CBD пијалоци

Најдобрите CBD пијалоци за 2022 година

На крајот на денот, бараме да украдеме малку време за себе и да се опуштиме. Значи, ако барате пијалоци за да ја замените вашата ноќна чаша вино и да ја избегнете утринската главоболка, CBD пијалоците може да бидат токму она што го барате.

Пробавме и тестиравме десетици пијалоци со CBD за да ви ги претставиме оние што вреди да се пробаат во 2022 година. Но, прво, одговараме на неколку важни прашања. 

Што е ЦБД?

CBD (канабидиол) е еден од двата најистакнати канабиноиди кои природно се појавуваат во растенијата канабис. Тоа е активно соединение одговорно за широк спектар на потенцијални придобивки што ги обезбедува канабисот. Сепак, за разлика од THC, CBD нема психоактивни својства. 

Канабисот е промовиран како моќен природен лек уште од 1700-тите. За прв пат беше продаден во Англија како моќен лек за ревматизам и конвулзии, но и други состојби како треска, гадење, кашлица, мигрена и многу повеќе. И покрај многуте придобивки што CBD ги обезбедува потенцијално, фабриката стана комерцијално достапна повеќе од еден век подоцна.  

По легализацијата на CBD во 2018 година, побарувачката за производи внесени со CBD вртоглаво порасна, принудувајќи ги производителите да излезат со нови и иновативни производи кои ќе ги исполнат очекувањата на потрошувачите. 

Главните типови CBD содржани во CBD пијалоците

Кога купувате CBD пијалоци, треба да ги знаете трите главни типа на екстракт од коноп со кој може да се внесе пијалок. Размислете дали производите се направени со екстракт од коноп со целосен, изолат или со широк спектар. 

Целосен спектар

Производот со екстракт од коноп со целосен спектар ги содржи сите канабиноиди (вклучувајќи THC) во финалниот производ. Ова е најдобрата опција за потрошувачите кои бараат „ефект на придружба“ кој се однесува на ефектите што ги дава канабисот кога работат во синергија. Ако сте загрижени дека THC содржан во овие производи ќе ве издигне, треба да знаете дека законската регулатива е да вклучи помалку од 0.3% од THC што значи дека производите се целосно безбедни за употреба и не предизвикуваат психоза. 

Изолирајте

Изолираните производи содржат само еден канабиноид, кој се екстрахира лабораториски. Тој канабиноид е CBD, и ова е најчистата форма на CBD без другите канабиноиди и терпени кои природно се појавуваат во растението коноп. Затоа, изолираните CBD пијалоци се најдобриот избор за потрошувачите кои не сакаат да внесуваат THC. 

Широк спектар

Екстрактот од коноп со широк спектар ги вклучува сите канабиноиди и терпени кои природно се појавуваат во растението коноп освен THC. Тоа е врвен избор за потрошувачите кои сакаат да го почувствуваат „ефектот на опкружувањето“, но без да внесуваат THC. 

исечено овошје од портокал на бела маса

 Зошто да изберете CBD пијалоци?

Пиењето чај или шприц со CBD може да ви помогне да се справите со анксиозноста, да управувате со несоницата, па дури и да лекувате одредени видови болка. CBD не содржи психоактивни својства, што значи дека може да ви даде убаво релаксирачко чувство без да ве издигне. Тоа е совршен баланс за постигнување смиреност без чувство на мамурлак следниот ден. Во секој случај, ќе добиете освежувачка сензација што ќе ви помогне во целокупната благосостојба. Прочитајте за да најдете уште неколку причини зошто да се одлучите за пијалоци со CBD е добра идеја. 

Лесен за консумирање 

CBD пијалоците обезбедуваат внимателно измерени дози на CBD на начин кој е многу лесен за варење на телото. Нема инструкции како да се земе; само отворете го CBD пијалокот и уживајте во него. На пијалоците CBD обично им требаат околу 30 минути за да влезат, но ефектите траат подолго. Уште повеќе, CBD пијалоците се подискретни и можете да ги земате дури и додека сте во движење. 

Одлична алтернатива за алкохол

Многу луѓе избираат CBD пијалоци наместо алкохолни пијалоци. Причината е дека CBD до одреден степен ги имитира ефектите на алкохолот. Обезбедува релаксација и ја ублажува социјалната анксиозност, сето тоа без чувството на вртоглавица и мамурлакот што следи.

