Gjithçka që duhet të dini për dietën Sirtfood

//

Me shpikjet e vazhdueshme të pothuajse çdo gjëje, dieta nuk ka mbetur pas. Dieta Sirtfood është një nga dietat aktuale të shpikura dhe në modë.

Me origjinë në Mbretërinë e Bashkuar, dieta Sirtfood gradualisht po bëhet pjesë e shumë personazheve të famshëm pasi lejon konsumimin e verës së kuqe dhe çokollatës në të. Shpikësit e kësaj diete theksojnë se është një dietë e mirë pasi është një çelës i fshehur për humbjen e yndyrës në trup dhe parandalimin e sëmundjeve.

Megjithatë, disa dietologë dhe ekspertë të shëndetit pohojnë se kjo dietë mund të mos jetë aq e mirë për ju sa njerëzit priren të besojnë. Kështu, ky artikull eksploron se çfarë ka të bëjë me dietën Sirtfood dhe disa nga përfitimet e saj shëndetësore të bazuara në shkencë.

Çfarë është dieta Sirtfood?

Siç u përmend më herët, Dieta Sirtfood u zhvillua për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar nga dy nutricionistë të njohur që po shërbenin në një palestër private. Sipas reklamave të tyre, ata bënë fushatë për këtë dietë si një vakt revolucionar dhe plan shëndetësor që mund të ndihmojë një person të humbasë yndyrën në mënyrë efektive.

Dieta Sirtfood bazohet thjesht në studimet e kryera mbi sirtuinat (SIRT). Sipas Qendrës Kombëtare për Informacionin e Bioteknologjisë, sirtuinat janë një koleksion i shtatë proteinave të gjetura në trup që janë gjetur të jenë përgjegjëse për rregullimin e funksioneve të ndryshme si inflamacioni, metabolizmi dhe jetëgjatësia.

Besohet se disa ushqime mund të përmbajnë komponime bimore natyrale që mund të kenë potencialin për të rritur sirtuinat në trup. Këto ushqime të veçanta janë etiketuar kështu me emrin "Sirtfood".

Sipas studimeve të kryera nga Qendra Kombëtare për Informacionin Bioteknologjik, njëzet ushqimet më të mira të ofruara nga Dieta Sirtfood janë:

Luleshtrydhe, lakra jeshile, verë e kuqe, majdanoz, qepë, sojë, vaj ekstra i virgjër, çaj jeshil matcha, çokollatë e zezë (85% kakao), shafran i Indisë, arra, hikërror, rukola (raketë), lozhë, djegës me sy të shpendëve, hurma Medjool, e kuqe çikore, kaper, boronica dhe kafe.

Krahas ngrënies së ushqimeve sirt, kjo dietë gjithashtu kufizon kaloritë. Kjo funksionon duke siguruar që trupi juaj të prodhojë sasi të shtuara të sirtuinave. Librat dhe librat elektronikë të Dietës Sirtfood përmbajnë receta dhe plane vaktesh që mund t'u përmbaheni, por ende ka më shumë nga këta libra të disponueshëm në internet.

Një përfitim i rëndësishëm shëndetësor i ndjekjes së një diete Sirtfood është se do t'ju ndihmojë të humbni peshë në mënyrë drastike pa ndërhyrë në masën muskulore. Ajo gjithashtu çon në mbrojtje të jashtëzakonshme kundër sëmundjeve kronike.

A është dieta Sirtfood ndonjë efektive?

Nutricionistët që zhvilluan dietën Sirtfood pretendojnë me guxim se kjo lloj diete mund t'i ndihmojë ndjekësit e saj të humbin shpejt peshën, të ndezin "gjenet e dobëta" të trupit, si dhe të parandalojnë sëmundjet. Megjithatë, ka studime të kufizuara për të mbështetur këto pretendime.

Deri më tani nuk ka asnjë studim bindës që mbështet pretendimet se Dieta Sirtfood mund të ndikojë pozitivisht në peshë më shumë sesa ndjekja e një diete të kufizuar me kalori. Për aq sa ngrënia e ushqimeve të përfshira në listën e sirtushqimeve kanë veti të shëndetshme, por ende nuk ka studime që janë kryer te njerëzit për të treguar se sirtushqimet mund të kenë ndonjë përfitim shëndetësor.

Sidoqoftë, librat e Sirtfood Diet kanë raporte kërkimore pilot që pionierët kryen mbi 39 pjesëmarrës në qendrën e tyre të fitnesit. Mjerisht, ato rezultate duket se nuk janë publikuar askund tjetër.

