Radka Fashion - бренд за кожни чанти и додатоци

Radka Fashion – бренд за кожни чанти и додатоци

Радка мода е бренд за кожни чанти и додатоци што го основав во Германија во 2015 година.

– Приказната на основачот/сопственикот и што ги мотивирало да започнат бизнис

Јас се викам Радка Силерова, јас сум извршен директор, сопственик и дизајнер на брендот Radka Fashion. И јас сум маратонец, трчав три маратони во Берлин, Прага и Париз и исто така сум многу заинтересиран за здрав начин на живот.

Радка Силерова

Живеам од 2005 година во Германија каде што се преселив од Прага, Чешка поради мојот тогашен партнер кој работеше во близина на Нирнберг.

Беше многу возбудлив и напорен почеток во Германија бидејќи оставив многу добро платена работа во Чешката Република. Се преселив кај моите синови Патрик и Лукас кои не зборуваа германски. На почетокот мораа двапати да ја повторат годината на училиште, а јас морав да ги учам речиси секој ден.  

Кога се запознавме со нашиот живот во Германија, немавме повеќе проблеми на училиште, моите деца одлично се снаоѓаа, бев среќна со мојата нова работа со скратено работно време во канцеларија на моите пријатели, имавме убави денови и празници со мојот партнер и Мислев дека се е неверојатно, но потоа дојде шок. Во 2014 година за еден месец останав без партнерот, работата и куќата.

Не знаев што да правам. Се најдов на раскрсница, каде што размислував дали да се вратам во Прага или да останам во туѓа земја. Бидејќи мојот помал син имаше уште една година на факултет пред него, решив да останам и да го поддржам да ги заврши студиите. Мислев дека мора да биде лесно.

Почнав да барам нова работа, но не можев да најдам бидејќи имав речиси 50 години и странец во туѓа земја. 

Германскиот „центар за работа“ не ја призна мојата диплома од средното економско училиште во Чешка и сакаше да ме врати на дневното училиште две години пред да почнат да ми наоѓаат понуди за работа. Толку луда идеја! Немав време да седам секој ден на училиште, морав да работам за да си ги платам сметките!

Бев многу вознемирен поради оваа ситуација и еден ден моите чекори ме одведоа до една книжарница во Прага каде што не сум била долго време. 

Никогаш нема да го заборавам овој ден, беше како од бајка. Талкав меѓу полиците со книги барајќи интересна книга. Можеби го знаете тоа чувство дека барате нешто, но не знаете што треба да биде. Полека одев од една книга во друга, ги читав насловите, но ништо не ми го разбуди интересот додека ненадејно дојде кај мене стара продавачка, која ме праша што се случи со мене. Таа ми рече дека ме гледала подолго време во продавницата. Потоа ме одведе до една полица зад аголот и ми предаде книга од Роберт Кијосаки „Богат татко сиромав татко“ со зборовите: Треба да ја прочиташ оваа книга!

Овој ден ми го промени животот. Почнав да ја читам книгата и кога завршив со читање, неколку дена подоцна како магична случајност видов на Фејсбук оглас дека Дарен Викс, канадски советник на Роберт Кијосаки ќе дојде во Германија. Што? Истиот Роберт Кијосаки... авторот што штотуку завршив со читање? Неверојатно! Не можев да верувам! Мислев дека можеби е знак на Универзумот...?

Веднаш резервирав место на настанот на Дарен. Го зедов мојот помал син Лукас со мене и патувавме преку 200 километри до Штутгарт за да присуствуваме на деловна презентација. Немав поим за што ќе се работи, само мислев дека барем ќе запознаам нови луѓе и ќе видам нешто поразлично. Во тоа време не зборував многу добро англиски. Ми требаа слушалки за да слушам превод.

Радка и Чарли Шем

Целата вечер ги надмина моите очекувања. Беше толку интересно што се пријавив за неговата претприемачка програма, каде запознав многу неверојатни луѓе од целиот свет. 

