Тајландски сребрен накит Abeille Bijoux со златно срце

Abeille Bijoux: Тајландски сребрен накит со златно срце

Запознајте ја Абеј Бижу

Abeille Bijoux е производител на сребрен накит инспириран од океанот со седиште во Пукет, Тајланд - дестинација позната по сонце, ноќен живот и прекрасни плажи. Бидејќи океанот е толку важен за нас овде во Пукет, не е изненадувачки што нашите уникатни дизајни на накит се инспирирани од огромната низа морски суштества што може да се најдат под брановите овде во јужен Тајланд, како морски желки; китови, па дури и ајкули!

Секое парче од нашиот сребрен накит е внимателно изработено со користење на локално набавено сребро и скапоцени камења. Ние сме доволно среќни што сме со седиште во земја која е светски позната по ископувањето и трговијата со скапоцени камења, особено единствениот црно-ѕвезден сафир, кој може да се најде само овде во Тајланд. Повеќе од сè, нашиот накит е прослава на самиот Тајланд - неговите „луѓе, неговата“ култура и пред сè, неговите природни чуда.

Почитувањето на нашите океани влева сè што правиме и секое парче накит што го продаваме. На тајландски, ова го нарекуваме „рак тахлај“, што значи „океанска љубов“. Како искусен нуркач, видов како загадувањето и човечките активности го уништија океанскиот екосистем. Накитот ќе ми овозможи да ја подигнам свеста за овој проблем и да донирам за еколошки цели кои активно се обидуваат да ги спасат океанските животни, како што е организацијата Тајландски кит ајкула.

Забавен факт: и покрај тоа што нашата компанија се фокусира на морски животни и зачувување, можеби ќе забележите дека нашето лого е пчела. Тоа е затоа што моето име, Пуенг, значи „медоносна пчела“ на тајландски - исто како и „Абеј“, кое го избрав како име на нашата компанија како почит на мојот сопруг, од Франција.

Приказна на основачот

Нашата приказна започна во 2017 година кога работев како инструктор за нуркање во сончевиот јужен Тајланд. Нуркањето е вообичаена туристичка атракција овде во Тајланд, а нивното воведување во чудата на океанот беше остварување на сонот. Сепак, тоа истовремено беше и исцрпувачки сон! Иако сакав да гледам огромна разновидност на морски животни кои мирно пливаат во топлите, пенливи води, ми недостигаа мојот сопруг и малиот син во текот на моите долги, физички тешки денови. 

Во излив на инспирација, сфатив дека можам да ја комбинирам мојата љубов кон морето со мојот интерес за изработка на накит - и тогаш се роди Abeille Bijoux. Сакам да мислам дека брановите ми ја шепнаа идејата на уво и многу ми е мило што слушав. Сепак, мојот интерес за накит не започна со морето. На крајот на краиштата, ние Тајланѓаните го сакаме тоа! Тајланд има долга, богата традиција на изработка на златен и сребрен накит, која се протега наназад со векови - и овие денови, тајландскиот пазар на накит генерира речиси 30 милијарди американски долари годишно приход. За среќа, имам вујко кој е живо продолжение на оваа древна уметност. Тој е доста добро познат по својата изработка - тој беше одговорен за изградба на сложена златна ограда што го штити дрвото Јаја Шри Маха Боди во Шри Ланка, најстарото дрво засадено од човекот на Земјата и важно место во будистичката религија. Со негово водство, почнав да го учам предизвикувачкиот и смирувачки занает за изработка на накит. 

Откако открив дека сум доволно вешт да ги реплицирам сложените дизајни што ги замислив, го лансирав Abeille Bijoux. До денес, сите наши сребрени поставки се фалсификувани во куќата - а под дома, мислам во мојата куќа! Мојата работна маса за накит стана парче мебел исто толку витално за нашиот дом како што може да биде масата во трпезаријата или телевизорот. Најдобро од сè, можам да ги поминам деновите блиску до мојот сопруг и синот, по што копнеев повеќе од било што во тие долги денови под вода.

Предизвиците со кои се соочуваме

Како што споменав претходно, Тајландците сакаат накит. Сепак, традиционално тие претпочитаат златен накит - само прошетајте низ кој било трговски центар во Тајланд и ќе видите продавници за злато насекаде! Среброто може да биде потешко да се продаде на луѓето од Тајланд (но ние активно работиме на тоа да го промениме). Несомнено, најголемиот дел од нашиот бизнис доаѓа од туристи од Европа и Северна Америка, каде што почесто се носи сребрен накит. Од година во година, Тајланд отсекогаш бил меѓу првите десет туристички дестинации во светот, така што секогаш имало постојан прилив на нови клиенти - додека не се појави Ковид.

Економијата на Пукет отсекогаш во голема мера зависела од туризмот, па можете да ги замислите ефектите од пандемијата Ковид на нашиот остров. Со еден збор, времињата беа исклучително тешки за нашиот бизнис и за сите други! Сепак, Ковид ми дозволи да конципирам смели нови дизајни и да одвојам време да научам како да ги креирам беспрекорно. Исто така, имавме голем поттик брзо да го префрлиме фокусот на нашиот бизнис од лично на онлајн продажба, што беше неверојатно важно за нашиот опстанок за време на пандемијата. 