вкусни 

Веројатно главната причина зошто потрошувачите избираат CBD пијалоци е тоа што тие имаат вкусен вкус. Ова е особено важно за луѓето кои не го сакаат вкусот на коноп. Брендовите CBD создаваат пијалоци збогатени со одлични состојки, обезбедувајќи вкусни и освежителни вкусови.

Видови CBD пијалоци

Неодамна, пазарот беше преплавен со CBD пијалоци од сите сорти. Еве ги најчестите типови што можете да ги најдете.

Безалкохолни пијалоци

Од ботанички инфузии и ароматизирани води до безалкохолни коктели и сокови, безалкохолните пијалоци CBD се совршено освежување во секое време. Обично, тие доаѓаат спакувани во лименки или шишиња, обезбедувајќи голема погодност. Многу газирани пијалоци CBD вклучуваат природни состојки кои го поддржуваат целокупното здравје на потрошувачот и имаат балансирачки ефекти врз телото. Покрај тоа, тие се достапни во повеќе вкусни ароми. 

Топли CBD пијалоци

Топлите пијалоци со CBD се уште една популарна опција. Некои брендови нудат дури и топло чоколадо со CBD, што е совршена комбинација за уживање во богатиот вкус на чоколадо и за опуштање. Други обезбедуваат уникатна мешавина на кафе и CBD за врвно искуство за опуштање. Понатаму, љубителите на чај можат да уживаат во чај со CBD, одличен начин за справување со несоницата. 

Алкохол со CBD

Уште од легализирањето на CBD, производителите експериментираат со комбинирање на коноп и алкохол. Иако алкохолните пијалоци со CBD се сè уште нелегални, некои пијалоци направени од семе од коноп се одобрени. Уште повеќе, овој тип на CBD пијалок станува сè попопуларен. Сепак, треба да се забележи дека CBD може да ги засили ефектите на алкохолот, така што секогаш треба да ги консумирате овие пијалоци одговорно. 

CBD снимки

CBD снимките се лесен и забавен начин за земање CBD. Тие се претходно дозирани пијалоци за една порција кои ја даваат точната доза на CBD без проблеми. Покрај тоа, тие се удобни и лесно можат да се вклучат во вашата дневна рутина. 

Биорасположивоста на CBD пијалоците

CBD пијалоците имаат помала биорасположивост, но, како и со CBD јадењата, често ќе консумирате поголема количина на CBD отколку кога земате неколку капки масло или земате капсули. Покрај тоа, кога се земаат на овој начин, канабиноидите имаат тенденција да останат подолго во вашиот систем. Често, канабиноидите остануваат во вашиот систем до 12 часа во споредба со 6-8 часа кога земате капки масло и 2 часа кога испарувате. 

чаша за вино со декор од листови од канабис

Најдобрите пијалоци со CBD за 2022 година 

Помеѓу низата на CBD пијалоци понудени на пазарот, ги избравме најдобрите врз основа на концентрацијата на CBD, ефективноста, придобивките, вкусот и цената. 

Леле

Транкини има сопствен бренд Wowie, кој има за цел да ви помогне да управувате со секојдневниот стрес и да постигнете рамнотежа што ќе доведе до посреќен живот. “Wowie и Wowie Shots се иновативни пијалоци за ублажување на стресот внесени со коноп кои комбинираат уникатна мешавина на адаптогени и квалитетен коноп. Нашиот USP вклучува и обезбедување производ со одличен вкус и нискокалоричен производ“, велат од тимот на Wowie. Покрај тоа, пијалоците се пастеризирани во тунел и не содржат конзерванси, што гарантира дека ќе добиете целосно природен производ. 

Газираниот пијалок Wowie

Вкус - Манго лимета, мешавина од цитрус, кокосова јагода, лубеница нане

сила - 20 мг

Цена - $ 49.50

Тестови од трета страна - Да

Веган - Да

CBD пијалоци
Леле Пенлив пијалок

на Wowie линија за пенливи пијалоци се истакнува со својот освежителен и вкусен вкус. Достапен во четири опции, конзервираниот пијалок е внесен со 20 мг помош и природни адаптогени како камилица, маточина и Л-теанин за промовирање на релаксација и фокус. Дополнително, пијалоците содржат само 20 калории по конзерва, што е фантастично. Мои омилени се кокосова јагода, која има совршен летен вкус и неверојатно освежителниот Манго Лиме.  