Hulumtimi i vuri pjesëmarrësit në sirtfoods dhe stërvitje të përditshme për 1 javë. Deri në fund të javës, këta pjesëmarrës kishin humbur mesatarisht 3.2 kg (7 paund) ndërsa masa e tyre muskulore ishte ruajtur ose fituar.

Rezultatet nuk janë as tronditëse. Nëse një person mund të ndjekë një konsum të kufizuar të kalorive prej 1000 kalorish në ditë dhe të ushtrojë në të njëjtën kohë, ai automatikisht do të humbasë peshë. Në mënyrë të ngjashme, ata mund të fitojnë përsëri peshën e tyre javën e ardhshme.

Kur trupi është i privuar nga energjia, ai do të fillojë të përdorë glikogjenin (magazinat e urgjencës), të djegë dhjamin dhe muskujt në të njëjtën kohë. Gjatë këtij procesi, humbet edhe uji i cili është përdorur për të ruajtur glikogjenin. Ruajtja e glikogjenit kërkon 3-4 molekula ujë. Sipas Qendrës Kombëtare për Informacionin e Bioteknologjisë, me një konsum të kufizuar të kalorive për një javë, vetëm një e treta e peshës së humbur është yndyrë, ndërsa dy të tretat vijnë nga uji, muskujt dhe glikogjeni. Kur rifilloni marrjen normale të kalorive, trupi juaj rikthen glikogjenet dhe pesha rifitohet automatikisht.

Në një farë mase, Dieta Sirtfood mund t'ju ndihmojë të humbni një pjesë të peshës tuaj gjatë periudhës së respektimit të saj, por pasi dieta të jetë shteruar, ka të ngjarë që të riktheheni peshën e humbur. Po kështu, periudha e ndjekjes së kësaj diete është shumë e shkurtër që ajo të ketë një përfitim afatgjatë për shëndetin.

Si të ndiqni dietën Sirtfood

Kjo lloj diete e veçantë përbëhet nga dy faza që zgjasin për tre javë. Pas kësaj, ju mund të tërhiqeni ose të vazhdoni të përfshini sirtfoods në dietën tuaj për aq kohë sa dëshironi. Recetat specifike për këto dy faza gjenden në librat "The Sirtfood Diet" të shkruar nga zhvilluesit e saj. Lovage, pluhuri i çajit jeshil matcha dhe hikërrori janë të vetmet sirtushqime që mund të jenë të vështira për t'u gjetur, ndërsa pjesa tjetër janë lehtësisht të disponueshme dhe janë të lira. Një pjesë kryesore e kësaj diete është lëngu jeshil i marrë gati 3 herë në ditë.

Faza e parë

Kjo fazë zakonisht zgjat për shtatë ditë, ku duhet të kufizoni marrjen e kalorive dhe të merrni shumë lëng jeshil. Ndihmon në orientimin e trupit tuaj drejt humbjes së peshës dhe besohet se çon në një humbje prej 3.2 kg në 7 ditë. Marrja e kalorive kufizohet në 1000 në 3 ditë dhe rritet në 1500 për ditët 4-7 ku lëngu jeshil merret dy herë në ditë.

Faza e dytë

Kjo fazë zgjat dy javë. Ajo quhet faza e "mirëmbajtjes". Ai përfshin një humbje të qëndrueshme të peshës dhe kufiri i kalorive nuk është i specifikuar. Gjatë këtyre ditëve, njeriu merr tre vakte thjesht me ushqime sirtushqimesh dhe një lëng jeshil çdo ditë.

Pas përfundimit të dietës

Sipas dëshirës së një individi, mund të përsëriten dy fazat për humbje të vazhdueshme në peshë ose mund të shtojnë ushqime sirt në dietën e tyre të rregullt.

Përfundim

Sirtfood Diet është dieta e re dhe në modë që është zhvilluar në Evropë. Ai përfshin rreptësisht ndjekjen dhe ngrënien e sirtfoods për tre javë në dy faza. Duhet gjithashtu të kufizohet marrja e kalorive gjatë të gjitha dy fazave. Dieta Sirtfood thuhet se ndihmon në humbjen e një peshe mesatare prej 3.2 kg me shpejtësi brenda 3 javësh dhe ndihmon në parandalimin e sëmundjeve.

Më të rejat nga Shëndetësia