Радоста на утринскиот секс!

Радоста на утринскиот секс!

Сите сакаме да го имаме најдобриот можен почеток на денот. Сакаме да ја започнеме нашата секојдневна рутина на што е можно поздрав начин, така што ќе бидеме полни со енергија и кора од лимон кои ќе нè носат до спиење. Може да се обидеме да го направиме ова со пиење половина литар вода, јадење здрав појадок или брзо туширање со оживувачки ароматичен гел за туширање…или би можеле да го направиме со тоа!

Сексот наутро пред да скокнете од кревет за да го започнете денот е фантастичен начин да се осигурате дека денот ќе го започнете со насмевка на лицето. Тој ужасен временски период веднаш откако ќе ги отворите очите, го знаете оној; кога само сакате да се превртите во вашиот неверојатно удобен кревет, повлечете го јорганот преку глава и вратете се на спиење? Па, што ако можете да го намалите ова чувство со ветувањето за мрзлив секс во раните утрински часови? Каков фантастичен начин да се разбудите и да вежбате пред да појадувате.

И тоа не е само зголемување на факторот за добро чувство што може да го предизвика утринскиот секс поради ослободување на окситоцин, туку е познат и како одличен за вашето целокупно здравје и имунолошки систем! Една неодамнешна студија заклучи дека паровите кои имаат редовен утрински секс имаат помала веројатност да бидат погодени од настинка или грип од оние кои немаат. Ова се должи на ослободувањето на антитело наречено IgA кое штити од инфекција. Исто така, вреди да се напомене дека една друга неодамнешна студија покажа дека сексот минимум три пати неделно може да доведе до намалување на ризикот од срцев или мозочен удар за 50%!

Овие влијанија не само што ќе се почувствуваат додека се подготвувате за работа, тие исто така ќе траат цел ден што значи дека може да имате подобар и попродуктивен ден како резултат. Кога се ослободува окситоцинот, исто така ве прави да се чувствувате поблиски и повеќе поврзани со вашиот партнер, па веројатноста е дека тој ќе размислува на вас до крајот на денот!

Можеби седите додека го читате ова мислејќи „добро, едноставно немам време“, но навистина си должите на себе и на вашата врска да се обидете да одвоите време за секс. Дали мислите дека би можеле да го поставите алармот 30 минути порано двапати или три пати неделно? Не треба да имате долга и извлечена сесија; брзиот ќе успее! Многу од моите пријатели кои имаат деца велат дека се премногу уморни за да имаат секс штом децата се во кревет, па ова изгледа како идеален компромис! Барем попушти пред да ја отфрлиш идејата.

Нутриционист, Универзитетот Корнел, MS

Верувам дека науката за исхрана е прекрасен помошник и за превентивно подобрување на здравјето и за дополнителна терапија во лекувањето. Мојата цел е да им помогнам на луѓето да го подобрат своето здравје и благосостојба без да се измачуваат себеси со непотребни ограничувања во исхраната. Јас сум поддржувач на здрав начин на живот – спортувам, возам велосипед и пливам во езерото цела година. Со мојата работа, бев прикажан во Vice, Country Living, Harrods магазинот, Daily Telegraph, Grazia, Women's Health и други медиуми.

Најново од Lifestyle

СОФА ЛАЖЕЊЕ СЕКС ПОЗА

Позицијата за секс на троседот е одлична ако се опуштите и дозволите вашиот маж да ја преземе контролата. Тоа

СЕКС ПОЗИ

Пегирањето е релативно поретко во секс сцената за возрасни, но сепак се здоби со влечење. И