CBD масло со целосен спектар

Најдобро CBD масло со целосен спектар за 2022 година

Ако барате да купите CBD масло со целосен спектар, ние сме тука да ви ги претставиме најдобрите избори понудени на пазарот. Но, прво, ги споделуваме виталните информации за тоа што го прави CBD со целосен спектар издвоен за да можете да донесете информирана одлука за вашето здравје и благосостојба. 

Целосен спектар наспроти Изолирање наспроти CBD со широк спектар

Канабисот е растение составено од стотици хемиски соединенија. Повеќе од 100 од овие соединенија се идентификувани како канабиноиди, од кои најпопуларни се CBD и THC. Други соединенија се флавоноиди, терпени и есенцијални масни киселини. 

Целосниот спектар, изолатот и широкиот спектар содржат CBD, но секој има различен хемиски состав. Како резултат на тоа, може да почувствувате различни ефекти. Прочитајте за да ги дознаете суштинските разлики помеѓу различните видови производи на CBD. 

  • Производите на CBD со целосен спектар содржат мал број други канабиноиди како THC, флавоноиди и терпени. Производителите на CBD се законски обврзани да вклучат помалку од 0.3% од THC во таквите производи, така што нема никакви психоактивни ефекти. 
  • CBD со широк спектар содржи CBD и други канабиноиди како терпени и флавоноиди, но не и THC. 
  • Од друга страна, изолираните производи на CBD содржат само CBD и во суштина се најчистата форма на CBD. 

Зошто да користите CBD масло со целосен спектар

Целосниот спектар ги комбинира сите канабиноиди и соединенија природно присутни во канабисот. Се верува дека овој тип на производ поминува низ многу мала рафинирање и обработка. Тие содржат трага од THC, која се бара да биде помала од 0.3%. 

Се верува дека производите со целосен спектар се најдобри за постигнување на „ефектот на опкружувањето“, кој се јавува кога сите соединенија на канабис работат заедно. „Ефектот на опкружувањето“ е позначаен отколку ако овие соединенија работат одвоено би создале. Во суштина, маслата со целосен спектар имаат тенденција да имаат побогати сензорни искуства и подобрени ефекти.

Најдобри масла со целосен спектар за 2022 година

Прочитајте за да ги откриете врвните компании и масла со целосен спектар што ги тестиравме. Ги разгледавме состојките, моќта и вкусот на секој производ. 

JustCBD

JustCBD е основана во 2017 година кога сопственикот одлучил да им помогне на милиони луѓе да се ослободат од стресот користејќи ги моќите на „Тајното чудо на мајката природа.Дополнително, компанијата има уште една цел - да го информира клиентот за CBD и производите и никогаш да не ја прикажува погрешно содржината на производите. Производите се тестираат во водечки лаборатории од трети страни за да се осигура дека сè е направено со висок квалитет. 

Само CBD тинктура со целосен спектар на CBD  

Вкус - Природно

сила - 50 mg-5,000 mg

Цена - почнувајќи од 9.99 долари

Резултати од независна лабораторија - Достапно на веб-страницата

Веган — Да

JustCBD CBD тинктура со целосен спектар е произведен со висококвалитетен CBD и растителен глицерин од квалитетен кошер. Само неколку капки од оваа тинктура земени сублингвално или додадени во вашата храна или пијалок ќе ви помогнат да се ослободите од постојаната болка. Има благ земјен вкус и не дава непријатен вкус. Има голем број на опции за јачина на располагање, што ви дава голема слобода на избор. 

Green River Botanicals  

Зелена река ботанички е добро познат производител на органски CBD производи. Оваа семејна фарма стана првата компанија за коноп во Северна Каролина која доби органски печат USDA со седиште во Ешвил, NC. Според Грин Ривер Ботаник, станува збор за компанија „Со мисија да обезбеди одржливи производи од коноп со целосен спектар од етички извори и тесно да соработува со локални непрофитни организации за да и’ врати на заедницата“. Зелените ботанички масла се обработени само со органски состојки. Основата е MCT масло и екстракт од масло од коноп. Компанијата користи метод на екстракција на CO2 за да ја формулира оваа тинктура.  

Целосен спектар CBG масло

Вкус - Природно

сила - 50 mg/ml

Цена - $ 110

Резултати од независна лабораторија - Достапно на веб-страницата

Веган - Да

Изработено од целото цвеќе CBG концентрат и MCT кокосово масло, ова е моќно масло за тинктура. Благодарение на неговите уникатни својства, на CBG масло со целосен спектар ветува извонредни терапевтски ветувања и, според нашиот преглед, испорачува. Помага при зајакнување на расположението и ги смирува нервите, но одлично е и за антибактериска употреба. Покрај тоа, ниту еден од рецензентите не доживеа никакви несакани ефекти.

