КАКО ДА СЕ НАПРАВИ ЕДНОСТАВНА БЕЛА ТОРТА СО CBD

КАКО ДА СЕ НАПРАВИ ЕДНОСТАВНА БЕЛА ТОРТА СО CBD

Белата торта е наједноставната торта што можете да ја направите за вашето семејство. Првично, белите колачи се правеле за свадби. Исто така, се сметаше за симбол на богатство бидејќи малку луѓе можеа да си дозволат шеќер и бело брашно, не заборавајќи ги другите состојки за да го фаворизираат.

Денес, белата торта еволуираше. Можете да го направите посовршено со додавање на некои вкусови како екстракт од ванила и CBD. Оваа статија ќе ве одведе низ процедурата за внесување на CBD на вашата едноставна бела торта.

Што е КБР?

CBD е соединение добиено од растението коноп. Понекогаш, многу луѓе се плашеа од производите од растението коноп бидејќи се плашеа да се чувствуваат високо. Денес, употребата на CBD расте низ целиот свет. Според Аталај и сор. (2019), CBD е преполна со здравствени придобивки бидејќи содржи антидепресиви, антиинфламаторни и анти-напади. Јастивите со CBD, како што се колачите, се меѓу вообичаените начини за земање на CBD. Други луѓе може да земаат CBD во тинктури, масло, апчиња или капсули. Многу луѓе не го сакаат земниот вкус на КБР нафта, и претпочитаат да го земаат во јадења како колачи. Кога печете, можете да изберете да користите или CBD масло или CBD путер. Ако изберете да користите CBD масло, Урасаки и сор. (2020) препорачува да се купи CBD изолатно масло бидејќи има поголема концентрација на CBD во него.

Совети за тоа како да ја направите најдобрата бела торта со CBD

Правењето на најдобрата бела торта со CBD зависи од ракувањето со состојките, од складирање до нивно мешање. Еве неколку совети за примена

Користете умерена топлина

Надулски и сор. (2005) елаборираше дека CBD е многу чувствителна на високи температури. Ако користите премногу топлина, поголемиот дел од CBD се губи, оставајќи вкусна торта без здравствени придобивки. Умерената топлина е важна за процесот на карбоксилација што го прави CBD ефективен. Затоа, температурата на рерната не треба да надминува 350 степени. Ако се сомневате во термометарот на рерната, можете да користите посебен термометар за прецизност.

Додадете CBD како последна состојка

Толку многу процеси вклучени во подготовката на колачот може да направат CBD да ја изгуби својата моќ. Затоа, истурете го вашето CBD масло откако ќе ги измешате сите други состојки.

Користете масло со вкус

Ароматизираното масло може да и даде на вашата торта повеќе вкус во споредба со обичното CBD масло. Ќе ги добиете здравствените придобивки од CBD и ќе уживате во вкусот.

Користете бел путер

Ако сакате вашата торта да биде бела, а не жолта или крем, користете бел путер. Обоениот путер може да и даде различна боја на вашата бела торта.

Чувајте ги вашите состојки на собна температура

Погрижете се вашите состојки како што се млекото, јајцата и путерот да не се чуваат на многу топло или ладно место бидејќи тоа може да направи лименката да се завитка или да се скрши.

Доволно рано измерете ги состојките

Мерењето на состојките додека ја подготвувате тортата може да го искомплицира процесот. Може да заборавите и некои важни состојки, како што е сода бикарбона. Ако не користите некои состојки, може да добиете погрешни резултати.

Бидете точни

Измерете ги состојките наместо да користите проценка. Можете да користите вага или други мерни алатки како што се чаши и лажици. Може да внесете вишок шеќер или сол, што ќе ви даде лоши резултати.

Разладете ја вашата торта

Пред да нанесете каков било фил или прелив, изладете ја тортата. Тоа ја прави тортата вкусна.

Чувајте го маслото во непропустливи контејнери

As Eichhorn Bilodeau и сор. (2019) наложено, CBD маслото е чувствително на светлина. Ако го изложите на директна сончева светлина, маслото може да ја изгуби својата моќ. Чувајте го вашето масло во темна просторија.

Не ги заменувајте состојките

Ако овој рецепт бара специфични состојки како брашно за сите намени, не користете други алтернативи како што е брашното што самостасува. Не ја заменувајте водата со млеко. Замената може да не ги даде посакуваните резултати.

