CBD EDIBLES: HAKEVE PËR GATIMIN ME CBD DHE PJEKJE ME CBD

CBD EDIBLES: HAKEVE PËR GATIMIN ME CBD DHE PJEKJE ME CBD

CBD po fiton popullaritet në Shtetet e Bashkuara për arsye të ndryshme dhe mund të konsumohet ndryshe. Sektori i ushqimit është rritur në bord. Ky ilaç është i njohur nga mishrat e injektuar dhe ushqimet në treg deri në prodhimin e krijimeve të këndshme me vaj CBD. Duke përfshirë vaj CBD në ushqimet ose pijet e preferuara është një nga mënyrat më të mira për të përqafuar dhe për të përfituar nga përfitimet e shumta shëndetësore të CBD me pak dhunti. Është veçanërisht e dobishme si për të moshuarit ashtu edhe për të sapoardhurit; për të moshuarit që duan të përdorin CBD, ata mund të menaxhojnë plotësisht konsumin e tyre nga fillimi në fund, dhe për të sapoardhurit që duan të shijojnë përfitimet e CBD pa pasur nevojë të pinë duhan ose thith atë. Pra, kur kërkoni për një delikatesë të mbushur me CBD, bëjeni vetë. Ky artikull diskuton disa këshilla të dobishme për të ditur rreth gatimit dhe pjekjes me CBD.

Çfarë është CBD?

CBD është një nxjerrje e bimës së kanabisit, por është jo psikoaktive, që do të thotë se nuk do t'ju bëjë të lartë. Në vend të kësaj, ju mund të ndiheni më të qetë, me avantazhe të tjera si reduktimi i inflamacionit dhe ankthit. CBD është treguar në disa prova se është një ndihmë e mirë për gjumin sepse relakson sistemin nervor qendror në vend që të shkaktojë një efekt 'të lartë' dhe gjithashtu ka potencialin të ndihmojë me ankthin. Prandaj, përfitimet e mundshme terapeutike të CBD janë arsyet e rritjes së popullaritetit të këtij suplementi.

Përfshirja e CBD në produktet tuaja të pjekura

Kur piqni me CBD, nxirreni atë në yndyrë. Mënyra më e thjeshtë për ta bërë këtë është të blini një spektër të plotë Tinktura CBD që përmban kanabinoidë të tjerë përveç CBD dhe shtoni atë në një recetë të preferuar. Sasia për t'u përdorur do të përcaktohet nga doza për racion. Ju gjithashtu mund të futni CBD në gjalpë ose vaj duke përdorur një izolim pluhur ose duke kryer një ekstraktim. Megjithatë, bërja e nxjerrjes është, pa dyshim, kërkon kohë, por ia vlen; pasi bërja e ekstraktit tuaj CBD siguron që fuqia është më e lartë se një tretësirë ​​e blerë në dyqan dhe mund të siguroheni që infuzioni të jetë me cilësi të lartë duke zgjedhur lulet tuaja të kërpit të cilat janë gjerësisht të aksesueshme në internet.

Udhëzime për gatim dhe pjekje me vaj CBD

Shkoni për cilësinë e duhur CBD

Cilësia e produktit të naftës CBD është faktori i parë dhe ndoshta më i rëndësishëm për t'u marrë parasysh. Shumë produkte CBD kanë pretendime në etiketë që nuk përputhen domosdoshmërisht me atë që merrni brenda shishes. Për të siguruar pastërtinë dhe fuqinë, kërkoni artikuj të mbështetur nga gjetjet e testeve laboratorike të palëve të treta. Meqenëse do të përdorni vaj për gatim me CBD, është thelbësore të siguroheni që produkti të ketë aq miligramë përbërës aktiv sa pretendon. Gjithashtu, duke filluar me një sasi të vogël dhe duke rritur gradualisht dozën me kalimin e kohës është metoda ideale për të filluar gatimin me vaj CBD. Ka produkte CBD të krijuara shprehimisht për gatim, si vaji i ullirit i parapërgatitur. Megjithatë, ju mund të përzieni vajrat CBD me vajin e gatimit. Kushtojini vëmendje sasisë së miligramit të CBD, THC dhe kanabinoidëve të tjerë në mallrat e përgatitura paraprakisht, si dhe nëse ato kalojnë ose dështojnë testet e pesticideve dhe tretësve.

