Пренослива авантура со Flatbike, Inc.

Пренослива авантура со Flatbike, Inc.

Се започна со проблем. А потоа повеќе проблеми.

Flatbike, Inc. дистрибуира преклопни велосипеди со целосна големина низ Северна Америка и пошироко, додека исто така продава компоненти што им овозможуваат на типичните велосипеди на другите клиенти да се преклопат рамно. Како започнува уникатна компанија како таа? Секако не како што би очекувале…

Боб Форгрејв беше како и секој друг старечки тркач - тоа го правеше за кардио и управување со тежината повеќе од брзината во денешно време, но сепак го ценеше тоа „возвишеност на тркачот“ што доаѓа од навистина интензивно вежбање.

Тогаш му се истрошија колената. 

Постојаната навика за трчање од 5 дена во неделата, целата на тротоарот, го фати. Дури и одењето беше тешко по седењето. Сега што?

Па... возењето велосипед е очигледна транзиција. Сè уште ги добивате сите велнес придобивки од кардио и вежбите за сила, но без удирање со колена. Но, по тренингот, постои разлика помеѓу фрлањето на чевлите за трчање во агол и ставањето на велосипедот. . . некаде.

„Немав простор од мојата страна од гаражата“, рече Боб. „Премногу кутии со работи. Така, го оставив мојот велосипед покрај автомобилот на мојата сопруга, со очекуваните резултати…“

„Таа ми рече дека и треба повеќе пристап до нејзиниот автомобил, а мојот велосипед треба да се движи. Нормално, се обидов да го осмислам мојот начин да излезам од таа дилема. „Не е проблем локацијата. Велосипедот е едноставно во погрешна форма. Да беше рамно, немаше да го имаме овој проблем'“.

„Кој некогаш слушнал за рамен велосипед???

„Па... сè уште никој. Но, гледајте…” 

Наслов: Секаде може да биде одлично место за велосипед.

Во текот на следната година, Боб немилосрдно експериментирал со преклопување на педали и се обидел да измисли цврсто стебло на велосипед што може безбедно да ги држи рачките, но брзо да се преклопува за да ги заврти рачките за 90 степени и да го направи велосипедот рамен.

„Потешко е отколку што изгледа“, рече Боб. „Излегува дека луѓето се обиделе да го постигнат и патентираат ова барем од 1922 година. Конечно го добив мојот патентиран дизајн во тестирање за уништување, со тежина од 60 килограми наизменично паѓана на секоја рачка, а преклопното стебло заврши неверојатни 52,000 циклуси на ова - наспроти високиот стандард од 100,000 повторувања. Неуспех!

Кога ќе стане тешко, размислете поголемо.

„Во овој момент си помислив, сурово, можам да дизајнирам цел велосипед на преклопување во времето што ми требаше само да го средам стеблото како што треба! И тогаш токму тоа го правев. Јас сум 6'5“, така што мал преклопен „велосипед за кловн“ не би функционирал; Ми требаше цврст велосипед со целосна големина што се преклопува на половина“.

„На крајот, го разработив најголемиот дел од дизајнот на велосипедот за преклопување во SolidWorks и почнав да гледам во прототипови, повремено проверувајќи ја мрежата за конкуренти, кога одеднаш беше таму - некој друг продаваше навистина убаво преклопување со целосна големина. велосипед!“

„Следниот момент беше една од оние точки на пресврт во животот на една личност, кога ќе донесете голема одлука која е или многу паметна или навистина глупава. Нарачав два преклопни CHANGE велосипеди со целосна големина од Тајван“.

„Мојата сопруга мислеше дека нејзиниот е најдобриот велосипед што некогаш го поседувала, дури и пред да го преклопи на половина и да го носи во багажникот без багажник за автомобил. „Потсети ме зошто создаваш свој велосипед? праша таа. И морав да признаам, мојот велосипед CHANGE беше исто така разноврсен и груб, бидејќи веќе го носев нагоре и надолу по скали и удрив во брзински нерамнини со полна брзина за вредноста на забавата и времето за висење“.

„Дали навистина сакав да донесам нов дизајн на велосипед до финишот на производството, само за да ја имам истата цел и потоа да станам почетна линија за продажба? Можеби Changebike во Тајван сепак не ми беше конкурент. Можеби навистина ми беа добавувач, но сè уште не го знаев тоа!“

„По кратка дискусија, токму тоа се случи. По кратко време работејќи надвор од нашата сончева соба - мојата сопруга на крајот рече дека сите велосипеди се потребни за да се преселат и од таму - отворив малопродажна канцеларија за Flatbike за да дистрибуира велосипеди за преклопување CHANGE во целосна големина низ Северна Америка.

