КАКО ДА КОРИСТЕТЕ КАПКИ МАСЛО CBD ВО ВАШИТЕ ОМИЛЕНИ пијалоци

КАКО ДА КОРИСТЕТЕ КАПКИ МАСЛО CBD ВО ВАШИТЕ ОМИЛЕНИ пијалоци

Најбрзиот и најзгодниот начин да ги искористите сите предности на CBD е да го измешате во омилените пијалоци. Едно лице може да стави CBD во кафе, смути и чаеви, меѓу другото. Оваа статија објаснува како може да се користат капки масло од CBD во нивните омилени пијалоци.

CBD (канабидиол) е изведен од пупки од растението коноп. Во растението има најмалку 85 канабиноиди, а CBD е еден од нив. КБР нафтаПрилагодливоста на е една од нејзините најголеми атрибути. Може да се консумира орално, да се комбинира во храна, да се конзумира како гумени бонбони или да се нанесе како лосион. Пиењето CBD е вообичаен пристап за негово вклучување во секојдневната рутина. Тоа не само што ќе ги подобри корисни својства на пијалокот, туку и ќе го подобри неговиот вкус. Нивната разновидност, леснотијата на користење и функцијата за капка ги прави идеални за различни апликации. Еве неколку совети кои ќе ве поттикнат.

РАЗЛИЧНИ CBD пијалоци

Сега кога научивте што да барате во CBD масло или тинктура, ајде да објасниме неколку начини на правење CBD пијалоци. Додека едно лице може да купи пијалоци со CBD преку Интернет, ништо не се споредува со правење ваши. Хајсон (2022) објасни дека правењето сопствено CBD масло подразбира дека тие имаат целосна контрола врз квалитетот и моќта на производот. Тие можат да го персонализираат пијалокот CBD со избирање колку сакаат да земат и како сакаат да го пијат. Без оглед на преференциите, има CBD пијалок за секој човек, без разлика дали тоа е шолја CBD топло какао или газирана вода. Еве неколку предлози за да ве поттикнат да продолжите:

ВКЛУЧУВАЈТЕ CBD ВО ЧАЈ

Чајот може да биде еден од пијалоците наутро или навечер, во зависност од расположението на поединецот. На двата начина, CBD чајот може да биде токму она за вас. Чајот доаѓа во широк спектар на вкусови и ароми. Следниве се неколку што мислам дека би сакале:

  • Билните чаеви, познати и како тисани, се идеални за секој ден и не содржат кофеин. За попладневна пауза за чај, пробајте шолја хибискус или камилица.
  • Црни чаеви: Црните чаеви се богати со антиоксиданси и имаат помалку кофеин од кафето, што ги прави одличен избор за пладневно собирање. Црниот чај со ѓумбир од праска, исто така, може да биде одлична алтернатива за чајот од чаи, ако некој претпочита нешто помалку зачинето. CBD маслото може да се додаде во чашата за дополнителна доза енергија.
  • Зелени чаеви: Како црниот чај, зелениот чај обично има помалку кофеин од кафето. Сепак, ова може да варира во зависност од должината на времето кога е натопен. Зелениот чај од јасмин има повеќе цветен вкус и може да се замени со мача. (Совет: наградуваната оригинална тинктура со целосен спектар на Populum со вкус на портокал може да оди добро овде.)

МИЛК

Многу поединци не јаделе млеко уште од мали нозе, но има многу начини да уживате во него како возрасни. Златното млеко, традиционален индиски пијалок направен со куркума и загреано млеко, има различни здравствени предности, вклучувајќи намалување на воспалението, стимулирање на имунолошкиот систем, намалување на шеќерот во крвта и многу повеќе. Слоун (2014) изјави дека може да се направи пароброд послатка од просечната шолја кафе или топло какао со топло млеко, шеќер, мед, екстракт од ванила и вкусна CBD тинктура. Додадете неколку капки CBD масло во вашето топло млеко пред спиење за доза на носталгија и ослободување од несоница.

КАФЕ ИНФУЗИЈА СО КАНАБИДИОЛ

Иако е достапно претходно подготвено CBD кафе, се претпочита да се прави сопствено. Гундри и Солимен (2017) објасни дека вградувањето на CBD масло во вашата шолја џо е лесно како правење шолја кафе. Зависноста од кофеин може да доведе до разни здравствени проблеми, вклучувајќи несоница, анксиозност и палпитации на срцето. Кејси и Крајнак (2019) објасни дека додавањето масло од канабидиол во кафето ги ублажува штетните ефекти на кофеинот, овозможувајќи им на клиентите да се фокусираат и да се смират. Алтернативно, луѓето можат да ја направат својата утринска подготовка со капки масло од CBD без вкус. Корисниците треба да започнат со минимални дози и постепено да ја зголемуваат дозата додека нивните тела не реагираат адекватно.

