Modern Shine е бутик за женска облека-Kateryna Hutchens

Modern Shine е бутик за женска облека-Kateryna Hutchens

Модата игра важна улога во нашиот идентитет. Modern Shine е бутик за женска облека каде жените од која било возраст можат да најдат модерна, светкава и висококвалитетна облека. 

Целта на бутикот е да ја направи модерната, тренди и висококвалитетната облека подостапна и подостапна. Во центарот на мисијата е употребата на турски текстил - прогласен за еден од најдобрите во светот. Со залагањето за употреба на овој исклучителен текстил, постои намера да се поттикне револуција дека набавката на висококвалитетна облека направена од силни, долготрајни материјали не мора да биде скапа.

Кога ги одбиравме артиклите што сакавме да ги вклучиме во првото лансирање на Modem Shine, се одлучивме за посекојдневна колекција, додека сè уште наоѓавме мали начини да го имплементираме сјајот и гламурот во европски стил што го инспирира брендот. Речиси сите производи достапни на веб-страницата на бутикот се направени од турски премиум квалитет на памук и тексас — врвни ткаенини познати по нивното меко, луксузно чувство.

Турскиот памук со врвен квалитет е неверојатна ткаенина, идеална за секојдневно носење, спорт, активности на отворено и турнеи. Со оглед на квалитетот на нашите материјали, нашите производи се неверојатно меки и пријатни за телото. Повеќето производи се направени од густ и пријатен памучен материјал со врвен квалитет и речиси како втора кожа, без иритација или алергија. Ова ја прави облеката природна и еколошка. Покрај тоа, материјалот е хипоалергичен и не ја иритира кожата. Активната облека ја апсорбира влагата при спортување и на тој начин ја прави дише, растеглива, не губи форма и, најдобро од сè, издржлива и отпорна на абење.

Во денешно време, природната кожа во модната индустрија се заменува со еко-кожа. Modern Shine користи еко-кожа со врвен турски квалитет, не за економичноста, туку за нејзините уникатни својства. Убедени сме дека еко-кожата е иднината.  

Еко-кожата е кожна алтернатива која не потекнува од животно, таа е направена од растителен материјал. Нашите производи од еколошка кожа се направени од вегански материјали кои го имитираат чувството и изгледот на вистинската кожа и се обоени со материјали од растително потекло наместо груби токсични хемикалии. Еко-кожата е многу поиздржлива од вистинската кожа бидејќи има слој од PU за да се заштити од триење, што ја прави отпорна на вода и многу полесна за чистење. Докажано е дека дополнително дише и има полуксузен изглед во споредба со кожните предмети од PU.

Нашите колекции на хеланки и јакни се достапни на веб-страницата на Modern Shine, која користи еко-кожа. Овие производи не само што дишат повеќе и бараат помалку одржување од стандардната кожа, туку тие се и биоразградливи, одржливи и еколошки. Производите како хеланки, фармерки и џогери се движат од 45 до 65 долари и имаат мали кристали на пределот на половината за да го дадат тој сјаен, светкав изглед што Modern Shine толку многу го сака. На ракавите на кожените јакни може да се забележи сличен украс со кристал.

Модерниот сјај е концентриран да им помогне на жените да го поттикнат своето чувство за себе и изразување во изборот на облека. 

Ние не продаваме облека заради профит. Сакаме жените да имаат можност да купат облека со врвен квалитет по пристапни цени. А Уникатниот дизајн е нашата цреша на врвот.

Приказната на основачот/сопственикот и што ги мотивирало да започнат бизнис

Катерина Хаченс е сопственичка на бутикот за женска облека „Modern Shine“. Катерина Хаченс ја сака модата уште од млада девојка. Растејќи во Украина, таа ја откри својата страст гледајќи и помагајќи ѝ на нејзината мајка, мајсторка шивачка, да направи прекрасни блескави облеки за танцување во сала и елегантни венчаници. До моментот кога дипломирала со диплома, знаела дека сака да има сопствен бизнис еден ден. Меѓутоа, поради војната во Украина, нејзиниот сон бил отфрлен бидејќи морала да се пресели. Таа магистрирала за бизнис и работела на три работни места како сметководител во Киев, Украина пред да се пресели во Флорида. Откако стигнала во САД, забележала дека на продавниците за облека им недостигаат светли стилови што таа ги сака, но забележала и многу жени кои имаат кристали на ноктите, на нивните додатоци, ремени и капи - па затоа била сигурна дека жените ќе сакаат светкава облека исто така. Засилена од ова, таа собра храброст и го основаше својот онлајн бутик за женска облека; Модерен сјај.

Како сопственичка на бутик, таа бараше решение за да им обезбеди на жените пристап до висококвалитетна и сјајна облека без да подлегнуваат на искушенијата на брзата мода. 

Сега, со помош на некои од најпремиум ткаенините во светот, таа може да го следи својот сон. 

Предизвиците со кои се соочува бизнисот/пазарот

Откако последниве неколку години онлајн купувањето стана дел од нашите животи, жените не треба да одат во трговски центри за да изберат облека, тие лесно можат да го направат тоа од софата дома. Во моментов, истражувањата покажуваат дека онлајн индустријата за облека е во подем и континуирано расте од година во година. Дури и со тоа, сè уште има некои предизвици во индустријата.

Купувањето стана покомплексно од кога било, особено во модата. Некои онлајн враќања се бидејќи производот нарачан онлајн изгледа поинаку во реалниот живот. Токму овој бесконечен предизвик ги враќа многу модни брендови во традиционалната малопродажба.