Wowie снимки

Вкус - Манго кокос, мешавина од цитрус

сила - 20 мг

Цена — 47.50 долари/пакет од две снимки

Тестови од трета страна - Да

Веган - Да

на Wowie снимки се пијалоци со брзо дејство кои ефикасно ве релаксираат и ја намалуваат анксиозноста и стресот. Како и конзервираните пијалоци, шприцовите се внесени со 20 mg коноп и природни адаптогени за да се поттикне релаксација и да ви помогне да го изострите вашиот ум. Кадрите можеме да ги опишеме како „магични напивки“ затоа што прават чуда. Плус, тие се вкусни, носејќи избалансиран овошен и летен вкус што ќе го сакате.  

Реализација на пијалоци од коноп

Реализација на пијалоци од коноп е иновативен CBD бренд кој носи уникатни пијалоци со CBD на пазарот. “Ние ја користиме нашата сопствена формула за прашок растворлив во вода што чека на патент за да ги создадеме нашите вкусни производи. вели тимот кој стои зад брендот. Тие продолжуваат да го објаснуваат нивниот производствен процес: „Ја применуваме нашата формула растворлива во вода (нано) на масло со целосен спектар (суровина) и потоа се мешаме со целосно природни вкусови. Формулата за прав потоа точно се полни во поединечни пакувања со стапчиња“. 

Мешавина за пијалок од малини

Вкус - Малина

сила - 50 мг

Цена — 25.99 долари/54.99 долари

Тестови од трета страна - Да

Веган — Не

на мешавина на пијалок со вкус на малина содржи помалку од 0.3% THC и тоа е врвниот CBD пијалок ако сакате да постигнете лесна еуфорија и да го подобрите вашето расположение. Напитокот е вкусен и освежителен, а неговите ефекти траат неколку часа. Достапно во пакувања од шест и 18 стапчиња, смесата треба едноставно да ја истурите во чаша вода и да уживате во неа. Покрај тоа, пакувањето со стап ви овозможува лесно да ги носите вашите пијалоци насекаде. 

Nu-x CBD

Како еден од врвните CBD брендови, Nu-x нуди голем избор на CBD пијалоци. Под мотото „чист по природа“, брендот ги поставува стандардите за конзистентност и квалитет во индустријата. Големата разновидност што ја нуди е одлична за љубителите на CBD бидејќи можете да најдете сè, од шприц до тинктури и производи за домашни миленици. Освен што нуди моќни концентрации на CBD, Nu-x е пофален за обезбедување производи со неверојатен вкус. Згора на тоа, ова е еден од најприфатливите брендови со кои се среќавате. 

Опуштете се CBD + шут од куркума - вкус на боровинки

Вкус - Боровинка

сила - 30 мг

Цена - $ 4.99

Трето-Тестови за забави - Да

Веган - Да

Инфузија со 30 mg CBD со целосен спектар, Опуштете се CBD шут е совршен за ситуации во движење. Има пријатен вкус и дава одлични резултати, давајќи ви нежен поттик. Покрај тоа, куркумата ја промовира целокупната благосостојба и го зајакнува имунолошкиот систем, правејќи го овој пијалок совршена комбинација на релаксација и велнес својства.  

Хипи чај

Хипи чај е CBD компанија во сопственост на ветерани, основана од Мајк и Стив, познати и како браќата Вокер. Откако ги тестираа чаевите од целиот свет и пробаа различни типови и концентрации на CBD, тие конечно се развија „Сопственички мешавини и формулации за нашите CBD чаеви кои знаеме дека ќе ви се допаднат.Чаевите користат CBD растворлив во вода, кој се применува во рачно мешани серии. На овој начин, CBD се врзува за листовите од чајот и ги дава најдобрите можни резултати. Згора на тоа, CBD растворлив во вода е био-достапен, што значи дека вашето тело ќе апсорбира поактивен CBD и ќе почувствува повеќе ефекти побрзо. 

