Yipisale.com е онлајн меѓународен портал за шопинг за рачно изработени мешавини и зачини од билки од Ајурведа

Yipisale.com е онлајн меѓународен портал за купување ајурведа, рачно изработени мешавини од чај и зачини

Име на бизнисот и што прави

Yipisale.com е онлајн меѓународен шопинг портал за ајурведски билки, рачно изработени мешавини од чај и зачини. Ние нудиме прашкасти и сурови билки и билни чаеви без кофеин, бидејќи нашите вкусови на чај се базираат на индискиот кашмирски кахва. Можете да ги проверите нашите производи, нашата веб-страница е:

https://yipisale.com

Приказната на основачот/сопственикот и што ги мотивирало да започнат бизнис

Основач / приказна на сопственикот

„Никој и НИКОЈ не може да ве дефинира. Успехот се заработува со тешкотиите што ги надминувате, одлучноста, чистата волја да продолжите кога никој не сака, да продолжите и да бидете дел од нешто славно“. Овие редови ме направија она што сум денес, ми помогнаа да служам за повисока цел и што ме оддалечија во тешките времиња. Тешките времиња ќе дојдат и ќе си одат, но она што е навистина важно е дали можете да се издигнете од вашиот пад.

Поздрав! Моето име е Прити Гупта, и јас сум основач на Јиписале, каде што обезбедуваме 120+ ајурведски билки, билен чај и зачини со квалитет, чистота, сигурност и без мака враќање, така што луѓето можат да купуваат со доверба, вера и доверба. Нашата филозофија е „Природата е лек за сите намирници“

YipiSale започна во 2013 година со идеја да им помогне на луѓето да ги излечат своите болести и да се обидат да го направат својот живот подобар од вчера. Ние веруваме во природниот лек бидејќи таа е мајка на секое суштество кое постои, затоа се занимаваме со чисти билки и чај без кофеин кои не само што обезбедуваат добро здравје, туку и ја зголемуваат издржливоста и имунитетот и чуваат подалеку од болести. 

Нашите производи доаѓаат во еколошки и рециклирани кеси, патент и заклучување со воздух и пакувања за повеќекратна употреба. Ние веруваме во чистота и квалитет и затоа ги пакувавме нашите производи по нарачка. 

Yipisale.com е онлајн меѓународен шопинг портал за ајурведски билки, рачно изработени мешавини од чај и зачини. Можете да ги проверите нашите производи, нашата веб-страница е: 

https://yipisale.com

Што ме мотивираше да започнам бизнис

Во 2004 година ја започнав мојата кариера во ICICI Bank како службеник за кредитна контрола. Во февруари 2006 година ја напуштив работата бидејќи нешто во моето срце ме поттикна да бидам претприемач. Дипломата за управување со извоз ја завршив во октомври 2006 година и почнав да работам со извозна куќа. Тоа беше работа со полно работно време. Во 2008 година отпуштив 2 години од мојата извозна работа за моето дете, не сакам да го оставам своето дете во Креш во тоа време, и поради тоа, во 2010 година, почнав да барам други опции за кариера и јас налетав на внатрешно уредување, ја завршив дипломата за Ентериер во 2011 година и почнав да работам како хонорарец. После 2 години, сфатив дека тоа не е тоа. 

Беше тешко да се работи во професија која не беше моја страст. Да се ​​биде меѓународен извозник беше мојата страст, а дизајнот на ентериер, не толку. Еден ден мојот сопруг Прашант ми рече да следам кој си и да бидам она што сакам да бидам, дури и ако тоа не ми дава ништо. Тоа ме натера да размислувам и по трет пат ја започнав мојата кариера со 'Yipisale' како извозник и претприемач. Прашант ми помогна во текот на моето патување, можам да кажам дека тој е мојот животен тренер.  

 Верувам во древниот медицински систем на Ајурведа и природните лекови, па затоа го започнав Јиписале како продавница за ајурведа. Нашето главно мото во Yipsale е да обезбедиме производи со најдобар квалитет по разумни цени со беспрекорно искуство за купување. Во моментов ги обезбедуваме нашите услуги во ОАЕ, Франција, Германија, Обединетото Кралство, Австралија, САД, Канада, Белгија, Данска, Луксембург, Холандија и Шпанија и планираме да се прошириме. 

