Волшебно пондерирано ќебе

Волшебно тежинско ќебе — рачно изработено спокојство

За Magic Weighted Blanked 

Запознајте го претприемачот Кит Живалич, основачот и сопственикот на Волшебно пондерирано ќебе, Компанијата за оригинално пондерирана ќебе®. Пондерираните ќебиња станаа исклучително тренди во текот на изминатите неколку години, со илјадници статии, инфлуенсери и публикации кои дискутираат за изненадувачките придобивки што ги обезбедуваат. Оригиналниот дизајн на г-дин Живалич гарантира дека неговите пондерирани ќебиња се обликуваат на телото на корисникот, создавајќи сензација слична на прегратка позната како Терапија со длабок притисок (DPT). Се покажа дека ДПТ помага во олеснување на стресот и анксиозноста, дури и кај луѓе со аутизам или нарушувања на сетилната обработка. А сепак, и покрај популарната побарувачка за пондерирани ќебиња што вртоглаво се зголеми неодамна, има изненадувачки малку информации таму за сопственикот на мал бизнис кој стои зад пондерираното ќебе.

Мотивација

на Magic Weighted Blanket е наоколу повеќе од дваесет години и за тоа време се соочи со многу предизвици, како и со извонреден успех. Основачот на компанијата, Кит Живалич, дошол до идејата за тежинското ќебе уште во 1997 година, откако неговата ќерка му ставила плишана играчка наполнета со мониста на неговото рамо. Забележал дека зрната во играчката предизвикале таа да потоне во неговото рамо - речиси како што играчката се обидува да го прегрне. Во блесок на инспирација, тој сфатил дека ќебето исполнето со монистра може да го повтори тоа чувство како прегратка, но за целото тело!

Сопругата на Кит, Линда, сошила неколку прототипови пред тие конечно да се решат на нивниот оригинален дизајн. Со цел да се осигура дека тежината на ќебето ќе биде рамномерно распоредена низ телото на корисникот, Zivalich користел внатрешна облога во џеб. Секој џеб е исполнет со иста количина на поли пелети, создавајќи изедначена тежина која, повеќе или помалку, се држи на своето место. Додека зрната ќе се поместуваат додека корисникот се движи, тие се спречени едноставно да се здружат во еден агол од ќебето (што би го направило бескорисно).

Живалич го зеде својот нов изум за да ги замени состаноците и беше дочекан со различни критики. Додека некои беа заинтригирани од идејата, други не можеа да разберат зошто би сакале да легнат под тешко ќебе исполнето со монистра. Сепак, Кит опстојуваше! Тој го покажа своето претежно ќебе на пријател кој подучуваше деца со посебни потреби. Таа донела едно од ќебињата со магично тежина на Кит во своето одделение за да дреме и забележала дека децата се смириле речиси веднаш штом ќебето го ставиле над нив. Откако Кит виде колку е успешен неговиот производ со децата со посебни потреби, знаеше дека не само што има пазар за неговиот бизнис, туку и луѓе чии животи навистина може да се подобрат со неговиот изум. Возбудени што пронајдоа производ што всушност може да им помогне да се смират, аутистичната заедница го прегрна пондерираното ќебе.

И покрај тоа што остана со полно работно време извршен директор за рекламна агенција, Живалич се најде со растечка гужва. На неговите паузи за ручек, Кит возел до центарот на Лос Анџелес за да земе ткаенина, која потоа лично ја доставувал во блиската фабрика со која имал договорено да ги изработи неговите магични ќебиња. Полека, но сигурно, уста на уста почна да се шири веста за неговиот тежок бизнис. Иако ова му донесе повеќе бизнис на Живалич, исто така доведе до тоа конкурентите да прават и продаваат свои пондерирани ќебиња. На крајот, ќебињата со тежина го привлекоа главното внимание. Во 2014 година, новинар од Форбс му се обрати на Живалич за интервју. После тоа, повеќе новинари почнаа да допираат и Кит набрзо виде дека неговиот мал бизнис е претставен во Cosmopolitan, Women's Health, Lifehack, Wall Street Journal и неколку други значајни публикации. 

