Sound Bites Nutrition LLC - во сопственост и управувана од регистриран диететичар, Лиза Ендрјус

Sound Bites Nutrition LLC – во сопственост и управувана од регистрирана диететичарка, Лиза Ендрјус

Sound Bites Nutrition LLC е во сопственост и управувана од регистриран диететичар, Лиза Ендрјус. Лиза е искусен професионалец за храна и исхрана, кој обезбедува едукација и советување за исхрана, демонстрации за готвење и хонорарно пишување. 

Лиза е автор на 3 готвачи за исхрана и болести - Готвач за исцелување гихт, комплетен готвач за тироидна жлезда и готвач за подготовка за здрав оброк за срце. Таа, исто така, редовно пишува за Food and Health Communications и Today's Dietitian.

Лиза ужива да им помага на луѓето да создадат оброци кои ќе направат да се чувствуваат подобро, без разлика дали тоа е за управување со шеќерот во крвта или за намалување на телесната тежина. Забавно е да се види како луѓето откриваат хранлива храна и учат сами да ја прават.

Покрај нејзината консултантска работа, Лиза разви линија на стоки за прехранбени игри, вклучувајќи маички, торби, картички за белешки и други предмети. Таа го нарекува ова „Глад од марула од цвекло“ бидејќи дел од приходите од продажбата на игра на зборови одат за програми за несигурност во храната во Синсинати.

Приказната на основачот/сопственикот и што ги мотивирало да започнат бизнис

Лиза потекнува од долга низа на диета, што на почетокот го поттикна нејзиниот интерес за исхрана. Нејзината мајка беше на секоја диета под сонцето, вклучително и Slim Fast, Mayo Clinic, грејпфрут, диета со супа од зелка. Таа се бореше со својата тежина неколку години откако имаше 5 деца. 

Нејзиниот татко развил дијабетес тип 2 како возрасен, а исто така морал да прави измени во оброците. Нејзините сестри исто така беа малку опседнати со килограмите. Лиза се справувала со булимија во средно училиште и по закрепнувањето сакала да научи како да им помогне на луѓето со нивната исхрана.

По завршувањето на својата диплома по диететика и завршувањето на диететскиот стаж, Лиза започна да работи како клинички диететичар во Медицинскиот центар VA. Таа беше таму неколку години и беше добро запознаена со хронични болести. Таа на крајот се врати во магистерски студии и ја намали својата работа на скратено работно време во болница. Таа презеде други улоги како што се предавање на Универзитетот во Синсинати и работа како диететичар во заедницата за да научи да го изгради својот сет на вештини.

Во 2008 година, таа го лансираше Sound Bites Nutrition за да се фокусира на благосостојбата и да ги поттикне луѓето да се грижат за своето здравје преку урамнотежена исхрана. Нејзината улога еволуираше од клинички советник до консултант за исхрана. Секој ден е малку поинаков и таа ги сака разновидните работи во кои е вклучена, како што се демо за готвење, презентации и хонорарно пишување.

Марула Репка Глад

Продажбата за прехранбени зборови започна како „притискање“ за да се потсмеваат на диеталната култура. Филозофијата на Лиза за храната е дека тоа не треба да биде казна. Дали е сок од целер навистина вреди да се пие? Звучи ужасно! Ако треба да го затворите носот за да голтнете нешто, веројатно не вреди.

Маичките се појавија во 2016 година. Лиза беше во популарна продавница за облека кога виде маичка на која пишуваше „појадок, ручек, вечера“ со слики од крофна, пица и тако. Иако таа не е милитантна за сопствената исхрана, таа не ги сметаше за многу хумористични. Таа си помисли: „Што да облечам?“. 

Таа решила да направи свои дизајни. Бидејќи отсекогаш сакала игра на зборови со храна, ова и имаше смисла. Нејзината прва игра на зборови беше „Peas romaine seeded“, што во превод значи „Остани седечки“. Ова е навистина забавно за носење во авион.

Откако ги продала кошулите неколку години, таа сакала начин како тие да и вратат на нејзината заедница. Поради нејзиниот интерес за несигурност во храната и едукација за исхрана за луѓе кои немаат пристап до советување за храна или исхрана, дел од продажбата на игра на зборови оди за програми за несигурност во храната. Марула Репка Глад е роден во 2018 година. 

Лиза има неколку нејзини дизајни на кошули и картички за белешки во неколку мали продавници за подароци низ Синсинати и би сакала да расте. Таа има приближно 40 дизајни, така што неколку се печатат на барање за да се избегне чување на многу залихи, што може да стане скапо!

Главните предизвици за започнување бизнис

Кога дипломирала за исхрана пред повеќе од 30 години, не планирала да биде сопственик на мал бизнис. Лиза го започна Sound Bites Nutrition кога сè уште беше со скратено работно време во медицинскиот центар VA. Таа жонглирала со двете работи околу 6 години додека конечно не ја напуштила болницата во 2014 година.

Некои од предизвиците при започнувањето на бизнисот беа наоѓање на вистинскиот дизајнер за правење веб-страница, наоѓање сметководител за мал бизнис, формирање на ДОО и наоѓање канцелариски простор. Има многу поставени обрачи кои треба да ги прескокнете кога првпат ќе започнете и тоа може да биде огромно. Нејзиниот сопруг го направи нејзиното лого и помага со некои од нејзините дизајни на маици.

