3 ПРИДОБИВКИ ОД МАСЛОТО ОД КАЈСИИ

3 ПРИДОБИВКИ ОД МАСЛОТО ОД КАЈСИИ

Маслото од кајсија или маслото од семки од кајсија се извлекува од плодовите на дрвото од кајсија. Кајсиите главно се одгледуваат во Ерменија, Турција и Иран. Постојат најмалку 11 видови кајсии кои се одгледуваат во Азија, Европа, Северна Африка и Америка. Калифорнија е најголемиот производител на кајсии во САД. Кајсиите главно се одгледуваат поради нивните плодови богати со витамини А, Ц и Е, омега 9, 6 и 3 палмитински киселини и стеаринска киселина. Маслото од кајсија се извлекува од јадрото на плодот, додека семките може да се користат за екстракција на есенцијалното масло.

Екстракција на масло од семки од кајсија

Маслото од семки од кајсија се екстрахира од јадрата на плодот од кајсија со процес на ладно цедење. Јадрата најпрво се омекнуваат со натопување во вода за да се отстранат тврдите надворешни лушпи. Внатрешните јадра се притискаат за да се отстрани маслото; ова го зачувува квалитетот на маслото. Понекогаш семето се мелени во фин прав или паста. Семето или семето во прав или паста се ставаат помеѓу два ротирачки метали за да се извлече маслото. Металите вршат екстремен притисок што ги принудува семето да испушта масло. Суровото масло е средно жолто со мирис на кајсија. По рафинирањето, маслото станува жолто со послаб мирис. Во машината за пресување што се користи како добиточна храна се формира торта за преса.

Придобивките од маслото од семки од кајсија

Го промовира здравјето на кожата

Маслото од кајсија е богато со витамин Е, витамин Ц, витамин А и омега 3. Користењето на масло од кајсија може да доведе до здравје на кожата со омекнување и зајакнување на кожата, промовирање на сјајот на кожата и обезбедување длабока исхрана. Витаминот Е и помага на кожата да ја задржи еластичноста и бистрината за да ги заштити клетките од слободните радикали кои ја оштетуваат кожата. Маслото лесно се апсорбира во кожата за да обезбеди долготрајна хидратација. Масните киселини во маслото од кајсија делуваат како немрсни емолиенти за да ја негуваат и обновуваат сувата кожа. Конечно, омега 6 и 9 ја зајакнуваат и омекнуваат кожата давајќи и чувство како сатен. Маслото од кајсија исто така ги ублажува воспалителните состојби како розацеа, псоријаза и егзема. Нанесувањето кајсија на подрачјето со акни може да спречи таложење на себум во жлездите. Ако не сакате да ја отстраните шминката без да користите груби средства за чистење, тогаш маслото од кајсија е најдоброто решение; лесно може да го раствори маслото и остатоците од шминката на база на масло.

Промовира раст на косата

Нанесувањето на маслото од јадро на косата може да ги расплетка и да ги нахрани влакната, промовирајќи го растот на косата. Измешајте го маслото од кајсија со бадемово и кокосово масло и скалпот, овозможувајќи апсорпција 20 минути пред да го измиете со благ шампон и регенератор. Ако се прави 3-4 пати неделно, косата ќе биде мека, свиленкаста и уште повеќе податлива. Ова исто така ги намалува проблемите со скалпот поврзани со сувоста. Понатаму, кајсијата може нежно да се загрее и да се користи како третман за коса со врело масло за опаѓање на косата поради лошата исхрана, сувоста, суровите елементи на животната средина и загадувањето. Маслото од кајсија, исто така, може да го спречи предвременото проседило и да го промовира растот на негуваната коса.

Се користи во масажа

Маслото од кајсија е добро за масажа бидејќи е лесно и долготрајно. При масажа лесно се впива без мрсна текстура. Исто така, масните киселини во маслото од кајсија се неопходни за поздрава кожа. Можете да измешате 25 капки масло од кајсија со есенцијални масла како лаванда, камилица и иланг-иланг за утешна и возбудувачка блага масажа за возрасни. Ако се нанесува директно на погодената област, маслото од кајсија го смирува воспалението, ја ублажува болката и ги подобрува состојбите на кожата. Редовното масирање со масло од кајсија може да ја поттикне оштетената кожа и да ја подобри еластичноста, еластичноста и бистрината на кожата. Спротивно на тоа, мешавината од масло од кајсија со масло од рузмарин се користи за смирување и намалување на акните, псоријазата и егзема.