Здрави корени

At Здрави корени, клиентите се на прво место. Како што наведува компанијата, “процесот на производство овозможува создавање на мали серии за да се обезбеди квалитет, а секоја серија од секој производ што го произведуваме се испраќа до независна лабораторија за тестирање од трета страна за да се тестира. Тестовите вклучуваат јачина, јачина, тешки метали, пестициди, содржина на микроорганизми, како и какви било резидуални растворувачи само за да се обезбеди квалитетот на нашите производи.. Неодамна, Healthy Roots доби патент за формулирање на два методи на екстракција заедно, презентирајќи производи со висок квалитет без додадени состојки. 

Тинктура CBD со целосен спектар на длабоки корени

Вкус - Без вкус/Бери/нане

сила - 250 mg/500 mg/1,000 mg

Цена - Почнува од 20 долари

Резултати од независна лабораторија - Достапно на веб-страницата

Веган — Да

на Длабоки корени Тинктурата е направена со CBD масло со целосен спектар на Healthy Root. Има висока концентрација на CBD - 250mg/500mg/1,000mg во зависност од големината-а исто така содржи широк спектар на други канабиноиди како CBN, CBC и CBV; така, тинктурата дава добро заоблени придобивки. На крајот од периодот на тестирање, заклучив дека овој производ дава најдобри резултати кога се користи два пати на ден. Исто така, помага да се подобри целокупната благосостојба и нивото на активност. Ги пробав сите три сорти - пеперминт, бобинки и без вкус. Пресудата е дека маслото од нане владее врвно; сепак, Бери е исто така силен кандидат. Она што беше најизненадувачки е што дури и сортата без вкус има многу пријатен вкус. 

Половина ден CBD

Половина ден CBD е CBD компанија во сопственост на црнци, основана во 2018 година. За само неколку години, компанијата успеа да се искачи на врвот на висококвалитетните CBD брендови. Изгласан е за најдобар Чикаго CBD извор од страна на магазинот Чикаго Reader и е вклучен во Forbes, Buzzfeed, Thrillist и многу повеќе. Компанијата произведува гуми за џвакање и топични производи во установа потврдена од FDA во серии за занаетчиство. 

Тинктура со масло од CBD со целосен спектар

Вкус - Citrusy bota

сила - 1,000 mg/2,000 mg

Цена - почнувајќи од 74.99 долари

Резултати од независна лабораторија - Достапно на веб-страницата

Веган - Да

на Половина ден CBD тинктура со целосен спектар користи само коноп без пестициди и кокосово масло MCT. Благодарение на уникатната и внимателна обработка, маслото ги задржува канабиноидите како CBC, CBGm и CBN, обезбедувајќи максимална моќност, тинктурата има амазонски вкус кој е мешавина од лимонски и билни ноти. По тестирањето на КБР нафта, заклучивме дека најдобро функционира за здрав сон. Меѓутоа, по нашето истражување, наидовме на повеќе сведоштва на луѓе кои пријавуваат дека ова масло им помогнало при потреси. 

Коноп со целосен круг

Основана во 2015, Коноп со целосен круг е изграден на интегритет и одржливост. Член на Федерацијата за коноп Ирска, Full Circle, е компанија на која можете да и верувате. Целиот асортиман на производи е лабораториски тестиран од трета страна и сертифициран со ISO90001. Според Full Circle Hemp, потписот на компанијата со целосен спектар CBD Oil паѓа “се произведени со користење само на најквалитетниот врвен коноп. Како резултат на тоа, широк спектар на канабиноиди, CBDa, терпени и други корисни соединенија на коноп се зачувани и испорачани“. Покрај тоа, капките масло се мешаат со MCT и се вегански и без глутен.

Целосен спектар CBD масло 15% 

Вкус - Неколку вкусови

сила - 15%

Цена - 75 евра (приближно 88 долари)

Резултати од независна лабораторија - Достапно на веб-страницата

Веган - Да

CBD масло со целосен спектар
Коноп со целосен круг CBD масло со целосен спектар

на Целосен спектар 15% CBD масло е производ со потпис на Full Circle Hemp. Маслото доаѓа во неколку верзии. Можете да изберете без вкус, нане или лимон. Лимонот ми беше личен фаворит, но и другите две опции се одлични. Маслото содржи 15% CBD (1,500 mg CBD на 10 ml). Една капка содржи околу 6 mg CBD, така што можете да започнете со околу 2-3 капки на почетокот. Производот доаѓа во неколку големини, почнувајќи од 75 евра (приближно 88 долари), што може да изгледа скапо во споредба со другите производи. Сепак, по внимателно разгледување и континуирано тестирање, можеме да потврдиме дека производот вреди за парите. 