КАНАБИДИОЛ (CBD) СО ХЕРБАЛНИ ТОНИЦИ

Билните тоници помагаат во одржување на здрава состојба на умот и може да се користат со урамнотежена исхрана и редовно вежбање. Тие вклучуваат ашваганда (тумерка), чага (кора од чајно дрво) и дигестивни горчици, од кои сите може да се користат во билни тоници и да даваат здравствени предности како што се смирување на нервниот систем и зајакнување на варењето или имунитетот. Правењето CBD пијалоци од билни тоници е едноставен начин да ги зголемите нивните здравствени придобивки. 

СМОТИ

Многу луѓе купуваат капки CBD затоа што сакаат да ги додадат во нивните утрински смути. Може да има форма на тропско смути, комплетно со зеленило, банана, манго, ананас и млеко од макадамија, на кое се додаваат неколку капки CBD масло за да се создаде идеално патување за викенд без потреба да се напушти куќата. Утринската мешавина на смиреност и будност може да се постигне со додавање на неколку капки масло од лаванда во смути со мача, авокадо и манго. Капките CBD може лесно да се додадат во смути или ужина за ручек за да се поттикне релаксација и рамнотежа.

ФАКТОРИ КОИ ШТО ТРЕБА ДА СЕ СЕ ВНИМАНИ ПРИ КУПУВАЊЕ НА ДОПОЛНИТЕЛИ НА пијалоци CBD

ОБЕЗБЕДУВАЕ НА КВАЛИТЕТ

Иако производите од коноп се широко достапни, тие не ги исполнија прописите на ФДА, а секторот е сè уште млад. Поради ова, најдобро е да барате брендови кои ветуваат висококвалитетни и транспарентни CBD производи. Кога купувате производи, барајте етикети на кои пишува дека лабораторија од трета страна ги тестирала и дека резултатите се лесно достапни. Терпените и канабиноидите во тинктурата, таблетите или маслото се потврдени, како и количините на CBD во секоја од нив.

ИЗБЕРЕТЕ МЕШИНИ НА ЦЕЛИОТ СПЕКТР.

Се верува дека канабидиолот (CBD) е единствената компонента на маслата од канабидиол. Но, CBC, CBG и CBN се вклучени во мешавина на канабидиол со целосен спектар. Чистите канабиноиди, од друга страна, може да се најдат во изолати.

ПРЕГРШНИ ЕФЕКТИТЕ НА ПИТАНИЈАТА

Терпените и канабиноидите се вклучени во мешавините на канабидиол со целосен спектар. Кога терпените и канабиноидите работат заедно, резултатите се подобри отколку кога канабидиолот делува сам.

ЗАКЛУЧОК

Разновидноста на CBD го направи популарен производ. Едно лице може да вклучи CBD масло во практично секој дел од денот со разновидните пијалоци на кои може да се додаде. Полесно е отколку што мислите да се создаде совршен CBD пијалок. CBD може да се користи за да ги направи вашите омилени пијалоци уште подобри во текот на денот. Од вас зависи колку често и често го земате лекот. Само следете ги упатствата на вашето шише и дајте си доволно време да се навикнете на тоа.

Користена литература

Кејси, КР и Крајнак, Ј. (2019). Канабис за кукли. Џон Вајли и синови.

Gundry, SR, & Solimene, C. (2017). Парадоксот на растенијата. Тантор медиуми, инкорпорирани.

Hyson, P. (2022). Најдобро CBD масло за мачки: Топ 7 брендови прегледани. НАРАЧАЈ, 1, 00.

Sloan, AE (2014). Функционална храна трендови.

MS, Универзитетот во Тарту
Специјалист за спиење

Користејќи го стекнатото академско и професионално искуство, ги советувам пациентите со различни поплаки за менталното здравје - депресивно расположение, нервоза, недостаток на енергија и интерес, нарушувања на спиењето, напади на паника, опсесивни мисли и вознемиреност, тешкотии со концентрирање и стрес. Во слободно време сакам да сликам и да одам на долги прошетки на плажа. Една од моите најнови опсесии е судоку - прекрасна активност за смирување на немирниот ум.

Најново од CBD