Неколку месеци подоцна ги запознав и Ким и Роберт Кијосаки лично и сите нивни советници. Беше толку големо искуство што мислев дека морам да им го кажам на продавачките во книжарницата. Кога се вратив назад во Прага, трчав кон книжарницата, но жената ја немаше. Ја прашав и ми рекоа дека таму помага само неколку дена, таа е во пензија и повеќе не работи во продавница... Што...? Изгледа таа беше таму само за да ми ја покаже книгата!?

Но, назад на мојата деловна приказна. Врз основа на обуката на Дарен за „ETP Rich Dad“ и луѓето околу мене, решив да основам своја компанија со чанти бидејќи пред неколку години сонував да создадам свои ранци кои се удобни, практични, шарени и шик. Мојот сон повторно ми се појави пред очи, убави ранци за кои размислував, но благодарение на удобниот живот го одложував за подоцна... Знаеш...еден ден...

Зошто сакав сама да си направам ранци? Се започна во годината кога се преселив во Нирнберг, во град со бескрајни велосипедски патеки. Возев велосипед до центарот на Нирнберг и немав убав ранец. Не се задоволив со патувачки, досаден ранец. Сите ранци на пазарот беа црни или кафени со речиси иста форма и еднобојна мека постава. Сакав нешто поинакво! Торба полна со енергија и со душа. Сакав да дојдам во градот со убав дизајн ранец, да имам слободни раце, да изгледам шик, да бидам среќен, изгледам одлично и да се чувствувам удобно. Така се роди и ми се оствари сонот. 

Откако ја донесов одлуката, сè се смени многу брзо. 

Отидов на курс за да научам како да шивам чанти. Кога бев млад шиев облека, но никогаш ранец и сакав да знам како се прави тоа. Купив стара германска индустриска машина за шиење и почнав да шивам чанти иако никогаш не одев во училиште за дизајн или текстил. Сè научив сам на YouTube и Google. Подоцна ја најдов мојата прва шивачка и други соработници за мојот тим со кој работам. Почнав да учам англиски, најчесто слушајќи телевизија, подоцна на YouTube.

Радка Силерова – Париска модна недела, октомври 2022 година добитник на наградата

Отидов на многу саеми во Европа за да ја најдам најдобрата кожа, ткаенини и компоненти. Патував во Канада, САД, Велика Британија, Дубаи, Италија, Франција, Австрија, Швајцарија, Мексико. Отидов на многу состаноци за вмрежување во Европа и Северна + Јужна Америка за да запознам нови луѓе со кои би можел да соработувам. Бев насекаде каде што беше можно да влезам и им понудив слободни раце и шик чувства на жените ширум светот. Научив и од друг тренер Џеј Ти Фокс кој ме запозна со Чарли Шин и секогаш продолжувам да учам маркетинг, пишување копии, реторика. Ги добив моите чанти на модни ревии во Ливерпул во Англија, Прага во Чешка, минатата година на најважната модна ревија на светот… во Париз.

Моите чанти почнаа да се продаваат во бутици во Канада, САД, Јапонија, Холандија, Германија, Австрија, Чешката Република. 

Меѓу сопствениците на моите чанти се Ким Кијосаки и нејзините советници, Чарли Шин и Вацлав Клаус, син на поранешниот чешки претседател.

Радка Фешн се појави во форма на интервју, филм или слики во чешката „ТВ Релакс“, канадската телевизија „Гласот на Канада“, во списанието од Обединетите Арапски Емирати „Дами во бизнисот“, во германското списание „Лајфстајл“ „Херцстук“ и „ списание N&N, во Обединетото Кралство „Global Woman“, во чешкото радио „Blanik“ и во декември 2022 година во чешкиот престижен магазин „Statuss“.

Зборував на многу конференции во Канада, САД, ОК, Дубаи, Мексико, Германија, Франција, Швајцарија и Чешката Република каде најмногу ги охрабрувам жените да бидат независни и да започнат сопствен бизнис. 

– Предизвиците со кои се соочува бизнисот/пазарот 

Најголемиот предизвик на мојот бизнис беше во последните две години, годините на заклучување каде што изгубив некои од моите бутици со кои работев, мојот приход падна речиси на нула. Бутиците мораа да ги затвораат вратите многу месеци, а некои веќе не се отвораа.

