Сè што треба да знаете за диетата Sirtfood

//

Со континуираните пронајдоци на речиси сè, диетата не е заостаната. Sirtfood Diet е една од актуелните измислени и тренди диети.

Родена во Обединетото Кралство, диетата Sirtfood постепено станува дел од многу познати личности бидејќи дозволува консумирање црвено вино и чоколадо во неа. Пронаоѓачите на оваа диета нагласуваат дека таа е добра диета бидејќи е скриен клуч за губење на телесните масти и спречување на болести.

Сепак, некои диететичари и здравствени експерти тврдат дека оваа диета можеби не е толку добра за вас како што луѓето имаат тенденција да веруваат. Така, оваа статија истражува што е сè за диетата Сиртфуд и некои од нејзините здравствени придобивки засновани на наука.

Што е Сиртфуд диета?

Како што беше споменато претходно, Sirtfood Diet за прв пат беше развиена во Обединетото Кралство од двајца популарни нутриционисти кои служеа во приватна теретана. Според нивните реклами, тие воделе кампања за оваа диета како револуционерен оброк и здравствен план кој може да му помогне на човекот ефикасно да ги намали мастите.

Диетата со Sirtfood е чисто заснована на студии спроведени на сиртуини (SIRT). Според Националниот центар за биотехнолошки информации, сиртуините се збирка од седум протеини пронајдени во телото за кои е откриено дека се одговорни за регулирање на различни функции како што се воспаление, метаболизам и животен век.

Се верува дека некои видови храна може да содржат природни растителни соединенија кои може да имаат потенцијал да ги зголемат сиртуините во телото. Оваа конкретна храна е означена со името „Sirtfood“.

Според студиите спроведени од Националниот центар за информации за биотехнологија, првите дваесет јадења што ги обезбедува Сиртфуд диетата се:

Јагоди, кељ, црвено вино, магдонос, кромид, соја, екстра девствено масло, мача зелен чај, темно чоколадо (85% какао), куркума, орев, хељда, рукола (ракета), луга, чили од птичја перспектива, урми од Меџул, црвена цикорија, капари, боровинки и кафе.

Покрај јадењето сиртфуд, оваа диета ги ограничува и калориите. Ова функционира така што се осигурува дека вашето тело произведува зголемени количини на сиртуини. Електронските книги и книгите на Sirtfood Diet содржат рецепти и планови за оброци до кои можете да се придржувате, но сепак има повеќе од овие книги достапни на интернет.

Една важна здравствена придобивка од следењето на диета Sirtfood е тоа што ќе ви помогне драстично да изгубите тежина без да се мешате со мускулната маса. Исто така, води до извонредна заштита од хронични болести.

Дали е ефикасна диетата Sirtfood?

Нутриционистите кои ја развиле диетата Сиртфуд смело тврдат дека овој тип на диета може да им помогне на своите следбеници брзо да ослабат, да ги поттикне „слабите гени“ на телото, како и да спречи болести. Сепак, постојат ограничени студии за поддршка на овие тврдења.

Досега не постои убедлива студија која ги поддржува тврдењата дека диетата Sirtfood може позитивно да влијае на тежината повеќе отколку следењето на диета ограничена со калории. Колку и да се јаде, храната вклучена во списокот со сиртхрани има здрави својства, но сепак нема студии кои се спроведени врз луѓе за да се покаже дека сирт храната може да има какви било здравствени придобивки.

Сепак, книгите на Sirtfood Diet имаат пилот-истражувачки извештаи кои пионерите ги спровеле на 39 учесници во нивниот фитнес центар. За жал, тие резултати се чини дека не се објавени никаде на друго место.

Истражувањето ги стави учесниците на сиртфуд и секојдневно вежбање 1 недела. До крајот на неделата, овие учесници изгубиле во просек по 3.2 килограми (7 фунти) додека нивната мускулна маса била задржана или зголемена.

Резултатите не се ни шокантни. Ако некое лице може да следи ограничен внес на калории од 1000 калории дневно и да вежба во исто време, тие автоматски ќе ослабат. Слично на тоа, тие може и да ја вратат својата тежина следната недела.

Кога телото е лишено од енергија, тоа ќе започне да користи гликоген (итни резерви), истовремено согорува масти и мускули. За време на овој процес се губи и вода која се користела за складирање на гликоген. За складирање на гликоген потребни се 3-4 молекули вода. Според Националниот центар за биотехнолошки информации, со ограничен внес на калории за една недела, само една третина од изгубената тежина се масти, додека две третини доаѓаат од вода, мускули и гликоген. Кога ќе продолжите со нормалниот внес на калории, вашето тело ги обновува гликогените и тежината автоматски се враќа.

До одреден степен, Sirtfood Diet може да ви помогне да изгубите дел од вашата тежина во периодот на придржување до неа, но штом диетата ќе се потроши, веројатно ќе ја вратите изгубената тежина. Исто така, периодот на следење на оваа диета е многу краток за таа да има долгорочна корист за здравјето.

Како да ја следите диетата Sirtfood

Овој посебен вид на диета се состои од две фази кои траат три недели. После тоа, може да се откажете или да продолжите да вклучувате сиртхрана во вашата исхрана онолку долго колку што сакате. Специфичните рецепти за овие две фази се наоѓаат во книгите „The Sirtfood Diet“ напишани од нејзините развивачи. Ловаж, зелен чај во прав и леќата се единствените намирници кои можеби е тешко да се најдат, додека останатите се лесно достапни и евтини. Еден клучен дел од оваа диета е зелениот сок кој се зема речиси 3 пати на ден.

Прва фаза

Оваа фаза обично трае седум дена каде што треба да се ограничи внесот на калории и да се зема многу зелен сок. Тоа помага да се ориентира вашето тело кон губење на тежината и се верува дека доведува до губење од 3.2 кг за 7 дена. Внесувањето на калории е ограничено на 1000 во 3-те дена и се зголемува на 1500 за 4-7 дена каде што се зема зелен сок два пати на ден.

Втора фаза

Оваа фаза трае две недели. Се нарекува фаза на „одржување“. Тоа вклучува постојано губење на тежината, а границата на калории не е наведена. Во текот на овие денови, секој ден зема три оброци чисто сиртфуд и еден зелен сок секој ден.

По завршувањето на диетата

Според желбите на поединецот, може да се повторат двете фази за континуирано слабеење или да се додадат сирт-храна во нивната редовна исхрана.

Заклучок

Sirtfood Diet е новата и тренди диета која е развиена во Европа. Тоа строго вклучува следење и јадење сиртфуд три недели во две фази. Треба да се ограничи и нивниот внес на калории во текот на сите две фази. Се вели дека диетата Sirtfood помага да се изгуби просечна тежина од 3.2 кг брзо во рок од 3 недели и помага во спречување на болести.

Најново од Здравје