ВАПИРАЊЕ CBD, ДАЛИ ТОА РАБОТИ

ВАПИРАЊЕ CBD, ДАЛИ ФУНКЦИОНИРА?

Vapes се меѓу многуте начини за администрирање на CBD на телото. Vaping CBD работи малку поинаку и нуди предности во однос на другите методи на администрација. CBD vape се нуди во претходно наполнети касети кои се компатибилни со испарувачи на батерии.

CBD се администрира во телото преку различни методи како што се вдишување, орално, локална апликација и сублингвална администрација. Од овие методи, вдишувањето е најефективно во однос на времето потребно за да стапи на сила. Вдишувањето на CBD вклучува испарување на сокови од CBD. Користи специјален кертриџ за испарување КБР нафта, на кој корисникот испарува за да испорача CBD до телото. CBD работи во човечкото тело поради ендоканабиноидниот систем, кој се состои од канабиноидни рецептори, канабиноидни ензими и ендоканабиноиди. Овој систем работи со централниот нервен систем за да ги контролира хомеостатските функции на телото. Vaping CBD нуди брз метод на администрација кој е брз и ефикасен и има висок сооднос на биорасположивост.

ШТО Е CBD VAPE

За разлика од пушењето, испарувањето е процес на загревање на одредена течност додека не се претвори во гас. Поединци ги спречуваат несаканите ефекти од согорувањето како што се честичките и микроскопските честички саѓи кои можат да им наштетат на белите дробови и да предизвикаат проблеми со срцето бидејќи не го загреваат до точка на согорување. Молтке и Хиндоча (2021) објасни дека поради неговиот брз ефект, вдишената CBD е ефикасна за спречување на мигрена, обезбедува брзо ослободување од болка, па дури и за намалување на анксиозноста од јавно говорење. CBD vapes главно се направени од три главни типа на екстракти од коноп, т.е., целосен спектар, широк спектар и CBD масло суспендирано во одредена течност за носење; КБР vape е еден вид течност што може да се користи во пенкало за вап. Во повеќето случаи, CBD vape се продава во претходно наполнети касети што може да се користат за вдишување на пареата од уред на батерии. Секој од овие екстракти се разликува по составот, концентрацијата и целокупниот ефект што го има врз корисникот.

КАКО РАБОТИ CBD VAPE

Разбирањето дека CBD vape маслото и CBD маслото се две многу различни работи е од клучно значење. CBD vape сок не е ист како CBD маслото. CBD маслата може да се користат орално бидејќи се безбедни за храна, екстремно концентрирани и обично се произведуваат со кокосово или маслиново масло. Овие масла не смеат да се испаруваат или пушат. Од друга страна, CBD vape сок е дизајниран да се испарува и вдишува. Овие производи, кои се безопасни течности понекогаш познати како е-течности, повремено се погрешно идентификувани како CBD масло. Гуо и др. (2021) објасни дека вистинското CBD масло не може да се запали со пенкало поради неговата висока вискозност; ако некој го стори тоа, може да резултира со многу токсичен и горчлив чад. Покрај тоа, ова нема да работи бидејќи поголемиот дел од CBD би испарил бидејќи CBD е многу чувствителен на топлина. Изложеноста на CBD на топлина над 37 Целзиусови степени веднаш ќе го испари канабиноидот. За време на производството се користи средство за разредување за да се направи сокот од пареа помалку густ и попријател на пареа. Типичниот метод на испорака е во форма на кертриџ, кој последователно се пуши со помош на испарувач или пенкало. Важно е да се разбере дека канабидиолот е изведен од коноп и во изолирана, чиста состојба слична на сол, тој е познат како CBD изолат. Тој е 99% чист CBD, највисока концентрирана форма на CBD. CBD изолатите потоа се раствораат во специјална течност, пропил гликол или растителен глицерин, за да се направи сокот од CBD безбеден за испарување.

