FATCO - Ndërtimi i një prej markave kryesore të kujdesit për lëkurën e mishit të viçit në Amerikë.

FATCO – Ndërtimi i një prej markave kryesore të kujdesit për lëkurën e mishit të viçit në Amerikë.

At Fatco, ne jemi të specializuar në prodhimin e produkteve natyrale dhe organike të kujdesit personal duke përdorur dhjamë (i njohur si yndyrë viçi) nga lopë të ushqyera me bar, të rritura në kullota dhe të lumtura! Dhjata është jashtëzakonisht ushqyese dhe e dendur me lëndë ushqyese dhe është shëruese për sëmundjet e lëkurës si ekzema dhe psoriasis. Ne kemi gjithashtu një linjë të plotë të vajrave dhe deodorantëve pastrues, duke ofruar kështu produkte për të gjithë në familjen tuaj!

Djathi është jashtëzakonisht i lartë në vitamina A, D, K dhe E, të gjitha të cilat janë shumë të rëndësishme për shëndetin e lëkurës.

Viçi i ushqyer me bar është jashtëzakonisht shërues dhe i pasur me lëndë ushqyese, dhe është qetësues për sëmundjet e lëkurës si ekzema, psoriasis, dermatiti, keratosis pilaris, kapaku i djepit, lëkura e thatë, etj. Lista vazhdon dhe vazhdon! Ne përdorim vetëm yndyrnat shtazore të cilësisë më të lartë, aktualisht kemi një burim kryesor për të gjithë yndyrën tonë të quajtur Fatworks, jashtë Kolorados. Ata e marrin të gjithë yndyrën e tyre nga 25 ferma familjare me bazë në SHBA. Ne po krijojmë produkte thellësisht ushqyese për kujdesin e lëkurës dhe trupit duke përdorur një pjesë të kafshës që normalisht do të hidhej në plehra. I gjithë dhjami që ne përdorim vjen nga ferma të vogla familjare me bazë në SHBA, të cilat rritin kafshët me përgjegjësi dhe etikë, dhe gjithashtu po rigjenerojnë tokën në proces.

Ne kemi qindra nëna që e kanë përdorur Baby Butta-n tonë ekskluzivisht për foshnjat e tyre që nga fillimi i 8 viteve më parë, sepse ata e urrejnë idenë e përdorimit të gjërave si kremrat steroide në lëkurën e ndjeshme të foshnjave të tyre! Me një konsistencë pak më shumë si një balsam, ky produkt kryesisht përmban dhjamë nga bagëtitë e ushqyera me bar, të rritura në kullota, me bazë në SHBA. Djathi është i pasur me vitamina dhe lëndë ushqyese që yndyrat me bazë bimore thjesht nuk i posedojnë, duke e bërë atë një SuperUshqim për Lëkurën tuaj!

Ne fokusohemi kryesisht në prodhimin e produkteve me cilësi të lartë për lëkurën, trup dhe flokët. Disa nga produktet tona më të shitura janë deodoranti ynë natyral Stank Stop (i disponueshëm si në krem ​​ashtu edhe në shkop), Fat Stick (shkop hidratues për të gjitha qëllimet) dhe kremin tonë Myrrhaculous Face (një krem ​​i rëndë pa të cilin nuk do të mund të jetoni në dimër!). Kohët e fundit ne kemi shtuar në asortimentin tonë më shumë produkte për trupin dhe flokët, duke përfshirë edhe tonat Sapuni me bazë dhjami dhe Shampo + Kondicioner Bare.

Historia e themeluesit/pronarit dhe çfarë i motivoi ata për të filluar biznesin – 

Si një stil jetese Paleo frymëzoi risi në industrinë e kujdesit për lëkurën.

Pasi bëra "Whole30" tim të parë në vitin 2012, fillova të adoptoja më shumë një stil jetese paleo, i cili ndryshoi plotësisht jetën time! U ndjeva më mirë dhe kisha një ton më shumë energji! Ndërsa fillova t'i kushtoja më shumë vëmendje ushqimeve që futja në trupin tim, gjithashtu fillova t'i kushtoja më shumë vëmendje produkteve që përdorja në trupin tim. Fillova të zhytem më thellë në produktet që përdorja çdo ditë (shampo, larje trupi, grim, etj) dhe kuptova se shumë nga këto produkte ishin plot me kimikate toksike dhe përbërës të rrezikshëm. Kështu, fillova të bëj shumë nga produktet e mia të kujdesit personal!

Pasi bëra kërkime përmes faqes së internetit të Weston A Price Foundation, fillova të mësoja gjithnjë e më shumë rreth përfitimeve të përdorimit lokal të mishit të viçit të ushqyer me bar dhe fillova ta integroja atë në recetat që po bëja në shtëpi. Unë po i ndaja ato me miqtë dhe familjen, dhe njerëzit i donin ata! Dalëngadalë kuptova se nuk kishte asgjë tjetër si këto produkte në treg dhe kuptova se kjo ishte një markë me potencial të madh!

