Нега на кожата со вистински резултати

Нега на кожата со вистински резултати

Дермоефекти е компанија за нега на кожа создадена да им даде вистински резултати на нашите клиенти. Нашите формулации се дерматолошки и медицински; ги избираме најдобрите состојки ширум светот за да можете да го живеете искуството на рутината за нега на кожата која ви овозможува да ја ослободите убавината во вас.

Основани во 2019 година, поминавме патека полна со пријатни искуства. Секој пат кога нашите клиенти пишуваат за да ни кажат за нивното искуство со нашите производи, нивните коментари не исполнуваат со големо задоволство. Позитивните коментари што ги добиваме не мотивираат да продолжиме да иновираме и да создаваме решенија за секоја потреба.

Сакаме да ви ја кажеме нашата приказна!

Ние сме панамски бренд за дерматолошка нега на кожа произведен во Соединетите Американски Држави од повеќенаградуван одбор на дерматолози овластени од FDA.

Како е основан бизнисот? 

Хорхе (мојот сопруг) и јас (Паола) сакавме да го оживееме Dermoeffects затоа што на нашиот меден месец имав големи акни на лицето. Можете ли да ги замислите акните во еден од најважните моменти од вашиот живот? Мене ми се случи, и искрено, бев прилично фрустриран.

Мојот сопруг, забележувајќи ги сите тие измешани чувства, ми рече: „Ајде да најдеме решение“. Така, тогаш решивме да создадеме бренд кој ќе даде решение за секој проблем со кожата. Работевме напорно на тоа повеќе од ЕДНА ГОДИНА до КОНЕЧНО; денес, ние сме тука со вас.

Секој од нашите производи е создаден со највисоки стандарди за да ги задоволи вашите потреби бидејќи знаеме колку е добро чувството да се видат позитивни резултати.

Ние сме општествено одговорни; дел од нашиот профит ќе им помогне на девојките изложени на ризик од социо-економски предизвици. 

Дополнително, нашите производи се без парабен, без мирис, без алкохол за сушење, без глутен, без суровост кон животните, дерматолошки формулирани, клинички тестирани и производи од медицински квалитет.

Што не мотивираше да го започнеме овој бизнис?

Со години страдав од тешки акни и користев безброј производи кои ветуваа дека ќе ми ги решат акните. Сепак, сите производи се покажаа само половина од решението; производите ми ги подобрија акните, но не ги елиминираа, а најсилните производи со недели ми ја иритираа и лупеше мојата кожа. Подоцна, повторно имав акни по целото лице.

Мојот сопруг не сакаше да ме гледа како се чувствувам лошо секогаш кога имав лоша појава на акни и не сакаше да излезе или да се гледа со кожа полна со акни. Се навлеков во рутини кои не ми дадоа решение; мојот сопруг сакаше да ме види со слободна кожа и пред се да ме види среќна. Така, ја започнавме неуморната потрага по решение за моите акни.

Нема подобра мотивација од тоа да видите насмевка на лицето на саканата личност! Откако ја пробав нашата прва формула да ги реши моите акни за само 2 месеци, веќе имав целосно подобрено лице; Престанав да страдам од појава на акни! Гледајќи ги овие резултати, се мотивиравме да создадеме линија на производи за нега на кожа. Денес имаме решенија против стареење, против акни и хиперпигментација.

Ние сме млад брачен пар. Јас (Паола) бев посветена на моден дизајн и консалтинг за имиџ, а мојот сопруг (Хорхе) има долгогодишно искуство во комерцијалниот сектор и го посвети својот живот на продажбата. Ја стекнал принципиелната идеја дека сè што развива треба да биде исклучително. Заедно решивме да создадеме компанија која им помага на луѓето со проблеми со кожата. 

 Нашите досегашни искуства

Пред создавањето на Dermoeffects, вообичаено беше мојата бања да биде полна со производи за нега на кожата, што не даваше значајно решение. На нашиот пат, научивме дека формулацијата со правилни состојки може целосно да ги промени ситуациите што ги доживувате секој ден на вашата кожа. Почнавме со мотивација да ја решиме мојата состојба со агресивни акни, а денес сме мотивирани што можеме да им помогнеме на илјадници кои страдаат од слични искуства како моите. Искуството да се гледате себеси во огледало со блескава кожа што генерира самодоверба да излезете за секојдневните обврски е прилично задоволувачко; ние имаме тенденција да им го дадеме ова искуство на нашите клиенти.

Со какви предизвици се соочивме?

Се соочивме со неколку предизвици на овој конкурентен пазар. Големите светски компании со широк спектар на производи за нега на кожа доминираат на пазарот. Научивме дека се е можно со трпение, посветеност и истрајност.

Создавањето нов бренд поканува да се надминат многу предизвици чекор по чекор. Благодарение на нашите клиенти кои станаа дел од нашето семејство, ја имавме радоста да ги имаме нивните препораки; тие ги споделуваат нашите искуства со своите најблиски и упатуваат многу клиенти на Dermoeffects за да го добијат решението што го нашле со нашите производи за нега на лице.

