Gjeni psikologjinë e ngjyrës së buzëkuqit me doktoreshën Monika Wassermann dhe psikologen dhe këshilltaren për seksin dhe marrëdhëniet Ieva Kubiliute nga Olio Lusso, në mënyrë që të mund t'i përshtatni ngjyrat tuaja për t'iu përshtatur ndikimit që dëshironi të kishit.

Çfarë thotë ngjyra e buzëkuqit tuaj përpara se të bëni

/

Ngjyra ka një ndikim në mënyrën se si njerëzit trajtojnë dhe reagojnë ndaj jush. Qofshin ngjyrat e rrobave tuaja, ngjyra e flokëve apo ngjyrat e grimit, ngjyrat që zgjidhni kanë një efekt.

Gjeni psikologjinë e ngjyrës së buzëkuqit me mjekun Monika Wassermann dhe psikolog dhe këshilltar për seks dhe marrëdhënie Ieva Kubiliute nga Olio Lusso kështu që ju mund të përshtatni ngjyrat tuaja për t'iu përshtatur ndikimit që dëshironi të kishit. 

Çfarë thotë ngjyra e buzëkuqit tuaj përpara se të bëni
Kredite: Olio Lusso

Crimson: Sassy, ​​Bold & Confident

E kuqja lidhet me dashurinë, pasionin dhe eksitim. Crimson, një e kuqe më e ngrohtë, përfaqëson vendosmërinë dhe suksesin, ndërsa lëshon gjithashtu një ajër sensualiteti.   

Kur të vishni ngjyrë të kuqe

Buzët e kuqe të theksuara janë perfekte për netët e koktejve me vajzat.

Nudo: Klasike dhe e sofistikuar

Nuancat nudo shoqërohen me ngrohtësi dhe lëshojnë një atmosferë praktike dhe rehati.

Kur të vishni nudo

Nuancat nudo japin një atmosferë autoriteti duke i bërë ato të përsosura për punë.

E kaftë: E përbërë dhe e besueshme

Ngjyra kafe janë ngjyra të forta që lidhen me besueshmërinë dhe forcën si toka ku jetojmë. 

Kur të vishni ngjyrë kafe

Nuancat kafe janë perfekte si buzëkuq i përditshëm nëse keni lëkurë më të errët

E kuqe me tulla: e fortë dhe e guximshme

E kuqja me tulla mund të gjendet në mesin e nënspektrit të kuq të errët. Si të gjitha nuancat e kuqe, ajo bërtet gjallëri, energji dhe vitalitet.

Kur të vishni të kuqe me tulla

Kjo nuancë sutler e kuqe është e përkryer për takime biznesi.

Baby Pink: E sjellshme, vajzërore dhe e theksuar 

Baby pink lidhet me dashurinë dhe romancën. Është një ngjyrë e butë femërore që nxjerr mirësi dhe dhembshuri.

Kur të vishni baby rozë

Nuancat më të lehta rozë si rozë e vogël janë të shkëlqyera për ngjarje të tilla si dasma.

Rozë e nxehtë: flluska dhe lozonjare  

Në psikologjinë e ngjyrave, roza është një shenjë shprese. Frymëzon mendime pozitive dhe ndjenja ngushëlluese.

Kur të vishni rozë të nxehtë

Gjallëroni çdo festë duke veshur buzët rozë të ndezura. Kjo nuancë është padyshim për vajzat që duan të argëtohen.

E zezë: Alternative & Cool 

Ngjyra e zezë është simbol i fuqisë, elegancës dhe misterit.

Kur të vishni të zeza

Lëreni vajzën tuaj të brendshme alt të shkëlqejë me buzë të zeza të guximshme. Ato kombinohen në mënyrë perfekte me koncerte indie ose rock.

Pjeshkë: Miqësore dhe energjike

Pjeshka ngjall një ndjenjë gëzimi, ngrohtësie dhe rinie.

Kur të vishni pjeshkë  

Pjeshka është një nuancë për ekstrovertët. Vishni pjeshkë për ditë të tëra jashtë me miqtë.

Burgundy: Pasuri, Fuqi dhe Para

Burgundy lëshon një ndjenjë të sofistikimit dhe simbolizon pasurinë dhe ambicjen.

Kur të vishni burgundy 

Lërini të gjithë të dinë vlerën tuaj duke veshur ngjyrë burgundy në një restorant të shtrenjtë

Portokalli: Eksitim & Aventurë

Ngjyra portokalli është një ngjyrë energjike e lidhur me optimizmin dhe rinovimin.

Kur të vishni portokalli

Nëse nuancat nudo ju duken të mërzitshme, atëherë erëzoni atë me një buzë portokalli. Funksionon në mënyrë perfekte si një ngjyrë më e guximshme për ditë të tëra.

Vjollca: Individualiste dhe e fortë

Duhet një person i guximshëm dhe i sigurt për të veshur ngjyrë vjollce në buzët e tyre.

Kur të vishni vjollcë

Vjollca është një ngjyrë e shkëlqyer për të ndarë natën ose për të krijuar një pamje të bukur vjeshte.

Blu: ekzotike dhe krijuese

Blu është ndoshta ngjyra më e jashtme që mund të zgjidhni për buzët tuaja.

Kur të vishni blu

Buzët blu bëjnë një veshje të çuditshme të shfaqet ose të vishni në festën tuaj të ardhshme ekzotike

Ieva Kubiliute është psikologe dhe këshilltare për seksin dhe marrëdhëniet dhe shkrimtare e pavarur. Ajo është gjithashtu një konsulente e disa markave të shëndetit dhe mirëqenies. Ndërsa Ieva është e specializuar në mbulimin e temave të mirëqenies, duke filluar nga fitnesi dhe ushqimi, te mirëqenia mendore, seksi dhe marrëdhëniet dhe kushtet shëndetësore, ajo ka shkruar për një sërë temash të stilit të jetesës, duke përfshirë bukurinë dhe udhëtimin. Pikat kryesore të karrierës deri më tani përfshijnë: shëtitje luksoze në Spa në Spanjë dhe bashkim me një palestër në Londër me 18 mijë funte në vit. Dikush duhet ta bëjë! Kur ajo nuk është duke shkruar në tavolinën e saj - ose duke intervistuar ekspertë dhe studime të rasteve, Ieva mbaron me joga, një film të mirë dhe kujdes të shkëlqyeshëm për lëkurën (sigurisht të përballueshme, ka pak gjëra që ajo nuk di për bukurinë buxhetore). Gjërat që i sjellin asaj gëzim të pafund: detoksifikimi dixhital, latte me qumësht tërshërë dhe shëtitje të gjata në fshat (dhe ndonjëherë vrapime).

Më të rejat nga Style and Fashion