќи ги своите четири години во маркетинг на брендови, таа го лансираше OjO во 2017 година и го вгради во тим од осум лица, вклучувајќи дизајнери на производи, STEM едукатори и детски психолози со седиште во САД, ОК и Кипар.

Маха ја започна компанијата само со нејзините пари и инвестиции на семејството и пријателите. Маха го избра името OjO, што на шпански значи „око“, за да го претстави објективот со кој децата го гледаат светот. Таа забележува дека зборот OjO исто така бил лесен за читање на децата, навлегувајќи во „точка на болка што ја чувствуваат другите родители и институции за играчките“, раниот успех дојде од канцеларијата на градоначалникот на Лондон, која обезбеди OjO игри за играње во заедницата. настани., и едукативни дестинации, како Музејот на наука во Лондон, ги прикажуваа своите играчки на практични експонати. Ојо, исто така, соработуваше со CBeebies, детскиот канал во сопственост на Би-Би-Си, за да го создаде кој пат? игра за кодирање. „Тие беа некои од нашите први клиенти, и иако беа одлични партнерства за публицитет, откривме дека ги намалија нашите напори да ѕвони касата“, вели таа.

Тоа беше итеративен процес за прилагодување на целните клиенти на OjO. На крајот, тие открија дека домашните училишта кои бараат инспиративни начини да го вклучат STEM во нивните наставни програми и купувачите кои сакаат да го дадат подарокот на STEM и образованието се идеални клиенти. Пандемијата, исто така, го принуди бизнисот да ги надгради своите онлајн огласи за производи и да развие силно присуство на онлајн мрежите за да обезбеди максимален дофат и видливост на интернет.

можности

Во текот на последните неколку години, OjO ласерски се фокусираше на градење на малопродажен екосистем на мали и големи продавници за играчки, стратегија што го наведе стартапот да достигне рекордна продажба за време на пандемијата.

„Многу успех дојде од самото контактирање со маалските продавници за играчки и велејќи: „Би сакале да ви покажеме примерок“, вели Маха. „Физичката малопродажба е важна, а исто така се и тактилните играчки среде СОВИД-19 и преминот кон домашно учење, бидејќи родителите копнеат за квалитетни игри и играчки кои не користат екрани“.

По многу години во Лондон, Маха се преселила во Њујорк со нејзиниот сопруг и двете момчиња (нејзините момчиња и нивните пријатели беа меѓу најраните тестирачи на играчки на OjO“, забележува таа). Маха има за цел да го развие брендот во САД и Канада, неодамна постигнувајќи голема победа јужно од границата со HSN (порано Домашна шопинг мрежа), планирајќи да ги лансира своите бестселери на мрежата.

„Сакам да имам глобално влијание, а довербата што ја имам во тоа дека можам да го направам тоа потекнува од моето образование и работа низ целиот свет“, вели таа. „Секоја жена-претприемач може да започне мали во нивните заедници, но ако имате смели, амбициозни глетки, ќе постигнете многу повеќе“.

На крајот, целта на Маха е да ги инспирира и поттикне децата да бидат креатори на промени. Ние им оставаме свет полн со големи епски предизвици: социјални, политички, финансиски и еколошки, а најдоброто нешто што можеме да го направиме за нив е да им дадеме алатки за да бидат бестрашни и креативни за да можат да го измислат светот што го сакаат да живеат во.

Оваа година, OjO започна низа возбудливи решенија за проблеми Научни загатки и ќе ги воведе Maker Kits, од садење храна до правење лигите, на време за Божиќ. „Им велам на девојчињата и жените, не плашете се да лансирате идеја кога ќе излезете во светот или дури сега за време на училиште“, вели Маха.

„Претприемништвото ги тестира вашите граници, но исто така е многу наградувачко кога е нешто за кое сте страстени“.

MS, Универзитетот Дурам
GP

Работата на матичен лекар вклучува широк опсег на клиничка разновидност, што бара големо знаење и ерудиција од специјалист. Сепак, сметам дека најважно за семејниот лекар е да биде човек затоа што соработката и разбирањето помеѓу лекарот и пациентот се клучни во обезбедувањето успешна здравствена заштита. Во моите слободни денови, сакам да бидам во природа. Уште од детството, јас сум страствен за играње шах и тенис. Секогаш кога имам слободно време, уживам да патувам низ светот.

Најново од Business News

Voices of Travel Business

Voices of Travel е патување и јазичен бизнис/блог кој ги охрабрува луѓето да патуваат и да го истражуваат