Како го претворив мојот блог за триатлон во просперитетен онлајн бизнис

Како го претворив мојот блог за триатлон во просперитетен онлајн бизнис

За оваа приказна придонесе Тајлер Тафелски, претприемачки блогер, хонорарен писател и стратег за оптимизација. 

Не треба многу долго за секој процут на професионалец брзо да сфати дека конвенционалното вработување едноставно не е за нив. Без разлика дали сакате да го наречете длабоко чувство на независност, неподготвеност да примате наредби или самонасочен начин на размислување, некои луѓе се само предодредени да бидат претприемачи. Прашање на време е кога ќе ја актуелизираат таа верзија од себе.

За мене, сето горенаведено не може да биде поточно. Само две години во мојата прва вистинска работа како копирајтер и сфатив дека треба да создадам нешто свое. Тоа беше во 2013 година кога започнав свој блог заснован на мојата тогашна страст, спортот триатлон. Го нареков Better Triathlete затоа што сакав да биде место каде што спортистите можат да учат и растат. Веднаш го добив доменот BetterTriathlete.com и изградив едноставен блог каде што можам да ги споделам моите идеи и искуства.

Ова е мојата кратка приказна за тоа како ја претворив оваа расцутена странична гужва во просперитетен онлајн бизнис. Тоа секако не се случи преку ноќ. И требаше многу обиди и грешки. Но, во ретроспектива, јас сум толку благодарен за моето минато, амбициозно јас што едноставно го започнав.

Започнете со страст и еволуирајте од таму

Во тоа време, Better Triathlete беше само страствен проект. Всушност, сè уште не би го нарекол тоа како споредна гужва бидејќи не заработував пари од страницата (сè уште). Би пишувал постови на блог врз основа на видеа на YouTube што најдов интересни или ефективни нови вежби што ги открив. Многу работи се вртеа околу закрепнувањето на повредите и рехабилитацијата бидејќи тоа беше она низ што поминував во тоа време. И почувствував потреба да споделам што работи за мене.

Заедничкиот именител што го одржа блогот жив и одржлив беше чиста страст. Триатлонот беше спорт со кој бев длабоко опседнат во тоа време. И додека денес сум помалку активен во заедницата за триатлон, сè уште имам страст за спортови на издржливост и професионално се натпреварувам во трки со чакал на ултра далечина. Иако мојот интерес за триатлон е намален, самиот спорт е неверојатно популарен и всушност доста ниски. Тоа е уште една карактеристика на оваа нова странична гужва за која сум благодарен - тоа беше ниша. 

Издлаби ниша во ниша

Секој успешен блогер или онлајн-претприемач ќе ви каже: мора да одите во нишан со вашиот проект. Имав среќа што го започнав мојот блог природно во многу специфична спортска ниша чисто затоа што бев ентузијаст за темата.

За да ви дадам уште еден пример што ја нагласува важноста на резбање ниша во ниша, пред неколку години започнав друг блог со фокус на протеинскиот прав. Во светот на фитнес додатоците за перформанси, можеби мислите дека протеинскиот прав е доволно ниска. Но, тоа не беше. Бидејќи во тоа време експериментирав и со веганска исхрана, го позиционирав мојот блог насекаде околу производите од вегански протеински прав. Таа споредна гужва, што го носи името Преглед на вегански протеински прав, допрва треба да стане толку голем како Better Triathlete. Но, тоа е блог кој расте брзо и доказ за резбање ниша во ниша. 

Навраќајќи се на Better Triathlete, не помина долго пред да почнам да гледам придобивки во сообраќајот. Не беше многу - можеби 50 до 100 посети дневно - но беше доволно за да ги подигнам веѓите и да ме натера да размислувам за тоа како на крајот да го заработам блогот во профитабилна странична гужва. 

Станете креативни со стратегиите за монетизација

Со блогирањето, можностите за монетизација се ограничени на само неколку потенцијални начини. Има партнерски маркетинг, прикажување реклами и спонзорирана содржина, за да наведеме неколку. Јас на крајот би допрел во овие авении. Но, онаму каде што првично ја започнав стратегијата за монетизација на Better Triathlete беше тренерот во триатлон. 

Сигурно мислев дека на крајот ќе станам тренер во триатлон. Така, природно, имаше смисла да се создаде специфичен тип на содржина и инка за конверзија што ќе ги привлече спортистите кои бараат тренер за триатлон. Ги искористив моите вештини за оптимизација и дигитален маркетинг за да го направам тоа. До денес, ако пребарувате на Google за клучни зборови како „онлајн тренинг за триатлон“, Better Triathlete се појавува на врвот на резултатите од пребарувањето.

Накратко, јас не продолжив кариера во триатлон тренер. Но, јас сè уште добивав еден куп на води од спортисти кои бараа тренер. Идејата се префрли на создавање тренерска мрежа на страницата каде што би се качил на тренери во триатлон и ќе ги поврзам со спортистите кои најдобро се усогласувале со нивната специјалност.  

Од неколкуте тренери што работат со мене денес, склучив договор каде што ќе ми плаќаат надомест за секое водство што ќе го претворат во тренер за клиент. За некои тоа е мала донација. За други, тоа е солидна такса од 250 долари. Размерете го тоа на неколку спортисти и тренери месечно, а сега тркалата за правење пари се вртат.  

Растете го сообраќајот органски (и свесно)

Ако сте читале досега и сте љубопитни како всушност градам сообраќај кон овие блогови, одговорот лежи во знаењето како да направите органско оптимизација. Не социјалните медиуми. Не платени реклами. Но, пишувањето и објавувањето одлична содржина што се рангира во резултатите од органското пребарување на Google. Тоа не чини ништо повеќе од време и трпение.