Доловувањето на вистинската суштина на морските животни бара многу внимателно внимание. Додека го учев занаетот, вујко ми ја истакна важноста да се посветува големо внимание на деталите, што беше важно затоа што накитот што сакав да го создадам ќе биде прилично сложен. На пример, нашата Нараквица Ocean Treasures е изграден од неколку ситни, многу детални, меѓусебно поврзани сребрени школки. И покрај тоа што може да биде предизвик, јас секогаш ќе бидам благодарен на занаетот за изработка на накит што ја разбуди мојата креативност и ми дозволи да имам сопствен бизнис. Исто така, се покажа како неверојатно исполнувачко, особено затоа што можам да му вратам нешто на океанот што ме инспирираше толку многу. 

Можности за раст

Производството на сребро е главна индустрија во Тајланд. Педесет илјади метрички тони сребро доаѓаат од тајландските рудници секоја година! Покрај тоа, луѓето ширум светот доаѓаат во Бангкок за да се занимаваат со сурови и полирани скапоцени камења, особено рубини и сафири. Сето ова ни олеснува да ги добиеме суровините што ни се потребни за да го создадеме нашиот накит. Сега кога Пукет повторно се отвора кон светот, можеме да го покажеме нашиот накит во нашиот сосема нов изложбен салон на Island Magic и на нашата веб-страница, www.abeillebijoux.com. Ние, исто така, домаќини на интимни работилници за изработка на накит кои се покажаа како доста популарни и кај туристите и кај локалното население.

Самата тајландска култура е длабок извор на инспирација за нас. Дури и како Тајланѓанец, секогаш има некое ново катче од мојата култура за откривање и истражување. На пример, неодамна го лансиравме нашиот нов Џеј Ди колекција. Зборовите „Jai dee“ значат „добро срце“, а оваа колекција ја слави важноста на добрината и толеранцијата во тајландската култура. „Јаи ди“ е вообичаен начин да се опишат луѓето кои брзо им помагаат на другите - особина што мислиме дека светот може да ја користи многу повеќе.

Тајланд е полн со креативни луѓе, па често соработуваме со локални уметници и дизајнери. На пример, тајландски Црвени обетки од агат од чипка беа создадени во партнерство со Sainamthip Pornthammapricha, талентиран тајландски занаетчија. Овие соработки не само што помагаат во поддршката на локалните уметници, туку и ги одржуваат нашите дизајни свежи и инспирацијата да тече! 

Совети за нови претприемачи

Дури и во најдобрите времиња, менувањето на кариерата може да биде тешко - но менувањето на кариерата и истовремено отворањето на бизнис се двојно потешки. Меѓутоа, само затоа што е тешко не значи дека не е можно со правилен план и систем за поддршка.

Кога би можел да им понудам некој совет на потенцијалните претприемачи, би рекол:

Прифатете го она што ве прави единствени

Потребна е храброст и посветеност - и може да бара од вас да направите радикална промена во вашиот живот. Ако не сте исполнети во вашата кариера, нема подобро време од сега да почнете да размислувате за тоа како можете да најдете радост во вашата работа.

Побарајте инспирација кај вашите најблиски

За среќа, имам талентиран вујко, неверојатно корисен круг на пријатели и љубен и поддржувачки сопруг. Без нив, не би можел да го започнам мојот бизнис или да го постигнам нивото на успех во кое уживам сега. Покрај моите пријатели и семејството, црпам инспирација од природата и тајландската култура - две други работи кои длабоко ги сакам. Додека го започнувате вашето претприемачко патување, вашите најблиски и работите што ги сакате може да бидат огромен извор на инспирација. Прегрнете ги!

Вратете се секогаш кога е можно

Ние Тајланѓаните веруваме во карма - она ​​што го правите во овој живот влијае на сè околу вас, па што и да правите, не заборавајте да направите нешто добро за светот. Вашиот начин на враќање може да биде единствен и посебен. Без разлика за која причина сте страсни, постои начин да влијаете позитивно на светот. Најдете го, и добрите работи ќе ве најдат!

Пред пет години, Abeille Bijoux започна со нуркање и сон. Сега, иднината на Abeille Bijoux изгледа посветла од кога било. Внимавајте на нас - додека растеме, ќе се фокусираме на тоа да го направиме светот малку посјаен, а океаните почист!

MS, Универзитетот во Тарту
Специјалист за спиење

Користејќи го стекнатото академско и професионално искуство, ги советувам пациентите со различни поплаки за менталното здравје - депресивно расположение, нервоза, недостаток на енергија и интерес, нарушувања на спиењето, напади на паника, опсесивни мисли и вознемиреност, тешкотии со концентрирање и стрес. Во слободно време сакам да сликам и да одам на долги прошетки на плажа. Една од моите најнови опсесии е судоку - прекрасна активност за смирување на немирниот ум.

Најново од Business News