Cilat janë (5) përfitimet shëndetësore të dietës keto?

Promovon nivele të shëndetshme të sheqerit dhe insulinës në gjak

Një dietë e ulët në karbohidrate dhe e lartë në yndyrë dhe proteina mund të parandalojë rritjen e niveleve të sheqerit në gjak dhe insulinës, a studim botuar në Nutrition and Metabolism sugjeron (https://nutritionandmetabolism.biomedcentral.com/articles/10.1186/1743-7075-2-34). Për shkak të kësaj, dieta keto mund të jetë shumë e mirë për njerëzit që luftojnë diabetin dhe rezistencën ndaj insulinës.

Rrit sintezën e kolesterolit "të mirë".

Sipas një studim (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10584043/), përmbajtja e lartë e yndyrës në dietën keto rrit sintezën e kolesterolit "të mirë".Studim(https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/01.cir.0000154555.07002.ca) tregojnë nivele të larta të kolesterolit të mirë reduktojnë gjasat për sëmundje të zemrës.

Promovon humbjen e peshës

studim(https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29466592/) pasi studimi tregon se dieta keto promovon humbjen e peshës. Një mënyrë se si dieta keto ju ndihmon të humbni peshë është duke reduktuar sheqerin në gjak dhe nivelet e insulinës. Kur keni nivele të larta të sheqerit në gjak dhe insulinës, trupi juaj tenton të ruajë sheqernat e tepërta të gjakut në formën e glikogjenit ose lipideve. Glukoza e ruajtur në formën e lipideve mund t'ju bëjë të shtoni peshë në pjesën e mesme.

Parandalon presionin e lartë të gjakut

Kur keni nivele të ulëta të insulinës, mund të mos vuani nga inflamacioni, i cili rrit presionin e gjakut. Një studim(https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16409560/) sugjeron që nivelet e shëndetshme të presionit të gjakut reduktojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, dështimit të veshkave dhe goditjes në tru, duke rritur jetëgjatësinë.

Shtyp oreksin tuaj

Një studim tregon se dieta keto mund të shtypë oreksin tuaj dhe të parandalojë dëshirat për ushqim. Si rezultat, ju mund të hani më pak kalori.

Të mirat e dietës Keto

  • Ju ndihmon të humbni peshë
  • Mund të trajtojë ose parandalojë kancerin

Disavantazhet e dietës keto

  • Mos ngrënia e mjaftueshme e karbohidrateve mund të shkaktojë kërdi në nivelet e energjisë dhe përqendrimin tuaj
  • Ngrënia e shumë yndyrave të ngopura mund të rrisë nivelet e kolesterolit, gjë që sjell probleme për shëndetin e zemrës

Anastasia Filipenko është psikologe e shëndetit dhe mirëqenies, dermatologe dhe shkrimtare e pavarur. Ajo mbulon shpesh bukurinë dhe kujdesin e lëkurës, tendencat e ushqimit dhe të ushqyerit, shëndetin dhe fitnesin dhe marrëdhëniet. Kur ajo nuk po provon produkte të reja për kujdesin e lëkurës, do ta gjeni duke marrë një klasë çiklizmi, duke bërë joga, duke lexuar në park ose duke provuar një recetë të re.

Ekspert i shëndetit mendor
MS, Universiteti i Letonisë

Jam thellësisht i bindur se çdo pacient ka nevojë për një qasje unike, individuale. Prandaj, në punën time përdor metoda të ndryshme psikoterapie. Gjatë studimeve të mia, zbulova një interes të thellë për njerëzit në tërësi dhe besimin në pandashmërinë e mendjes dhe trupit, dhe rëndësinë e shëndetit emocional në shëndetin fizik. Në kohën time të lirë, më pëlqen të lexoj (një adhurues i madh i trilerëve) dhe të shkoj në ecje.

Barbara është një shkrimtare e pavarur dhe një këshilltare për seksin dhe marrëdhëniet në Dimepiece LA dhe Peaches and Screams. Barbara është e përfshirë në iniciativa të ndryshme arsimore që synojnë t'i bëjnë këshillat për seksin më të aksesueshme për të gjithë dhe të thyejnë stigmat rreth seksit në komunitete të ndryshme kulturore. Në kohën e saj të lirë, Barbara kënaqet duke ecur nëpër tregjet e vjetra në Brick Lane, duke eksploruar vende të reja, duke pikturuar dhe duke lexuar.

Më të rejat nga Pyetni Ekspertin