Имав среќа да научам и да ги усвојам вештините за оптимизација на почетокот на мојата кариера, што исто така беше катапулт за создавање мои сопствени странични гужви како што се Better Triathletes. Така, откако беше воспоставена тренерската мрежа, постојано размислував што е следно.

Очигледниот следен приоритет беше да се продолжи со испумпување на содржината и да се зголеми органскиот сообраќај на страницата, при што рекламите за прикажување беа следниот редослед на работа. Истражував клучни зборови со голем обем во просторот за триатлон и изградив содржина околу овие поими за пребарување, како „растојанија на триатлон“ и „колку долго е триатлонот“. Овој напор помогна да се изгради некој сериозен моментум кој го удвои сообраќајот на страницата за помалку од една година.

Како што почнав да добивам привлечност со рекламите за прикажување и мрежата за тренери, продолжив да истражувам други начини за заработка на Подобриот триатлонец. Една од главните области на монетизација на блогот што допрва требаше да ја користам беше партнерскиот маркетинг. А сепак, ова беше најпрофитабилниот канал. Тогаш блогот еволуираше од странична гужва во вистински бизнис.

Допрете ја моќта на партнерскиот маркетинг

Накратко, партнерскиот маркетинг е повеќе фокусиран на производи. Идејата е директни посетители на производите (или на Амазон или преку други партнери) и собираат провизија врз основа на продажбите што ги заработиле, како што е наведено од мојот блог. 

Филијалата на маркетингот, или придружната продажба, е вообичаен деловен модел што го користат SEO-от, влијателите на социјалните медиуми и дигиталните претприемачи. Но, јас би тврдел дека стапката на конверзија генерирана од органско оптимизација е значително повисока затоа што корисниците активно го бараат она што имате да го понудите. 

Наоѓајќи се во просторот за триатлон, бев во совршена ниша за да ги искористам различните патишта и партнерства со брендови со партнерскиот маркетинг. Не само што спортистот е демографски за триатлонците со високи приходи, туку просторот е брз со многу производи од високи долари што ги бараат спортистите. Почнувајќи од артикли како триатлон костуми, велосипеди, чевли, погодни за носење и други облици на опрема, можностите за проширување на содржината на блогот беа огромни. 

Како резултат на овој новооткриен фокус, ја насочив стратегијата за содржина на Better Triathlete за да вклучи спроведување прегледи на производи и истражувачки објави. Се проширив во (и презедов сопственост) на популарни категории на производи за триатлон, како што се аеро-барови, велосипеди за триатлон, модни костуми за триатлон и чевли за триатлон. Дури и се проширив во технолошкиот простор за велосипедизам, вклучувајќи опрема како Внатрешни тренери за велосипеди, чевли и педали, друмски велосипеди, велосипеди од чакал и шлемови, за да именуваме неколку.

Следењето можности во филијалниот маркетинг го катапултираше брендот да стане профитабилна странична гужва и легитимен бизнис. Сè уште има голем потенцијал за раст, па амбициозната цел е да се удвои сообраќајот и продажбата од година во година на крајот на 2023 година. 

За да го постигнам ова, се разгранувам во трендовскиот свет на електричните велосипеди или е-велосипеди. Направив посебен дел на страницата што е наменета да биде библиотека со најдобрите електрични велосипеди по бренд, каде што корисниците можат да истражуваат различни марки и модели. Идејата е да ги просветли и едуцира корисниците за производите на eBike за кои можеби не се свесни. Во случај кога купуваат, провизиите се дарежливи со оглед на високата цена на овие продажби.

Станете онлајн авторитет во вашиот простор

Со балансирање на информативната и снаодливата содржина (како тренинг, тренинзи и основно учење) со повеќе содржини водени од производи (како рецензии и објави за технологијата на триатлон), Better Triathlete брзо стана авторитет на интернет во просторот на триатлон.

Иако конкуренцијата во резултатите од пребарувањето станува сè позаситена и тешко да се победи, органското оптимизација е еден од најдобрите начини за новите претприемачи и стартапи да добијат привлечност на пазарот. Градењето и објавувањето одлична содржина што дава вредност е еден од најпристапните и најефикасните начини да се најде. Секако, имањето и вештини за оптимизација и време/трпеливост е корисно. Но, со малку ресурси, можете да изградите блог или бизнис со многу малку вложени пари. Како ќе ја заработите вашата веб-страница или блог зависи од вашата ниша и содржината што сакате да ја произведете.

И на крај, ако имате постоечка странична гужва или размислувате да започнете, размислете за начини на кои можете да ги заработите вашите напори без да барате часови од вашето време. Во економијата на свирки, лесно е да се заглавите во размислувањето дека треба да пружите услуга за да заработите пари. Но, ако можете да развиете пазарен производ или платформа, без разлика дали е дигитален или не, можете полесно да стекнете вистинско богатство кое бара помалку од вашиот скапоцен живот. 

Нутриционист, Универзитетот Корнел, MS

Верувам дека науката за исхрана е прекрасен помошник и за превентивно подобрување на здравјето и за дополнителна терапија во лекувањето. Мојата цел е да им помогнам на луѓето да го подобрат своето здравје и благосостојба без да се измачуваат себеси со непотребни ограничувања во исхраната. Јас сум поддржувач на здрав начин на живот – спортувам, возам велосипед и пливам во езерото цела година. Со мојата работа, бев прикажан во Vice, Country Living, Harrods магазинот, Daily Telegraph, Grazia, Women's Health и други медиуми.

Најново од Business News