Daydreamer – ЦБД Црн чај

Вкус - Црн чај

сила - 10 mg/порција

Цена - $ 34.99

Трето-Тестови за забави - Да

Веган - Да

на Црн чај Hippi Daydreamer има одличен вкус и совршен баланс на CBD и кофеин за да се добие речиси веднаш чувство на смиреност и ментална јасност. Најдобро е да се консумира во текот на денот кога се чувствувате под стрес, но треба да продолжите. Заклучив дека е многу смирувачки и моќен кога станува збор за отстранување на работ. 

Mellow – CBD чај без кофеин

Вкус - Цитрус

сила - 10 mg/порција

Цена - $ 34.99

Трета страна Тестови - Да

Веган - Да

CBD пијалоци
Хипи Удобен CBD чај

на Удобен CBD чај меша различни органски билки и CBD за промовирање на релаксација. Производот е без кофеин, што значи дека можете да уживате во него дури и пред спиење. Има цитрусен вкус со нота на цимет. Заклучив дека чајот има многу брзо дејство и ги ослободува своите смирувачки својства веднаш по пиењето. 

Ботанички дух на CBD на Марија и Крег

Марија и Крег Ботаничкиот пијалок CBD е дизајниран поради потребата да се понуди велнес пијалок кој има неверојатен вкус и ви дава пријатен зуи. Пијалокот е безалкохолен, функционален пијалок надополнет со CBD. Основачите, Марија и Крег, сакаат да не потсетат да уживаме во секој момент, да ги зајакнуваме возбудливите врски и да ги негуваме вистинските моменти додека обезбедуваме мирно и безбедно искуство со пиење. 

Ботанички дух на CBD на Марија и Крег

Вкус - суптилна мешавина од смрека, жалфија, камилица и цвет од портокал

Јачина - 25 mg/шише

Цена - 22.99 фунти

Тестови од трета страна - Да

Веган - Да

Марија и Крег е дестилиран безалкохолен CBD ботанички дух кој се наоѓа во првите редови на индустријата за пијалоци со инфузија на CBD. Комбинирајќи 25 мг премиум CBD со широк спектар собрани од фармите во Колорадо, овој неверојатен пијалок е внесен со дестилирана камилица, жалфија, смрека и цвет од портокал. Тој е 100% безалкохолен и содржи само 2 калории на порција од 50 ml. Вкусот е многу пријатен, наликува на џин, а вкусот на коноп не е надмоќен. Според препораката на нивниот сајт, направив мешавина од 50мл Марија и Крегс и тоник од 150мл. Додадов мраз и свежа кора од портокал. Имајќи сладок заб, целосно уживав во овој безалкохолен коктел!

Зелен мајмун CBD

зелена Monkey CBD е првиот газиран пијалок во ОК наполнет со CBD. Брендот е познат по своите газирани пијалоци кои доаѓаат во два вкуса - Original и Berry Burst - и двата се одлична замена за пијалоците со кофеин. Брендот го зафати светот на CBD и продолжува да напредува врз основа на квалитетот и иновациите. 

Зелен мајмун CBD - Оригинален и Бери пукна 

Вкус - Мешавина од ананас, јузу и портокал/ бобинки

Јачина - 10 mg CBD/конзерва

Цена - започнува од 17.99 фунти

Тестови од трета страна - Да

Веган - Да

Секои 250 ml CBD на Green Monkey може да содржи 10 mg CBD. Има CBD опција со широк спектар и целосен спектар. Напитокот е без кофеин и има само 50 калории. Вкусот е жив и пријатен - можете да изберете помеѓу комбинација од ананас, портокал и јузу, Или бери-микс. Мојот личен омилен е миксот од бобинки бидејќи има попријатен вкус. Додека го тестирав, дознав дека пијалокот делува како природен засилувач на енергија, што е неверојатно за секојдневна употреба. Најнови објави на Кристал Кадир (Види се)

MS, Универзитетот Дурам
GP

Работата на матичен лекар вклучува широк опсег на клиничка разновидност, што бара големо знаење и ерудиција од специјалист. Сепак, сметам дека најважно за семејниот лекар е да биде човек затоа што соработката и разбирањето помеѓу лекарот и пациентот се клучни во обезбедувањето успешна здравствена заштита. Во моите слободни денови, сакам да бидам во природа. Уште од детството, јас сум страствен за играње шах и тенис. Секогаш кога имам слободно време, уживам да патувам низ светот.

Најново од CBD