DLISH ги враќа емоциите во светот на подароците преку традицијата и иновациите

DLISH ги враќа емоциите во светот на подароците преку традицијата и иновациите

Медиумски контакти:

[заштитена по е-пошта]

DLISH гради подлабока емотивна врска

во свет исполнет со масовно произведени, неинспирирани подароци

притоа поддржувајќи ги локалните занаетчии, фармери и дизајнери

околу нивното традиционално знаење.

Основач на ДЛИШ, Мона Бавар

Засекогаш инспирирани од храна, уметност и дизајн, ДИЛИШ е на мисија да ја поттикне радосната искра што сите ја паметиме од одвиткувањето на подароците како мали. Интригата. Возбудата. Безвременското чувство за ритуал. Основана и курирана од Мона Бавар, ДЛИШ е изграден околу идејата за подарување со стил. Целосно управуваниот и управуван женски бизнис е посветен на додавање на многу потребни емоции во светот на подароците додека повторно ја разгорува можноста за задоволство.

Претприемач, куратор, креативец, естет и светски патник кој е инспириран од луѓето што ги среќава, како и од местата, глетките, звуците, вкусовите и вкусовите на местата што ги посетува, Мона, ужива да ги зближува луѓето преку курирани искуства спакувани во карактеристични кутии.

Како глобален граѓанин кој моментално живее во Милано, Мона секојдневно е инспирирана од нејзината околина и прекрасниот италијански начин на живот. „Да имам пристап до занаетчиите, кујната и пијалоците од Италија секојдневно ме охрабрува да сакам да споделам малку „ла долче вита“ со другите преку производите што ги набавувам за љубителите на храната, уметноста и дизајнот“. Водејќи тим од енергични креативци, Мона и нејзиниот тим тесно соработуваат за да ги набават најуникатните предмети и најпрекрасните вкусови од целиот свет. Таа се стреми да воспостави односи со добавувачи и занаетчии (од кои многу се жени), поддржувајќи ги нивните мали бизниси и споделувајќи ја нивната стока со глобалниот пазар.

Родена во Иран и израсната во САД, Мона верува дека клучот за кршење на границите и учење за различни култури и традиции е преку вкусовите кои се споделуваат околу масата. „Како имигранти кои беа малтретирани од новиот свет во кој живеевме и на кој се обидувавме да се прилагодиме, трпезата стана прибежиште за мене и моето семејство. Секој ден започнувавме околу масата слушајќи го татко ми како зборува за актуелните работи, а денот го завршувавме околу истата маса, споделувајќи ги настаните од денот додека јадевме вкусни персиски јадења што мајка ми ги подготви – несвесни за длабокото влијание на овие ритуали. би имал на мојот живот“.

Незаборавни искуства околу масата DLISH

Во согласност со ова верување, Мона неодамна го лансираше DLISH Табела, интимен амбиент каде што луѓето од целиот свет можат да се здружат за да искусат уникатни вкусови, да запознаат луѓе од различно потекло додека споделуваат приказни. Многу од овие приказни може да се најдат во Списание DLISH, онлајн магазин посветен на своите читатели да им обезбеди ексклузивни интервјуа со креаторите на промени, трендсетерите, дизајнерите, готвачите, научниците и иноваторите во светот на храната, уметноста и дизајнот.

Во мај 2022 година, заедно со еден од партнерите на DLISH, Eleit.it, DLISH Table официјално беше лансирана во волшебниот италијански регион Кампанија. Дводневниот настан започна во динамичниот град Неапол и заврши во живописното крајбрежно село Нерано на брегот Амалфи. Патувањето опфати истакната група новинари, дизајнери, кулинарски експерти и занаетчии кои ја споделија инспирацијата зад многу од предметите што ги наоѓате на ДИЛИШ

„Масата DLISH е нов начин на подарување што им овозможува на примателот на подарокот, како и на подарувачот да ја живеат приказната зад предметот и вкусовите. Тоа е мој начин да им оддадам почит на емоциите што ги чувствувам секогаш кога седам околу маса со семејството и пријателите, споделувајќи посебни моменти додека создавам животински спомени – тоа се скапоцени подароци“. 

Кутија за подароци Famiglia Oliva во соработка со Eleit.it

На крајот од 2-дневниот настан, DLISH ја претстави својата нова кутија за подароци, La Famiglia Oliva, што го имаат направено во соработка со Eleit.it. Кутијата за подароци со повеќе сетила го спојува извонредното и ретко DOP екстра девственото маслиново масло на брегот Амалфи во Италија со три карактеристични рачно изработени садови дизајнирани да го подобрат искуството за дегустација на маслиново масло, истовремено поттикнувајќи ја љубопитноста. Секој од нив е рачно изработен од занаетчии во историскиот центар на Неапол и го поканува потрошувачот да го доживее древниот ритуал на дегустација на маслиново масло. 

Се разбира, како и повеќето претприемачи, патувањето на Мона до наоѓање на нејзината радост не беше лесно. „Можам да ви кажам дека целото мое патување е и беше формативна лекција која ги вклучува и тешкотиите и наградите. По добивањето на својата магистерска диплома од Универзитетот СДА Бокони во Милано, Мона одлучи да не го врати корпоративниот свет, туку да остане во Италија и да ја следи својата страст – да ги истражува вкусовите и регионите на Италија. Не знаеше дека нејзината нова, бунтовничка авантура ќе доведе до DLISH. „Се сеќавам дека им кажав на моите родители дека нема да се вратам дома во САД, ниту пак ќе се вратам на работа 9-5. Можете да го замислите шокот што го почувствуваа“.

