СЕ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА ЕДНО ЈАЈЦЕ-мин

СЕ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА ЈАЈЦЕТО

///

Јајцата се популарен извор на протеини. Многу луѓе знаат само за нивниот здрав аспект, но сепак постојат сорти на јајца во зависност од расата на пилешко.

Јајцата имаат повеќе минерали и витамини кои се од витално значење за здрав оброк. Во повеќето светски региони, јајцата се вообичаени и евтини. Луѓето мислеа дека јајцата се нездрави поради холестеролот, што доведе до некои контроверзии, меѓутоа, науката потврди дека јајцата се безбедни за консумирање бидејќи содржат витални хранливи материи и протеини за телото. Жолчката и белката имаат многу хранливи материи, како што се минерали, витамини и протеини. Жолчката има витални масни киселини, витамини Е и Д, додека најголем дел од содржината на протеини се наоѓа во белката од јајцето. Луѓето треба да го разберат ова за да помогнат во подобрувањето на нивната исхрана.

Нутритивна содржина

Според земјоделска агенција, едно средно пржено или варено јајце со тежина од 44 грама може да понуди хранливи материи како што следува: 0.8 милиграми (мг) железо, 0.6 мг цинк, 60.3 мг калиум, 86.7 мг фосфор, 5.3 мг магнезиум ., 24.6 мг. mg натриум, 189 грама (g) вкупна маснотија со 4.2 грама заситени, 1.4 g протеини, 5.5 микрограми (mcg), 15.4 mcg зеаксантин и лутеин, 220 mg селен, 13.4 mg холестерол и 162 калории. Дополнително, јајцата содржат витамини К, Б, А и Е со висока содржина на протеини. Приближно 62.5% го сочинуваат протеинот достапен во делот за јадење од јајцето. Здравствената организација на Соединетите Американски Држави препорача луѓето над 12.6 години да земаат 19-46 грама протеини дневно врз основа на нивниот пол и возраст. Аналитички, ова е еквивалентно на 56-10% од нивните секојдневни калории. Истражувањето спроведено во 35 година потврди дека јајцата имаат извонреден квалитет на протеин, па затоа нивното консумирање не предизвикува срцеви заболувања. Иако месото е сигурен извор на протеини, количините на здрави елементи како заситените масти се ниски.

Ефектите од готвењето јајца врз протеините

Јајцата се состојат од витални амино киселини во соодветни пропорции поради квалитетот на нивниот протеин. Сепак, методот на подготовка одредува како телото ќе ги користи протеините. Потрошувачката на сурови јајца нуди најмала количина на протеини. Еден истражувач се обиде да ја спореди апсорпцијата на протеини од сурови и варени јајца. Резултатите заклучија дека луѓето кои консумирале варени јајца апсорбирале 90%, додека другата група апсорбирала 50%. Научниците спроведоа студија давајќи им на здравите луѓе диета која содржи протеин од сурови или варени јајца. Последователно, околу 74% протеин од сировите јајца се апсорбирале во споредба со 94% апсорпција на протеини од варените. Ова имплицира дека варените јајца имаат протеини лесно достапни и сварливи во телото. Дополнително, конзумирањето сурови јајца има ризик од труење со храна и бактериска контаминација.

Здравствени придобивки

Го зголемува добриот холестерол (HDL)

Јајцата го зголемуваат добриот холестерол наречен липопротеини со висока густина (HDL). Истражувањата покажаа дека зголемувањето на нивото на HDL ги намалува шансите за срцеви заболувања и мозочни удари. Човечкиот црн дроб секојдневно синтетизира холестерол за да го елиминира проблемот, но консумирањето повеќе јајца предизвикува тој да произведува ниски количини на холестерол. Јајцата не го зголемуваат холестеролот во крвта кај повеќето поединци, но заситените масти понудени од рафинираните диети и црвеното месо го зголемуваат тоа.

Тие го намалуваат ризикот од срцеви заболувања

Умереното внесување на јајца е важно за здравјето на луѓето. Прекумерното консумирање може да го напрега срцето, што носи негативни несакани ефекти. Сепак, јајцата имаат хранливи материи кои го подобруваат здравјето на срцето додека ги спречуваат срцевите заболувања. На пример, незаситените масни киселини, витамините Б, витаминот Е и фолатите го прават јајцето храна богата со протеини.

