Кои додатоци вреди да се чуваат

Постојат бројни додатоци кои можат да имаат корист за вашето здравје. Некои од тие додатоци вклучуваат;

 витаминот Д

Витаминот Д е хранлива материја која му е потребна на вашето тело за да ги апсорбира вистинските количини на калциум и фосфор. Со подобра апсорпција на калциум и фосфор, вашите коски добиваат густина. Ова може да го намали ризикот од остеопороза. Ако пристапот до храна богата со витамин Д или натопување на кожата на неколку минути дневно под сонце е предизвик, ве советувам да ги задржите додатоците на витамин Д.

Рибино масло

Рибиното масло содржи омега-3 масни киселини кои се корисни за клетките на вашето тело, функцијата на нервниот систем и функцијата на имунолошкиот систем. Ако мислите дека не внесувате доволно омега-3 масни киселини од храната, вклучувајќи риба, ореви и ленено семе, предлагам да додадете рибино масло во вашата здрава исхрана.

Кои додатоци вреди да се отфрлат?

Некои суплементи не се добра вест за вашето здравје. Некои од тие додатоци вклучуваат;

Витамин К

Ослободете се од витамин К ако земате разредувачи на крв. Овие додатоци се познати по нивната способност да комуницираат со разредувачи на крв, што ги прави помалку ефикасни. Кога разредувачите на крвта се помалку ефикасни, станувате поподложни на згрутчување на крвта.

Кантарион

Кантарионот не е безбеден за вас, особено ако земате лекови за нарушувања на расположението. Овој додаток може да комуницира со антидепресиви, зголемувајќи го производството на хемикалија која се чувствува добро наречена серотонин. Иако ова може да звучи добра вест, вишокот на серотонин може да предизвика висок крвен притисок, тремор, немир, прекумерно потење, мускулна ригидност и мускулни грчеви.

Кога се потребни додатоци

Додатоци се потребни кога вашето тело не апсорбира доволно хранливи материи од храната или кога има недостаток на одредена хранлива материја во телото (размислете; витамин Д, железо или витамин Б12).

Каде да најдете висококвалитетни

Ако сакате да ги интегрирате суплементите во вашата исхрана, ве советувам прво да разговарате со вашиот лекар или лекар. Тие ќе ве советуваат како да го поправите во исхраната и каде да најдете квалитетни суплементи.

Иева Кубилјуте е психолог и советник за секс и врски и хонорарен писател. Таа е и консултант на неколку брендови за здравје и здравје. Додека Иева е специјализирана за покривање на теми за велнес, кои се движат од фитнес и исхрана, до ментална благосостојба, секс и врски и здравствени состојби, таа пишуваше за разновидни теми за животниот стил, вклучувајќи убавина и патување. Најдобрите моменти во кариерата вклучуваат: луксузен спа-прескокнување во Шпанија и приклучување кон теретана во Лондон од 18 илјади фунти годишно. Некој мора да го направи тоа! Кога не пишува на своето биро - или интервјуира експерти и студии на случај, Иева завршува со јога, добар филм и одлична нега на кожата (се разбира, малку е што таа не знае за буџетската убавина). Работи кои ѝ носат бескрајна радост: дигитални детоксикации, лате од овесно млеко и долги прошетки (а понекогаш и џогирање).

Нутриционист, Универзитетот Корнел, MS

Верувам дека науката за исхрана е прекрасен помошник и за превентивно подобрување на здравјето и за дополнителна терапија во лекувањето. Мојата цел е да им помогнам на луѓето да го подобрат своето здравје и благосостојба без да се измачуваат себеси со непотребни ограничувања во исхраната. Јас сум поддржувач на здрав начин на живот – спортувам, возам велосипед и пливам во езерото цела година. Со мојата работа, бев прикажан во Vice, Country Living, Harrods магазинот, Daily Telegraph, Grazia, Women's Health и други медиуми.

Експерт за ментално здравје
MS, Универзитетот во Латвија

Длабоко сум убеден дека на секој пациент му треба единствен, индивидуален пристап. Затоа, во мојата работа користам различни методи на психотерапија. За време на моите студии, открив длабок интерес за луѓето како целина и верување во неразделноста на умот и телото и важноста на емоционалното здравје во физичкото здравје. Во слободното време, уживам во читањето (голем љубител на трилери) и одење на планинарење.

Најново од Прашајте го експертот