Најдобрата приказна за канцелариски стол - дали столот може да ја подобри вашата јачина и држење на телото

Најдобрата приказна за канцелариски стол - Дали столот може да ја подобри вашата јачина и држење на телото?

Име на бизнисот: Spinalis Canada

SpinaliS е врвен европски бренд за активно и здраво седење основан во 1999 година. Тој е официјален дистрибутер на SpinaliS Active Sitting канцелариски столови за Северна Америка. Ние продаваме онлајн и брод низ цела Канада и САД.

Активни столчиња за седење се достапни на северноамериканскиот пазар. Удобни се, а вие седите без болки во грбот. Мебелот ја подобрува јачината на јадрото и држењето на телото.

SpinaliS нуди повеќе модели за различни работни места и употреба. Секое столче SpinaliS е дизајнирано според големината на телото и потребите на корисникот. Имаме столчиња за сите возрасти, сите полови, ниски/високи луѓе, поединци во различни професии и работни места.

Нашите столчиња се популарни за стоматолозите, Музичари, Козметичари, домови од салон за тетоважи и Канцелариски биро столици. Нашиот тим е среќен да ви помогне да го пронајдете моделот што најмногу ви одговара.

Можете исто така да го пробате нашиот онлајн квиз за да го откриете најдоброто модел за вас.

Приказна на сопственикот

Во 2006 година започна моето патување „Chair lady“.

Амбасадорката на SpinaliS – Жанет Бадликова е основач на компанијата SpinaliS Canada. Работам со SpinaliS столици од 2006 година.

Во 2006 година живеев во Прага, Чешка. Како менаџер за маркетинг-менаџмент, водев компанија „Active Wellness“. Нашите индивидуални и сложени програми се фокусираат на помагање на луѓето да живеат активен и здрав живот. За жал, не можев да пропуштам дека многу клиенти во четириесеттите или педесеттите години, дури и ако вежбаа 2-3 пати неделно, се справуваа со сериозни проблеми со болки во грбот, слабо јадро и замор. Тоа беше поради нивната седечка работа. Бидејќи поминувале многу часови дневно седејќи стуткани над бирото, нивните мускули ослабеле, а држењето се влошило. Иако тие беа одговорни и се појавуваа на часовите по пилатес или теретана неколку пати неделно, се чинеше дека не беше доволно за да се надмине овој проблем.

Имав среќа да го откријам концептот на активно седење и го нарачав првиот стол SpinaliS. Почнав да го користам, не сум сигурен што да очекувам, и по околу еден месец, забележав пријатна промена во тоа како можам да седам подолго. Можев да се фокусирам на мојата работа и да завршам ден без болки во грбот. Бев искрено изненаден од производ кој може да биде револуционерен за нашите клиенти, да ги надмине нивните проблеми со грбот и да ја подобри нивната севкупна состојба.

Што ме мотивираше да го започнам овој бизнис?

Мојот фокус се префрли од велнес бизнисот кон бизнисот за дистрибуција на столици бидејќи го сакав производот. Бизнисот почна да се здобива со популарност, а клиентите беа возбудени, ширејќи само позитивни критики. Не беше лесно затоа што добавувачот не се занимаваше фер и ги менуваше условите и цените неколку пати. Имаше само две опции, напуштање на овој бизнис и продолжување или постигнување договор директно со производителот SpinaliS.

Имајќи предвид дека го завршував мојот магистерски студии и се грижев за моето десетмесечно бебе, бев блиску да го затворам ова на неодредено време. Одбив да се откажам. Соработував со еден пријател, и смисливме стратегија и продолживме да се обидуваме. Во 2009 година, ја добивме ексклузивната лиценца директно од производителот!

Релативно мирните, удобните и безбедните канцелариски професии имаат свои стапици. Популарното научно списание Scientific American им даде заеднички именител - „смртоносните столчиња“.

Во последните 20 години, речиси дваесетина студии се фокусираа на ефектот на долгорочното седење врз здравјето. Во 2010 година беа објавени резултатите од седумгодишното истражување, а беа следени 8,800 возрасни лица. Оние кои седеле повеќе од четири часа дневно имале 46 отсто поголема стапка на смртност од луѓето кои седат помалку од два часа. Други истражувања покажаа дека луѓето кои седат повеќе од половина од денот имаат двојно поголема веројатност да страдаат од дијабетес или кардиоваскуларни проблеми од просечната популација.

2010 – 2015 Spinalis Chairs Distribution во Европа.

Ова беа години на интензивна напорна работа, промовирање и дистрибуција на SpinaliS столици во централна Европа, среќни клиенти и дилери и голем успех. Отворивме 33 продавници SpinaliS во три европски земји и им помогнавме на многу луѓе да ги надминат болките во грбот.

2016 Spinalis Chairs Distribution се пресели во Северна Америка

Се преселив во Ванкувер, Канада, од лични причини и започнав ново поглавје од мојот живот таму. Немав намера да го напуштам бизнисот со здраво седење. Сепак, чувствував потенцијал овде, справувајќи се со луѓе свесни за здравјето и со оние со проблеми со грбот.

Го започнав бизнисот со дистрибуција SpinaliS со мојот сопруг. Полни со големи очекувања, мислевме на големи пазарни продажби, но овде сè беше поинаку. Ми требаше една година да ги сфатам основите; деловните правила на овој пазар, навиките на луѓето и начинот на кој размислуваат или одлучуваат. Нашиот производ беше почетник, првото активно столче претставено овде, а наоѓањето на нашите први клиенти беше поголем предизвик. Имав потешкотии да разберам дека сета таа енергија, финансиски ресурси и вложено време не се исплати како што очекував.