Канафил

Повисоката моќност на канабиноидот постигната преку уникатниот процес на растворливост, како и резултатите специфични за условите постигнати преку додадена комерцијална мешавина на ботанички екстракти, е она што навистина поставува CBD масла на Канафил освен. Компанијата го споделува својот уникатен производствен процес. Тие велат: „Ттој производствен процес започнува во Феникс, Аризона со прием и тестирање од трета страна на сите сурови состојки. Потоа, формулацијата се јавува во нашиот објект во согласност со GMP. Пакувањето и испораката се исто така завршени во центарот за исполнување на компанијата".

Опуштете се CBD со целосен спектар - Лаванда

Вкус - Лаванда

сила - 500 mg/1,000 mg/1,500 mg

Цена - Почнува од 35.97 долари

Резултати од независна лабораторија - Достапно на веб-страницата

Веган — Да

Канафил Релакс е врвното CBD масло со целосен спектар за одмотување. Тоа е мешавина од терпени, фитоканабиноиди, MCT масло и ароматично есенцијално масло од лаванда. Тоа е масло со целосен спектар со три различни опции за концентрација на CBD - 500mg, 1,000mg и 1,500mg. Маслото е достапно во големини од 30 ml и 15 ml. Дознавме дека овој производ е одличен кога сакате брзо да се опуштите, да се опуштите и да се вклучите во циклусот на спиење. Најдоброто нешто е што нема да ве поспани! Цените се движат од 35.97 до 99.95 долари, но производот вреди.

Алпиноли

Алпиноли е швајцарски CBD бренд со мисија да ги направи CBD производите достапни за секого. “Довербата, истражувањето, иновативноста, квалитетот и транспарентноста се најважните вредности за нас“, велат во име на компанијата. Со повеќе од 15 години искуство во одгледување канабис и 25 години органско земјоделство, Алпинолс е сигурен бренд чии производи бевме возбудени да ги пробаме. 

Легендата CBD масло на Томи Чонг (10-30%)

Вкус - Без вкус/Бери/нане

сила - 1,000 mg/3,000 mg

Цена - 64.90 € (приближно 78.96 долари)

Резултати од независна лабораторија - Достапно на веб-страницата

Веган - Да

Лансирана во соработка со американскиот актер и активист за правата на канабисот Томи Чонг, оваа производна линија на Alpinols е во тренд. На CBD масло со целосен спектар содржи траги од THC (помалку од 0.3%) и е достапен како 10% и 30% CBD. Има густа конзистентност, светла златна боја и земјен вкус. Маслата се одлични за лекување на постојани главоболки, менструални грчеви и нервоза. Тоа е исто така корисно за справување со симптоми на анксиозност и несоница. 

Фоко органите

Компанија за канабис инспирирана од жена и косопственост, Фоко органите е бренд на Verde Collection кој заживеа во 2018. Направено со „коноп + срце“, производите се органски сертифицирани од USDA, а компанијата се гордее со производство на занаетчиска линија со мала серија. 

Природна 1200mg CBD тинктура

Вкус - Див портокал

сила - 1,200 мг

Цена - $ 84

Резултати од независна лабораторија - Достапно на веб-страницата

Веган - Да

на FoCo Organics со целосен спектар CBD тинктура е збогатен со лимонен, мирцен и пинен, кои исто така имаат антиинфламаторни својства и помагаат во биорасположивоста. Откако го тестиравме неколку недели, сега можеме да потврдиме дека маслото е супериорно во ефективноста и функционалноста. Производот обезбедува моментално чувство за подигнување на расположението. Помага при ублажување на анксиозноста и обезбедува хормонална рамнотежа. Дополнително, тој прави чуда во лекувањето на несоницата и држењето под контрола на нападите на паника. Најдоброто е што има свеж и мазен вкус, без долготраен лут вкус.

Куќа на мудриот

Само по избувнувањето на коронавирусот Аманда, основачот на Куќа на мудриот, ги сфати придобивките што ги има CBD кога станува збор за одржување на здрав и балансиран начин на живот. Така, таа се задолжи да го сподели своето позитивно искуство со CBD и да ги поттикне жените да го контролираат својот стрес, сон, секс и богатство. Иако е основана неодамна, House of Wise е на пат да стане врвен CBD бренд. 

Капки за спиење

  • Вкус од портокал-ѓумбир
  • висока потентност
  • Веган

секој Куќа на мудриот сон капката содржи 25 mg CBD и 5 mg мелатонин. Дизајнирано да промовира здрав сон, маслото има густ и свеж вкус со сладост. Со оглед на тоа што производот е многу моќен, доволно е да земете само една капка сублингвално, еднаш дневно, околу 30 минути пред спиење. 

Експерт за ментално здравје
MS, Универзитетот во Латвија

Длабоко сум убеден дека на секој пациент му треба единствен, индивидуален пристап. Затоа, во мојата работа користам различни методи на психотерапија. За време на моите студии, открив длабок интерес за луѓето како целина и верување во неразделноста на умот и телото и важноста на емоционалното здравје во физичкото здравје. Во слободното време, уживам во читањето (голем љубител на трилери) и одење на планинарење.

Најново од CBD