Voices of Travel Business

Voices of Travel Business

Voices of Travel е патување и јазичен бизнис/блог кој ги охрабрува луѓето сами да патуваат и да го истражуваат светот користејќи приспособени маршрути за патување. Сопственичката, од своето искуство, ги дизајнира овие маршрути. Исто така, ги мотивира корисниците индивидуално да учат странски јазици за подобро да се поврзат со луѓето/локалците додека патуваат и да имаат подобро искуство.

Николета, основачот и сопственик на бизнисот, го започна од желбата да го сподели своето знаење и експертиза од соло патување во многу земји, учење јазици поединечно и водечки туристички групи низ Европа. Таа, исто така, сакаше да ја пренесе својата возбуда од патот на другите и да ги инспирира да излезат од нивната комфорна зона за да го запознаат светот околу нив.

Приказната и мотивацијата на Николета да го започне својот бизнис

„Отсекогаш чувствував дека има нешто повеќе од само да се будам наутро, да одам во истото училиште/работа и да се вратам дома да гледам во мојот паричник и да размислувам што ќе правам со мојот живот. Сакав да го доживеам светот со се што нуди, убавина, сиромаштија, богатство и лудост.

На 17 години го спакував куферот за најголемата авантура во мојот живот досега и летав за Нов Зеланд половина година. Тоа време ме научи повеќе од минатите години поминати на училиште дома. Научив како да организирам сè за мојот живот на странски јазик, да се грижам за себе кога нема семејство и да се справувам со културен шок и осаменост. Меѓутоа, тоа исто така ми покажа како светот бил различен и убав од другата страна, начинот на кој луѓето живеат и размислуваат за своите вредности и верувања. Разбрав дека и покрај разликите, сите ние сме исти луѓе.

Се заљубив во патувањето и учењето јазици. Сакав да го посветам животот на овие две работи. Сепак, не знаев како.

Заминав во странство да студирам на Универзитетот во Салцбург, Австрија и го усовршив мојот германски јазик. Направив семестар за размена во Барселона, Шпанија, каде научив шпански и француски.

На 21 година ја постигнав најдобрата работа од соништата досега. Организирав група дипломирани студенти на Американскиот универзитет и ги водев низ Европа. Тоа беше едно од најпредизвикувачките, но сепак збогатувачки искуства во мојот живот. Не знаев каде да одам бидејќи никогаш порано не сум бил на тие места; Организирав активности на патот за да се осигурам дека сите ќе бидат среќни и ќе ги имаат најдобрите европски времиња. Правејќи го тоа сам ми даде повеќе храброст од било што друго претходно.

Разбрав дека тоа е она што сакам да го правам во мојот живот; патувајте со луѓе, покажете им убави места, направете ги среќни и поттикнете ги да го живеат својот најдобар живот. Исто така, сакав да ја раширам пораката за тоа како странските јазици нè зближуваат и го прават светот подобро место за сите нас.

Започнав сопствен бизнис и го нареков Voices of Travel. Создавам маршрути за патувања и патувања за луѓето да го истражуваат светот и да им давам совети за учење јазик за да имаат подобро искуство додека патувате и се поврзувате со луѓе“.

„Името го одразува патувањето, а „гласовите“ се јазиците и луѓето што ги слушаме наоколу кога патуваме. Верувам дека овие две работи се најдобрите учители“.

Гласовите на патувањето и неговиот раст

Идејата да живеам како дигитален номад ми го зафати срцето како и многу други, и знаев дека започнувањето на блог за патувања ќе ме доведе до местото каде што сакав да биде мојот бизнис. На крајот, би сакал да ги организирам моите патувачки тури, да одам луѓе, да им покажам околу нивните претпочитани земји за тие да се втурнат во различни култури и да ги научам јазици додека патуваат.

Почнав да ја споделувам мојата страст за патување и јазици на мојот блог за патувања преку приказни, статии и патувања. Блогирањето ми помогна да ја раширам мојата порака и да добијам повеќе следбеници.

Можете да добиете маршрута на мојата веб-страница и сами да патувате според неа. Проверете го мојот маршрути за патување дел и земете што сакате. Ќе ви ги покаже најважните моменти на секоја земја, а ќе направите многу активности и ќе ја истражувате културата.

Потоа упатете се кон делот' јазици за патувањеи добијте неколку совети за учење јазик за вашите патувања за да комуницирате со локалното население, да нарачате храна и пијалоци или да резервирате сместување и активности. Тоа ќе ги направи вашите патувања полесно и поавантуристички. Исто така, ќе ве спаси од стрес на патот.

„Гласовите на патувањето ми помага да бидам независен од локацијата и ги поддржува моите патувања. На овој начин, можам да истражувам повеќе кога и да сакам, да се фокусирам на работи за кои сум навистина страстен и да ги инспирирам другите“.

Предизвици со кои се соочуваат гласовите на патувањето

Последните две години од мојот живот/бизнис беа тешки. Патувањето беше целосно затворено, а јас се чувствував како животно во кафез што не можеше да избега. Ја преиспитав иднината на Voices of Travel и патувањето воопшто. Не бев сигурен дали има смисла да се создадат повеќе маршрути за патување. Исто така, не знаев како луѓето ќе реагираат на патувањата по пандемијата.