Посветена на својата визија, Мона се справи со оние кои не го опишуваат тоа така што остана доследна на својата мисија да го врати срцето на инаку заситен и без емоции пазар за подароци. Нејзиниот најголем предизвик е да ги најде вистинските инвеститори кои ја споделуваат нејзината визија и страст. „Како и повеќето стартапи, ни треба капитал за да можеме да се натпреваруваме на многу заситен пазар. Ние правиме убава работа и посветени сме на поддршка на заедницата на заборавени занаетчии, и за жал, понекогаш е тешко да се натераат инвеститорите да ја согледаат важноста на инвестирањето во традицијата, автентичноста и историјата“.

Подарок за кафе DLISH

Од самиот почеток, DLISH е свесен за променливиот свет на маркетингот и се обиде да користи иновативни идеи во својата маркетинг стратегија. Од соработки со партнери со истомисленици кои ја споделуваат визијата за спојување на традицијата со иновациите, до настани центрирани околу мултисензорни искуства каде дизајнерите и занаетчиите ги споделуваат своите приказни, до влегувањето во NFT и крипто светот, ДИЛИШ ги користи иновациите и заедницата за да ја револуционизира индустријата за подароци додека вбризгува емоции во безживотната индустрија. 

Се подразбира дека сегашната деловна клима е предизвикана од многу макро фактори од логистички прашања, прокси војни и недостиг на храна и снабдување. „Многу бизниси, вклучително и DLISH, работат напорно за да најдат алтернативни решенија за да го направат подарувањето што е можно побеспрекорно и значајно“. Неодамна, DLISH имплементира апликација за план за плаќање, Klarna, која им овозможува на клиентите да плаќаат на рати. Тие исто така лансираат економични игри на маса како што се карти за играње, загатки и друго. „Ние сме цврсти уверени дека секој предизвик создава можност и ова, како и многу други времиња во историјата, е предизвикувачки период кога многу бизниси можат да се насочат кон задоволување на променливите потреби на клиентите.

Јадења за дегустација и сервирање моцарела Достапно во DLISH

Она што го издвојува DLISH од конкурентите е фактот што тие обединуваат висок дизајн и вкусна храна и пијалоци од целиот свет додека градат заедница на локални производители, занаетчии, кулинарски производители и дизајнери за да ги поддржат нивните особини и да ги споделат нивните инспиративни приказни. „Многу е лесно да отидете на Амазон и да нарачате генерички подарок или да испратите некому картичка за подарок од конвенционален бренд, но колку е незаборавно и прекрасно изненадувачки кога испраќате внимателен, значаен подарок со длабока приказна зад него и инспиративни луѓе. произведувајќи го“.

DLISH исто така има влијание во светот на корпоративните подароци. Со многу курирана и нарачана услуга за подароци од консиерж, DLISH работи со многу клиенти на Fortune 500, како што се Pfizer, The Fork, Google за да има незаборавно влијание и да го зголеми задржувањето. Одговорот на нивниот уникатен пристап за подарување, им помогна на успешните брендови да станат центар на разговорот „Доаѓајќи од корпоративно потекло, разбирам колку е важно да се има стратешка стратегија за подарување која не само што ќе го зголеми задржувањето, туку и ќе ја направи вашата компанија центар на разговорот“. Покрај корпоративните клиенти, DLISH ја гледа важноста од обезбедување на нарачани услуги за подароци на низа клиенти кои сакаат да се истакнат во инаку униформен свет. 

Нарачани услуги за подароци

Покрај поддршката на локалните креативци и продуценти, Мона ужива во менторството и споделувањето на своето искуство со други претприемачи кои се доволно храбри да го „одат патот што помалку патуваат“ следејќи ги нивните страсти. „Знам дека е предизвик, но патувањето е повеќе за воспоставување успешен бизнис или создавање производ. Тоа е патување на самопрепознавање, на самосвест. За време на најтешките предизвици ние навистина разбираме кои сме и за што сме способни. Исто така, обидете се никогаш да не се споредувате со некој друг – исто како семето кое го одгледува својот плод во себе, покажувајќи ја својата вистинска природа“.

Иднината изгледа светла за DLISH додека се подготвуваат за празничната сезона со нови соработки, незаборавни собири околу DLISH Table, веб 3.0, нови производи и искуства и многу повеќе. 

„Засекогаш сум им благодарен на сите луѓе во мојот живот кои ми дадоа искуства, ресурси и можности да споделам материјални и нематеријални подароци со светот. Чест ми е што можам да поддржам заедница на креативци, занаетчии, фармери и дизајнери кои ни даваат ретки подароци секој ден од нашиот живот. Скапоцените моменти околу масата, создавање спомени, споделување приказни, изразување емоции и кршење на границите се ретките дарови на животот – оние што сакам да ги споделам со сите“.

Следете ДИЛИШ за да видите повеќе од нивната работа. 

Анастасија Филипенко е психолог за здравје и здравје, дерматолог и слободен писател. Таа често ги покрива убавината и негата на кожата, трендовите во храната и исхраната, здравјето и фитнесот и врските. Кога не пробува нови производи за нега на кожата, ќе ја најдете како оди на часови по велосипед, се занимава со јога, чита во парк или пробува нов рецепт.

Најново од Business News

Voices of Travel Business

Voices of Travel е патување и јазичен бизнис/блог кој ги охрабрува луѓето да патуваат и да го истражуваат