PeanutPalate е бизнис во веганската ниша фокусирана на блогирање на вегански рецепти и фотографирање храна

PeanutPalate е бизнис во веганската ниша фокусирана на блогирање на вегански рецепти и фотографирање храна

PeanutPalate е бизнис во веганската ниша фокусирана на блогирање на вегански рецепти и фотографирање храна. Поконкретно, јас креирам и фотографирам вегански рецепти за мојот блог, како и нудам услуги на компании во креирање на вегански рецепти (на пр. користење на производ на компанија во рецепт), стилизирање на храна/фотографирање и други создавање содржини за брендови.

Зошто станав веган? Сè започна во 2014 година, кога гледав видео објавено од ПЕТА за суровоста во индустријата за јајца и млечни производи. Пред ова, веќе бев вегетаријанец во 2012 година, но дури и тогаш никогаш не ги поврзав точките помеѓу другите намирници во мојата чинија. Како, иако не јадев месо, животните во индустријата за јајца и млечни производи завршија на колење поради мојата потрошувачка на производи од животинско потекло - мојот долар во суштина им одеше на компаниите за да им дозволам да го продолжат овој циклус. Разбирајќи зошто животните произведуваат јајца и млечни производи - и дека тие се направени за нивна сопствена потрошувачка и благосостојба - сфатив дека придонесувам за непотребни и сурови практики со тоа што продолжувам да ги поддржувам овие индустрии. Покрај ова, големото влијание врз животната средина и ефектот што го имаше земјоделството врз животните врз глобалното затоплување, ми даде уште поголема причина да се повлечам. Ако сакав да создадам подобар свет, ќе требаше да почнам од себе! Вооружен со ова знаење и знаејќи дека можам да изберам алтернативи за поддршка, почнав да пробувам се повеќе вегански замени во печењето и активно барав вегански производи при изборот на облека (на пр. избегнување кожа или крзно), шминка (избегнување на производи тестирани на животни , купувајќи само производи со вегански состојки), и во што повеќе мои избори на животниот стил што можев.

Како што се менуваа моите навики за потрошувачка, тоа ме наведе да ги документирам рецептите што ги испробував. Во овој период на промена на исхраната, бев на една вечера кога некој ненамерно ми спомна дека треба да основам блог за да ги документирам моите печива. Мислата се заглави и на крајот избрав име што беше лесно за паметење и се оттргна од јазикот: PeanutPalate. Летото пред мојата помлада година од средно училиште, ја развив веб-страницата и почнав да објавувам објави на блогови, цело време учев како да дизајнирам празна страница во целосна веб-страница - вештини што ги носам со себе денес, кои ми помогнаа да го имам начин на размислување да научам да градам и создавам нешто сам, без разлика дали имав некој да барам кој го направил ова пред мене или не. Ова ќе биде начин за мене да ги документирам вкусните вегански рецепти што ќе ги пробам дома, што ќе ми олесни да продолжам да јадам веганска храна.

Но, по некое време, блогот наместо тоа стана начин да ја споделам мојата страст со остатокот од светот - сфатив дека не многу луѓе знаат што е веганско јадење, како животинските производи придонесуваат за уништување на животната средина или суровите практики зад нив. Или можеби се мислеше дека веганската храна е блага, скапа или тешка за готвење. Мојата мисија започна: да создавам забавни и (најчесто здрави) рецепти кои секојдневниот готвач би можел да ги подготви дома, со состојки кои прават да се чувствувате добро, а истовремено поддржувајќи го здравјето на животната средина и правата на животните.

Никогаш не ми ни падна на памет дека овој блог ќе допре повеќе од само блиски пријатели и семејството, туку брзо напред до 2020 година во пандемијата - решив да инвестирам во професионална камера, заднини, статив и опрема за осветлување. Откако мојата фотографија се подобри, почнав да објавувам ажурирани рецепти и станав привлечен на Инстаграм. Како што моето следбеник се зголемуваше, брендовите почнаа да ми се обраќаат за соработки, а од таму само се зголеми. Во 2022 година, PeanutPalate стана регистриран бизнис, каде што сега создавам содржини за компании, како и развивам и фотографирам рецепти за мојата веб-страница! Гледајќи во иднината, би сакал да соработувам со компанија за да развијам сопствена линија на вегански десерти, како и да објавам е-книга и книга за готвење.