Предизвици

Кит се соочи со многу предизвици откако го започна својот мал бизнис. Првиот, а можеби и најголемиот предизвик беше обидот да се добие патент за неговиот нов изум. Живалич поднел барање за патент за неговото пондерирано ќебе откако ги пребарал евиденциите за патенти и открил дека ништо слично не било патентирано претходно. Меѓутоа, набрзо сфатил колку е скапо да се аплицира за патент. Откако беше одбиена неговата апликација при неговиот прв обид да го направи тоа сам и не можеше да си дозволи да ангажира адвокат за да му помогне, Кит не можеше да продолжи со процесот на патентирање. 

За среќа, немањето патент не го одврати Кит. Наиде на голем успех продавајќи ги своите магични ќебиња со тежина низ годините. За жал, заедно со успехот доаѓа и зголемената конкуренција. Живалич беше воодушевен кога виде дека неговиот производ добива главно внимание и популарност, но знаеше дека е само прашање на време кога другите компании ќе почнат да прават свои пондерирани ќебиња во странство и да ги намалат неговите цени. И, за жал, токму тоа се случи. Наскоро видел компании со пондерирани ќебиња насекаде, и повеќето од нив ги произведувале своите ќебиња во истата фабрика во странство по цени далеку пониски од она што го чинеше Кит да ги направи неговите ќебиња овде во Соединетите Држави. Не помина долго време додека Живалич почна да добива пораки од истите тие фабрики во странство, нудејќи му да ги направи своите магични ќебиња по неверојатно евтини цени. И покрај тоа, тој се држеше силно и продолжува да ги прави своите ќебиња во Америка до ден-денес.

Ако сега не беше доволно да се справи со поевтините верзии на неговиот производ, Кит се најде себеси како истовремено се бори да се натпреварува со своите конкуренти (и нивните огромни профитни маржи) кога станува збор за маркетингот. Бидејќи неговите ќебиња се произведени во Америка, тој едноставно немаше ист буџет за маркетинг како многу негови конкуренти. Ова значеше дека тој полека се турка сè повеќе и повеќе надолу во рангирањето на пребарувањето на Google, а исто така добиваше и од написите и списоците во главните публикации. Статијата на Форбс, која некогаш беше прва статија во една голема публикација напишана за него и неговиот бизнис, беше пренасочена на нова врска за водич за пазарење за пондерирани ќебиња. Тој водич не го вклучи оригиналното пондерирано ќебе на својата листа - напротив, група филијали на Форбс (Форбс заработуваше од секоја продажба направена преку врските во водичот) ги добија сите препораки. Друго огромно разочарување од страна на медиумите се случи кога магазинот Тајм стапи во контакт со неговата компанија и го интервјуираше за нивната листа „Најдобри пронајдоци“ во 2018 година. . Тие беа пречекани со разочарување, меѓутоа, кога ноќта пред да се објави листата, добија е-пошта од Тајм во која се тврди дека „тежинските ќебиња не го направија пресекот“ за листата за најдобри пронајдоци. Сепак, се покажа дека ова не е сосема точно. Тајм избра тежински ќебиња за нивната листа - тие само ја доделија наградата на друга компанија за тежински ќебиња. Тие спомнаа дека другата компанија не го измислила производот, туку со својата маркетинг кампања ги бранувала медиумите. 

Живалич набрзо сфатил дека пондерираните ќебиња достигнале ниво на популарност што медиумите пишувале написи за нив, не за информативни цели, туку за сопствен профит. Работите да бидат уште полоши, излегува дека другите компании биле подготвени едноставно да лажат за своите производи. Ќерката на Кит и единствениот вработен забележале неколку други компании кои тврдат дека се „оригиналното пондерирано ќебе“. Ова го натера Кит конечно да поднесе барање за заштитен знак за слоганот што долго време го користеше со својата компанија: „оригиналното пондерирано ќебе“. Тие го добија својот заштитен знак на почетокот на оваа година и конечно ќе можат да ги спречат другите компании со измама да земаат заслуги за изумот на Кит.