Чувствував дека патувањето ќе се врати порано или подоцна. Затоа, го искористив времето кога бев затворен дома и во карантин за да напишам повеќе статии и да создадам повеќе маршрути за патувања за кога светот повторно ќе се отвори. Не се откажав и почна повторно да се исплати овие времиња.

Можности за гласови на патување

Зборот „задржи растојание“ сега е заглавен во умот на сите. Чувствувам дека луѓето се повеќе по соло/индивидуални патувања. Тие истражуваат самостојно, наместо да поминуваат време во преполн автобус опкружен со илјадници луѓе. Ова е една од најзначајните можности за Voices of Travel.

Додека промовирам индивидуално патување и патување по пат, клиентите можат да се инспирираат од моите патувачки маршрути и сами да ги видат местата. Тие не треба да планираат; Јас дизајнирам сè за нив и им ги давам сите потребни информации. Она што останува е да се пакуваат и да тргнат на пат.

Друга можност што ја гледам е нашиот глобализиран свет, на кој му требаат повеќе луѓе кои зборуваат различни јазици. Затоа, развив метод за учење јазик кој ги поттикнува корисниците да учат повеќе странски јазици во забава и ангажирање. Ова може да им помогне на луѓето да учат јазици за патување и да бидат поконкурентни во нивниот работен живот.

Патувајте и учете јазици со Voices of Travel

Проверете го Voices of Travel и изберете ја вашата омилена маршрута за патување за да истражувате нови земји со сè што нудат.

„Излезете од вашата комфорна зона, изнајмете го тој автомобил во странска земја, научете неколку зборови од јазикот и поврзете се со локалното население. Ќе те направи подобра личност и ќе го збогати твојот живот како ништо досега“.

Проверете ја мојата статија'Како да научите јазик за патување во 7 основни чекори ако сакате да научите нов јазик. Овој метод го дизајнирав од моето искуство за учење јазици.

Дизајнирав и а јазична тетратка за патување, каде што можете да ги забележите сите зборови што сакате да ги научите додека патувате. Ќе ве води да го научите избраниот странски јазик за патување.

Упатете се до моите јазични ресурси и изберете го вашиот омилен метод за учење јазик. Ќе најдете одлични подкасти, јазични апликации, книги, списанија и многу повеќе.

Совети за нови претприемачи

Започнете денес ако размислувате да започнете свој бизнис. Не размислувајте за тоа што може да тргне наопаку или дека не сте го усовршиле вашиот бизнис план/идеја. Мора да започнете, и тоа ќе ве води.

„Можностите секогаш ќе ви доаѓаат. Ќе запознаете други претприемачи и тоа ќе го обликува вашиот бизнис“.

Не плашете се и никогаш не се откажувајте. Потребни се многу непроспиени ноќи, работа надвор од вашата работа со полно работно време, штедење и жртвување на вашиот социјален живот. Но, бидете сигурни дека сето тоа ќе се исплати на крајот.

Не бидете премногу строги со себе. Понекогаш се чувствувате како да не правите ништо, или нема смисла. Тоа е нормално и добро. Оставете го неколку дена и направете нешто друго што ви се допаѓа. Тоа ќе ви даде сила да продолжите.

Ви благодариме што прочитавте за мојата приказна и приказната за Voices of Travel. Ве охрабрувам да го живеете животот целосно, а не да бидете заглавени дома. Идејата да одите некаде можеби е во вас; верувајте дека сте силни и осмелете се да одите и да истражувате.

Не двоумете се да ме контактирате ако ви треба план за патување. Ќе бидам среќен да дизајнирам еден за вас. Обратете ме ако сакате совет. Можам да ве одведам во авантура која ќе ве одведе да видите повеќе.

„Не дозволувајте другите да ве спречуваат од она што сакате да го правите. Никогаш не престанувајте да ги следите вашите соништа“.

Врски за користење:

маршрути за патување -  https://voicesoftravel.com/travel-itineraries/

Јазици за патување -   https://voicesoftravel.com/languages-for-travel/

Како да научите јазик за патување во 7 основни чекори –   https://voicesoftravel.com/learn-language-for-travel-7-steps/

тетратка за патување јазик -  https://voicesoftravel.com/language-notebook/

Нутриционист, Универзитетот Корнел, MS

Верувам дека науката за исхрана е прекрасен помошник и за превентивно подобрување на здравјето и за дополнителна терапија во лекувањето. Мојата цел е да им помогнам на луѓето да го подобрат своето здравје и благосостојба без да се измачуваат себеси со непотребни ограничувања во исхраната. Јас сум поддржувач на здрав начин на живот – спортувам, возам велосипед и пливам во езерото цела година. Со мојата работа, бев прикажан во Vice, Country Living, Harrods магазинот, Daily Telegraph, Grazia, Women's Health и други медиуми.

Најново од Business News