Еве го мојот прв совет доколку влегувате на нов пазар: „Дури и ако добро го познавате вашиот производ и поради вашето минато деловно искуство, вие сте повеќе од сигурни во неговите придобивки и позитивни ефекти за потенцијалните клиенти, не Очекувајте дека ќе го видат истото подалеку“. Предлагам да започнете со бебешки чекори наместо да трошите премногу со огромни очекувања за да спречите финансиска загуба и разочарување“.

2017 дувло на змејови

Се пријавивме на аудиција за ТВ шоуто Dragons Den, а продуцентот на шоуто го сакаше нашиот производ. Ја добивме единствената шанса да го претставиме нашиот производ на јавноста на ТВ во оваа популарна емисија.

Еве како звучеше нашиот терен:

„Змејови, колкумина од вас поминуваат часови седејќи на стол? Сигурен сум дека знаете дека седењето цел ден предизвикува болки во грбот и умор. Статистиката вели дека над 68% од северноамериканците имаат хронична болка во грбот или вратот. Кои се нашите опции? Можеби сте се обиделе да седите на топката, што е заморно бидејќи нема поддршка за грбот или да стоите цел ден користејќи стоечко биро? Постојат и други познати несакани ефекти од долготрајните, како што се болки во стапалата, отечени нозе или проширени вени. Нашето решение е АКТИВНО СЕДЕЊЕ на SpinaliS столчиња! SpinaliS се уникатни столчиња со подвижно седиште на пружина и целосно прилагодлив грб и потпирачи за раце. Подвижното седиште ги претвора сите негативни прашања од пасивното седење во активност додека ги зајакнува грбот и мускулите на јадрото. Столовите SpinaliS се единствените столчиња на пазарот развиени од здравствени работници за да ја ублажат болката во грбот наместо да ја предизвикуваат!“

Што рекоа змејовите кога ги заменивме нивните столчиња за SpinaliS

Мишел, Арлин и Манџит го тестираа моделот SpinaliS Apollo, најпопуларниот модел за дами. Џо и Мајкл го пробаа моделот SpinaliS Spider, многу убава и удобна менаџерска фотелја. Сите змејови сакаа активно седење. Џим решил веднаш да го задржи столчето!

Меѓутоа, доколку сте љубопитни како ни помина, можете да ја погледнете целата епизода овде

Совети на авторот

Не двоумете се да отидете на аудиција за Змејовите Ден или резервоарот за ајкули,

Немате што да изгубите, дури и ако не сте сигурни дали сакате да работите со инвеститор или не сте сигурни за привлечноста на вашиот бизнис за потенцијалниот инвеститор. Ова ќе биде одлична можност да го доведете вашиот бизнис на ново ниво. Медиумската изложеност е бесценета. Луѓето ќе го препознаат вашиот производ каде и да одите. Можете да го користите тој публицитет на вашата веб-страница, саеми и други маркетинг настани.

Нашиот Pitch во Dragons Den беше успешен! Публицитетот неверојатно му помогна на нашиот бизнис!

2019 – 2021: Какво влијание имаше пандемијата „Ковид-19“ врз нашиот бизнис?

За време на годините на пандемијата, луѓето почнаа да работат од дома. Затоа, многу канцелариски работници беа мотивирани да си набават стол со добар квалитет. Столчето SpinaliS погодно за долго седење има одличен дизајн и компактна големина и се чувствува удобно и совршено одговара за тоа. Нашата продажба се зголеми за време на пандемијата. Луѓето се враќаат во своите канцеларии и се подготвени да инвестираат во SpinaliS столици. Ова ќе им помогне со болки во грбот по долг одмор во периодот на Ковид.

Конкуренцијата

Конкуренцијата за канцелариски столчиња е жестока. Многу брендови се на пазарот и можеби е тешко да се изберат.

Активното седење е уникатен концепт за воведување на активноста на вашето работно место и искористување на времето што го поминувате седејќи за зајакнување на мускулите на грбот и јадрото.

Во SpinaliS Канада

Знаеме дека сакате да бидете поенергични, помалку уморни и помалку болни и побрзо да ја завршите работата. Нашата мисија е да ви помогнеме да го постигнете тоа.

Променете го начинот на кој седите на работа цел ден за да постигнете удобност. Повеќето канцелариски столови на пазарот со фиксни седишта ни предизвикуваат болки во грбот и замор. Веруваме дека сте слушнале за многу алтернативи кои луѓето ги испробале, од столчиња за клекнување до седење на терапевтски топки за вежбање или стоечки маси. Ние разбираме дека не е лесно да се обиде сè за да се донесе вистинската одлука. Тоа може да биде скапо, да потрае премногу долго и да предизвика повеќе несакани ефекти.

Ние нудиме индивидуален пристап. Ние ги решаваме вашите проблеми со обезбедување на најдобро одговара активен стол или столче, погоден за големината на вашето тело, типот на работното место и работните потреби. Проверете ги нашите столчиња на нашата страница на Интернет

на Топ 3 Придобивките од активните столчиња за седење:

MS, Универзитетот Дурам
GP

Работата на матичен лекар вклучува широк опсег на клиничка разновидност, што бара големо знаење и ерудиција од специјалист. Сепак, сметам дека најважно за семејниот лекар е да биде човек затоа што соработката и разбирањето помеѓу лекарот и пациентот се клучни во обезбедувањето успешна здравствена заштита. Во моите слободни денови, сакам да бидам во природа. Уште од детството, јас сум страствен за играње шах и тенис. Секогаш кога имам слободно време, уживам да патувам низ светот.

Најново од Business News