Shmangni mbinxehjen e vajit tuaj

Kur gatuani me CBD, kini parasysh sasinë e nxehtësisë së përdorur, qoftë në sobë apo në furrë. Nxehtësia e tepërt mund të shkaktojë avullimin e komponentëve CBD, duke zvogëluar efikasitetin e produktit. Kanabinoidet kanë një pikë vlimi midis 320 dhe 356 gradë Fahrenheit, prandaj kini kujdes që të mos e kaloni atë temperaturë. Gaboni në anën e kujdesit dhe mbani nën 320 gradë Fahrenheit. Për më tepër, për të përfituar sa më shumë nga CBD dhe gatimi, veçanërisht nga pjekja, shtoni vajin CBD pasi të ketë përfunduar pjesa e ngrohjes. Për shembull, derdhni vajin CBD mbi mallrat e pjekura.

Gjithmonë përfshini yndyrna të shëndetshme në dietën tuaj

CBD është i tretshëm në yndyrë, që do të thotë se përthithet më mirë dhe më shpejt kur hahet me yndyrë. Për shkak se kanabinoidet tërhiqen nga yndyrnat, përdorimi i një vaji bartës si vaji i ullirit, kokosit ose avokados si bazë është opsioni ideal për ta bërë tuajin. Prandaj, kombinoni CBD me çdo formë yndyre ose yndyre, mundësisht yndyrna të shëndetshme si vajrat bazë të treguar më sipër, për të përfituar sa më shumë nga ajo dhe për të shmangur humbjen e ndonjë prej efekteve të saj.

Ushqimet më të mira për të filluar

Megjithëse kërkimi mbi CBD është ende në fazat e hershme, nuk është bërë asnjë kërkim shkencor mbi pasojat e përzierjes së CBD me alkoolin. Ndërsa eksperimentimi me pije mund të jetë argëtues, mbani nën kontroll konsumin tuaj. Fillimi me diçka me të cilën jeni tashmë të njohur dhe të kënaqur me të është gjithmonë një ide e mirë kur gatuani me CBD. Për shembull, kur bëni një sallatë në shtëpi dhe dëshironi të shtoni pak CBD në salcë, bëjeni këtë ose në salcë ose sipër. Për më tepër, shtoni vaj CBD në një smoothie ose kafe, përdorni atë në salcat pesto, ose përdorni atë në një reduktim mbi mishin ose ushqimet e detit si pikënisje. Përveç kësaj, një mënyrë tjetër ideale për të filluar është shtimi i vajit CBD në brownies ose ushqime të pjekura me vajin e përdorur në recetë. Mbani gjithmonë temperaturën në kontroll, siç u përmend më herët.

Përfundim

Gatimi me vaj CBD është një nga metodat më të mira për të marrë CBD në një mënyrë që është e përshtatur për ju. Gatimi me CBD mund të jetë argëtues dhe një mënyrë fantastike për të marrë një dozë ditore, nga salcat dhe salcat deri tek smoothie-t dhe ushqimet e injektuara. Gjithashtu, nëse keni ndërmend t'i çoni aftësitë e gatimit dhe pjekjes në një nivel tjetër, përfshirja e CBD në kohën e përgatitjes së vaktit është një mënyrë e shkëlqyer për t'u ngritur. Ekziston një mënyrë më e mirë për të shijuar një vakt të bërë në shtëpi, i cili jo vetëm ka shije të mirë, por gjithashtu është i shkëlqyeshëm për mirëqenien e përgjithshme duke marrë parasysh vetitë terapeutike që lidhen me CBD. Së fundmi, kur bëhet fjalë për vajin CBD dhe gatimin, ka shumë mundësi për të përfshirë vajin natyral në pothuajse çdo pjatë. Vaji CBD mund të jetë shtesa ideale për dollapin tuaj të kuzhinës dhe respektimi i parimeve të arta të përshkruara më sipër mund të ndihmojë suksesin tuaj kur gatuani me CBD.

MS, Universiteti Durham
GP

Puna e mjekut të familjes përfshin një gamë të gjerë diversiteti klinik, i cili kërkon njohuri dhe erudicion të gjerë nga një specialist. Megjithatë, besoj se gjëja më e rëndësishme për një mjek familjar është të jetë njerëzor, sepse bashkëpunimi dhe mirëkuptimi mes mjekut dhe pacientit janë vendimtare për të siguruar kujdes të suksesshëm shëndetësor. Në ditët e mia të pushimit, më pëlqen të jem në natyrë. Që në fëmijëri kam qenë e pasionuar pas shahut dhe tenisit. Sa herë që kam pushim, më pëlqen të udhëtoj nëpër botë.

Më të fundit nga CBD