Друг голем предизвик беше да дознаете име! Се чинеше дека се земени сите забавни и креативни имиња. Името го смислила додека возела покрај продавница за стерео за автомобили и го видела зборот SOUND. Sound Bites изгледаше совршено, но беше прилично вообичаено име. Таа додаде Исхрана на крајот и отиде со неа.

Друг предизвик беше одлучувањето какви услуги да се понудат и која популација да се види. Бидејќи искуството на Лиза беше со возрасни, а не со деца, имаше смисла да се работи само со возрасни. Таа не работи со нарушувања во исхраната или со оние со алергии на храна, па затоа останува да гледа клиенти кои се заинтересирани за губење на тежината или управување со болести (како што се IBS, дијабетес, висок холестерол и рак, на пример).

Предизвиците со кои се соочува бизнисот/пазарот

Како и другите мали бизниси, Sound Bites Nutrition беше силно погоден за време на Ковид. Лиза се откажа од својата канцеларија каде што претходно правеше советување за исхрана бидејќи не можеше да го користи 6+ месеци на почетокот на пандемијата. Таа брзо дозна за онлајн платформата усогласена со HIPPA и почна да се гледа со клиентите за советување исхрана на тој начин.

Таа изгуби пари од откажани ангажмани за зборување, летови и други настани, како што се демонстрации за готвење лично. Беше тешко време да се има мал бизнис.

Предизвиците сега се првенствено наоѓање продавачи или продавници за да ја носат нејзината стока за прехранбени зборови, како и градење тим со кој ќе работи. Бидејќи таа нема искуство во бизнисот со облека, тешко е да се најдат други во оваа насока на работа кои ќе и помогнат во процесот на дистрибуција, маркетинг и зголемување на бизнисот.

Другиот предизвик е конкуренцијата. Изгледа дека хонорарното пишување е попопуларно меѓу диететичарите отколку што било во минатото. 

Цените на услугите исто така може да бидат тешки. Не сакате да се прескапувате, но не сакате да оставате пари на маса. Дознајте колку би сакале да заработувате на час за да откриете што треба да полните.

Можностите со кои се соочува бизнисот/пазарот

Убавата работа во работата како диететичар е што се додека луѓето ќе продолжат да јадат, секогаш ќе има работа. Без разлика дали тоа е обезбедување на развој на рецепти за компанија за храна, советување клиенти или обезбедување семинари за исхрана на корпоративни компании, има широк спектар на работа на располагање.

Пред неколку години од Лиза беше побарано да предава на час по исхрана во средно училиште и да продолжи да го прави тоа сега. Таа ужива да ги едуцира учениците за важноста на здравата исхрана. Ова е навистина важно за оваа популација бидејќи тие се многу нурнати во социјалните медиуми, што може негативно да влијае на нивната слика за телото.

Лиза, исто така, стана давател на вебинари за EAP (Програма за помош на вработените) и може да обезбедува вебинари од нејзиниот дом. Таа има направено неколку ТВ интервјуа и демо за готвење од дома.

Sound Bites Nutrition неодамна соработуваше со Free Store Food Bank за дизајн на маички за нивните вработени. Лиза е добра во вмрежување и се надеваме дека ќе соработува со повеќе компании за дизајни на игра на храна за да се движи напред. Таа би сакала да се поврзе со ресторани, мали брендови за храна или диететичари и готвачи на кои им требаат забавни подароци. Ова е нејзината долгорочна цел. 

Совети за другите за бизнис

  1. Ако размислувате да започнете бизнис, направете истражување и видете која е вашата конкуренција. Што ве прави поразличен од вашата конкуренција? Кои вештини ги поседувате што би биле пожелни и корисни за луѓето? 
  2. Бидете отворени за вмрежување. Кажете им на луѓето што работите или каква работа сакате да работите. Светот е мал! Зборот на уста е еден од најдобрите начини да го изведете вашиот бизнис таму за луѓето да ве вработат.
  3. Не палете мостови. Ако нешто не успеа, продолжи понатаму. Мора да имате густа кожа и да не ги сфаќате работите премногу лично. 
  4. Научете нови вештини - Microsoft office, google платформи, пишување и професионално говорење. Сето ова ќе ни се најде со бизнис.
  5. Бидете активни на социјалните мрежи. Бидете вашето вистинско, автентично јас. Обидете се да не се споредувате со другите. Важно е да се поврзете со луѓето, но и да се забавувате со тоа.
  6. Добијте искуство преку обиди и грешки. Ако ја правите истата работа одново и одново, може да стане досадно. Одете на часови или правете предмети преку Интернет за да научите повеќе вештини. Ова ве прави попродажни. 
  7. Добијте деловна банкарска сметка одвоена од вашата лична сметка.
  8. Побарајте помош! Размислете за ангажирање бизнис тренер или ментор на SCORE за помош. SCORE е акроним за „Службен корпус на пензионирани директори“ и е бесплатен.

MS, Универзитетот Дурам
GP

Работата на матичен лекар вклучува широк опсег на клиничка разновидност, што бара големо знаење и ерудиција од специјалист. Сепак, сметам дека најважно за семејниот лекар е да биде човек затоа што соработката и разбирањето помеѓу лекарот и пациентот се клучни во обезбедувањето успешна здравствена заштита. Во моите слободни денови, сакам да бидам во природа. Уште од детството, јас сум страствен за играње шах и тенис. Секогаш кога имам слободно време, уживам да патувам низ светот.

Најново од Business News