Cilat pije duhet të shmangni për të shmangur kërcënimin e përdhes?

Pije alkoolike

Pijet alkoolike si birra dhe pijet alkoolike ofrojnë purina, komponime organike që e bëjnë trupin të prodhojë më shumë acid urik ose humbasin aftësinë për të nxjerrë acidin. Si rezultat, acidi urik mund të grumbullohet në qarkullimin e gjakut, duke çuar në hiperuricemi. Është kjo gjendje që rrit rrezikun e përdhes. Nëse duhet të merrni alkool, reduktoni konsumin tuaj.

Lëng portokalli

Çuditërisht, lëngu i portokallit është një nga pijet që ju bën më të ndjeshëm ndaj përdhes. E them çuditërisht sepse nuk presim që të shkojë keq me frutat. Lëngu i portokallit është i lartë në sheqerna natyrale që mund të shkaktojnë një rritje të acidit urik në gjakun tuaj, duke rritur mundësinë e një sulmi përdhes. A do të thotë kjo që ju duhet të eliminoni OJ nga dieta juaj? Lëngu i portokallit mund të mos përbëjë ndonjë rrezik për shëndetin nëse konsumohet në moderim.

Kafe

Kafeja mund të jetë një tjetër fajtor befasues. Sipas njërit studim, kafeja rrit prodhimin e acidit urik kur ai hyn në sistemin tuaj. Të tjera Studimet tregojnë se marrja e kafesë në fakt mund të ulë prodhimin e acidit urik dhe të zvogëlojë rrezikun e përdhes. Për shkak të këtyre studimeve kontradiktore, nuk është e qartë se si marrja e kafesë ndikon në nivelet e acidit urik. Kjo do të thotë se ka nevojë për kërkime të mëtejshme për të na ndihmuar të kuptojmë nëse kafeja është e dëmshme.

Anastasia Filipenko është psikologe e shëndetit dhe mirëqenies, dermatologe dhe shkrimtare e pavarur. Ajo mbulon shpesh bukurinë dhe kujdesin e lëkurës, tendencat e ushqimit dhe të ushqyerit, shëndetin dhe fitnesin dhe marrëdhëniet. Kur ajo nuk po provon produkte të reja për kujdesin e lëkurës, do ta gjeni duke marrë një klasë çiklizmi, duke bërë joga, duke lexuar në park ose duke provuar një recetë të re.

Ieva Kubiliute është psikologe dhe këshilltare për seksin dhe marrëdhëniet dhe shkrimtare e pavarur. Ajo është gjithashtu një konsulente e disa markave të shëndetit dhe mirëqenies. Ndërsa Ieva është e specializuar në mbulimin e temave të mirëqenies, duke filluar nga fitnesi dhe ushqimi, te mirëqenia mendore, seksi dhe marrëdhëniet dhe kushtet shëndetësore, ajo ka shkruar për një sërë temash të stilit të jetesës, duke përfshirë bukurinë dhe udhëtimin. Pikat kryesore të karrierës deri më tani përfshijnë: shëtitje luksoze në Spa në Spanjë dhe bashkim me një palestër në Londër me 18 mijë funte në vit. Dikush duhet ta bëjë! Kur ajo nuk është duke shkruar në tavolinën e saj - ose duke intervistuar ekspertë dhe studime të rasteve, Ieva mbaron me joga, një film të mirë dhe kujdes të shkëlqyeshëm për lëkurën (sigurisht të përballueshme, ka pak gjëra që ajo nuk di për bukurinë buxhetore). Gjërat që i sjellin asaj gëzim të pafund: detoksifikimi dixhital, latte me qumësht tërshërë dhe shëtitje të gjata në fshat (dhe ndonjëherë vrapime).

Nutricionist, Universiteti Cornell, MS

Unë besoj se shkenca e të ushqyerit është një ndihmës i mrekullueshëm si për përmirësimin parandalues ​​të shëndetit ashtu edhe për terapinë ndihmëse në trajtim. Qëllimi im është të ndihmoj njerëzit të përmirësojnë shëndetin dhe mirëqenien e tyre pa e torturuar veten me kufizime të panevojshme dietike. Unë jam një mbështetës i një stili jetese të shëndetshëm - luaj sport, biçikletë dhe notoj në liqen gjatë gjithë vitit. Me punën time, jam paraqitur në Vice, Country Living, Harrods, Daily Telegraph, Grazia, Women's Health dhe media të tjera.

Më të rejat nga Pyetni Ekspertin