За време на пандемијата најдов споредна работа во филијалата за здравствена заштита. Почнав да ги учам луѓето како да живеат поздраво и ги одведов во шума до курсеви за нордиско пешачење во соработка со велнес хотел Шургер во Германија.

Купувањето се пресели од офлајн на онлајн… Бев во неволја. Многу брзо разбрав дека треба да ја сменам мојата веб-страница од речиси нефункционална на подобра, но беше предоцна. Да, оваа идеја имаше многу илјадници претприемачи и во 2020 година. И многу брзо се појави голем проблем. Беше невозможно да се најде веб-дизајнер кој би можел да ја доведе мојата веб-страница во подобра состојба. Кога конечно најдов некоја фирма која се согласи да работи за мене, имав големи проблеми со нив, тие беа толку зафатени со многу други поголеми компании што немаа време да работат за помала. Тие ја завршија мојата веб-страница по многу месеци одложување. Ме чинеше многу пари и дознав дека мојата веб-страница Radkafashion.com не работи добро и понекогаш воопшто не работи. Бев толку разочаран што решив сам да создадам онлајн продавница на платформата Shopify. Повторно научив многу на YouTube и навистина ја отворив мојата нова веб-страница што ја приспособив токму за мене на 1 септемвриst 2022!  

– Можностите со кои се соочува бизнисот/пазарот 

Многу сум среќен што во мојот претприемачки живот можев да сретнам многу познати луѓе како Роберт и Ким Кијосаки со сите нивни советници или 

германски актер Уши Глас. 

Најневеројатно е моето интервју со холивудската ѕвезда Чарли Шин на сцената пред 2.500 луѓе во Лос Анџелес во 2017 година. Тоа беше за мене како жена од посткомунистичка земја, каде што не смеевме да патуваме, како повторно бајка. Кога бев млад никогаш не мислев дека е можно да запознаам холивудска ѕвезда!

Моето второ најголемо достигнување беше пред неколку месеци во октомври 2022 година. Јас сум избран од Int. Организација на Модната недела да присуствувам на неверојатната Меѓународна модна недела во Париз за да ги претставам моите чанти и фустани каде што исто така освоив награда како најдобар дизајнер на луксузни чанти.

– Совети до другите за бизнис

Ако имате некаков сон, не чекајте подобро време или време кога животот ќе ви се распадне. Започнете веднаш, нема што да чекате! Имајте храброст да го понудите вашиот производ или услуга секаде каде што мислите дека е можно, а особено онаму каде што мислите дека е невозможно! Не се откажувајте! За сите добри работи е потребно време! 

Исто така, важно е да бидете опкружени со истомисленици, тоа повеќе ве инспирира на вашето деловно патување. 

Да бидеме благодарни секогаш треба да бидеме!  

Ви благодарам за вашето време! 

Радка

Мојата веб-страница: radkafashion.com

Фејсбук: https://www.facebook.com/RadkaFashionForYou

Инстаграм: https://www.instagram.com/radka_fashion/

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UClnmtVcIU5ov7vqsxuFvw_A

Во изминатите години, Татјана работеше како секс блогер и советник за врски. Таа беше прикажана во списанија како што се Cosmopolitan, Teen Vogue. Vice, Tatler, Vanity Fair и многу други. Од 2016 година, Татјана се фокусираше на сексологијата, присуствуваше на различни курсеви за обука, учествуваше на меѓународни конференции и конгреси. „Посакувам луѓето навремено да ги решаваат сексуалните проблеми! Заборавете на срамежливоста, предрасудите и слободно посетете сексуален лекар за помош или совет!“ Тања ужива да ја следи својата креативност преку моделирање, графити уметност, астрономија и технологија.

Најново од Business News

Еланти маслиново масло - специјализирано за увоз и дистрибуција на висококвалитетно грчко екстра девствено маслиново масло на пазарот во ОК

Име на бизнисот и што прави https://www.elanthy.com/“специјализирана за увоз и дистрибуција на висококвалитетни грчки екстра девствени маслинки