Ndërsa bëhesha gjithnjë e më i pasionuar pas këtyre produkteve dhe më pak i pasionuar për punën time me kohë të plotë (si inxhinier prodhimi), ajo që filloi si një hobi u shndërrua shpejt në një biznes në shkallë të plotë! 

Ndërtova faqen time të parë në Squarespace dhe fillova të shes produkte menjëherë. Vitet e para morëm pjesë në shumë ekspozita të mëdha tregtare, duke u përpjekur t'i çonim produktet tona përpara shitësve të mëdhenj. Ndërsa shumë blerës mendonin se produktet tona ishin interesante dhe novatore, tendencat në kategori (dmth., "me bazë bimore" dhe "miqësore për veganët") i larguan ata nga linja jonë. Në vitin 2017 na u afrua Target, i cili vendosi t'i transportonim produktet tona në rreth 500 dyqane! Kjo ishte e madhe për ne! Target përfundoi duke i bartur produktet tona në korridorin e tyre të bukurisë natyrore nga janari 2018 deri në qershor 2020. 

Në ditët e sotme, ju mund t'i gjeni produktet tona në faqet si Thrive Market, Amazon dhe (sigurisht) faqen tonë të internetit, www.fatco.com. Me kalimin e viteve, ne kemi arritur të zbulojmë se kanali ynë i shitjeve direkte është me të vërtetë "buka dhe gjalpi" ynë, dhe për këtë arsye është vendi ku ne fokusojmë shumicën e përpjekjeve dhe burimeve tona.

Sfidat me të cilat përballet biznesi/tregu – 

Pse FATCO tha "Jo" për Greenwashing dhe "Po" për Produktet Natyrale dhe të Qëndrueshme që promovojnë shëndetin e lëkurës.

Sfida më e madhe me të cilën po përballet FATCO tani është e njëjta sfidë me të cilën është përballur në 8 vitet e fundit…dhe kjo është tendenca aktuale në kategorinë e kujdesit të lëkurës. Aktualisht, produktet e kujdesit të lëkurës që janë "me bazë bimore" dhe "miqësore për veganët" janë shumë në modë. Këto janë llojet e produkteve që shumë blerës me pakicë kërkojnë kur sigurojnë linja të reja për të kryer. Meqenëse produktet tona janë bërë duke përdorur yndyrna shtazore, ato janë krejt e kundërta e "miqësore për vegan". 

Megjithatë, është shfaqur edhe një grup i madh njerëzish, si ata që ndjekin një dietë ketogjenike ose mishngrënëse, të cilët besojnë fort në përdorimin e yndyrave shtazore! Dhe fatmirësisht ne jemi në gjendje t'i synojmë ato përmes përdorimit të mediave sociale!

Një sfidë tjetër me të cilën përballemi është rreth nocioneve të paragjykuara të konsumatorëve për yndyrat dhe vajrat. Shoqëria është bërë aq "fobike me yndyrë" dhe "fobike me vaj" saqë ne kemi humbur nga sytë çdo gjë tjetër. E kemi të ngulitur që në moshën 10-vjeçare që duhet të lani fytyrën dy herë në ditë, me pastrues të ashpër ose skrabe të shtrenjta për të pasur lëkurë të bukur. Por, nëse do të mund ta linim lëkurën tonë të qetë për 5 minuta dhe ta lëmë të bëjë atë që është, do të habiteshim se sa mirë mund të funksionojë! Përdorimi i yndyrave dhe vajrave në lëkurën tuaj i lejon lëkurës tuaj të ribalancojë prodhimin e saj natyral të vajit dhe të kthehet në neutral. Yndyra dhe vaji NUK janë armiku! Dhe ne përpiqemi t'i mësojmë klientët tanë për përfitimet e përdorimit të vajrave dhe yndyrave në lëkurën tuaj çdo ditë!

Së fundi, marketingu është bërë shumë më i shtrenjtë tani se sa ka qenë ndonjëherë në të kaluarën. Kur fillova FATCO-n në vitin 2014, ishte shumë e lehtë të rriteshe në mediat sociale. Në atë kohë, unë munda lehtësisht të kontaktoj me influencuesit në mediat sociale dhe t'u dërgoja atyre produktin për ta provuar në këmbim që ata ta ndanin atë me audiencën e tyre. Në ditët e sotme, të gjithë me më shumë se 5 ndjekës janë një "ndikues" dhe të gjithë presin gjëra falas. Për më tepër, shfaqja e reklamave në platforma si FB/IG dhe google është bërë shumë më e shtrenjtë se sa ishte ndonjëherë në të kaluarën. Në ditët e sotme, marketingu ndihet shumë më i ndërlikuar!