Предизвиците со кои се соочува бизнисот

Работата со меѓународните пазари не е лесна работа, постојат различни правила, прописи, барања и трендови на пазарот. Објектите, потребите на пазарот и можностите не се исти како денес, се соочивме со многу предизвици за време на ова патување, се сетив дека во 2013 година B2C пазарот не беше толку голем како сега, имаше само две или три бродски компании, ограничено плаќање опции за порти за пазарот B2C. Друг предизвик беше тешко да се исчистат пратките од ајурведата од царина, а ајурведата не беше популарна категорија на меѓународниот пазар. 

За мене и за мојот тим беше многу тешко да ги пласираме и воспоставиме нашите производи на меѓународниот пазар. Во 2013 година, кога започнавме, луѓето не беа свесни за билките Ајурведа како што се денес. Се сетив на тоа време, индиските килими, теписи и рачни предмети беа жешките категории. 

Потребно е многу труд за да се воспостави производот ако е нов или не е баран на пазарот, истото се случи и кај нас. Но, со трпение, фиксна цел и волја, ништо не е невозможно на овој свет. 

Можностите со кои се соочува бизнисот

Денес луѓето се префрлаат на природен третман и побарувачката за производи од Ајурведа се зголеми во последниве години и се очекува да продолжи да расте во иднина. Ова дава мотивација и шема дека луѓето се заинтересирани да го прифатат природниот лек, кој е економичен и еколошки. По СОВИД има видлива промена во навиките на луѓето, тие претпочитаат ајурведски или природни лекови за болести и Јога за внатрешна благосостојба. Очигледно, ова е природниот начин да се живее здрав и мирен живот.  

Поради зголемената побарувачка, планираме да излеземе со уште една возбудлива палета на производи од Ајурведа за внатрешна благосостојба, кои ќе ги објавиме наскоро.

Мој совет до другите за бизнис

Никогаш не престанувај да сонуваш – Мој совет до сите, особено до жените кои никогаш не престануваат да сонуваат и живеат да го претворат тој сон во реалност. Знам дека не е лесно, но овој метод функционира, колку посилно верувате, толку побрзо ќе се случи. Го применив во мојот живот, и функционираше како шарм, затоа можам да кажам дека соништата можат да бидат реални ако се гледаат со отворени очи.

Верувај во себе – Имате моќ да го промените светот, само треба да верувате во тоа со вистинско срце. Не треба да чекате мотивација за да го започнете она што отсекогаш сте сакале да го правите; вистинскиот момент е сега. Оди земи го. 

Чувајте ја вашата цел пред вашите очи– Секогаш се придржувам до ова правило и тоа прави чуда. Запишете ги вашите цели и потсетете се да ги завршите додека не станат. 

Сфатете ги проблемите како загатка – Секогаш мислите дека проблемите се начин да ги разберете работите поинаку и тие сигурно се добар начин да го вежбате вашиот мозок.

Бидете оптимисти и трпеливи – „Оваа можност можеби помина, но следната ќе биде само моја и моја“, секогаш потсетувајте ја оваа фраза, кога ќе се соочите со тешкотиите во вашиот живот, запомнете го ова и борете се низ нив.

Никогаш не престанувај да учиш – Мислам дека ова е најдобрата практика за успех, обидете се да научите нови работи и да ги применувате оние кои мислите дека се најдобри, сите знаеме дека малите напори прават голема промена.

Анастасија Филипенко е психолог за здравје и здравје, дерматолог и слободен писател. Таа често ги покрива убавината и негата на кожата, трендовите во храната и исхраната, здравјето и фитнесот и врските. Кога не пробува нови производи за нега на кожата, ќе ја најдете како оди на часови по велосипед, се занимава со јога, чита во парк или пробува нов рецепт.

Најново од Business News

3i2ari.com Приказна

Име на бизнисот и што прави 3i2ari.com е бизнис со недвижнини што нуди деловна сопственост на имот