Сè уште има многу луѓе кои се плашат да купуваат онлајн поради неколку причини. Најчести стравови се можноста за примање неисправна или неквалитетна стока, кражба на податоци од банкарска картичка или електронски паричник и одбивање да се врати некој предмет.

Друго прашање, секоја продавница за облека има своја табела со големини што понекогаш го прави комплицирано да се избере вистинската големина. Најголемото разочарување што жените го имаат откако чекаат неколку дена за да добијат пакет е тоа што предметот што го сакале ќе им пристигне во погрешна големина.

Modern Shine е ориентиран кон клиентите и има табела за големини на секоја страница на производот со димензионална мрежа, која ги прикажува сите мерења на одреден производ. Сè што е потребно е да ги добиете вашите мерења и да ја изберете соодветната големина во мрежата. Ние, исто така, ги охрабруваме клиентите да контактираат со нас за да разјаснат и да дадат совет во врска со правилната големина. 

Понатаму, да се нарече презаситена е-трговија поврзана со модата би било потценување. Потрошувачите имаат повеќе избори од кога било досега, што го отежнува враќањето на лојалните клиенти до една одредена онлајн продавница.

Од денес, Modern Shine на почетокот на почетното патување, имаме многу стапици, но низ нив ќе поминеме полека и мудро. Одлучено е да се води бизнисот без брзање, така што секој чекор ќе биде намерен. 

Можностите со кои се соочува бизнисот/пазарот

Дигитализацијата во модната индустрија е веќе врвен тренд. Како што се развива пазарот, Modern Shine силно го зголемува нивното онлајн присуство на Facebook, Instagram и TikTok. Широката употреба на пренос во живо и видео разговор за услуги на клиентите е само неколку начини на кои Modern Shine се прилагодува на подигитален свет.

Заедно со дигитализацијата, уште еден клучен тренд во индустријата за облека е одржливоста. Повеќе потрошувачи се загрижени за иднината на планетата и вршат притисок врз модните брендови кои немаат еколошки практики. Како резултат на тоа, повеќе компании почнаа да ги менуваат своите деловни модели и да развиваат производи направени со поодржливи материјали, според Textile Intelligence. Во меѓувреме, Modern Shine веќе нуди еколошка и одржлива облека.

Иако Modem Shine можеби има само една колекција во моментов, постојат големи цели за иднината на бутикот. Во иднина, би сакале да го прошириме опсегот на понудена облека од секојдневна, секојдневна облека до повеќе облека за „излегување“, па дури и долна облека.

Во моментов, ние сме горди што им нудиме на нашите клиенти свесен избор за купување со одржливи, достапни парчиња кои се сите избрани и во согласност со актуелните трендови.

Ние, исто така, си поигруваме со идејата за создавање колекции за домови и домашни миленици. Сè уште нема продавница за тули и малтер, очекуваме да отвориме во иднина.

Совети за другите за бизнис

Онлајн продавницата е една од најефикасните ниши за влез во бизнисот и една од најпрофитабилните, се зависи од вас и од тоа колку приходи ќе добиете од бизнисот.

Главната грешка на новодојденците кои сакаат да отворат бутик за облека е тоа што мислат дека тоа ќе биде лесен процес, не предвидувајќи го напорот потребен за дизајнирање, оптимизирање и маркетинг на нивниот бизнис. Секој сака да отвори „продавница за соништа“, но без соодветно истражување, правилен пристап и наоѓање на вистинската ниша, сè ќе биде само губење време. Без намерен пристап, фокусирајќи се на сè, од дизајн до поддршка на клиентите, новите сопственици на продавници за е-трговија честопати ќе најдат дека клиентите не се заинтересирани за нивната продавница. Неколку од причините може да бидат: отсуство на уникатност, неоригинален концепт на продавницата или производи кои не се барани. И најбрилијантната идеја пропаѓа ако не ги земе предвид потребите на публиката.

Најважното нешто во секој бизнис е само да започнете. Со еден чекор, со една едноставна акција, дури и едноставно како создавање на сметка за вашиот онлајн проект. Во секој потфат, додека не пробате нешто, нема да можете да разберете дали е за вас или не, или сакате да се развивате во оваа област или не. Одлуката е секогаш ваша, не треба никого да слушате, ако веќе дефинитивно сте решиле да започнете, тогаш во никој случај не исклучете се на половина пат, во овој момент сте на чекор од успехот. Тешкотии секогаш ќе има, но тоа не е причина за откажување, тие ни се дадени за да растеме.

Веб-страница: https://modernshineclothing.com

Инстаграм: https://www.instagram.com/modern_shine_clothing/

MS, Универзитетот во Тарту
Специјалист за спиење

Користејќи го стекнатото академско и професионално искуство, ги советувам пациентите со различни поплаки за менталното здравје - депресивно расположение, нервоза, недостаток на енергија и интерес, нарушувања на спиењето, напади на паника, опсесивни мисли и вознемиреност, тешкотии со концентрирање и стрес. Во слободно време сакам да сликам и да одам на долги прошетки на плажа. Една од моите најнови опсесии е судоку - прекрасна активност за смирување на немирниот ум.

Најново од Business News

3i2ari.com Приказна

Име на бизнисот и што прави 3i2ari.com е бизнис со недвижнини што нуди деловна сопственост на имот