Разгледајте ја психологијата на бојата на карминот со докторката Моника Васерман и психологот и советник за секс и врски Иева Кубилјуте од Олио Лусо за да можете да ги приспособите вашите бои да одговараат на влијанието што би сакале да го имате.

Што кажува вашата боја на кармин пред да направите

/

Бојата има влијание врз тоа како луѓето се однесуваат и реагираат на вас. Без разлика дали тоа се боите на вашата облека, бојата на вашата коса или боите на вашата шминка, боите што ќе ги изберете имаат ефект.

Разгледајте ја психологијата на бојата на кармин со доктор Моника Васерман и психолог и советник за секс и врски Иева Кубилјуте од Олио Лусо за да можете да ги приспособите вашите бои за да одговараат на влијанието што би сакале да го имате. 

Што кажува вашата боја на кармин пред да направите
Кредити: Олио Лусо

Crimson: дрско, смело и самоуверено

Црвената боја се поврзува со љубов, страст и возбуда. Crimson, потопло црвено, претставува решителност и успех, а истовремено емитува воздух на сензуалност.   

Кога да носите темноцрвена боја

Задебелени црвени усни се совршени за коктел вечери со девојките.

Акт: класичен и софистициран

Голите нијанси се поврзуваат со топлина и испуштаат практична и утешна аура.

Кога да се носат голи

Голите нијанси даваат воздух на авторитет што ги прави совршени за работа.

Браун: Составен и сигурен

Кафеавите се силни бои кои се поврзани со сигурност и сила како земјата на која живееме. 

Кога да носите кафена боја

Кафеавите нијанси се совршени како секојдневен кармин доколку имате потемна кожа

Црвена од тули: Силни и храбри

Црвеното од тули може да се најде меѓу темноцрвениот подспектар. Како и сите црвени нијанси вреска живост, енергија и виталност.

Кога да носите црвена тула

Оваа сутлерова црвена нијанса е совршена за деловни состаноци.

Бебе Пинк: љубезно, женско и нагласено 

Бебешката розова е поврзана со љубов и романса. Тоа е нежна женска боја која испушта љубезност и сочувство.

Кога да носите бебешко розево

Посветло розови нијанси како бебешка розова се одлични за настани како што се свадби.

Топло розова: шампанско и разиграно  

Во психологијата на бојата розовата е знак на надеж. Инспирира позитивни мисли и утешни чувства.

Кога да носите жешко розево

Оживејте ја секоја забава со носење жешки розови усни. Оваа сенка е дефинитивно за девојки кои сакаат да се забавуваат.

Црно: алтернатива и кул 

Црната боја е симбол на моќ, елеганција и мистерија.

Кога да се носи црно

Нека вашата внатрешна алт девојка блесне со смели црни усни. Совршено се комбинираат со инди или рок концерти.

Праска: Пријателски и енергичен

Праската предизвикува чувство на радост, топлина и младост.

Кога да носите праска  

Праската е сенка за екстроверти. Носете праска со денови надвор со пријателите.

Бургундија: богатство, моќ и пари

Бургундија испушта чувство на софистицираност и симболизира богатство и амбиција.

Кога да носите бордо 

Дозволете им на сите да ја знаат вашата вредност со носење бордо во скап ресторан

Портокалова: возбуда и авантура

Портокаловата боја е енергична боја поврзана со оптимизам и подмладување.

Кога да носите портокалова боја

Ако голите нијанси ви се здодевни, тогаш зачинете ги со портокалова усна. Работи совршено како похрабра боја со денови.

Виолетова: Индивидуалистичка и силна

Потребна е смела и самоуверена личност да носи виолетова боја на усните.

Кога да носите виолетова

Виолетова е одлична боја за разделба на ноќта или за создавање симпатичен есенски изглед.

Сина: егзотична и креативна

Сината е веројатно најдобрата боја што можете да ја изберете за вашите усни.

Кога да носите сино

Сините усни прават чудна облека да се појави или да се носи на вашиот следен егзотичен одмор

Иева Кубилјуте е психолог и советник за секс и врски и хонорарен писател. Таа е и консултант на неколку брендови за здравје и здравје. Додека Иева е специјализирана за покривање на теми за велнес, кои се движат од фитнес и исхрана, до ментална благосостојба, секс и врски и здравствени состојби, таа пишуваше за разновидни теми за животниот стил, вклучувајќи убавина и патување. Најдобрите моменти во кариерата вклучуваат: луксузен спа-прескокнување во Шпанија и приклучување кон теретана во Лондон од 18 илјади фунти годишно. Некој мора да го направи тоа! Кога не пишува на своето биро - или интервјуира експерти и студии на случај, Иева завршува со јога, добар филм и одлична нега на кожата (се разбира, малку е што таа не знае за буџетската убавина). Работи кои ѝ носат бескрајна радост: дигитални детоксикации, лате од овесно млеко и долги прошетки (а понекогаш и џогирање).

Најново од Стил и мода