Работа со тешки емоции, водена медитација

Медитации водени од StarLight Breeze

За медитацијата

Опуштете го вашето тело, смирете го вашиот ум и смирете го вашиот дух со ова водено предавање за медитација. Практикувањето медитација може да помогне со поголема ментална јасност, ресетирање и ребалансирање на секој систем во вашето тело. Има длабок, богат и смирувачки ефект, промовирајќи чувство на мир и чувство на свесност.

Ова водено предавање за медитација за „Работа со тешки емоции“ ќе ви помогне да ги разберете и да се справите со зголемените чувства на внимателен начин. За повеќето од нас, животот е исклучително брз, полн со лични и професионални стресови. Како резултат на тоа, преовладувачките емоции како фрустрација, конфузија, страв и тага лесно можат да се појават и да го уништат квалитетот на вашето здравје и целокупната благосостојба.

Оваа практика ви дава слобода да го свртите вниманието навнатре и да се соочите со овие тешки емоции со прифаќање и сочувство. Водејќи ве во исправено седење, ќе бидете охрабрени да се фокусирате на чувствата на здивот, доведувајќи ја вашата свест во сегашниот момент. Ова ќе го опушти вашето тело и ќе ви посака добредојде да ја допрете внатрешната смиреност што ќе ви даде пријателски ментален простор за понатамошно емоционално истражување.

Свесното дишење исто така содржи придобивки од зголемена енергија, намален крвен притисок, подобрено варење и стимулирање на лимфниот систем кој го детоксицира телото. Клучот за оваа практика е да не ги туркате емоциите. Напуштањето на емоциите и нивното задржување во шише само ќе создаде целосно емоционално исклучување во иднина што пак ќе ја уништи вашата психолошка стабилност.

Со вистинското слушање на вашите емоции, дозволувате тие да се изразат во безбедно опкружување. Признавајќи го и прифаќајќи го присуството на секоја емоција, без разлика дали се работи за анксиозност, грижа или лутина, можете да ги прифатите овие тешки чувства со сочувство, свесност и разбирање.

Отворањето на себеси за препознавање на овие емоции ќе ви овозможи да ги доживеете во помирно и минливо однесување, создавајќи можност да го истражите коренот на проблемот со емпатија и свесност. Најважното нешто што треба да се запамети кога се справувате со тешките емоции е да се откажете од потребата да ги контролирате. Оваа практика ви овозможува да истражувате во оваа конкретна состојба на умот со едноставно негување чувства на прифаќање, дури и кога доживуваме непријатни чувства.

Поврзувањето со нашата емоционална интелигенција ни дава моќ да ги идентификуваме, разбереме и користиме нашите сопствени емоции на позитивни начини за да го намалиме стресот и анксиозноста, да развиеме позначајни односи, да ги надминеме предизвиците и да ги ублажиме конфликтите. Редовното вежбање може да помогне да се намали секојдневната анксиозност и стрес, да се подобри вашиот сон, да се енергизира вашето тело и расположение и на крајот да се подобри вашето целокупно здравје и благосостојба. Затоа, вдишете и нека најдете тишина внатре.

Водена медитација

Добредојдовте во медитациите на StarLight Breeze… Денес, ќе се фокусираме на работа со тешки емоции… И кога ќе бидете подготвени, затворете ги очите… Одвојте малку време за да се сместите во удобна, седечка положба… Држете ја главата, вратот и ‘рбетот исправени… Во нежно порамнување … Рацете поставени на колена или во скут… На кој начин се чувствувате најудобно за вас… Смирување во простор на удобност… На тишина… Меко префрлање на вашето внимание на здивот… Начинот на кој тој тече низ нос…И излегува низ уста…

Забележувајќи ја температурата на воздухот… Можеби е топло… Или ладно… Тешко… Или светло… Само набљудување на состојбата на здивот… Без никакво осудување… И сега… Погледнете дали можете да го продлабочите здивот… Продолжување на времетраењето на секое вдишување и издишете… Вашето тело полека се шири… Направете простор за подлабока релаксација… И додека го задржувате фокусот на вашиот мек здив, вдишувајќи низ носот… И излезете преку устата… Опуштете ги рамената… Вилицата… Просторот помеѓу веѓите… Дозволете сите делови од вашето тело да станат меки ... Исто како здивот ... Отстранување на сите напори ... Оставете ја секоја напнатост да се стопи ... Сета затегнатост ... Секое држење ... Ослободете се ... Вие го заслужувате овој пат ... Ова заслужено време за себе ... Набљудување на движењето и сензациите на здивот… Едноставно забележувајќи каде ве води… Ве релаксира сè повеќе… Со секое вдишување… И издишување… Дишење… И издишување…

