KUSHLY CBD REVIEW

Преглед на Kushly CBD

Kushly CBD е неодамна основана компанија CBD која е популарно позната по своите производи одлични придобивки за своите клиенти. Компанијата нуди висококвалитетни CBD производи со целосен спектар и исто така се стреми да ги едуцира луѓето за терапевтските придобивки од CBD. Брендот нуди широк асортиман на производи, вклучувајќи капсули, гуми за џвакање, задоволства за домашни миленици, тинктури од масло, пенкала, топични производи, производи за нега на кожа, бомби за капење и CBD чепкалки за заби. Следствено, клиентите добиваат многу здравствени придобивки од конзумирањето на производите. Тие помагаат во ублажување на болки во зглобовите, спречување на артритис, заздравување на рани, астма, улцеративен колитис, депресија, стрес, анксиозност, елиминирање на рани, кашлица, воспаление, намалување на ризикот од срцев удар, мозочен удар.

Во некои случаи, докажано е дека ги минимизира штетите и симптомите предизвикани од рак. Сите овие и други здравствени придобивки може да се најдат во производите на Kushly. Компанијата тврди дека ги поминала низ лаборатории од третиот дел, иако не најдовме резултати на ниту една јавна страница. Клиентите можат да ги добијат овие производи по џебна цена во зависност од видот и количината mg CBD што ја барате. Спроведовме извештај за цените на цените на 137 брендови од индустријата CBD, и откако ги споредивме, го рангиравме Kushly CBD во ценовниот ранг ~C~. Тоа значи дека нивните цени се просечни до скапи. Иако брендот не е многу транспарентен со своите информации, клиентите испратија добри критики за ефектите на овие производи.

За компанијата

Kushly CBD е компанија со седиште во САД лоцирана во Лос Анџелес, Калифорнија. Основана е од Cody Alt во 2018 година за да им понуди на сите можност да имаат пристап до придобивките од CBD производите со целосен спектар. Коди е познат и по неговиот познат бренд CBD Purekana кој нуди речиси слични производи на Кушли. За време на нашето истражување, наидовме на едно негово минато интервју каде тој ја објасни основаната приказна на неговите брендови. Неговата прва средба со CBD и THC била преку неговиот пријател, кој го препорачал за да му помогне со неговите проблеми со спиењето. Резултатите биле задоволувачки и токму тогаш решил да влезе во индустријата за канабис. Тој го лансираше својот бренд и се фокусираше на испорака на производи до своите клиенти.Иако тоа беше добра идеја, побарувачката за канабис беше недоволна; па затоа решил да го промени својот бизнис за да произведува квалитетни THC производи. Негативните фактори како законитостите, политиките и усогласеноста го принудија да прави чисто CBD производи.

Компанијата исто така изјави дека користат органски коноп добиен од фармите во Кентаки за производство на своите производи. Конопот се пренесува низ процесот на екстракција на јаглерод диоксид и потоа се додаваат други корисни состојки кои го сочинуваат финалниот производ. Сите нивни производи имаат различни вкусови и моќи од кои потрошувачите можат да изберат. Следствено, сфативме дека компанијата понуди малку или никакви детали за основањето или лабораториските резултати за време на нашето истражување. Сепак, на страницата е многу лесно да се движите бидејќи е уредена систематски, а сите делови даваат одредени информации за нејзините активности. Производите се подредени подеднакво, а секоја страница на производот содржи информации за производот, вклучувајќи упатства за дозирање, состојки, упатства за употреба, придобивки, моќ и какви било несакани ефекти што може да се почувствуваат по консумирањето.