алатки

 • Печка
 • Фрижидер
 • Стап за камшикување/електричен ќотек
 • Жица на решетката за ладење
 • Голем сад за мешање
 • 2 мали чинии
 • 3 мерни чаши
 • 2 лажички

Состојки

 • 3 чаши универзално брашно
 • ½ лажичка сол
 • 2 лажиче прашок за пециво
 • 2 чаши вода на собна температура
 • 4 јајца
 • 2 чаши шеќер
 • 2/3 чаши путер
 • 100 ml CBD масло
 • 1 лажичка екстракт од ванила

инструкции

 • Загрејте ја рерната на 350 степени. Користете посебен термометар на рерната за точност. Ќе бидат потребни околу 20 минути за да се постигнат предвидените температури.
 • Обложете го плехот за печење. Намачкајте го со путер и брашно. Подмачкањето спречува колачот да се залепи на плехот.
 • Во големиот сад за матење ставете шеќер и путер. Кремете темелно додека не поматат.
 • Во посебен мал сад изматете ги јајцата додека не се формираат меки врвови. Додадете ги јајцата во садот за матење. Измешајте ги состојките.
 • Додадете екстракт од ванила. Добро измешајте со помош на електричен ќотек или стапче за матење. Сите состојки треба да се мешаат со средна брзина.
 • Во садот за матење просејте ги сите суви состојки (брашно, прашок за пециво, сол, шеќер). Просејувањето вклучува воздух во смесата. Просејувањето исто така ќе помогне во елиминирањето на големите честички од брашното.
 • Додадете вода постепено додека тестото не ја добие вистинската конзистентност. Тестото не треба да биде ниту многу густо, ниту тенко.
 • На крајот, додадете го CBD маслото и темелно измешајте. Оставете ја смесата да отстои околу 5 минути.
 • Истурете го тестото во плехот за печење.
 • Печете 45 минути. Проверете го напредокот, но избегнувајте често да ја отворате вратата на рерната бидејќи може да навлезе ладен воздух и да ја натера вашата торта да потоне.
 • Полека пробијте низ колачот со помош на тестер. Ако излезе чиста, вашата торта е готова. Ако е поинаку, дајте му неколку минути.
 • Претворете ја вашата торта во решетка за ладење.
 • Послужете го како десерт или со топол пијалок за појадок.

Исхрана

Сервирање:

 • Калории 613 Kcal
 • Јаглехидрати 65гр
 • Маснотии 32g
 • Протеин 4гр
 • Холестерол 89 мг
 • Шеќер 50g
 • Натриум 125мг
 • Ironелезо 0.8 мг
 • Калиум 112 мг

Заклучок

Белата торта е наједноставната торта што можете да ја направите за вашето семејство. Потребни се неколку состојки кои можеби нема да ви недостасуваат во вашата кујна. Можете да го направите повкусно и побогато со додавање на CBD масло. Оваа статија има наведени совети за правење најдобра торта, потребни алатки, состојки и упатства за тоа како да ја направите вашата торта.

Референци

Atalay, S., Jarocka-Karpowicz, I., &Skrzydlewska, E. (2019). Антиоксидативни и антиинфламаторни својства на канабидиолот. Антиоксиданси, 9 (1), 21.

Ајххорн Билодо, С., Ву, БС, Руфикири, АС, Макферсон, С., и Лефсруд, М. (2019). Ажурирање за фотобиологијата на растенијата и импликациите за производството на канабис. Frontiers InPlant Science, 10, 296.

Nadulski, T., Sporkert, F., Schnelle, M., Stadelmann, AM, Roser, P., Schefter, T., &Pragst, F. (2005). Симултана и чувствителна анализа на THC, 11-OH-THC, THC-COOH, CBD и CBN со GC-MS во плазмата по орална примена на мали дози на THC и екстракт од канабис. Весник за аналитичка токсикологија, 29 (8), 782-789.

Urasaki, Y., Beaumont, C., Workman, M., Talbot, JN, Hill, DK, &Le, TT (2020). Проценка на моќта на CBD маслата според нивните ефекти врз патеката за сигнализација на клеткитеначини. Хранливи материи, 12 (2), 357.

Барбара е хонорарен писател и советник за секс и врски во Dimepiece LA и Peaches and Screams. Барбара е вклучена во различни едукативни иницијативи кои имаат за цел да ги направат советите за секс подостапни за секого и да ги разбие стигмата околу сексот во различни културни заедници. Во слободното време, Барбара ужива да шета низ старите пазари во Брик Лејн, да истражува нови места, да слика и да чита.

Најново од CBD