На саемот за велосипеди во Торонто, работите станаа уште поинтересни. Покажував CHANGE велосипеди, скокачки педали кои се многу подобри од преклопните педали и преклопено стебло што го излегов од Австралија што беше . . . подобро од ништо. А друг излагач оди до мене држејќи нешто и ми вели: „Моето стебло што се витка е подобро од твоето. И тоа е тестирано за уништување'“.

„Ова беше лесна одлука. Flatbike е за продажба на најдобрите производи за решавање на вообичаените проблеми со возењето велосипед, па затоа го усвоивме THINstem од Канада на лице место. Направивме дури и комбиниран пакет од THINstem и скокачки педали за кој било велосипед, нарекувајќи го Израмнете го комплетот за велосипед

До овој момент, продававме три различни педали за исклучување, сите во компатибилно, заменливо семејство, и продававме велосипеди CHANGE онлајн низ САД и Канада. Ја претставувавме целата линија на преклопни велосипеди на Changebike со целосна големина, имавме добро воспоставени проверки на квалитетот и договори за испорака за да ни помогнат да растеме со сопствена брзина…“

„...и тогаш се појави СОВИД“.

Долг поглед во огледалото COVID.

Глобалните пандемии се малку како земјотрес. Тие тресат сè на повисоко ниво, исфрлаат сè од рамнотежа и кршат многу работи за кои верувавте дека се нераскинливи. Во овој случај, понудата и побарувачката.

За време на врвот на КОВИД, интересот за велосипеди тројно се зголеми. Многу од компонентите за тие велосипеди доаѓаат од Shimano, која затвори фабрики во најмалку четири земји. Времето на испорака за некои компоненти се протегаше до 14 месеци - нема начин да се води остварлив бизнис, дури и на пазар кој има огромна побарувачка. Фактот дека трошоците за испорака исто така се зголемија тројно беше речиси последователно размислување.

Штом долгоочекуваните пратки ќе дојдат нарачки на велосипеди, тие веднаш ќе се продаваат, и многу повеќе. Во најниската точка, вкупниот залихи на Flatbike беше 1.5 велосипеди, така што беше невозможно воопшто да се продаваат велосипеди, дури и на жешкиот пазар. Имаше навистина само две опции: превиткување и откажување...или расте уште малку.

Со малку инвентар за преместување, Flatbike се пресели со три врати надолу во простор двојно поголем и почна да закажува пратки на велосипеди многу пати поголеми за долго време во иднина. „И навистина почнавме да ги слушаме повиците што ги добивавме во моментов“, рече Боб. „Како, луѓето би прашале: „Flatbike? Дали помагате со станови за велосипеди?'“

"Можеби. Дали имате проблеми со становите за велосипеди? На каков велосипед?“

„Дебел велосипед“. Тоа е велосипед со гуми широки најмалку 4 инчи, што не опишува точно ниту еден од CHANGE велосипедите што ги продава Flatbike (кога има инвентар).

„Значи, луѓето доаѓаа во Flatbike да прашаат за дебели станови за велосипеди. Тоа може да биде урнебесна шега од Боговите на Google или може да биде само проблемот што ни требаше за да го одржиме бизнисот во живот во топлината на СОВИД. Колку бевме посветени на решавање на вообичаените проблеми со возењето велосипед?“

„На крајот склучивме договор со Tannus Tires да продаваме оклопни влошки кои се движат помеѓу вашата гума и цевката, лесно запирајќи ги дури и најгадните трње од козја глава без никакви компликации за одржување на самозапечатливиот „лиг“ или „гоу“ што е популарен. сега. Тоа решение нè одржуваше кога не можевме да добиеме компоненти“.

„Тогаш конечно можевме да добиеме компоненти, но без завршени велосипеди. Така, создадовме сопствен модел на друмски велосипед, изграден на преклопната рамка CHANGE, и го продадовме. И секогаш имавме педали што се појавуваат, тенко стебла и комплети за израмнување на вашиот велосипед. . .сè додека не се затворат фабриките за педали и додека светската понуда на педали за планински велосипеди не пресуши веднаш.

