Патување на услугите за уредување на лекторирање

Патување на услугите за уредување на лекторирање

Кога првпат ќе го видите името proofreading-editing-services.com лесно е да се замисли тим кој напорно работи како полира книги, статии од списанија и деловни документи. Она што потоа станува јасно од нивната веб-страница е дека ова претпријатие е тим со една жена: Ема Парфит.

Патувањето на Ема

И нејзиното патување не е толку едноставно како што мислите. Ема започна од скромните почетоци во Шкотска, имаше доволно среќа да добие целосно финансирано универзитетско место за да студира наука за животната средина на Универзитетот во Сент Ендрјус. Но, како што вели таа, „Мојата страст секогаш беше пишувањето. Отидов со сигурната опција да студирам наука бидејќи знаев дека секогаш можам да се вратам на литературата. Тоа е она што го направив, потоа завршив магистерски студии по креативно пишување, по што следеше курс за лекторирање и уредување од Chapterhouse.

Ема објаснува дека морајќи да се издржува, добила работа за чистење, а потоа преминала во рецепција и канцелариска работа. „Ја правев разумната работа. Да работам со полно работно време во корпоративни пензии и да пишувам во слободното време, но тоа беше неисполнето. Откако напреднав и ми беше понуден чекор во програмата за управување, сфатив дека морам да заминам во спротивно ќе заминам кога ќе се пензионирам! Затоа го предадов моето известување. Тој ден, всушност.

Храбро, Ема направи температура. работи додека чека да помине апликација за докторат/докторат. Таа одлучи да се врати на универзитетот за да помине време целосно посветено на нејзиното пишување. Не можејќи да добие средства, таа работеше три работни места со скратено работно време (во студентска благосостојба, ИТ и онлајн наставна програма), за да го финансира нејзиниот докторат, кој од нејасната идеја за раскажувањето приказни како исцелување, стана социолошки проект за раскажување приказни, учење и млади луѓе. . Немаше многу време за пишување, освен за публикација со Мекмилан:

издаваштво

Резултирачката книга беше објавена од Палгрејв Мекмилан (Млади, учење и раскажување приказни) за посебна едукативна серија. Таа објави придружна книга наречена Море, збирка раскази, инспирирана од истражување на раскажување приказни. Брзо проследено со Разбиени рози, новела која ја раскажува приказната за убавината и ѕверот во интересен амбиент на старечки дом.

„Иако извесно време сакав да се потопувам во нов контекст, и сметав дека моите претпоставени, социологот Мик Карпентер и авторката Сара Мос се чудесна поддршка, решив да не се занимавам со академска кариера бидејќи мојата личност не одговара на природата под висок притисок. на универзитетот, каде што академиците ја балансираат наставата со истражувањето и пишувањето предлози за грантови. Секогаш ми беше да пишувам. И за да се издржувам финансиски додека работев на нови книги, се вратив на лекторирање, станувајќи претприемач.'

Поставување бизнис

Ема се постави proofreading-editing-services.com во 2017 година, помагајќи им на другите автори добро да го прилагодат своето пишување пред објавувањето. Но, што е со нејзиното пишување?

„Работев на книга за издржливоста на пријателството кога се случи пандемијата. Ја поставив мојата книга во Единбург, по Брегзит, и сфатив дека ако сакам да го користам истиот временски период, ќе треба да ја препишам содржината за да ја вградам пандемијата. Открив дека мојата нова обука за социологија беше огромна помош за гледање на книгата низ различни општествени слоеви. Таму се главните ликови од работничката класа, Френ и Хедер, а другите мајки во училиштето се повеќе од работничка класа. Книгата дури ги допира прашањата за социјална работа и миграција во главниот град на Шкотска. Можеби на хартија изгледа како децата да се добро заштитени во градот, но не се. Многу деца паѓаат низ пукнатините на недоволно финансираниот систем. Многу возрасни исто така кога станува збор за здравствена заштита, невработеност итн. Многу е лесно да се лизнете во сиромаштија и против вас да излезете.

„Тие велат: „напиши што знаеш. Така, се вратив на корените од работничката класа, сакајќи да изразам мал дел од тоа каков е животот кога немаш многу, а Фран и Хедер не се ни на дното на скалата, има многу На крајот на краиштата, тоа е книга со надеж, фокусирана на пријателството, а не на жените кои се заљубуваат во бесмислени љубовни интереси“.

Книгата на Ема Пријателство на Трс штотуку е објавена во 2022 година.

Пријателство на Трс

Заматување:

Запознајте ги Фран и Хедер кои се најдобри пријатели уште од детството.

Шкотска, 2019. Сопругот на Фран се појавува на прагот на Хедер гушејќи се во тајна.

Фран и Хедер не разговарале една година и Хектор почнува да расветлува зошто. Само ако се вратат на почетокот на нивното пријателство ќе разберат кои животни настани вметнале клин меѓу нив и дали е можно да се поправат верата и пријателството.

Нурнете во психолошката мистерија на пријателството и дознајте дали врските можат да заздрават.

Фран е вработена мајка - со три деца кои можат да преживеат до полнолетство - и во слободното време волонтира во локалната заедница.

Хедер е самохрана жена, „тетка“ на децата на Фран и „премногу опседната со книги“ по вкусот на Френ: со други зборови, таа треба да добие живот.

Две жени. Повеќе тајни. Прашањето е: како да му простиш на својот најдобар пријател со срце полно со трн?