Предизвици и можности на пазарот

Постојат два аспекти на овој бизнис – стекнување следбеници на блогирање на вегански рецепти, како и фотографирање храна за брендови во нишата за вегански производи или ресторани. Би рекол дека најголемиот предизвик е маркетингот на мојот бренд. Како мал бизнис, го поминав патот на бесплатно рекламирање: Оптимизација на пребарувачот со Google. Оптимизирањето на веб-локацијата и објавувањето специфична содржина за да се направи што е можно попогодна за оптимизација, го олеснува рангирањето повисоко на Google со специфични клучни зборови што ги бараат корисниците. Со толку многу веб-локации со кои треба да се натпреварува, може да биде тешко за мала веб-локација да остави свој белег. Заедно со ова, платформите за социјалните медиуми постојано се развиваат и содржината што ја промовира алгоритмот на Инстаграм постојано се менува. Настрана од овие аспекти на растење на блогот, другиот предизвик е поврзување со брендови кои се усогласуваат со моите вредности и учење како да обезбедат договор за бренд кој ќе трае долго во иднина наспроти само еднократен пакет.

Поради природата на мојот бизнис, нема физички производи - сè е онлајн. Ова го прави предизвикот за испорака многу полесен бидејќи не морам да се справувам со прашањата што се појавуваат во синџирот на снабдување на материјалниот производ. Моите главни трошоци беа трошоците за стартување - купување на камера, статив, опрема за осветлување, реквизити за храна и заднини и така натаму обично се еднократно купување. Единствените постојани трошоци се хостирање на веб-локации, софтвер за уредување, купување намирници за тестирање нови рецепти и повремени нови реквизити за фотографирање што ќе ги сретнам. Јас исто така работам надвор од аголот на мојата кујна за да го направам сето ова - не е потребно студио за храна!

Кога станува збор за можностите на пазарот, веганската храна неверојатно се зголемува. Многу повеќе луѓе сега стануваат свесни за тоа што значи веганско јадење, без разлика дали тоа е поради здравствени, еколошки или правата на животните. Како што синџирните ресторани ги прошируваат своите вегански понуди поради побарувачката на потрошувачите (кокошките на KFC, хамбургерите A&W Chipotle Lime, Starbucks овесното млеко лате и така натаму), свеста за веганската храна исто така се зголеми. Иако не сите потрошувачи на овие вегански производи се целосно вегани, имајќи огромен број опции со она што го јадеме го прави поудобно за сите да избираат опции од растително потекло. 

Има огромни можности за бизнисите во оваа ниша бидејќи свеста на потрошувачите околу веганството се зголемува со текот на годините. Поради побарувачката на потрошувачите, многу компании почнаа да нудат вегански производни линии. Удобноста на храната од растително потекло околу нас доведе до тоа дури и невеганските потрошувачи да сфатат дека веганската храна не мора да има благ вкус, да биде супер скапа или тешка за готвење. Верувам дека пандемијата го забрза и веганското движење, бидејќи готвењето беше огромен поборник за останување дома во 2020 година. Благодарение на сите креатори на вегански содржини што објавија вкусни рецепти, луѓето беа посклони да ги пробаат овие рецепти, без разлика дали се вегански себе или не.

Помладата генерација, исто така, е повеќе загрижена за прашања како што се човековите права, правата на животните и климатските промени, и се повеќе подготвени да ги променат своите потрошувачки навики во споредба со претходните генерации. Не само околу храната, туку дури и избегнување на производи кои не се одржливи или се направени со сурова практика, како што се кожа, крзно, производи за дом и тело тестирани на животни, брза мода и слично. Поради свесноста за новата генерација, верувам дека се појавуваат повеќе мали бизниси кои ја исполнуваат веганската и одржлива ниша (на пр. да се биде првата продавница за вегански крофни во мал град или апликација која нуди модерна штедлива облека за корисниците), како и поголеми компании кои започнуваат сè повеќе вегански производни линии (на пр. вегански Магнум барови)! Поради порастот на овие производи, компаниите се насочени кон инфлуенсери со голем досег на социјалните платформи за да ги споделат, како и потреба од фотографи да ги фотографираат производите што се користат за рекламни цели. Олеснува и аспектот на социјалниот инфлуенсер и фотографијата да одат рака под рака, бидејќи обезбедувам и социјална платформа и фотографски вештини.