И сега забележувајќи како се чувствувате денес… Одвојте малку време за да ја набљудувате вашата емоционална состојба на битието… Поканување нежна енергија на свесност за секое чувство… Сите ние доживуваме многу емоции секој ден… Со тешки емоции или сензации, нормално е да сакате да се оддалечите од нив… Да ги оттурнете… Без да се обидувате директно да ги ублажите овие емоции, видете дали можете да ја ублажите вашата реакција на нив…

Давајќи си дозвола да ја почувствувате секоја емоција… Дозволете ѝ да биде таму со љубов и сочувство… Кога сте отворени за добредојде и искусување на секоја емоција, страв… Анксиозност… И самоосудувањето им го олабавува стисокот… И сега, застанете на место набљудувач… Замислете го вашиот базен на емоции како река… И дека секоја емоција како среќа, тага, разочарување, огорченост, лутина, радост е капка вода… Кога емоцијата е претерано голема, таа може да формира бран… искусете повеќе емоции одеднаш, како што се тага и гнев во исто време ... Среќа и вознемиреност ...

Што и да е… Емоциите можат да се спојат едни со други… И овие емоции предизвикуваат уште поголем бран… Исто како и брановите, емоциите се способни да бидат големи или мали… Високи или ниски… Жестоки или меки… Тие доаѓаат и си одат како едно емоцијата се заменува со друга… Брановите се во постојано движење на поздравување на брегот и повлекување… Емоциите, исто како и брановите, ќе траат само малку и суптилно ќе стивнат… И кога тоа ќе се случи, на неосудувачки и внимателен начин , препознајте го чувството што го доживувате…

Именувајте го чувството и замислете го како дел од вас, но не сите ... Само препознавајќи го текот на ова искуство од момент во момент ... Ќе видите дека брановите се само облик на движење на водата ... Исто како што се емоциите форма на движење на вашиот ум… Колку повеќе можеме да ги препознаеме нашите емоции такви какви што се, без разлика колку се силни или поразителни, толку е помала веројатноста да бидеме обземени од нивната струја…

Можеме да лебдиме по радосни емоции, или да бидеме понесени од лути… Може да доживееме мали емотивни подеми и падови, или голем бран на тага и безнадежност… Исто како што океанот може да се промени, така може и нашите емоции… И кога чувствувате како да доживувате огромна емоција, едноставно поздравете ја на пријателски начин… Поканете ги… Срдечно дочекајте ги… Потоа слушнете што има да каже… Само преку ова слушање имаме шанса да ја откриеме нивната намера за изглед и направете избор како најдобро да им помогнете да се движат по…

Откако ќе слушнете што имаат да кажат вашите емоции, заблагодарете им се за нивната порака… Нема потреба да ги следите, да ги бркате, да се држите за нив или да им се спротивставувате… Ние лебдиме со помалку интензивни емоции и ги возиме брановите на посилните… Знајте дека имате моќ да ги надминете сите тешки емоции што може да се појават ... Во секој момент ... Вие имате контрола ... Внимателно сте ... Поминувајќи ги следните неколку моменти, одморајќи се во оваа длабока состојба на релаксација ... Само дозволувајте што и да забележувате да биди таму… Едноставно признавајќи го… Оставете ја вашата свест тивко да почива овде… Да биде таква каква што е, без да барате да биде поинаку…

И кога ќе бидете подготвени, дозволувајќи ѝ на вашата свест постепено да се враќа во надворешниот свет… Како сте во моментов, чувствувајќи и чувствувајќи како е да се биде во вашето тело, токму тука… Токму сега… Да се ​​види дали можете да внесете нежност и љубезност кон Без оглед на емоциите што ги доживувате во моментов, држете се со сочувство и разбирање… Одморете се во здивот што будеше… Нежно отворете ги очите… Чувствувајте се мирно и лесно… Се надеваме дека уживавте во оваа практика на медитација на Starlight Breeze и нека имате прекрасен ден.

Најново од бесплатни водени предавања за медитација