Полно со длабока карактеризација и живописни слики, ова е совршено за обожавателите на Џоди Пикулт и Маргарет Атвуд. Второнаграден за натпреварот за краток расказ Just Imagine, Шкотска, со ќерката на патникот. Шкотскиот автор се појави на Радио 4 на Би-Би-Си, со „Како харингата стана кипер“.

По нејзиното објавување, таа освои второпласирана награда на Конкурсот за расказ Само замисли со приказната Ќерка на патник, извадок од нејзината претстојна книга до која можете да пристапите овде.

Тековни проблеми на пазарот

Актуелното прашање на пазарот се лекторатори со седиште во странство кои ги продаваат своите услуги, не вршат одлична работа и големите компании ангажираат такви луѓе за кикирики. Тоа е работа која вклучува вештини и квалификации. Сепак, рекламите се насекаде во кои се наведува дека секој може да го направи тоа, затоа внимавајте! Има неквалификувани луѓе таму, добри во маркетингот.

„Секогаш велам одете со вашето чувство кога вработувате некого. Ако има црвени знамиња, како печатни грешки во нивните е-пошта, англиски што не звучи како пишување на мајчин јазик, недостаток на пречистено портфолио и евтина цена, тогаш избегнувајте ја таа личност. Сам ме фати лице кое ја лекторираше мојата работа без следени промени, а кога се пожалив таа рече „направи спојување на датотеки“. Но, јас го направив тоа и открив дека таа напишала дополнителни зборови во документот со виолетов фонт како „корекции“ и ми остави повеќе работа отколку што ќе требаше да ја направам лекторирањето сам. Ова го правам за живот, така што секогаш обезбедувам датотека со сите корекции и коментари, и чиста од која авторот може да работи, ако сака.'

Прашања што треба да му ги поставите на лекторот:

· Какви квалификации поседувате?

· Колку долго ја работевте оваа работа?

· Со кои датотеки со документи работите (Word, Pages, PDF)?

· Кој е вашиот процес ако одберам да работам со вас?

· Дали имате пример на договор што можам да го видам?

· Каде можам да ги видам вашите препораки

Договорите се одлична идеја бидејќи детално ја прикажуваат работата што треба да се изврши, роковите итн., информациите за депонирање и плаќање и, што е најважно, што ќе се случи ако лекторот се разболи и не може да ја заврши работата. Лектор без договор не може ништо да ти гарантира. Имам многу препораки на мојата веб-локација, а тие се добиени од места како Google Business за да можат клиентите да потврдат дека се вистински препораки. Верувајте му на вашиот стомак, ако нешто ви изгледа премногу добро за да биде вистина, често е така.

„Не било отсекогаш лесно“, вели Ема. „На почетокот имав навистина малку средства и клиенти. Во еден момент без Wi-Fi стоев надвор од кафуле за да пристапам до мојата е-пошта и потоа да ја работам мојата работа дома. Но, прекрасното е што луѓето се вратија кај мене, задоволни од работата и пресудно ме препорачаа на другите. Само тоа да се случи со моите книги!'

Иднината

Ема објаснува дека иако ги штиклира полињата на издавачот со наградните квалификации, искуството и креативното пишување, таа е информирана дека ако сака да го прави ова со полно работно време, тогаш и треба присуство на социјалните мрежи. Значи, ако сакате да бидете на нејзината мејлинг листа за идните изданија, ве молиме контактирајте!

„Јас сум збунета, да бидам искрена“, вели таа. „Затоа што јас сум писател, а не инфлуенсер. Да бев постојано онлајн, нема шанси да пишувам. Додека работам, ми треба слободно време да пишувам и да поминувам време со моите најблиски. Мојот идеален квалитет на живот не вклучува да бидам залепен за мојот телефон или да бидам славна личност. Видов колку ова може да го потроши нечие ментално здравје и го ставам моето здравје на прво место.'

Да ја поддржи работата на Ема. Ако сакате да читате, купете копија од Пријателство на Трс, или ако ви треба лектор-читач ве молиме стапете во контакт на proofreading-editing-services.com. Ема е специјализирана за фантастика во Велика Британија и САД, не-фикција и им помага на меѓународните студенти да ги исчистат своите есеи, дисертации и тези. И, како што веќе споменавме, Ема има листа за читање на која можете да се пријавите овде. За да слушнете за идните изданија и да добиете бесплатен примерок од расказ кој беше втор на натпреварот Just Imagine Short Story.

Нутриционист. Универзитетот Блафтон, MS

Во денешниот свет, начинот на исхрана и вежбање кај луѓето е променет, а често и начинот на живот е причина за многу болести поврзани со исхраната. Верувам дека секој од нас е уникатен - она ​​што функционира за еден не му помага на друг. Уште повеќе, тоа може да биде дури и штетно. Ме интересира психологијата на храната, која го проучува односот на човекот со телото и храната, ги објаснува нашите избори и желби за одредени производи, тешкотијата за одржување на оптималната телесна тежина, како и влијанието на различни внатрешни и надворешни фактори врз апетитот. Јас сум исто така страствен колекционер на стари автомобили, а моментално работам на мојот мерцедес W1993 од 124 година. Можеби сте налетале на написи во кои сум бил прикажан, на пример, во Cosmopolitan, Elle, Grazia, Women's Health, The Guardian и други.

Најново од Business News

Еланти маслиново масло - специјализирано за увоз и дистрибуција на висококвалитетно грчко екстра девствено маслиново масло на пазарот во ОК

Име на бизнисот и што прави https://www.elanthy.com/“специјализирана за увоз и дистрибуција на висококвалитетни грчки екстра девствени маслинки