FATCO - Градење на еден од водечките американски брендови за нега на кожа од говедско месо.

FATCO - Градење на еден од водечките американски брендови за нега на кожа од говедско месо.

At Фатко, ние сме специјализирани за правење природни и органски производи за лична нега со користење на лој (познато како и преработена говедска маст) од хранети со трева, одгледувани на пасишта, среќни крави! Лојот е исклучително хранлив и густ со хранливи материи и лекува за кожни заболувања како егзема и псоријаза. Носиме и целосна линија на масла за чистење и дезодоранси, со што нудиме производи за сите во вашето семејство!

Лојот е неверојатно богат со витамини А, Д, К и Е, сите кои се многу важни за здравјето на кожата.

Говедскиот лој нахранет со трева е неверојатно лековит и густ со хранливи материи и е смирувачки за кожни заболувања како егзема, псоријаза, дерматитис, кератоза пиларис, капа од лулка, сува кожа итн итн. Списокот продолжува и натаму! Ние користиме само најквалитетни животински масти, моментално имаме еден примарен извор за целиот наш лој наречен Fatworks, надвор од Колорадо. Тие ги добиваат сите нивни маснотии од 25 фарми во семејна сопственост со седиште во САД. Создаваме производи за нега на кожа и тело за длабоко негување користејќи дел од животното што вообичаено би се фрлило во ѓубре. Целиот лој што го користиме доаѓа од мали, семејни фарми со седиште во САД, кои одгледуваат животни одговорно и етички, а исто така ја обновуваат земјата во тој процес.

Имаме стотици мајки кои ја користат нашата Baby Butta исклучиво на своите бебиња откако ја лансиравме пред 8 години, бидејќи ја мразат идејата да користат работи како стероидни креми на чувствителната кожа на нивните бебиња! Со конзистентност малку повеќе како мелем, овој производ првенствено содржи лој од говеда хранета со трева, одгледувана на пасишта, со седиште во САД. Лојот е богат со витамини и хранливи материи кои растителните масти едноставно не ги поседуваат, што го прави суперхрана за вашата кожа!

Ние првенствено се фокусираме на производство на висококвалитетни производи за кожа, тело и косата. Неколку од нашите најпродавани производи се нашиот природен дезодоранс Stank Stop (достапен и во крем и во стап), нашата Масен стап (навлажнувачки стап за сите намени) и нашиот Myrrhaculous крем за лице (тешка крема без која нема да можете да живеете во зима!). Во поново време додадовме во нашиот асортиман повеќе производи за тело и коса, вклучувајќи ги и нашите Сапун барови на база на лој и шампон + регенератор барови.

Приказната на основачот/сопственикот и што ги мотивирало да започнат бизнис – 

Како Палео начин на живот инспирираше иновации во индустријата за нега на кожа.

Откако го направив мојот прв „Whole30“ во 2012 година, почнав да прифаќам повеќе палео начин на живот, што целосно ми го промени животот! Се чувствував подобро и имав еден тон повеќе енергија! Како што почнав да обрнувам повеќе внимание на храната што ја ставам во моето тело, почнав да обрнувам многу повеќе внимание и на производите што ги користев на моето тело. Почнав подлабоко да навлегувам во производите што ги користев секојдневно (шампон, миење тело, шминка итн.) и сфатив дека многу од овие производи се полни со токсични хемикалии и опасни состојки. Така, почнав да правам многу мои производи за лична нега!

Откако направив истражување преку веб-страницата на Вестон А Прајс Фондацијата, почнав да учам се повеќе и повеќе за придобивките од локалното користење на говедско месо хрането со трева и почнав да го интегрирам во рецептите што ги правев дома. Ги споделував со пријателите и семејството, а луѓето ги САКАА! Полека сфатив дека навистина нема ништо друго слично на овие производи на пазарот и сфатив дека ова е бренд со огромен потенцијал!

Како што станав се повеќе и повеќе страстни за овие производи и помалку страстна за мојата работа со полно работно време (како производствен инженер), она што започна како хоби брзо се претвори во бизнис со целосен обем! 

Ја изградив мојата прва веб-страница на Squarespace и веднаш почнав да продавам производи. Првите неколку години учествувавме на многу големи саеми, обидувајќи се да ги добиеме нашите производи пред големите трговци на мало. Додека многу купувачи мислеа дека нашите производи се интересни и иновативни, трендовите во категоријата (т.е. „на база на растенија“ и „погодни за веганите“) ги оддалечија од носењето на нашата линија. Во 2017 година ни пристапи Таргет, кој реши да ги носи нашите производи во околу 500 продавници! Ова беше ОГРОМНО за нас! Таргет заврши со носење на нашите производи во нивната природна убавина од јануари 2018 до јуни 2020 година. 

Во денешно време, можете да ги најдете нашите производи на сајтови како Thrive Market, Amazon и (се разбира) нашата сопствена веб-страница, www.fatco.com. Низ годините, откривме дека нашиот канал за директна продажба е навистина нашиот „леб и путер“ и затоа ги фокусираме најголем дел од нашите напори и ресурси.

Предизвиците со кои се соочува бизнисот/пазарот – 

Зошто FATCO рече „Не“ на Greenwashing и „Да“ на природни, одржливи производи кои го промовираат здравјето на кожата.

Најголемиот предизвик со кој се соочува FATCO во моментов е истиот предизвик со кој се соочува во последните 8 години...а тоа е актуелниот тренд во категоријата за нега на кожа. Во моментов, производите за нега на кожа кои се „растителни“ и „пријателски за веганите“ се многу тренди. Ова се видовите на производи што ги бараат многу купувачи на мало кога бараат нови линии за носење. Бидејќи нашите производи се направени од животински масти, тие се сосема спротивни од „пријателски за веганите“. 