Совети за другите за бизнис

Некои од најдобрите деловни совети што ги добив е дека почетниците го преценуваат размислувањето и го потценуваат работењето, додека оние кои се напредни се фокусираат на спротивното. Цитат што се држи до мене е Вие не се издигнувате на нивото на вашите цели, туку паѓате на нивото на вашите системи. Би советувал да поставите систем - како ќе допрете до клиентите? Како ќе добиете плаќање откако ќе добиете клиент? Можете ли да ги понудите истите услуги повеќе од еднаш на истите луѓе или компании? Како крајниот производ ќе стигне до нив? Поставете основа за тоа како ќе ја исполните нарачката откако ќе добиете клиент - од тоа што го правите производот до тој што го прима - за да можете да сфатите како да го рационализирате и зголемите процесот кога е потребно. Поделете го на цели кои имаат специфични временски рокови и ставки што можат да се применат. На пример, годишната цел може да се подели на серија месечни, неделни и дневни цели. 

Дополнително, уште еден совет што ви го давам е да избегнувате да ја напуштате работата додека не знаете со сигурност дека ова е нешто во кое постојано ќе вложувате 100% од вашиот напор и дека е остварливо да се скалирате до посакуваното ниво. Многу сопственици на нови бизниси можеби нема да го видат успехот веднаш и да дадат отказ - полесно е да се вратите на работа со полно работно време што делува како безбедносна мрежа, но и да останете свесни да не станете самозадоволни со градењето на вашиот бизнис ако веќе имате удобност на приход со полно работно време. Ако ова е бизнис за кој нема обезбедено финансирање, тогаш бидете „one man show“ – од дизајнот на вашата веб-страница, до отворањето социјални страници и маркетингот, до исполнувањето на нарачки и слично. Ова ве прави целосно познат за секој аспект од водење на бизнисот и помага да се намалат трошоците. Јас исто така предлагам да се започне прави. Што и да сакате да постигнете, одберете ја најмалата задача со која би можеле да започнете, и тоа само do тоа наместо планирање. Ќе научите што работи, а што не функционира ако само што започнете, и оттаму го усовршите вашиот процес - не трошете премногу време на планирање без всушност да правите, ова ве тера да имате лажно чувство дека се чувствувате продуктивно кога всушност не сте направив што било опипливо. На пример, можеби го трошите целото ваше време обидувајќи се да дизајнирате совршена веб-страница пред да започнете со блогирање. Наместо да се фокусирате на секој мал аспект од дизајнот, наместо тоа фокусирајте се на квалитетот на содржината што ја произведувате и почнете да ја објавувате таму. Дали знаевте дека најдобриот план е оној до кој можете да се придржувате? Да тоа е точно! Планот не е ништо освен ако не можете постојано да се држите до него. Не потпирајте се на тие кратки изливи на мотивација (сите ги добиваме!) за да ја завршите работата, туку поставете ги вашите дневни задачи и запрашајте се Ако можам да направам само една работа денес и да бидам задоволен со тоа, што би било тоа? Не ја потценувајте моќта на малите, секојдневни задачи кои ви помагаат да ги постигнете вашите цели. Често се вели дека 20% од вашиот напор ќе даде 80% од вашите резултати! На крајот, направете визионерска табла - замислете ги вашите цели и визуелизирајте како ќе се чувствувате кога ќе ги достигнете. Отелотворувајте како би се чувствувале доколку ја постигнете највисоката точка на вашиот бизнис. Која е вашата крајна цел? Дејствува како што би ја постигнале таа цел, и тоа е начинот на кој ќе почнете да го тренирате вашиот мозок да размислува. Книга што ја препорачувам е Атомски навики!

Ви благодариме што ја прочитавте мојата приказна - се надевам дека ќе можам да ве инспирирам јадете повеќе растенија! Можете да се поврзете со мене на Instagram @peanut_palate и на мојата веб-страница на peanutpalate.com.

Нутриционист, Универзитетот Корнел, MS

Верувам дека науката за исхрана е прекрасен помошник и за превентивно подобрување на здравјето и за дополнителна терапија во лекувањето. Мојата цел е да им помогнам на луѓето да го подобрат своето здравје и благосостојба без да се измачуваат себеси со непотребни ограничувања во исхраната. Јас сум поддржувач на здрав начин на живот – спортувам, возам велосипед и пливам во езерото цела година. Со мојата работа, бев прикажан во Vice, Country Living, Harrods магазинот, Daily Telegraph, Grazia, Women's Health и други медиуми.

Најново од Business News

Voices of Travel Business

Voices of Travel е патување и јазичен бизнис/блог кој ги охрабрува луѓето да патуваат и да го истражуваат