Последен предизвик беше справувањето со Амазон. Тешко е за мал бизнис да се натпреварува со големите корпорации, а речиси исто толку тешко е да се натпреварува со продавачите кои ги снабдуваат своите производи во земји со ниски/без минимални плати. Magic Weighted Blanket ги стави своите производи на Амазон во 2017 година и брзо забележа успех, правејќи над 1 милион долари во продажба само преку Амазон. Како и да е, откако се појави трендот на пондерираната ќебе и Амазон беше преплавен со нокаути направени во странство (и беа продадени за помалку од половина од цените на Magic Weighted Blanket), на Живалич му беше тешко да се натпреварува. Секако, работите станаа уште полоши кога Амазон почна да отстранува некои од списоците на Magic Weighted Blanket (наводно за давање непроверени медицински тврдења - Живалич не упати никакви медицински тврдења во неговите огласи) непосредно пред црниот петок додека дозволуваше конкурентски брендови (од кои повеќето користеа слични описи на производи на оние за кои Живалич е казнет) да останат на платформата.

можности

Иако препреките со кои се соочи Кит оставија кај него и во неговото семејство да се чувствуваат како да не можеше ништо да направи за да се натпреварува на сега презаситениот пазар на пондерирани ќебиња, тој никогаш не се откажа. Дури и за време на пандемија во која се затворија многу мали бизниси, Кит продолжи, раскажувајќи ја својата приказна и правејќи го најдоброто што можеше за да ги пласира своите ќебиња врз основа на етички извори и висок квалитет, наспроти обидот да се натпреварува по цена.

Неодамна, имаше притисок за потрошувачите да ги поддржат производите произведени во Америка. Купувањето американски им помага на американските работници да ги задржат своите работни места и, исто така, престанува да ги наградува компаниите за експлоатација на работници во странство, сето тоа за да можат да продаваат евтини производи за огромна ознака. Евтините производи се евтини затоа што се направени во земји кои на своите работници не им обезбедуваат еквивалентна заштита како оние овде во Америка (кои и самите не се најдобри). Има многу луѓе кои се спремни да купат поскап производ ако знаат дека ги поддржуваат американските работници кои заработуваат за живот.

Совети 

Magic Weighted Blanket работи повеќе од две децении и за тоа време Кит научи нешто или две за малите бизниси. Првиот совет што би сакал да го сподели е за колегите пронаоѓачи. Ако смислите нов и оригинален производ за кој навистина верувате дека може да биде успешен, тогаш добијте патент. Не само тоа, туку заштитете ја вашата друга интелектуална сопственост, како што се слогани, со заштитни знаци. 

Заштедете пари и научете DIY маркетинг и ПР стратегии. Да го направите тоа сами никогаш не било полесно за сопствениците на мали бизниси. Платформите како Shopify го олеснуваат создавањето на сопствена онлајн продавница. Социјалните медиуми, со одреден напор, може да се искористат за да се пренесе зборот за вашиот производ и да се создаде лојална база на клиенти. Инстаграм, Фејсбук, Твитер, Пинтерест итн. се бесплатни и лесни за управување сами, така што нема потреба да ангажирате скапа маркетинг компанија за да ги води тие сметки за вас.

Конечно, услугата за клиенти е клучна. Големите корпорации се рутински критикувани за нивната лоша услуга за клиентите, што апсолутно ги оддалечува купувачите. Адресата на е-пошта на Magic Weighted Blanket ја управува ќерката на Кит и тој управува со телефонската линија. Многу клиенти се изненадени кога ќе се најдат себеси како разговараат директно со сопственикот на Magic Weighted Blanket, откако ќе поминат низ бескрајни услуги за автоматско одговарање, говорни пораки и незаинтересирани соработници кои се обидуваат да контактираат со некои од поголемите конкуренти на Кит. 

Барбара е хонорарен писател и советник за секс и врски во Dimepiece LA и Peaches and Screams. Барбара е вклучена во различни едукативни иницијативи кои имаат за цел да ги направат советите за секс подостапни за секого и да ги разбие стигмата околу сексот во различни културни заедници. Во слободното време, Барбара ужива да шета низ старите пазари во Брик Лејн, да истражува нови места, да слика и да чита.

Најново од Business News