„Тоа го поттикна очигледното прашање. Педалите за планински велосипед кои се појавуваат исто така се користат многу од корисниците на е-велосипеди. Имајќи погрешно започнување во инженерството двапати претходно, дали бевме спремни да ризикуваме да дизајнираме и произведуваме сопствени педали што се појавуваат за да допреме до двете од оваа публика?

„Да. Сега сме попаметни“. Годините на пазарот ќе го направат тоа. 

Flatbike денес: пренослива авантура.

„Една работа што ја направи СОВИД е да разјасни кој е Flatbike. Не натера да се погледнеме во огледало и да ги поставуваме основните прашања што секој успешен бизнис треба постојано да ги поставува со текот на времето. Кои се нашите клиенти? Кои проблеми се обидуваат да ги решат? Која комбинација на вештини и креативност можеме да ја донесеме во решенијата? И како постојано да ги менуваме нашите внатрешни процеси за поголема ефикасност како компанија?“

„На крајот на краиштата, не се работи за продажба на велосипеди или делови за велосипеди. Станува збор за средба со луѓе каде што се во нивното патување со велосипед, од почетници до експерт. Денес, можеме да направиме кој било велосипед да се преклопи рамно за неколку секунди за лесно складирање, а исто така да понудиме a опсег на ѓuВелосипеди со големина ll кои се преклопуваат на половина да се вклопи во багажник на автомобил, кабина за камион, чамец, лифт, стан итн.“

„Како резултат на тоа, им олеснуваме на камионџиите на долги релации да уживаат во вежбањето додека се на пат, на приватните пилоти и RVs да се движат на оддалечени места, на приградските населби во областите фокусирани на автомобили безбедно да возат велосипед без багажник за автомобили, и за жителите на урбаните станови да се движат без автомобил. Пренослива авантура – ​​Излезете и живејте го животот повеќе!“

Зборови за живеење

„Стравот од неуспех нема смисла. Кога за прв пат започнувате бизнис, немате производи, никој не знае или се грижи за вас, и нема пари да влезат. Почнувате како неуспех! Преболете го тоа и едноставно почнете да се фокусирате на тоа да бидете подобри и попаметни од вчера. Фокусирајте се на успешните навики“.

„Постигнувањето успех може да ве направи подобри, но и поотпорни на подобрување. Ако веќе сè оди одлично, зошто да смените нешто? Всушност, како што една успешна компанија расте, постојаниот фокус на тоа да не се „ниша бродот“ може да биде толку инертен амортизер што практично гарантира дека друга компанија ќе забрза со подобра способност да се прилагоди на променливите пазари“.

„Значи, во Flatbike, едно од нашите често користени прашања е: „Што би правеле кога би биле паметни? Ова го прекинува целото его и гордост за она што веќе го постигнавме, признавајќи дека она што првично беше уникатно одлично може да биде вообичаено и соодветно сега. Новите можности се појавуваат постојано како што напредуваат технологиите, пазарите се менуваат и новите вештини доаѓаат на интернет во компанијата. Или ги претворате тие можности во вистински предности, или тие пропуштаат“.

„Оваа компанија започна со едноставен, мал проблем - да го натерам мојот велосипед рамно на ѕидот од страната на мојата сопруга од гаражата. Тоа никогаш не се случило; штом тоа беше можно, таа сакаше свој велосипед да се чува рамно покрај нејзиниот автомобил. (Мојот, се разбира, сè уште требаше да се движи.) Но, постојаниот фокус на правење на велосипедот поудобен и решавање на проблемите на клиентите сега доведе Flatbike да продава специјално дизајнирани велосипеди на преклопување со целосна големина од Белгија до Маршалските Острови.

„Велосипедот денес е стар над 200 години, успешно се прилагодува на прекрасни начини од 1817 година. А сепак, има огромен потенцијал да биде уште поудобен ако продолжиме да поставуваме прашања. 'Што е проблемот?' „Што би правеле кога би биле паметни? И во првите редови на ова ќе биде Flatbike“.

Нутриционист, Универзитетот Корнел, MS

Верувам дека науката за исхрана е прекрасен помошник и за превентивно подобрување на здравјето и за дополнителна терапија во лекувањето. Мојата цел е да им помогнам на луѓето да го подобрат своето здравје и благосостојба без да се измачуваат себеси со непотребни ограничувања во исхраната. Јас сум поддржувач на здрав начин на живот – спортувам, возам велосипед и пливам во езерото цела година. Со мојата работа, бев прикажан во Vice, Country Living, Harrods магазинот, Daily Telegraph, Grazia, Women's Health и други медиуми.

Најново од Business News