Се користи во медицината

Според Минаијан, и сор. (2014)., маслото од кајсија може да биде комплементарен лек за нарушувања на дебелото црево. Откриено е дека екстрактот од јадрото и маслото од кајсија ги подобруваат симптомите на колитис. Карабога и др. (2018).покажа дека маслото од кајсија ја штити цревната обвивка од развој на чир. Овие истражувања беа спроведени на стаорци. Тие заклучија дека тоа се должи на антиинфламаторното и антиоксидативното дејство на маслото. Маслото од кајсија може да има кардиопротективно дејство што го штити кардиоваскуларниот систем за да спречи срцев удар. Ова истражување е направено од Џанг и сор. (2011).Тјан и сор. (2016). исто така, заклучи дека маслото од кајсија може да го олесни негативниот ефект на хемотерапијата врз имунолошкиот систем и да го промовира растот на белите крвни зрнца. Конечно, маслото од кајсија може да се користи во ароматерапијата за чистење на респираторниот тракт и смирување на состојби како астма.

Како да направите масло од семки од кајсија

Маслото од кајсија е лесно и може лесно да се апсорбира без мрсна текстура како локално масло од кајсија. Кајсијата главно се користи како производ за убавина за чиста и мека кожа, како чистач и средство против стареење. Маслото или кремот од кајсија можете да го нанесете на погодената област и да го измасирате. Можете да го исчистите лицето со масло од кајсија измешано со шеќер и бадемово масло за чиста кожа. Маслото од кајсија ја обезбедува кожата со хранливи материи кои ги намалуваат знаците на стареење како брчките. Кога амигдалинот се отстранува од маслото од семки од кајсија, може да се внесе директно или да се додаде во оброци, пијалоци и салати. Ако одлучите да користите кајсија во храната, избегнувајте да го загревате маслото бидејќи ќе испари.

Заклучок

Маслото од кајсија е важно масло доколку сакате здрава и блескава кожа. Компонентите на маслото од кајсија како витаминот Е и лесно апсорбираното масло ја прават кожата да остане навлажнета долго време. Користењето на ова масло на вашата коса ќе го минимизира опаѓањето на косата и ќе ја одржи сјајна. Кајсијата не може да биде вистинско козметичко масло ако не се спомене нејзината способност да ја отстранува шминката. Конечно, маслото од кајсија може да се користи во медицинската област поради неговите антиоксидантни и антиинфламаторни својства. Користењето масло од кајсија е полесно бидејќи можете да го користите како локално или да го внесете.

Референци

Karaboğa, İ., Ovalı, MA, Yılmaz, A., & Alpaslan, M. (2018). Гастропротективен ефект на маслото од семки од кајсија кај гастрична мукозна повреда предизвикана од етанол кај стаорци. Биотехника и хистохемија, 93 (8), 601-607.

Минаијан, М., Ганади, А.,

Asadi, M., Etemad, M., & Mahzouni, P. (2014). Антивоспалителен ефект на прунус

Екстрактите од Armeniaca L. (кајсија) го подобруваат улцеративниот колитис предизвикан од TNBS кај стаорци.

Истражување во фармацевтските науки, 9 (4), 225.

Тијан, Х., Јан, Х., Тан, С., Жан, П., Мао, Х., Ванг,

P., & Wang, Z. (2016). Маслото од кајсија ја подобрува имуносупресијата поврзана со циклофосфамид кај стаорци. Липиди, 51 (8), 931-939.

Џанг, Џ., Гу, ХД, Жанг, Л., Тијан, ЗЈ, Џанг,

ZQ, Shi, XC и Ma, WH (2011). Заштитни ефекти на кернелот од кајсија

Масло на миокардот против исхемија-реперфузиона повреда кај стаорци. Храна и

Хемиска токсикологија, 49 (12), 3136-3141.

Најнови објави на Анастасија Филипенко (Види се)

Анастасија Филипенко е психолог за здравје и здравје, дерматолог и слободен писател. Таа често ги покрива убавината и негата на кожата, трендовите во храната и исхраната, здравјето и фитнесот и врските. Кога не пробува нови производи за нега на кожата, ќе ја најдете како оди на часови по велосипед, се занимава со јога, чита во парк или пробува нов рецепт.

Најново од CBD