Искористете ја вашата сексуална интелигенција за подобра шега во спалната соба

Искористете ја вашата сексуална интелигенција за подобра шега во спалната соба

Терминот „сексуална интелигенција“ деновиве многу се шири, но што точно значи тоа, и од кога сексот мора да биде интелигентен чин?

Вистината е дека голем дел од нашето уживање во сексот се заснова на нашите перцепции за себе и за нашите партнери. Ако се чувствувате дебело и набиено, нема да уживате во сексот, па дури и да се вклучите во него, но ако се чувствувате како удобен, енергичен секс бог, ќе одите цела ноќ и сепак ќе сакате повеќе. И сите сакаме да бидеме сексуални богови со енергија, нели?

Нашата сексуална интелигенција се однесува на начинот на кој размислуваме за сексот и начинот на кој размислуваме за себе, сексуално. Ни овозможува да се изразиме онака како што сакаме и да прифатиме подобар сексуален живот. Ќе го знаете тоа кога ќе поминете лошо на работа, што се пренесува и во спалната соба и едноставно не се чувствувате добро во вреќата. Доаѓањето во контакт со вашата сексуална интелигенција ви овозможува да ги канализирате вашите мислења и идеи и да ја искористите вашата енергија. Не размислувајте за тоа што сте, туку за тоа што сакате да бидете: вие сте секси што дава задоволство и тука сте да уживате. Престанете да се фокусирате на тоа како изгледате и што не е во ред и почнете да уживате во она што го чувствувате и што е правилно за наскоро да дознаете како е да имате подобар секс.

И совршено место за почеток? Зошто, со зборување - се разбира.
Кажи доволно и ќе почнеш да веруваш. Зборовите се моќни работи. Ако дозволувате зборовите на другите луѓе да влијаат на начинот на кој се чувствувате за себе, тогаш време е да ја преземете контролата и да се фокусирате на зачинување на мајтапењето во спалната соба. Не само што ги прави вашите сексуални средби попријатни: веднаш ќе забележите дека тоа влијае на вашата самодоверба, на вашиот став и на уживањето во животот воопшто.

Прифатете ја вашата сексуална интелигенција и започнете со фокусирање на самоуверениот нов вас, кажувајќи им што сакате да правите со нив. Дали сакате да ги врзете и да ги натерате да се виткаат од задоволство? Кажи им! Дали сакате да ги исклучите сите светла и привлечно да го лижете нивниот внатрешен бут? Шепнете го на увото на вашиот партнер и видете колку диво го вози.

Одеднаш, кога не сте толку фокусирани на она што не е во ред, има многу што одат како што треба. Отворањето на вашиот ум за нови искуства за себе е само еден чекор кон отворање на нови сексуални искуства со вашиот партнер. Продолжете со вашиот разигран разговор и видете како тоа го трансформира времето за играње во спалната соба во ноќ на екстаза.

Нутриционист, Универзитетот Корнел, MS

Верувам дека науката за исхрана е прекрасен помошник и за превентивно подобрување на здравјето и за дополнителна терапија во лекувањето. Мојата цел е да им помогнам на луѓето да го подобрат своето здравје и благосостојба без да се измачуваат себеси со непотребни ограничувања во исхраната. Јас сум поддржувач на здрав начин на живот – спортувам, возам велосипед и пливам во езерото цела година. Со мојата работа, бев прикажан во Vice, Country Living, Harrods магазинот, Daily Telegraph, Grazia, Women's Health и други медиуми.

Најново од Lifestyle

СОФА ЛАЖЕЊЕ СЕКС ПОЗА

Позицијата за секс на троседот е одлична ако се опуштите и дозволите вашиот маж да ја преземе контролата. Тоа

СЕКС ПОЗИ

Пегирањето е релативно поретко во секс сцената за возрасни, но сепак се здоби со влечење. И