Bota e dhuratave - ide unike për dhurata

Bota e dhuratave – ide unike për dhurata

Bota e dhuratave ofron ide unike dhuratash për ata që kanë gjithçka. Në vend që të kërkoni në internet për orë të tëra duke u përpjekur të gjeni dhuratën e përsosur, Gifter World e bën atë për ju. Ata kanë ide të pabesueshme dhuratash që do të bëjnë përshtypje; nga dhuratat unike tek artikujt e personalizuar deri tek dhuratat për të cilat nuk keni dëgjuar asnjëherë. Gifter World nuk i shet artikujt drejtpërdrejt, por në vend të kësaj, ata rekomandojnë një produkt dhe ju japin një lidhje të vendit më të mirë për ta blerë atë.

Ju mund të lëvizni nëpër dhurata sipas kategorive ose të shikoni disa nga udhëzuesit e dhuratave për njerëz ose interesa të veçanta. Ose thjesht shkruani diçka në shiritin e kërkimit, si për shembull një hobi ose interes të marrësit të dhuratës. Le të themi se marrësi e do birrën; shkruani "birrë" në shiritin e kërkimit dhe shumë dhurata për adhuruesit e birrës do të shfaqet. Ose mund të shkruani llojin e personit si gjyshja, burrat në të 50-at ose 18-atth ditëlindjen, dhe me siguri do të gjeni atë që kërkoni.

Pavarësisht nëse doni pajisjen më të fundit për gjyshin, ose një portret të personalizuar të vetes duke hipur në lloj brejtësi tuaj, Gifter World do ta ketë atë. “Kur është koha që unë të blej një dhuratë për dikë, unë përdor uebsajtin tim për ide”, shpjegon Chanda. “Nëse jam duke kërkuar për një dhuratë për një burrë rreth të 50-tave, Unë tërheq atë udhëzues dhuratë dhe gjej disa ide perfekte. Ose nëse marrësi e do plazhin, unë e shikoj atë kategori. Ekziston një guidë dhuratash për pothuajse të gjithë, kështu që e bën blerjen të lehtë, edhe për mua”.

Motivimi i themeluesit

Chanda Torrey punoi si ekzekutive në sektorin jofitimprurës për gati njëzet vjet dhe e kishte zakon të panikohej kur bëhej fjalë për blerjet për të tjerët. “Dikur i urreja blerjet aq shumë sa përfundoja duke qarë në dyshemenë e qendrës tregtare”, thotë Chanda. “Po përpiqesha të mendoja për atë që njerëzit kishin nevojë ose dëshironin, por shumica e të rriturve blejnë vetëm atë që duan ose kanë nevojë. Pastaj zbulova se dhuratat duhet të jenë unike, të papritura dhe ndoshta diçka që nuk e kanë parë kurrë më parë. Kështu e ktheni argëtimin në dhënien e dhuratave”.

Pasi kuptoi se dhënia e dhuratave është në të vërtetë argëtuese kur zbulon sekretin e saj, ajo donte të hapte një faqe interneti me dhurata unike. Por puna me orë të gjata në një organizatë jofitimprurëse nuk i la hapësirë ​​asaj për të eksploruar ëndrrat e saj, kështu që ajo vendosi ëndrrat e saj në flagrancë për më shumë se dhjetë vjet.

 Në vitin 2019, Chanda doli në pension nga Kryqi i Kuq si Zyrtar Kryesor i Zhvillimit. Ajo e shijoi pensionin për dy javë pasi ishte në gjendje të arrinte miqësinë dhe të pushonte pa një kujdes në botë. Por pas disa javësh, ajo e dinte se duhej të bënte diçka tjetër, kështu që vendosi të bënte hapin dhe të fillonte Gifter World si një mënyrë për të ndihmuar ata që janë të tmerrshëm në blerje. Ajo kujton se sa shumë e përçmonte dhe tani e do, ndaj kënaqet duke ndihmuar të tjerët të gjejnë dhurata unike.

