ОБРАБОТЕНА ХРАНА ГО ЗАБАВУВА МЕТАБОЛИЗМОТ-мин

ПРЕБРАБОТЕНА ХРАНА ГО ЗАБАВУВА МЕТАБОЛИЗМОТ

Силно ве советувам да го ограничите внесувањето на храната подолу. Тие го забавуваат вашиот метаболизам и имаат други штетни ефекти.

Бело брашно

Ова е преработен вид пченица со ниска содржина на хранливи материи бидејќи влакната, јаглехидратите и антиоксидантните својства се губат при рафинирањето. Кога се јаде, белото брашно лесно се вари, што го забавува метаболизмот на телото бидејќи не се потребни дополнителни калории за разградување на храната. Заменете ја белата четворка со интегрална пченица, богата со растителни влакна кои можат да го зајакнат метаболизмот додека телото ги вари несварливите влакна хранливи материи.

Омега-6 храна

Храната богата со омега-6 масни киселини како путер, хидрогенизирани масти, свински производи и растителни масла може да предизвика отпорност на инсулин што го забавува метаболизмот бидејќи дополнителните калории или јаглехидрати се претвораат во масти. Високото ниво на омега-6 масти може да го зголеми ризикот од срцеви заболувања, дебелина, воспалителни болести и зголемување на телесната тежина.

Конвенционални јаболка

Јаболката се многу загадени со штетни инсектициди и пестициди, како што се органохлорите кои можат да го забават метаболизмот и да го одложат губењето на тежината.

сода

Повеќето газирани сокови имаат висока концентрација на фруктозен сируп од пченка што може да предизвика метаболички синдром. Вештачкиот засладувач е преполн со фруктозни шеќери кои не можат да се метаболизираат како другите шеќери. Редовното пиење сода го зголемува нивото на фруктозен сируп од пченка, забавувајќи го метаболизмот и зголемувајќи ги ризиците од хипертензија, дијабетес и други метаболички состојби.

MS, Универзитетот во Тарту
Специјалист за спиење

Користејќи го стекнатото академско и професионално искуство, ги советувам пациентите со различни поплаки за менталното здравје - депресивно расположение, нервоза, недостаток на енергија и интерес, нарушувања на спиењето, напади на паника, опсесивни мисли и вознемиреност, тешкотии со концентрирање и стрес. Во слободно време сакам да сликам и да одам на долги прошетки на плажа. Една од моите најнови опсесии е судоку - прекрасна активност за смирување на немирниот ум.

Најново од Здравје