КЛАСИЧНИ РЕЦЕПТ ЗА ВАФЛИ СО CBD

КЛАСИЧНИ РЕЦЕПТ ЗА ВАФЛИ СО CBD

Класичните вафли се лесни за правење и многу вкусни. Потребни ви се само неколку состојки за да ја подготвите оваа вкусна закуска за вашите најблиски.

Тоа е совршена закуска за појадок, особено за деца. Рецептот за вафли е многу основен. Можете да користите и обично брашно или интегрално пченично брашно. Инфузијата со CBD го прави повкусен и поздрав.

Што се вафли?

Класичните вафли се путер, лесни и крцкави однадвор. Потребни ви се само неколку минути за да го подготвите тестото. За вафли, не треба да го оставите путерот да се олади. Ако направите повеќе од доволно вафли, можете да замрзнете некои и подоцна да ги загреете во тостер. За да го подобрите вкусот, додадете малку екстракт од ванила. Вилијамс (2015) Се препорачува класичните вафли да се сервираат со јаворов сируп и путер. Можете исто така да изберете да ги прелиете со чоколаден прелив. Ако не сте љубител на шеќер, можете да печете и вафли без шеќер.

Како да се вклучат CBD во вашиот класичен рецепт Waggle

CBD е соединение добиено од растението коноп. За разлика од THC, другото главно соединение од растението коноп, CBD не може да ве направи високи. Според Ларсен и Шахинас (2020), CBD содржи некои својства како што се антидепресивни, антиинфламаторни и анти-напади што го прават да лекува разни болести и состојби. Во моментов, луѓето го прифатија CBD поради неговите бескрајни придобивки. CBD може да се вклучи во јадења како што се класичните вафли. Можете да уживате во посебниот вкус на CBD и неговите здравствени придобивки со користење КБР нафта или путер во класични вафли.

Совети за правење совршени класични вафли со CBD

За да ги направите најдобрите вафли со CBD, внимавајте на следново:

Користете топло млеко

Топлото млеко ќе направи путерот во вашето тесто да остане стопен. Путерот, исто така, ќе се шири рамномерно, правејќи ги вафлите меки и лесни.

Путерот не треба да стои долго

Откако ќе ги измешате сувите и влажните состојки, не дозволувајте путерот да отстои долго. Некои состојки може да потонат на дното, оставајќи го путерот на врвот на тестото.

Загрејте ја рерната

Загрејте ја рерната на околу 200 степени. Надулски и сор. (2005) појасни дека CBD е многу чувствителна на високи температури. Ако го изложите CBD маслото на многу високи температури, може да ја изгуби својата моќност.

Чувајте CBD масло или путер во темна соба

Каинрат и сор. (2017) тврдеше дека CBD е осетлива на светлина. Погрижете се вашето масло да се чува во херметички контејнери во темна просторија. Ако го изложите на премногу светлина, тој ја губи својата моќ.

Додадете CBD кон крајот

Маслото или путерот CBD треба да се додадат кон крајот откако ќе се измешаат сите други влажни и суви состојки. Тоа е добар начин да се направи да ја задржи својата моќ.

Користете CBD масло со вкус

Ароматизираното CBD масло ќе го подобри вкусот на вафлите. CBD маслото доаѓа во различни вкусови. Меѓутоа, ако ви се допаѓа едноставно, постојат и брендови без вкус.

алатки

 • Печка
 • термометар за печка
 • Жица на решетката за ладење
 • Голем сад за мешање
 • Стап за камшикување
 • 3 мерни чаши
 • 2 мерни лажички

Состојки

 • 2 чаши универзално брашно за печење
 • 3 лажичка прашок за пециво
 • 1 лажичка сол
 • ½ чаша бел шеќер
 • 3 големи јајца
 • 2 лажичка екстракт од ванила
 • 1/2 чаша нормално стопен путер
 • 200 ml CBD масло
 • 2 чаши полномасно млеко

