Роккучка: англиските братучеди на Пуси Рајот

Роккучка: англиските братучеди на Пуси Рајот

Пуси Рајот предизвика вистински метеж во политичката и музичката индустрија, поттикнувајќи секакви ѓаволски обвинувања и извици за несоодветно однесување. Овие самопрогласени панк феминистки изведоа радикални „концерти“ во Русија, но и покрај сугестивното име на бендот, тие ги направија сите целосно облечени. Всушност, тие дури додадоа и шарени балаки во мешавината. Замислете колку руските власти би биле изненадени доколку Пуси Рајот всушност беше Роккучка: панк/метал/гот бенд од Је Олде Англија кои ги изведуваа своите песни голи, инкорпорирајќи сексуални чинови во живо и пагански ритуали на сцената. Ова се мои девојки.

Заинтригиран?

Бендот започна уште во 90-тите години кога група секси „дурли на сцената“ се собраа и решија да направат музика. Аманда, басистот, ја формираше групата и ги започна мрзливите, џез женски звуци на Red Abyss. Кога машките членови на бендот беа заменети за жени, Red Abyss го отфрли паганското име и го стекна Роккучка: почит на Кали, хинду божицата на смртта и Ерзули, божицата на љубовта Вуду.

Па, што е сепак толку контроверзно за Rockbitch?

Не само што имаа секс во живо на сцената со други членови на бендот и изведувачи на сцената, туку имаа секс и со публиката. Тие станаа познати по нивната традиција на „Златниот кондом“ што вклучуваше фрлање на светиот златен кондом во публиката за еден среќен гледач да го земе. Неговата или нејзината специјална награда беше целосна оргија на бендот зад сцената по шоуто.

Рокбич настапи со една визија на ум: да создаде „паганска, про-сексуална, женска утопија“ која не се плашеше да ја прикаже својата сексуалност. Најдобро од сè, тие ја споделуваа оваа визија низ цела Европа од 1998 до 2002 година додека британскиот Интерпол не помисли дека стануваат премногу жешки и тешки за пошироката јавност. Бендот се реформираше во 2005 година за музичка екстраваганција без секс, и имаше турнеи во Велика Британија и САД во голема мера.

Rockbitch повеќе не настапува, но зад себе оставаат френетично сексуално лудило и повеќе од неколку среќни лица. Земете го Енди од Саутемптон, на пример, кој ја изгуби невиноста поради приватна оргија на Рокбич. Сега тоа е приказна што би сакале да ја слушнеме!

Нутриционист, Универзитетот Корнел, MS

Верувам дека науката за исхрана е прекрасен помошник и за превентивно подобрување на здравјето и за дополнителна терапија во лекувањето. Мојата цел е да им помогнам на луѓето да го подобрат своето здравје и благосостојба без да се измачуваат себеси со непотребни ограничувања во исхраната. Јас сум поддржувач на здрав начин на живот – спортувам, возам велосипед и пливам во езерото цела година. Со мојата работа, бев прикажан во Vice, Country Living, Harrods магазинот, Daily Telegraph, Grazia, Women's Health и други медиуми.

Најново од Lifestyle

СОФА ЛАЖЕЊЕ СЕКС ПОЗА

Позицијата за секс на троседот е одлична ако се опуштите и дозволите вашиот маж да ја преземе контролата. Тоа

СЕКС ПОЗИ

Пегирањето е релативно поретко во секс сцената за возрасни, но сепак се здоби со влечење. И