НАЈЛЕСНИОТ РЕЦЕПТ ЗА ПУТЕР ОД КИКИРИКИ

НАЈЛЕСНИОТ РЕЦЕПТ ЗА ПУТЕР ОД КИКИРИКИ

Добра почетна точка за внесување јадења со CBD е да се ограничите на помалку од 5 mg. Може да има тенденција да биде силен или поинтензивен и може сериозно да се разликува кога се пуши. Штом ќе го внесете, може да ви бидат потребни околу 3 часа за да почнете да ги добивате неговите ефекти.

CBD има неколку придобивки како што се справување со болка, анксиозност и воспаление. Повеќето луѓе земаат фунги со путер од кикирики за забава, зачинете го така што ќе го направат поозлогласен со неколку капки CBD.

Состојки

  • Алуминиумска фолија, восочна хартија или хартија за пергамент
  • Тава 8*8
  • Сад за микробранова печка
  • Миксер (опционално)
  • 1 шолја секач за кани
  • 1 чаша од КБР нафта
  • 1 лажичка ванила
  • 1 фунта шеќер во прав

инструкции

Линија и подмачкајте ја тавата

Започнете со обложување на тавата што ќе ја користите со пергаментна хартија или восок. Потоа, користете малку секач за канџи за да го подмачкате. За да го направите тоа, можете да користите маст што не се лепи, но може да работи и машината за сечење карама.

Растопете го путерот

Земете го вашиот сад за микробранова печка и ставете го путерот од кикирики и чаша CBD масло во него. Додадете ја и солта. Ставете го садот во микробранова печка и загрејте го додека содржината внатре не се стопи целосно. Ова треба да трае околу 2 минути со обичен путер од кикирики, а можеби и побрзо со природен путер од кикирики.

Измешајте ги преостанатите состојки

Откако ќе го испечете садот во микробранова печка, измешајте ги ванилата и шеќерот во прав. Мешајте додека целосно да се измеша. По желба, содржината што се наоѓа во садот во миксер, можете да ја измешате неколку минути за да може да биде многу полесна празнината.

Се премачкува на тавата и се лади

Враќајќи се на првиот чекор, земете ја тавата што претходно ја подготвивте и рамномерно распоредете ја еповата од садот на тавата. Направете го горниот дел мазен со помош на лажица или шпатула. Потоа покријте го горниот дел и ставете го во фрижидер додека не се излади. Откако ќе се олади прашината, готови сте. Фуџот ќе биде сладок со внесување на CBD; можете да го чувате еполот во фрижидер до една недела. Од друга страна, можете исто така да ја подготвите вашата епола користејќи го рецептот подолу

постапка

За почеток, обложете ја тавата што ќе ја користите со хартија за печење. Само за да направите подебели шипки, користете мал леб од тавата.

За да ја направите вашата празнина, наполнете го вашиот двоен котел делумно со вода и загрејте го со ниско срце. Штом топлината ќе почне да го загрева котелот, додадете шолја путер од кикирики, ¼ чаша маслиново масло внесено со CBD, 1.5 т јаворов сируп и 1/8 лажичка сол. Темелно измешајте ги сите состојки додека не се изедначат и истурете ги на подготвената тава.

Топење и доаѓање со мермерен прелив

Уште еднаш, користењето на двоен котел, делумно наполнет со вода, е вратоврска за да се направи мермерниот чоколаден прелив. Додадете 1 лажичка маслиново масло CBD што останало и ¼ чаша црно чоколадо. Темелно измешајте додека не станат мазни. Посипете го преливот од темно чоколадо што претходно го подготвивте врз истурениот путер од кикирики, во кој модел или мода ќе изберете. Откако ќе се истури целото чоколадо, земете ја нашата чепкалка за заби и лесно повлечете ги и завртете ги насекаде шипките за да се појави мермер. Постои формула што треба да ја користите само бидете доволно креативни за да смислите нешто убаво.

Замрзнување и складирање

Откако ќе се прелие фиџот со мермер, привлечно. Замрзнете и покријте најмалку еден час или повеќе во зависност од големината на тавата и дебелината на решетките што ги сакате. Штом вашиот епови ќе се зацврсти доволно за да можете да исечете, со помош на нож за торта, исечете го на еднакви парчиња. Чувајте го еполот во фрижидер додека не сте подготвени за консумирање. На собна температура, тие може да почнат да се топат.