инструкции

 • Загрејте ја рерната на околу 200 степени
 • Загрејте го пеглата за вафли во помал сад на средна температура. Премачкајте ја пеглата за вафли со путер или масло.
 • Во голем сад за матење изматете ги путерот и екстрактот од ванила
 • Во помал посебен сад изматете ги јајцата.
 • Додадете ги јајцата во големиот сад за матење. Измешајте ги состојките со средна брзина за да се осигурате дека сите состојки добро се мешаат.
 • Сувите состојки (брашно, прашок за пециво, шеќер и сол) просејте ги во голем сад за матење. Просејувањето помага да се вметне воздухот во смесата.
 • Измешајте ги состојките со помош на електричен ќотек или стапче за матење.
 • Постепено додавајте млеко додека не ја добиете вистинската текстура за тестото за вафли.
 • На крајот, додадете го CBD маслото и добро измешајте.
 • Истурете го тестото врз подготвеното пегла за вафли. Гответе ги или испечете ги на средна температура.
 • Гответе додека не поруменат од двете страни.
 • Оставете ги да се изладат на жица за сушење.
 • Послужете ги вашите крцкави кафени вафли со топол пијалок. Можете да го послужите со традиционален јаворов сируп и путер или да го прелиете со чоколаден прелив.

Како можете да складирате класични вафли со CBD?

Класичните вафли со CBD најдобро се служат свежи и топли. Сепак, можете да готвите повеќе од доволно класични вафли со CBD. За да избегнете трошење, треба да ги чувате вишокот за понатамошна употреба. Ова се неколку начини за нивно складирање.

Замрзнување

Пред да ги замрзнете вафлите им дозволувате целосно да се изладат. Потоа цврсто завиткајте ги во пластична кеса. Замрзнатите вафли може да се чуваат 3 месеци. Можете повторно да ги загреете во рерна или во тостер.

Ладење

Во херметички затворен сад ставете изладени вафли. Чувајте ги во фрижидер околу 5 дена. Подоцна загрејте ги во тостер или во рерна.

Исхрана

Можеби нема да сакате слепо да додавате тежина со тоа што ќе се храните со премногу класични вафли. Вашите класични домашни вафли ја имаат следната хранлива вредност.

 • Масти 9гр
 • Влакна 2g
 • Протеин 6гр
 • Калории 197 Kcal
 • Јаглехидрати 23гр
 • Натриум 180мг
 • Холестерол 50 мг
 • Калиум 210 мг
 • Шеќер 7g
 • Калциум 104 мг.

Кој треба да земе класични вафли со CBD?

Јадливите CBD генерално се безбедни за здрави возрасни лица. Обичните класични вафли се добри за децата. Сепак, вафлите што содржат CBD можеби не се добри за деца, возрасни под одредени лекови и бремени и доилки. Не ставајте вишок CBD во вашите вафли. Во многу ретки случаи, CBD може да предизвика оштетување на црниот дроб.

Заклучок

Класичните вафли со CBD можат да бидат совршен појадок за вашите здрави возрасни пријатели. Потребни ви се само неколку состојки и алатки за да ги подготвите дома. Оваа статија ги наведе потребните алатки, состојки и упатства за правење вафли. 

Референци

Kainrath, S., Stadler, M., Reichhart, E., Distel, M., &Janovjak, H. (2017). Инактивирање на сигнализацијата на рецепторите индуцирана од зелено светло со користење на домени кои врзуваат кобаламин. AngewandteChemie меѓународно издание, 56 (16), 4608-4611.

Ларсен, Ц., и Шахинас, Ј. (2020). Дозирање, ефикасност, И безбедноста на администрацијата на канабидиол кај возрасни: систематски преглед на испитувања на луѓе. Весник за истражување на клиничката медицина, 12 (3), 129.

Nadulski, T., Sporkert, F., Schnelle, M., Stadelmann, AM, Roser, P., Schefter, T., &Pragst, F. (2005). Симултана и чувствителна анализа на THC, 11-OH-THC, THC-COOH, CBD и CBN со GC-MS во плазмата по орална примена на мали дози на THC и екстракт од канабис. Весник за аналитичка токсикологија, 29 (8), 782-789.

Вилијамс, Ц. (2015). Готвење дома: повеќе од 1,000 класични и модерни рецепти за секој оброк во денот. Велдон Овен Интернационал.

MS, Универзитетот Дурам
GP

Работата на матичен лекар вклучува широк опсег на клиничка разновидност, што бара големо знаење и ерудиција од специјалист. Сепак, сметам дека најважно за семејниот лекар е да биде човек затоа што соработката и разбирањето помеѓу лекарот и пациентот се клучни во обезбедувањето успешна здравствена заштита. Во моите слободни денови, сакам да бидам во природа. Уште од детството, јас сум страствен за играње шах и тенис. Секогаш кога имам слободно време, уживам да патувам низ светот.

Најново од CBD