Сепак, се појави и голема група на луѓе, како оние кои следат кетогена или месојадна диета, кои цврсто веруваат во употребата на животински масти! И за среќа, можеме да ги таргетираме преку употреба на социјалните медиуми!

Друг предизвик со кој се соочуваме е околу однапред замислените сфаќања на потрошувачите за мастите и маслата. Општеството стана толку „дебело-фобично“ и „фобично од масло“ што изгубивме од вид сè друго. Уште од 10 години ни е вкоренето дека мора да го миете лицето два пати на ден, со груби средства за чистење или скапи пилинг за да имате убава кожа. Но, кога би можеле да ја оставиме нашата кожа сама на 5 минути и да ја оставиме да го направи тоа, ќе бидеме изненадени колку добро може да функционира! Употребата на масти и масла на вашата кожа и овозможува на вашата кожа повторно да го балансира сопственото природно производство на маснотии и да се врати на неутрална состојба. Мастите и маслото НЕ се непријатели! И ние се стремиме да ги научиме нашите клиенти за придобивките од користењето масла и масти на вашата кожа секојдневно!

Конечно, маркетингот сега стана многу поскап отколку што било кога било во минатото. Кога го започнав FATCO во 2014 година, беше многу лесно да се развивам на социјалните мрежи. Тогаш, лесно можев да дојдам до влијателите на социјалните мрежи и да им испратам производ да го испробаат во замена тие да го споделат со својата публика. Во денешно време, секој со повеќе од 5 следбеници е „инфлуенсер“ и сите очекуваат бесплатни работи. Згора на тоа, објавувањето реклами на платформи како FB/IG и google стана многу поскапо отколку што било кога било во минатото. Во денешно време, маркетингот се чувствува многу покомплициран!

Сепак, постојат неколку можности за нашиот бренд во моментов!  Нашата најголема можност во моментов е околу промената на „растителни“ трендови! Иако може да има подгрупа од популацијата која верува дека сè што е „засновано на растенија“ е подобро, има уште една подгрупа која цврсто верува во спротивното! Тие веруваат во регенеративното земјоделство и дека се што е од растително потекло ја уништува нашата почва. Тие веруваат дека кравите не ја убиваат планетата, туку дека вината е неодговорното сточарство. Тие веруваат дека клучот за враќање на климатските промени е во заздравувањето на нашата почва со употреба на животни кои пасат на пасиштата, а не со садење монокултурни култури и елиминирање на сите животни од синџирот на исхрана. Тоа се дискусии кои се повеќе се водат. И ако би ЈАДЕЛЕ парче животно, тогаш зошто би биле против користење на нешто што доаѓа од животно на вашата кожа???

Друга можност со која се соочуваме е желбата на потрошувачот за навистина чисти, вистински природни производи за нега на кожата. Потрошувачите стануваат се повеќе и повеќе едуцирани за токсичните хемикалии кои се наоѓаат во нивните производи за лична нега. Категоријата органска лична нега треба да вреди 16 милијарди долари до 2020 година, а една третина од сите потрошувачи рекоа дека природното/органското е фактор кој влијае во нивната одлука за купување. Но...индустријата за здравје и убавина се бори да продолжи.

Просечниот возрасен секој ден користи околу 12 производи за лична нега кои содржат 160 уникатни хемиски состојки. Ова се хемикалии кои влијаат на нашето здравје. Тие можат да влијаат на плодноста, тие се поврзани со рак и можат да направат хаос на нашите хормони. Нашата кожа е нашиот најголем орган и апсорбира сè што ставаме на неа. Како што потрошувачите стануваат посвесни за перењето зелено и продолжуваат да се едуцираат за токсичните хемикалии кои треба да ги внимаваат при купување производи за нега на кожа, големите брендови ќе бидат во неволја. Со производите на FATCO, клиентот може да ги прочита и изговори сите состојки што ги користиме, а ние сме целосно транспарентни за сè што влегува во нашиот бренд. 

Совети за другите за бизнис

Совети на Каси за аспиранти претприемачи

1) Опкружете се со луѓе кои веруваат во вас и верувајте во она што го правите. Ако луѓето во вашиот живот не веруваат во она што го правите исто како и вие, тоа на крајот ќе стане токсично и ќе го задушува вашиот успех. 

2) Би сакал рано да побарав повеќе помош. Научив многу работи сам и тоа го закочи мојот раст на почетокот. Има ТОНИ луѓе кои сакаат да ви помогнат и да ве видат како успешен…искористете го тоа! 

3) кога имате сопствен бизнис, ќе работите понапорно и повеќе часови отколку што некогаш сте работеле на вашата работа 9-5. Но, наградата и чувството што произлегуваат од работата за себе и создавањето нешто неверојатно се бесценети!

4) Никогаш нема да има „совршено“ време за започнување бизнис. Не мора да се откажете од вашите 9-5 за да започнете бизнис...започнете мали, како споредна гужва. Откако сум сопственик на сопствен бизнис 8 години, дефинитивно има што да се каже за удобноста и стабилноста на неделната плата. Нема гламур да се откажете од добро платената работа само за да бидете скршени и под стрес цело време… Не скокајте додека не знаете дека ќе ве држи падобран!

MS, Универзитетот во Тарту
Специјалист за спиење

Користејќи го стекнатото академско и професионално искуство, ги советувам пациентите со различни поплаки за менталното здравје - депресивно расположение, нервоза, недостаток на енергија и интерес, нарушувања на спиењето, напади на паника, опсесивни мисли и вознемиреност, тешкотии со концентрирање и стрес. Во слободно време сакам да сликам и да одам на долги прошетки на плажа. Една од моите најнови опсесии е судоку - прекрасна активност за смирување на немирниот ум.

Најново од Business News