Megjithatë, ka mjaft mundësi për markën tonë tani!  Mundësia jonë më e madhe tani është rreth ndryshimit të tendencave "të bazuara në bimë"! Ndërsa mund të ketë një nëngrup të popullsisë që beson se çdo gjë "e bazuar në bimë" është më e mirë, ka një nëngrup tjetër që beson me vendosmëri të kundërtën! Ata besojnë në bujqësinë rigjeneruese dhe se gjithçka me bazë bimore po shkatërron tokën tonë. Ata besojnë se lopët nuk po vrasin planetin, por përkundrazi se faji është blegtoria e papërgjegjshme. Ata besojnë se çelësi për të kthyer ndryshimin e klimës është në shërimin e tokës sonë duke përdorur kafshët që kullosin në kullota, jo duke mbjellë kultura monokulturore dhe duke eliminuar të gjitha kafshët nga zinxhiri ushqimor. Këto janë diskutime që po bëhen gjithnjë e më shumë. Dhe nëse do të HASH një copë kafshe, atëherë pse në tokë do të ishe kundër përdorimit të diçkaje që vjen nga një kafshë në lëkurën tënde???

Një mundësi tjetër me të cilën përballemi është rreth dëshirës së konsumatorit për produkte të kujdesit të lëkurës vërtet të pastra, vërtet natyrale. Konsumatorët po bëhen gjithnjë e më shumë të arsimuar për kimikatet toksike që gjenden në produktet e tyre të kujdesit personal. Kategoria e kujdesit personal organik do të jetë me vlerë 16 miliardë dollarë deri në vitin 2020, dhe një e treta e të gjithë konsumatorëve thanë se natyral/organik është një faktor ndikues në vendimin e tyre të blerjes. Por…Industria e Shëndetit dhe Bukurisë po përpiqet të vazhdojë.

Një i rritur mesatar përdor rreth 12 produkte të kujdesit personal çdo ditë që përmbajnë 160 përbërës kimikë unikë. Këto janë kimikate që ndikojnë në shëndetin tonë. Ato mund të ndikojnë në fertilitetin, kanë qenë të lidhura me kancerin dhe mund të bëjnë kërdi në hormonet tona. Lëkura jonë është organi ynë më i madh dhe thith gjithçka që vendosim mbi të. Ndërsa konsumatorët bëhen më të vetëdijshëm për larjen e gjelbër dhe vazhdojnë të edukojnë veten rreth kimikateve toksike për të qenë në vëzhgim kur blejnë produkte për kujdesin e lëkurës, markat e mëdha do të jenë në telashe. Me produktet FATCO, klienti mund të lexojë dhe shqiptojë të gjithë përbërësit që ne përdorim, dhe ne jemi plotësisht transparentë për gjithçka që hyn në markën tonë. 

Këshilla për të tjerët për biznesin

Këshilla e Cassy për Sipërmarrësit Aspirues

1) Rrethojeni veten me njerëz që besojnë në ju dhe besoni në atë që po bëni. Nëse njerëzit në jetën tuaj nuk besojnë në atë që po bëni aq shumë sa ju, ajo përfundimisht do të bëhet toksike dhe mbytëse për suksesin tuaj. 

2) Do të doja të kisha kërkuar më shumë ndihmë herët. Mësova shumë gjëra vetë dhe kjo pengoi rritjen time në fillim. Ka TONËL njerëzish që duan t'ju ndihmojnë dhe t'ju shohin të jeni të suksesshëm…përfitoni nga kjo! 

3) kur zotëroni biznesin tuaj, do të punoni më shumë dhe më shumë orë se sa keni bërë ndonjëherë në punën tuaj 9-5. Por shpërblimi dhe ndjenja që vjen nga puna për veten dhe krijimi i diçkaje të mahnitshme është e pavlefshme!

4) Nuk do të ketë kurrë një kohë "perfekte" për të filluar një biznes. Ju nuk duhet të hiqni dorë nga 9-5 për të filluar një biznes…filloni pak, si një nxitim anësor. Pasi zotëroj biznesin tim për 8 vjet, ka patjetër diçka për të thënë për komoditetin dhe stabilitetin e një pagese javore. Nuk ka magjepsje në lënien e një pune që paguhet mirë vetëm për t'u zhgënjyer dhe stresuar gjatë gjithë kohës...Mos u hidhni derisa të dini se parashuta do t'ju mbajë!

MS, Universiteti i Tartu
Specialisti i gjumit

Duke shfrytëzuar përvojën e fituar akademike dhe profesionale, këshilloj pacientët me ankesa të ndryshme për shëndetin mendor - humor depresiv, nervozizëm, mungesë energjie dhe interesi, çrregullime të gjumit, sulme paniku, mendime dhe ankthe obsesive, vështirësi në përqendrim dhe stres. Në kohën time të lirë, më pëlqen të pikturoj dhe të bëj shëtitje të gjata në plazh. Një nga obsesionet e mia të fundit është sudoku - një aktivitet i mrekullueshëm për të qetësuar një mendje të shqetësuar.

Më të rejat nga Business News