Долна облека низ децениите: Како еволуирала долната облека

Долна облека низ децениите: Како еволуирала долната облека

//
Долна облека низ децениите: Како еволуирала долната облека
Кредит: Dimepiece LA

Не е тајна дека модата се менува од деценија во деценија и долната облека не е исклучок. Со текот на годините, долната облека станала од рестриктивна и извртена до речиси непостоечка или централна точка на облеката. Овие промени се случуваат поради промените во модните трендови, општествените норми и општиот однос кон сексот и сексуалноста.

Долна облека низ децениите: Како еволуирала долната облека
Кредит: Dimepiece LA

Подолу го опфативме еволуцијата на долната облека во последните 100 години почнувајќи од свилените чекори од 20-тите до доликуваните бралети на палавците.

1920 е

Флаперс, прославен по нивното непочитување на стандардите на општеството, почнаа да ги отфрлаат традиционалните рестриктивни корсети во корист на слободно тече шише и чекори. Тие беа пионерите на долната облека направена за вистински жени.

Долна облека од 1920-тите
Кредит: Dimepiece LA

1930 е

1930-тите беа почетокот на Големата депресија. Жените копнееја по долна облека што ги прави да се чувствуваат добро додека се останато паѓа околу нив. Жените користеле гламурозна облека и долна облека за да избегаат од нивната сегашна реалност. 

Долна облека од 1930-тите
Кредит: Dimepiece LA

1940 е

Како што започна војната, практичноста стана името на играта. На жените им требаше долна облека што само ја заврши работата и не им пречеше. Чорапите и паролата беа омилениот стил во текот на овие години.

Долна облека од 1940-тите
Кредит: Dimepiece LA

1950 е

50-тите беа за нагласување на вашиот струк, така што популарноста на закопаните струкови стана популарност. Жените користеа облечена облека за да го постигнат традиционалниот изглед на песочен часовник што го прославија познатите личности како Мерлин Монро и Грејс Кели.

Долна облека од 1950-тите
Кредит: Dimepiece LA

1960 е

Бурните 1960-ти може да се дефинираат со протестите на контракултурата и раѓањето на движењето за граѓански права, но заедно со тоа дојде и нова мода и фризури. Пантихозата, измислена во 1959 година, се сметаше за револуционерен стил и растеше во популарност во текот на 60-тите. Долната облека беше дизајнирана имајќи ја на ум младешката култура и беше украсена со цветни детски дезени во еластични ткаенини.

Долна облека од 1960-тите
Кредит: Dimepiece LA

1970 е

1970-тите го донесоа митското „горење на градницитекако симбол на еднаквост, поврзан со движењето за ослободување на жените; иако има многу малку докази кои сугерираат дека ова навистина се случило. Без разлика дали тоа се случило или не, сепак довело до пораст на жените кои одат без градници. Феминистичкото движење им дозволи на жените, метафорично, да се откажат од сè што ги врзува, во буквална смисла што значеше дека градниците мораа да одат.

Долна облека од 1970-тите
Кредит: Dimepiece LA

1980 е

Во текот на 80-тите, видеото за вежбање беше King, кое предизвика пораст на спортската облека и активна облека. Жените почнаа да носат долна облека како надворешна облека. Оваа деценија, исто така, роди долна облека со висок крој, каква што досега не била видена. Колку повисоко се креваат, толку подобро.

Долна облека од 1980-тите
Кредит: Dimepiece LA

1990 е

Иако Wonderbra беше измислен во 1964 година од канадската дизајнерка Луиз Поарие, таа достигна мејнстрим популарност во 90-тите. Крајната цел беше сексапилот со целосно менување на обликот и положбата на деколтето. 

Долна облека од 1990-тите
Кредит: Dimepiece LA

2000 е

Неверојатните ја родиле видливата танга или G-string трендот кој мораше да се комбинира со ниски фармерки за да може целиот свет да види дека вие навистина носите танга. Славните дури почнаа да носат облека инспирирана од долна облека надвор и наоколу во јавноста. Babydolls станаа нешто како дел од изгледот на „kinderwhore“.

Долна облека од 2000-тите
Кредит: Dimepiece LA

2010 е

За разлика од наметливите палавковци, 2010 година забележа пораст на поскромниот, елегантен, шик и формален изглед на долна облека. Bralettes станаа особено популарни и како долна и горна облека.

Долна облека од 2010-тите
Кредит: Dimepiece LA

Оваа статија првично беше објавена на Dimepiece LA

Диететичар
MS, Универзитетот Лунд, Шведска

Исхраната игра важна улога во животот на човекот. Навиките во исхраната се еден од факторите кои влијаат на нашето здравје. Често постои заблуда меѓу луѓето дека нутриционистите принудуваат многу рестриктивна диета, но тоа не е точно. Всушност, јас не забранувам никакви производи, но ги посочувам грешките во исхраната и помагам да се променат со давање совети и нови рецепти кои сам ги пробав. Ги советувам моите пациенти да не се спротивставуваат на промените и да бидат намерни. Само со волја и одлучност може да се постигне добар резултат во која било област од животот, вклучително и промена на навиките во исхраната. Кога не работам, сакам да одам на качување. Во петок навечер, најверојатно ќе ме најдете на мојот кауч, како се гушкам со моето куче и гледам Netflix.

Најново од Љубов и врски