Por krijimi i një kompanie online nuk ishte në fushën e saj të njohurive. “Nuk e kisha idenë se si të hapja një faqe interneti apo si ta bëja atë”, thotë Chanda. “Por isha i vendosur të mësoja, kështu që kaloja dymbëdhjetë orë ose më shumë në ditë duke parë video në YouTube dhe duke lexuar artikuj në mënyrë që të mësoja veten se si të krijoja një biznes në internet. Në fillim, më duhej të kërkoja në google çdo fjalë tjetër që dëgjoja në një video, por u bë më e lehtë dhe më e lehtë ndërsa mësova më shumë”.

Chanda e kupton se si blerja e dhuratave mund të jetë e frikshme dhe mendja juaj mund të zbrazet kur mendoni për artikullin e përsosur. Ajo i kalon ditët e saj duke kërkuar në internet për ju në mënyrë që të bëjë zgjedhjen e një dhurate më të lehtë. “Eksitohem shumë kur gjej diçka të re”, thotë Chanda. “Është si një nxitim adrenaline kur gjej diçka që as nuk e dija se ekzistonte. Filloj menjëherë të mendoj se për kë dua ta blej. Dikur i shmangja Krishtlindjet dhe tani i pres me padurim çdo vit”.

“Jam gjithashtu i motivuar të vazhdoj të punoj në të, sepse mund të punoj kudo”, shpjegon Chanda. “Unë jam i fiksuar pas udhëtimeve dhe kjo është diçka që mund ta bëj gjatë udhëtimit. Pasi burri im të dalë në pension, ne planifikojmë të udhëtojmë nëpër botë dhe do të jetë mirë që unë të vazhdoj të punoj ndërsa jam jashtë vendit”.

Çfarë e bën të ndryshme botën e dhuratave?

Gifter World përmban vetëm produkte unike me 5 yje nga burime të besuara. Chanda kërkon në internet për produktin perfekt. Pasi gjen diçka që e do, ajo kërkon çmimin më të mirë që mund të gjejë dhe lexon komente të gjera. Meqenëse bizneset mund të vendosin komente të rreme në faqen e tyre, ajo shpenzon orë të tëra duke u siguruar që komentet të jenë reale dhe kompania që e shet atë të ketë reputacion. Ajo ka partneritete me mbi 300 kompani që i ka verifikuar dhe e di që janë kompani dhe produkte me cilësi të lartë, me reputacion.

Gifter World ofron gjithashtu një shërbim portier dhuratash falas, gjë që nuk e bën asnjë uebsajt tjetër. Nëse nuk gjeni diçka që ju pëlqen në Gifter World, mund t'i dërgoni një mesazh duke i treguar për marrësin e dhuratës: hobi, interesat, moshën, profesionin dhe çdo informacion tjetër përkatës. Pastaj ata do t'ju dërgojnë disa ide nga faqja e tyre e internetit. Por nëse nuk ju pëlqejnë këto ide, ata madje do të kërkojnë në internet për dhuratën në faqet e tjera të internetit. "Më pëlqen sfida për të gjetur një dhuratë për marrësin e vështirë", thotë Chanda, "Plus, nëse nuk mund të gjej diçka në faqen time të internetit që ju pëlqen, atëherë do të thotë që duhet të gjej artikullin e përsosur dhe ta shtoj atë."

Nëse gjeni një artikull në Gifter World, ju e dini se është një produkt i shkëlqyer me një çmim të shkëlqyeshëm. Nuk duhet të shqetësoheni për të lexuar mijëra komente, sepse Chanda e ka bërë tashmë këtë për ju.

Sfidat

Industria e shitjes me pakicë në internet është e ngopur sepse çdokush mund të shesë artikuj në internet dhe të gjithëve u duhet të konkurrojnë me faqet e internetit të mëdha si Amazon. Dhe kur bëhet fjalë për t'u parë në Google, ju jeni duke konkurruar me botën. Kur klientët potencial shkruajnë një fjalë kërkimi, shumica e kompanive që shfaqen të parat janë kompani të mëdha. Jo sepse ata janë domosdoshmërisht më të mirë, por ata mund të përballojnë të punësojnë një ekip për të punuar në SEO (Optimizimin e motorit të kërkimit) ose më shumë përmbajtje në mënyrë që t'i çojnë ata në krye.