Иако изјавија дека се состојат од помалку од 0.2% од THC, не беа приложени докази. Компанијата не обезбеди никакви детали за нивната независна лабораторија од трета страна или какви било резултати што докажуваат дека производите поминале низ тестови за чистота. На оваа веб-локација исто така не се дадени информации за производствениот процес или за историјата и основањето на компанијата. Покрај тоа, ниту една етикета или страница на производите отворено не го објаснуваат типот на екстракт од CBD што се користи за овие производи. Ова може да биде тешко за клиентите кои можеби сакаат да консумираат чист CBD наместо целото растение CBD. Иако тие изјавија дека изворот на нивниот коноп е чисто од овластени фарми за коноп во САД, не наидовме на никаков доказ што го оправдува тоа. Сепак, тие го направија своето искуство за купување и испорака апсолутно за секој клиент. Клиентите изјавија дека им е лесно да додаваат производи во колички или да додадат какви било релевантни информации за нивните нарачки. Компанијата го направи поедноставно за клиентите со бесплатна испорака за сите нивни нарачки. Тие ги испорачуваат нарачките во рок од два или три дена, а вашите пари се загарантирани за враќање. На нивната веб-страница беше наведено дека даваат попуст од 25% на клиентите кои ќе купат три пакување од кој било производ од каталогот за нега на кожа. Тие исто така нудат попуст од 15% за да се регистрирате за да го добивате нивниот билтен. Покрај тоа, тие обезбедија купонски кодови со кои може да се намалат вашите куповни цени за 20%. Иако компанијата обезбеди број за контакт и адреса на е-пошта, нивните услуги за клиенти се несигурни бидејќи не добивме повратни информации откако ги контактиравме во врска со резултатите од лабораторијата. За клиентите кои бараат повеќе информации за брендот, постои дел за ЧПП каде се одговорени некои најчесто поставувани прашања. Можете исто така да го пребарувате нивниот онлајн блог за повеќе детали.

Процесот на производство

Нивната веб-страница наведува дека компанијата користи органски коноп одгледуван во Кентаки за да ги произведе своите висококвалитетни CBD производи. Докажано е дека производите се 100% органски, без глутен, не-ГМО, кои содржат мала количина на THC и сертифициран CBD. Исто така, процесот на производство на Kushly CBD е сличен на Purekana CBD бидејќи тие се во сопственост на исто лице. Сепак, нема информации за конкретни детали за тоа како функционира процесот. Тие претпочитаат да користат екстракција на CO2 бидејќи тоа е најефективниот и најбезбедниот процес за екстракција на CBD. Откако конопот ќе помине низ процесот, конечниот екстракт се користи за подготовка на нивните CBD производи со целосен спектар. Компанијата излезе од својот пат и бараше начини да направи иновации на производот. На нивните производи им се додаваат други состојки како шеќер, пектин, лимон, растителен сок и масло, натриум цитрат, лимонска киселина, сируп од тапиока и различни природни вкусови. Ова дава уникатно и возбудливо искуство за клиентите кои ги консумираат.

Производите потоа се пренесуваат преку независно тестирање од трета страна за да се докаже чистотата и безбедноста за човечка исхрана. Иако е докажано дека овие производи даваат позитивни резултати на нивните корисници, не беше лесно да се добијат резултати од лабораторија од трета страна кои потврдуваат дека ги содржат вистинските количини на CBD и THC или какви било ефекти без загадувачи. По понатамошна истрага, контактиравме со нивната служба за грижа за корисници, но не добивме одговор од никого. Компанијата, сепак, има одлично пакување на производите. Производите се завиткани и спакувани во кутии исполнети со пена кикиритки и обвивки со меурчиња за нивните козметички производи. Ова е стратегија наменета за нивна заштита и безбедност. Бидејќи резултатите од лабораторијата и QR-кодовите на производот не беа обезбедени, не можевме да ја одредиме варијансата на CBD на производите или дали производот се совпаѓа со количините на CBD наведени на него.

Опсег на производи

Како што беше наведено претходно, овој бренд произведува неограничен асортиман на производи за разумна сума на пари. Нивните понуди вклучуваат масти, капсули, чепкалки за заби, гуми за џвакање, масла, бомби за капење, третмани за кучиња и производи за нега на кожата. Сите нивни производи содржат упатства за употреба и нивните специфични количини на CBD. Освен недостатокот на транспарентност и очекувана супстанција, овие производи генерално горат. Ценовниот опсег на производите е просечен до скап, што значи дека клиентите можат да си ги дозволат. За капсули, гуми за џвакање, тинктури и топични производи, мг CBD чини 0.07-0.17 долари, додека за бомби за капење и козметичка нега на кожата, мг CBD чини 0.48-2.78 долари, што е поскапо. Некои од производите што ги разгледавме се:

Кушли тинктури

Овие се со целосен спектар КБР нафта екстракти кои се произведуваат во пет вкусови. Тоа се нане, ванила, лимон, цимет и природни вкусови. Тие се спакувани во шишиња од 30 ml, но содржат различни јачини на CBD. Еден пример за овој производ е тинктурата од масло од ванила CBD. Ова е тинктура со вкус на ванила со вкупна CBD од 300mg по шише. Исто така, производот има добар вкус и не содржи иритирачки послевкус. Ова шише чини 50 долари и има моќност од 10 mg/ml.