Го поддржува здравјето на очите

Витаминот А што го обезбедуваат јајцата е од витално значење за здравјето на очите. Оптичарите укажуваат дека несоодветниот витамин А во повеќето случаи предизвикува слепило кај децата, особено кај оние од земјите во развој. Ова ја покажува важноста на витаминот А во нашите тела. Дополнително, лутеинот и зеаксантинот се витални хранливи материи кои ги намалуваат ризиците од катаракта и макуларна дегенерација. Едно истражување објасни дека земањето жолчка од јајце дневно ги зголемува овие хранливи материи во телото.

Го промовира здравјето на мозокот

Содржината на холин во јајцето е приближно 125.5 милиграми, што е еднакво на четвртина од потребната количина. Оваа супстанца е од суштинско значење за подобрување на здравјето на срцето и мозокот. Дополнително, помага во регулирање на расположението и меморијата. Истражувањето беше спроведено во овој аспект, а резултатите го поддржуваат когнитивното функционирање како вербалната и визуелната меморија. Понатаму, холинот помага во формирањето на мембраните околу клетките на телото. Покрај тоа, холинот е од витално значење при доењето, растот на мозокот на бебето и бременоста.

Го намалува ризикот од рак на дојка

Истражувањето спроведено на Универзитетот Харвард покажа дека јајцата го намалуваат ризикот од рак на дојка кога се консумираат во адолесценцијата. Друга студија наведе дека жените кои земаат максимум шест јајца неделно го намалуваат ризикот од рак на дојка за 44% од оние кои консумираат помалку јајца.

Несакани ефекти

Разни здравствени ризици кои го придружуваат консумацијата на јајца вклучуваат:

Алергии

Одредени поединци се чувствителни или алергични на јајца. Тие може да наидат на негативни несакани ефекти со обидот да земат јајце, а понекогаш може да бидат опасни по живот. Разберете дека некои печени јадења имаат јајца, особено во форма на прав. Затоа, алергичните луѓе треба да бидат внимателни кога ги консумираат. Погрижете се внимателно да ја проверите етикетата на состојките пред да земете такви оброци. Алергичните луѓе треба да утврдат дали објектот што се користи за производство на некои производи користи јајца бидејќи некои мали количини од нив може да поттикнат екстремни реакции кај одредени луѓе.

Бактерии

Недоволно варените или суровите јајца може да бидат контаминирани со бактерии, продирајќи во порите на лушпата. Истражувањата покажуваат дека сите сортирани јајца во САД се подложени на дезинфекција пред продажбата. Затоа, треба да се осигурате дека јајцата се добро сварени пред конзумирање за да се уништат бактериите.

Заклучок

Јајцата се богати со хранливи материи, а многу луѓе ги користат како здрава исхрана. Умерено јајце има околу 6 до 7 g протеини. Варените јајца се подобри за конзумирање бидејќи протеинот е многу достапен и се користи од телото. Дополнително, тие имаат нискокалорична количина на протеини и други есенцијални хранливи материи. Здравствените придобивки вклучуваат намалување на ризикот од срцеви заболувања, зголемување на добриот холестерол, поддршка на здравјето на очите и мозокот, борба против ризиците од рак на дојка и богати извори на протеини. Сепак, постојат ризици поврзани со јадењето јајца, вклучувајќи алергии и бактериска контаминација. Уверете се дека земате јајца во умерени количини; во спротивно, тие може да влијаат на вашето тело.

Моника Васерман е докторка и хонорарна писателка со седиште во ОК, која живее со нејзината мачка Бади. Таа пишува низ неколку вертикали, вклучувајќи живот, здравје, секс и љубов, врски и фитнес. Нејзините три големи љубови се викторијанските романи, либанската кујна и винтиџ пазарите. Кога не пишува, можете да ја најдете како се обидува повеќе да медитира, крева тегови или талка низ градот.

Најново од Здравје