Fillesat më të vogla mund të luftojnë për të konkurruar kundër gjigantëve të shitjes me pakicë dhe mund të kalojnë vite përpara se të bëhen një markë e njohur. “Më duhet të hulumtoj vazhdimisht teknikat më të reja të SEO dhe të shkruaj përmbajtje të reja në mënyrë që Gifter World të shfaqet në kërkimet në Google”, thotë Chanda. "Jam i sigurt se është shumë më e lehtë për dikë që ka SEO si sfond, por më është dashur të mësoj veten".

Meqenëse Gifter World është një biznes në internet, Chanda është në gjendje të punojë nga shtëpia. Por siç e dimë të gjithë, ndonjëherë puna nga shtëpia mund të shkaktojë shpërqendrime ose mungesë motivimi, ose tendencë për të punuar gjatë gjithë orës. “Duhet të sigurohem që të vendos kohën në kalendarin tim, në mënyrë që të mund të punoj pa shpërqendrime të jetës”, thotë Chanda. “Meqenëse unë dhe bashkëshorti im punojmë nga shtëpia, më duhet të mbyllem në zyrën time, në mënyrë që të mos shpërqendrojmë njëri-tjetrin dhe të sigurohem që të bëj pushime, që të mos punoj shumë”.

mundësitë

Gifter World vazhdon të rritet në mënyrë organike pasi ata gjejnë produktet më të lezetshme në botë. “Jam në pikën ku njerëzit më dërgojnë idetë e produkteve që gjejnë”, shpjegon Chanda. "Më bën jetën edhe më të lehtë kur të huajt po ndihmojnë në gjetjen e dhuratave perfekte".

Chanda ka një listë të madhe artikujsh udhëzues dhuratash që dëshiron të shkruajë, kështu që do të ketë shumë përmbajtje. Ajo ka qenë në gjendje të punësojë një shkrimtar në mënyrë që ata të mund të rrisin numrin e artikujve që prodhojnë. "Dua të sigurohem që ato janë vërtet sende unike në udhëzuesit e dhuratave, kështu që do të vazhdoj t'i gjej artikujt", shpjegon Chanda, "por më ndihmon që kam dikë që mund të më ndihmojë të shkruaj përshkrimet për mua".

Pjesa më e mirë e të pasurit një biznes në internet është se ju mund të punoni kudo. Pse të mos udhëtoni nëpër botë duke shkruar për produktet e udhëtimit ose të uleni në rërë ndërsa shkruani dhurata për adhuruesit e plazhit.

Këshilla për njerëzit e tjerë që duan të fillojnë një biznes

Kur dikush ka një ide për një biznes, zvarritja shpesh e pengon atë të bëhet realitet. Ju vazhdoni ta shtyni atë ditë pas dite derisa të kuptoni se vitet kanë kaluar dhe nuk keni bërë asgjë. Chanda rekomandon, “Vetëm cakto një datë. Pasi të angazhoheni për datën që dëshironi të nisni, atëherë truri juaj regjistron se ju duhet të ndërmerrni hapat për ta realizuar atë”.

Pasi të filloni biznesin, do të ketë raste kur biznesi është i ngadalshëm dhe ju mendoni se keni marrë vendimin e gabuar, por këmbëngulja është çelësi. Çdo biznes ka pasur vështirësi në fillim, por nëse qëndroni me të, suksesi do të pasojë.

Gjithmonë do të ketë ato histori suksesi në dukje brenda natës si Facebook, por shumica e bizneseve u duhen dy deri në tre vjet për të bërë një fitim dhe shtatë deri në dhjetë ose më shumë vjet për t'u bërë të suksesshëm. Chanda këmbëngul, "thjesht mos u dorëzo".

Postimet e fundit nga Elena Ognivtseva (shiko të gjitha)

Nutricionist, Universiteti Cornell, MS

Unë besoj se shkenca e të ushqyerit është një ndihmës i mrekullueshëm si për përmirësimin parandalues ​​të shëndetit ashtu edhe për terapinë ndihmëse në trajtim. Qëllimi im është të ndihmoj njerëzit të përmirësojnë shëndetin dhe mirëqenien e tyre pa e torturuar veten me kufizime të panevojshme dietike. Unë jam një mbështetës i një stili jetese të shëndetshëm - luaj sport, biçikletë dhe notoj në liqen gjatë gjithë vitit. Me punën time, jam paraqitur në Vice, Country Living, Harrods, Daily Telegraph, Grazia, Women's Health dhe media të tjera.

Më të rejat nga Business News