Кушли теми

За клиентите кои претпочитаат топични производи со целосен спектар, Кушли обезбеди локална маст измешана со метанол, витамин Е и арника и погодна за ублажување на болката. Можете да ја купите обичната верзија, која содржи 600 mg CBD или верзијата со максимална јачина од 1500 mg CBD. Тематски CBD маст е пример за овие теми. Производот се препорачува за болки во зглобовите и мускулите, алергии и други здравствени состојби. Се применува само на одредени делови од телото и чини 74.5 долари по шише.

Капсули Kushly

Слично на тоа, овие производи се прилично стандардни се со целосен спектар, иако не се јасни за користениот екстракт од CBD. Се препорачуваат за клиенти кои бараат удобен и внимателен начин за консумирање производи. За лесно консумирање, тие се прават со помош на желе и се голтаат со вода. Едно шише чини 74.5 долари и содржи 30 капсули со 25 mg CBD по капсула.

Кушли чепкалки за заби

Ова се чепкалки за заби со целосен спектар CBD понудени во вкусови на карамел јаболко, лимеад од јагода, цимет и тропско нане. Чепкалките за заби Cinnamint CBD се пример во оваа категорија. И покрај одличниот вкус, клиентите не претпочитаат да го користат производот бидејќи треба да ја ставите целата чепкалка за заби во устата за да ја апсорбирате целата CBD. Едно шише се состои од 10 чепкалки, а чини 26 долари.

Производи за нега на кожа Kushly

Овие производи се достапни во тонер за лице, средство за чистење лице, крем за под очите, колаген ретинол крем, крем против стареење и маска од кал. Секој од овие производи е наменет за неговата специфична употреба и содржи состојки како што се ретинол, колаген, витамин Е и масло од авокадо за да се обезбедат квалитетни резултати. Сепак, тие имаат мали количини на CBD од 20 mg и се достапни во шишиња од 15 ml до 118 ml.

Што ни се допаѓа во компанијата

Kushly CBD произведува неограничен број категории на производи, што значи дека тие го сместуваат секој клиент со здравствени состојби. Бидејќи нивните производи лекуваат многу болести, нивните клиенти не мора да бараат лекови на друго место. Тие, исто така, се погрижија клиентите да имаат широк спектар на вкусови од кои можат да изберат за лесна потрошувачка. Несаканите ефекти се објаснети и на нивната веб-страница, а цените се фер за клиентите. Друга причина е што нудат бесплатна испорака на сите производи без разлика на цената.

Што не ни се допаѓа во компанијата

Иако беше наведено дека производите се тестирани од трета страна, не се обезбедени докази за тоа. Општите информации за компанијата и производниот процес се испуштени, што ги влошува работите; нивните услуги за клиенти беа лоши. На оваа компанија и недостасува транспарентност со клиентите, што не е препорачливо за ниту една компанија. Дополнително, некои од неговите производи содржат мала количина на CBD, а нивната варијанса на моќта е испуштена. Ова го отежнува верувањето на овие производи и нивните ефекти.

ЗАКЛУЧОК

За клиентите кои бараат прифатлива широка палета на CBD производи, ве советуваме да ја посетите Kushly CBD бидејќи тие ги имаат скоро сите производи за повеќето услови. Меѓутоа, ако барате компанија каде што ќе добиете добри услуги за клиентите и барате докажани производи од трета страна, оваа компанија не е најдобриот избор. Го советуваме брендот да работи на својата транспарентност за да избегне губење клиенти.

Ксенија Собчак, БА (Hons) Модна комуникација: модно новинарство, Централ Сент Мартинс

Ксенија Собчак ужива во блогирањето на областите на модата, стилот, начинот на живот, љубовта и CBD. Пред да стане блогерка, Ксенија работеше за познат моден бренд. Ксенија е автор кој придонесува во водечките списанија и блогови за мода, начин на живот и CBD. Може да се судрите со Ксенија во нејзиното омилено кафуле во Јужен Кенсингтон, каде што напишала најмногу блогови. Ксенија е цврст застапник на CBD и неговите придобивки за луѓето. Ксенија е исто така на панелот на рецензенти на CBD во CBD Life Mag и Chill Hempire. Нејзината омилена форма на CBD се CBD гуми за џвакање и CBD тинктури. Ксенија е редовен соработник во водечките модни, животни стилови, како и CBD списанија и блогови.

Најново од CBD