Добра почетна точка за внесување јадења со CBD е да се ограничите на помалку од 5 mg. Може да има тенденција да биде силен или поинтензивен и може сериозно да се разликува кога се пуши. Штом ќе го внесете, може да ви бидат потребни околу 3 часа за да почнете да ги добивате неговите ефекти. Причината е дека е потребно исто време за да се метаболизира храната, во зависност од телото на потрошувачот.

Зошто CBD?

Намалете ги симптомите поврзани со нарушувања на менталното здравје - познато е дека CBD лекува анксиозност и стрес. CBD има смирувачки ефекти кои им помагаат на мозочните невротрансмитери да дадат некому релаксирачки ефект. Многу луѓе лекувале несоница и анксиозност кај децата и се справувале со депресија. Предлогот е според Молтке (2021).

CBD има невропротективни проблеми - CBD работи рака под рака со ендоканабиноидниот систем, а системот за сигнализација на мозокот нуди придобивки за луѓето кои страдаат од невролошки нарушувања. Според Калса и сор. (2021)CBD се користи за лекување на епилепсија и МС. Истражувањата велат дека CBD маслото во голема мера влијае на намалувањето на нападите, особено кај децата.

CBD има придобивки и за кожата, како што се справување со чешање и сувост. Според  Аталаја и сор. (2021), се забележува дека CBD е корисна кога станува збор за лекување на вообичаени кожни состојби како што се сува кожа и чешање на кожата. CVD е опремена со антиинфламаторни својства кои се многу корисни за минимизирање на потенцијалните предизвикувачи на дерматитис, псоријаза и егзема. Маслата за масажа кои имаат CBD можат да ја омекнат кожата и да го намалат изгледот на иритација на неа.

Совети за готвење со CBD

Пазете се од вишокот топлина

Забележете дека вишокот топлина често ја уништува ефективноста на CBD. Топлината исто така го менува составот. Ако пржете со CBD, погрижете се да ги загреете додека не станат вкусни, а потоа посипете го маслото врз зеленчукот или она што имате намера да го готвите на тавата за ограничено време и можете да одите. Захаријас и сор. (2020) коментираше дека CBD се разградува кога е изложен на топлина и светлина.

Измешајте CBD масло со масло за готвење

Ова го прави готвењето поефикасно бидејќи CBD е растворлив во масти. Инсинуира дека вашето тело подобро ќе го апсорбира заедно со други масти како што е кокосот.

Заклучок

Фуџите се добри закуски што ги одржуваат вашите вечери толку убави, што е со додавање CBD на нив за да ги направите похранливи и повкусни во исто време? CBD има неколку придобивки како што се справување со болка, анксиозност и воспаление. Повеќето луѓе земаат фунги со путер од кикирики за забава, зачинете го така што ќе го направат поозлогласен со неколку капки CBD. Погрижете се да го споделите рецептот со пријател за да може и тој да го проба дома. За супермаркет не е доволно да направите неколку и да уживате во секој ден како ваша дневна рутина.

Суд

Atalaya, S., Geotech, A., Wronskian, A., Dominguez, P., & Kordylewski, E. (2021). Терапевтска примена на канабидиол на кожа на стаорец озрачена со УВА и УВБ. Протеомска студија. Весник за фармацевтска и биомедицинска анализа, 192, 113656.

Khalsa, JH, Bunt, G., Maggi war, SB, & Knottily, S. (2021). СОВИД-19 и канабидиол (CBD). Весник за медицина на зависности, 15 (5), 355.

 Moltke, J., & Henoch, C. (2021). Причини за употреба на канабидиол: студија на пресек на корисници на CBD, фокусирајќи се на стресот, анксиозноста и проблемите со спиењето што самите го перцепираат. Весник за истражување на канабис, 3 (1), 1-12.

 Zaharias, LS, Trofie, I., Zairean, DI, & Daija, G. (2020). Влијанието на температурата и времето на загревање врз декарбоксилацијата на Δ9-THCA и CBDA во соцветите на канабис. Научен билтен на УПБ Серија Б, 82 (3), 73-84.

Најново од CBD