ИЗБОР НА ВИСТИНСКИОТ ВАПОРИЗЕР ЗА ВАС

Уредот познат како испарувач е тој што го загрева сокот и го претвора во пареа, која потоа се вдишува за да го добие посакуваниот ефект. Сепак, не сите испарувачи работат на ист начин. Некои го загреваат сокот, додека други директно го согоруваат растителниот материјал, како кај канабисот, заради високата THC. Некои испарувачи можат да загреат восок, масло и растителен материјал. Vape пенкалата се стилско и со разумна цена решение кое ги споредува пенкалата со поголеми испарувачи. Би било разумно да купите едно од овие пенкала за испарување преку поголеми испарувачи, особено ако сте нови за испарување. Следниве компоненти се вообичаени за повеќето уреди за испарување:

  • Пусница за ставање на усните и цицање на пареата.
  • Касета или резервоар што е наполнет со сок од вап CBD.
  • Атомизатор или грејач го претвора сокот од CBD во пареа CBD.
  • Батерија која складира енергија за грејниот елемент.

ПРИДОБИВКИ ОД ВАПИРАЊЕТО CBD

Vaping CBD нуди некои предности што другите методи за администрирање на CBD можеби не ги нудат. Тие вклучуваат:

ТОА Е ПОЗДРАВА АЛТЕРНАТИВА НА ПУШЕЊЕТО

Наместо да согоруваат материјали, испарувачите произведуваат пареа. Како резултат на тоа, испарувањето е подобар избор од пушењето. За разлика од марихуаната или чадот од цигарите, кои можат да бидат груби за нечии бели дробови, испарувањето создава пареа која бавно се движи. Пропилен гликолот, растителниот глицерин, никотинот или THC не се во природно масло од вап. Колен (2020) објасни дека нацрт-законот за фарма од 2018 година, исто така, вели дека испарувањето на CBD е прифатливо. Вапингот произведува помалку мирис и е дискретен начин за земање CBD. едно лице може да консумира мали дози лекови во текот на денот користејќи испарувачи. Тоа го прави добивањето CBD преку испарување брз и практичен процес.

БРЗ ПОСТАВУВАЊЕ НА ЕФЕКТИТЕ НА CBD

Во споредба со другите методи, вклучително и CBD маслото, испарувањето има најбрзо време за влијание. Соединенијата можат брзо да навлезат во крвотокот кога ќе ги вдишат преку белите дробови. Едно лице треба да почне да ги чувствува придобивките во рок од пет минути. Совршен е за оние кои сакаат веднаш да ги почувствуваат можните предности на канабисот. Тоа е особено корисно за луѓето на кои им треба брзо ослободување од болка или стрес. Рејмонд и др. (2021) објасни дека испарувањето CBD има поголема биорасположивост за телото. Биорасположивоста е пропорција на хемикалија која непроменета доаѓа до крвотокот. CBD мора да помине низ дигестивниот систем кога се зема орално. Црниот дроб потоа го метаболизира остатокот. За орална ингестија, овој метаболизам резултира со намалена биорасположивост. Решението за овој проблем е испарувањето. Испарувањето нуди подобра биорасположивост од оралното голтање поради заобиколување на цревата и црниот дроб.

ЗАКЛУЧОК

Vaping е администрирање на CBD во телото преку специјални сокови кои содржат CBD и се загреваат со помош на специјални уреди познати како касети. Наместо да го согорува сокот од CBD, тој се загрева до точка на испарување и потоа се вдишува преку белите дробови. Овој метод е ефикасен кога некој има потреба од брз почеток на ефектите на CBD.

Користена литература

Guo, W., Vrdoljak, G., Liao, VC, & Moezzi, B. (2021). Главните компоненти на течност, пареа и аеросол од масло од канабис во примероците од касети за вап-масло од Калифорнија. Граници во хемијата, 9.

Колен, Д. (2020). Стоматологија во новиот свет на CBD. Супстанција.

Moltke, J., & Hindocha, C. (2021). Причини за употреба на канабидиол: студија на пресек на корисници на CBD, фокусирајќи се на стресот, анксиозноста и проблемите со спиењето што самите го перцепираат. Весник за истражување на канабис, 3 (1), 1-12.

Рејмонд, О., МекКарти, МЈ, Бејкер, Ј., и Поулсен, Х. (2021). Медицински канабис - феноменот на зелената самовила. Австралиски весник за хемија, 74 (6), 480-494.

Најнови објави на Барбара Сантини (Види се)

Барбара е хонорарен писател и советник за секс и врски во Dimepiece LA и Peaches and Screams. Барбара е вклучена во различни едукативни иницијативи кои имаат за цел да ги направат советите за секс подостапни за секого и да ги разбие стигмата околу сексот во различни културни заедници. Во слободното време, Барбара ужива да шета низ старите пазари во Брик Лејн, да истражува нови места, да слика и да чита.

Најново од CBD