Тоа е жив пазар кој постојано расте. Нашите краткорочни планови се да стигнеме до европскиот, азискиот и северноамериканскиот пазар. Во моментов, разговараме со инвеститори заинтересирани за нашиот потфат.  

Козметички пазар

Глобалниот пазар на производи за нега на кожа беше проценет на 140.92 милијарди американски долари во 2020 година и се очекува да забележи CAGR од 4.69% во текот на прогнозираниот период 2021-2026 година.

Иако пандемијата COVID-19 беше комплициран период за многу луѓе, таа помогна одредени навики да се развијат кај потрошувачите; тие ја вклучуваат, но не се ограничени на, желбата да изгледаме поубаво природно поради времето што го поминуваме во нашите домови и зголемената потрошувачка преку е-трговија ни помогна да допреме повеќе луѓе.

нашата визија

На среден рок, се надеваме дека ќе го регистрираме нашето присуство во милиони домови на глобално ниво. Сакаме да објавиме брендови кои ќе им овозможат на нашите клиенти да постигнат убав и обновен тен и да станат референтен бренд на глобално ниво. 

Денес живееме во свет со многу поголема поврзаност што нуди многу можности за развој на бизнисот. Меѓу најчестите предности на козметичкиот пазар е тоа што ако правите нешто со страст и посветеност, високи луѓе од различни земји ќе знаат за вашиот потфат со кликнување на копче. 

Совети за други претприемачи?

Мојот сопруг и јас во нашето семејство го најдовме моторот за секој ден да излегуваме да се бориме за нашите соништа. Посветете колку што можете повеќе време на себе и на својата иднина. Продолжете да стекнувате нови знаења; денес е многу полесно да се добијат информации за трендовите за убавина, благодарение на дигиталната технологија и социјалните медиуми.

Оптимизирајте како ја користите секоја минута. Секој детал од вашата компанија треба да биде планиран, напишан и надгледуван. Ќе ви помогне доколку ги дефинирате вашите краткорочни, среднорочни и долгорочни цели. Знајте многу јасно кој е вашиот клиентски аватар, што прави, што им се допаѓа, каде, кога и како консумираат пред да ја дизајнирате вашата стратегија. Останете фокусирани на еден сегмент од населението; денес, ние мора да знаеме како да комуницираме со умовите на нашите потенцијални клиенти, да разбереме каква вредност им додаваме и да знаеме како да ги задоволиме нивните потреби. Затоа останете во сегмент за да имате слаба база на клиенти.

Преземањето деловен ризик бара работа; ќе најдете предизвици насекаде. Најважно е да имате чист ум дека нема да се откажете и ќе го надминете секој предизвик што ќе ви се појави. Без да го сфатите тоа, ќе станете посилни, повешти и поодлучни.

Треба да го искористите растот во индустријата за нега на кожа и да оставите трага; помогнете му на некој што не го познавате и поддржувајте други потфати. Запомнете дека вие не сте конкуренција на другите; ние сме само придружници на патот кон исполнување на нашите соништа.

Имајте на ум оваа листа на точки за да го развиете вашиот проект

1. Проучете го вашиот производ и неговиот пазар многу добро.

Бидете јасни за тоа што може да понуди вашиот бизнис, неговите особености и идните проекции.

2. Знајте ја конкуренцијата.

Ќе ви помогне она што го нудите да биде иновативно, карактеристично и да има диференцијатор што го прави да се истакнува меѓу потрошувачите.

3. Барајте луѓе да се придружат.

Искористете ја поддршката во нивните вештини, инспирирајте се од нивните идеи и имајте доверба во нив.

4. Грижете се за вашиот тим, како и за вашите вработени.

Ќе ви отвори многу врати во иднина затоа што секој ќе го дава својот максимум.

5. Останете активни на социјалните мрежи.

Никогаш не губи контакт со публиката.

6. Развијте го вашиот стил со зајакнување на вашиот идентитет, мисија и вредности.

Специјализирајте се за одредени теми и воспоставете професионални односи на мрежата.

Запомнете дека потфатот е: ИПРАВНОСТ, ТРПЕНИЕ И СТРАСТ. Уживајте во патот.

Иева Кубилјуте е психолог и советник за секс и врски и хонорарен писател. Таа е и консултант на неколку брендови за здравје и здравје. Додека Иева е специјализирана за покривање на теми за велнес, кои се движат од фитнес и исхрана, до ментална благосостојба, секс и врски и здравствени состојби, таа пишуваше за разновидни теми за животниот стил, вклучувајќи убавина и патување. Најдобрите моменти во кариерата вклучуваат: луксузен спа-прескокнување во Шпанија и приклучување кон теретана во Лондон од 18 илјади фунти годишно. Некој мора да го направи тоа! Кога не пишува на своето биро - или интервјуира експерти и студии на случај, Иева завршува со јога, добар филм и одлична нега на кожата (се разбира, малку е што таа не знае за буџетската убавина). Работи кои ѝ носат бескрајна радост: дигитални детоксикации, лате од овесно млеко и долги прошетки (а понекогаш и џогирање).

Најново од Business News